Babergh council election results 2003

BABERGHAlton (2): Patricia Cave (C) 305, Kenneth Felstead (Ind) 380, *Duncan Read (LD) 587, *David Wood (LD) 686. Majority 207. Turnout 37%. Ward revised since last election.

BABERGH

Alton (2): Patricia Cave (C) 305, Kenneth Felstead (Ind) 380, *Duncan Read (LD) 587, *David Wood (LD) 686. Majority 207. Turnout 37%. Ward revised since last election.

Berners (2): Peter Burgoyne (C) 267, *Penny Clarke (LD) 723, *Wendy Sadler (LD) 856. Majority 456. Turnout 35.7%. Ward revised since last election.

Brook (2): Dale Cartwright (LD) 471, *Peter Jones (Ind) 611, Nicholas Ridley (C) 492. Majority 21. Turnout 34.8%. Ward revised since last election.


You may also want to watch:


Dodnash (2): John Hinton (C) 634, Michael Miller (LD) 753, Ian St John (Green) 315. Majority 319. Turnout 44.5%. No change.

Great Cornard North (2): Derek Allen (UKIP) 195, *Anthony Bavington (L) 280, Carol Beer (C) 253, *Neil MacMaster (L) 262, David Thomas (C) 218. Majority 9. Turnout 21.8%. No change.

Most Read

Great Cornard South (2): Cynthia Allen (UKIP) 114, Peter Beer (C) 371, Susan Gibson (L) 234, Richard Platt (LD) 117, Humphrey Todd (C) 353, *Patrick Treacy (L) 215. Majority 119. Turnout 24.6%. C gain from L.

Hadleigh North (2): *Eileen Banks (Ind) 269, Keith Grimsey (L) 317, *Peter Matthews (LD) 260, James Quinlan (L) 360, *Ann Stephenson (LD) 251, Patricia White (C) 154. Majority 48. Turnout 29.9%. Ward revised since last election.

Hadleigh South (2): Jan Byrne (Ind) 266, Jean Chapman (LD) 369, Penelope Cook (L) 186, *David Grutchfield (LD) 644, Susan Monks (L) 151, Sheila Webb (C) 232. Majority 103. Turnout 34.3%. Ward revised since last election.

Holbrook (1): David Rose (Ind) 380, Annette Steggles (LD) 284. Majority 96. Turnout 44%. No change.

Lavenham (1): Fiona Jenkins (LD) 187, *John Roberts (C) 506. Majority 319. Turnout 45.3%. No change.

Long Melford (2): *John Brand (Ind) 571, David Burch (C) 430, *Richard Kemp (Ind) 800. Majority 141. Turnout 34.3%. No change.

Mid Samford (2): *Susan Carpendale (LD) 781, *Leonard Johnson (LD) 633, Gerald White (C) 778, David Yorke-Edwards (C) 648. Majority 130. Turnout 45.3%. Ward revised since last election.

Nayland (1): *Richard Cave (C) 420, Christopher Hunt (LD) 428. Majority 8. Turnout 53.9%. Ward revised since last election.

North Cosford (1): *Clive Arthey (No party given) 436, Richard Sands 367 (C). Majority 69. Turnout 45.4%. Ward revised since last election.

Pinewood (2): David Busby (LD) 358, Colin Hurcombe (C) 255, Colin Kerr (LD) 309. Majority 54. Turnout 18.7%. Ward revised since last election.

South Cosford (1): Joyce Jardine (C) 267, *Brian Lazenby (LD) 438. Majority 171. Turnout 42%. Ward revised since last election.

Sudbury East (2): *Sylvia Byham (C) 331, Jack Owen (L) 396, Albert Pearce (LD) 343. Majority 12. Turnout 26.6%. L and LD gain from C and Ind.

Sudbury North (2): *Nicholas Irwin (L) 322, *John Sayers (C) 412, Raymond Smith (C) 303, Andrew Welsh (LD) 214. Majority 19. Turnout 24.2%. No change.

Sudbury South (2): Nigel Bennett (LD) 381, *Martyn Booth (LD) 365, Peter Goodchild (C) 280, David Regester (L) 162. Majority 85. Turnout 23.1%. LD gain from Ind.

Waldingfield (2): Frances Bates (LD) 587, David Jardine (C) 500, *Colin Spence (C) 664. Majority 87. Turnout 34.2%. LD gain from C.

The following candidates were returned unopposed: Boxford (1), *Bryn Hurren (LD); Brett Vale (1), Desmond Keane (C); Bures St Mary (1), *Peter Holbrook (C); Chadacre (1), James Long (Ind); Glemsford and Stanstead (2), *Rex Thake (LD) and *Len Young (Ind); Leavenheath (1), Jennifer Jenkins (C); and Lower Brett (1), Susan Wigglesworth (Ind).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter