Braintree election results 2003

Black Notley & Terling (2): *Margaret Galione (C) 501, Raymond Horrell (L) 151, Cheryl Louis (C) 377, Janet Turner (LD) 449, *Peter Turner (LD) 504, Marion Williams (L) 201.

Black Notley & Terling (2): *Margaret Galione (C) 501, Raymond Horrell (L) 151, Cheryl Louis (C) 377, Janet Turner (LD) 449, *Peter Turner (LD) 504, Marion Williams (L) 201. Majority 52. Turnout 44%. No change.

Bocking Blackwater (3): *Agnes Bishop (L) 647, Terence Graystone (LD) 278, Ralph Haslam (C) 701, Roy Lodge (L) 572, Wendy Partridge (Green) 222, David Reid (C) 713, Jean Schmitt (C) 733, Stuart Seymour (LD) 321, Michael Shirvington (L) 527. Majority 54. Turnout 27.8%. Ward revised since last election.

Bocking North (2): Anthony Everard (L) 450, Eileen Fierheller (LD) 155, *David Mann (L) 496, Thomas McMillan (C) 300, Patricia Walsh (C) 275. Majority 150. Turnout 27.5%. Ward revised since last election.

Bocking South (2): Neil Birks 297 (C), *Lynn Green 566 (L), Alan Scattergood 222 (C), Duncan Stewart (Green) 145, Moia Thorogood 536 (L). Majority 239. Turnout 24.6%. Ward revised since last election.


You may also want to watch:


Bradwell, Silver End and Rivenhall (2): *James Abbott (Green) 855, Maureen Cann (L) 399, Ashley Final (LD) 178, Barbara French (LD) 170, *Philip Hughes (Green) 755, Greta Tew (L) 434. Majority 321. Turnout 40.2%. No change.

Braintree Central (3): *James Brown (C) 451, *Barbara Buchan (Ind) 344, *Roy Cavinder (LD) 487, David Darney (Green) 133, William Edwards (L) 466, Joanne Fish (LD) 387, Martin Green (L) 476, Robert Green (Ind) 256, Derek Lotery (L) 452, Robert McDermott (LD) 390, John McKee (C) 446. Majority 14. Turnout 25%. Ward revised since last election.

Most Read

Braintree East (3): *Elwyn Bishop (L) 597, Pauline Brooks (LD) 216, Matthew Buchan (Ind) 228, Launa Clark (Ind) 254, Cornelius Coughlan (L) 502, Paul Lemon (LD) 219, Eric Lynch (L) 531, David McIntosh (C) 304. Majority 198. Turnout not available. Ward revised since last election.

Braintree South (3): Dormer Andrews (Green) 187, *Michael Lynch (L) 611, David Messer (C) 371, *Allan Millan (L) 563, *Richard Parsons (L) 520, Douglas Rice (LD) 528, Herbert Rix (C) 337. Majority 8. Turnout: 25.9%. Ward revised since last election.

Bumpstead (1): Anthony Bennett (L) 218, *John Collar (C) 534. Majority 316. Turnout 39.7%. No change.

Coggeshall & North Feering (2): *Nigel Edey (C) 738, *Catherine Joyce (L) 640, Martin Langsdon (Green) 172, Terrence Lazell (L) 598, Patricia Newton (C) 767, David Sibley (LD) 231. Majority 98. Turnout 41%. Ward revised since last election.

Cressing & Stisted (1): *Lynette Flint (Ind) 353, Derek Heasman (C) 279. Majority 74. Turnout 28%. Ward revised since last election.

Gosfield & Greenstead Green (1): *Barry Broyd (C) 531, Daisy Marshall (L) 138, Robert Waters (Ind) 294. Majority 237. Turnout 48%. Ward revised since last election.

Great Notley & Braintree West (3): Lucy Barlow (L) 168, Lesley Beckett (LD) 341, Peter Braley (LD) 316, Terrence Brooks (LD) 304, Graham Butland (C) 862, Arthur Jenner (C) 794, Basil Tate (L) 158, Anthony Tearle (L) 141, Roger Walters (C) 767, Anthony Watts (Ind) 192. Majority 426. Turnout 32.1%. Ward revised since last election.

Halstead St Andrew's (3): Helen Catley (HRA) 1,029, *Beryl Gage (HRA) 1,037, *Michael Gage (HRA) 1,042, Stuart Gilbert (L) 346, Grahame McCoyd (L) 377, Tania Rogers (L) 372. Majority 652. Turnout 28.5%. Ward revised since last election.

Halstead Trinity (2): *Malcolm Fincken (L) 362, Stephen Knight (L) 344, *Jacqueline Pell (HRA) 822, John Pilgrim (HRA) 612. Majority 478. Turnout 30%. Ward revised since last election.

Hatfield Peverel (2): Vilma Bermudez 225 (L), *Keith Bigden 806 (C), *David Finch 684 (C), Peter Watt 257 (L). Majority 427. Turnout 30.5%. No change.

Hedingham & Maplestead (3): Joanne Beavis (C) 1,013, Stephen Bolter (LD) 542, Steven Goodfellow (L) 259, Noel Owen (L) 332, Wendy Scattergood (C) 710, Peter Schwier (Ind) 310, *Clive Tanner (C) 924, Kenneth Tew (L) 199. Majority 168. Turnout 32.9%. Ward revised since last election.

Kelvedon (2): Martin Ashby (LD) 198, Bryan Boyer (Ind) 300, *Eileen Davidson (L) 592, Thomas Foster (C) 732, John Hackworth (Ind) 387, *Ian Marshall (L) 579, Robert Mitchell (C) 655. Majority 63. Turnout 45%. Ward revised since last election.

Panfield (1): Richard Green 174 (L), Timothy Wilkinson 421 (C). Majority 247. Turnout 36%. Ward revised since last election.

Rayne (1): Elizabeth MacNee 358 (C), *Anthony Meadows 369 (LD). Majority 11. Turnout 43.2%. Ward revised since last election.

Stour Valley North (1): *Nigel Harley (C) 447, Peter Owen (L) 130, Mark Posen (LD) 136. Majority 311. Turnout 41.2%. Ward revised since last election.

Stour Valley South (1): Frederick Hearn (L) 183, *Anthony Shelton (C) 498. Majority 315. Turnout: 37%. No change.

The Three Colnes (2): Robert Alston (L) 314, Bernard Gaught (Ind) 740, Sylvia Overnell (L) 305, Gabrielle Spray (C) 658. Majority 344. Turnout 32.2%. Ward revised since last election.

Three Fields (2): Adrian Axtell (L) 230, *John Finbow (C) 800, John Overnell (L) 221, * Simon Walsh (C) 783. Majority 553. Turnout 36.5%. No change.

Upper Colne (1): *Robert Bolton 450 (C), Elizabeth Jones 132 (LD), Peter Long 90 (L). Majority 318. Turnout 34%. Ward revised since last election.

Witham Chipping Hill & Central (2): *Philip Barlow (L) 443, Nelson Brunton (Green) 255, Barry Fleet (LD) 363, Michael Lager (C) 443, Christine May (LD) 268, *Ian Pointon (L) 372. Majority 71. Turnout 33%. Ward revised since last election.

Witham North (2): Diane Barber (LD) 157, *Robert Evans (L) 462, Cheryl Gerrard (Green) 115, *John Gyford (L) 435, Claire Heasman (C) 215, Nicholas Scales (Green) 138. Majority 220. Turnout 22.8%. No change.

Witham South (3): Bernard Dearlove (LD) 219, Carol Gerrard (LD) 194, Paul Heath (L) 574, Jennifer Jarvis (C) 515, Derrick Louis (C) 469, *Jacqueline Martin (L) 583, Ronald Ramage (C) 498, Susan Ransome (Green) 178, *Richard Tincknell (L) 521. Majority 6. Turnout 27.8%. Ward revised since last election.

Witham West (3): *Kierin Boylan (L) 564, Patricia Brunton (Green) 297, Stephen Hicks (Green) 314, Pamela Hooper (LD) 294, Kevin Peterson (Green) 253, *Joy Reekie (L) 533, *Kathaleen Tearle (L) 546, Jane Walton (C) 426. Majority 107. Turnout 24.8%. Ward revised since last election.

Yeldham (1): Trevor Ellis (LD) 163, Nigel McCrea (C) 245, Stuart Scrivens (L) 168. Majority 77. Turnout 36.5%. C gain from L.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter