Day 1 results: Horses

HEAVY HORSESSUFFOLK 2. Gelding, two or three years old: Fenwick, Wendy - Whatton Chieftan.3. Gelding, four years old and over, foaled 2005 or before: Clark, Mrs Fiona - Block Fen Jester.

HEAVY HORSES

SUFFOLK

2. Gelding, two or three years old: Fenwick, Wendy - Whatton Chieftan.

3. Gelding, four years old and over, foaled 2005 or before: Clark, Mrs Fiona - Block Fen Jester.

4. Special - best gelding: Clark, Mrs Fiona - Block Fen Jester.

5. Filly, two or three years old: Tollemache, Mr M H - Clemmills Anya

Most Read

6. Special - best two year old filly: Paul, Mr George - Samford Amethyst

7. Mare, four years old and over: Fleming, Mr & Mrs J W - Eyke Amber

9. Mare, four years old and over, with her foal at foot: Fleming, Mr & Mrs J W - Eyke Opal

10. Best mare and foal: Fleming, Mr & Mrs J W - Eyke Opal

11. Best foal eligible for entry in the Suffolk Stud Book: The Suffolk Punch Trust - Colony Foal

12. Champion - best mare or filly: Tollemache, Mr M H - Clemmills Anya.

14. Stallion, two or three years old, foaled in 2006 or 2007: No entries.

15. Stallion, four years old and over, foaled in or before 2005: Fenwick, Wendy - Bazoo Riley.

16. Champion - best stallion: Fenwick, Wendy - Bazoo Riley.

18. Mare, stallion or gelding with the best feet: Bunting & Sons - Shotleyfield Northern Star.

19. Best two Suffolk Horses, the property of one exhibitor: Fleming, Mr & Mrs J W - Eyke Opal and Eyke Amber.

20. Supreme champion: Tollemache, Mr M H - Clemmills Anya.

TURNOUTS - ANY HEAVY BREED

42. The Heavy Horse Pairs trade turnout, mares, geldings or mixed: Henfrey, T - Pair of Black Percherons.

45. Best Suffolk Pair: The Suffolk Punch Trust - Colony Laurel & Colony Oaken.

46. Heavy horse teams: Garner & Sons, E - Hales Percherons.

LIGHT HORSES

RIDDEN HUNTERS

75. Lightweight Hunter mare or gelding: Le Moignan, Hilary - W Regal Wood, gelding.

76. Middleweight Hunter mare or gelding: Rackham, P - Buster Barney, gelding.

77. Heavyweight Hunter mare or gelding: no entries.

78. Champion - Best Ridden Hunter: Le Moignan, Hilary - W Regal Wood, gelding.

79. Ladies' Hunter mare or gelding: Underwood, Mr & Mrs M R - Tommy III, gelding.

80 - Small Hunter mare or gelding: Barber, D - Roxy, Mare.

CLASSICAL LADIES SIDE-SADDLE & CONCOURS D'ELEGANCE

82. Classical ladies side-saddle class: Simper, Mrs Clare - The Pie Man.

83. Side-saddle concours d'elegance: Barham, Mrs David - Ropewalk Viscountess.

WORKING HUNTERS

84. For Mares or Geldings: Underwood, Mr & Mrs M R - Paper Moon.

THE TATTERSALLS & RoR THOROUGHBRED RIDDEN SHOW HORSE CLASS

85. Mare or gelding, 4 years old or over: Haine, Mrs D - Blackcurrant, gelding.

RIDING HORSES (Ridden)

106. Small riding horse: Church, Mrs S - The Queen of Hearts.

107. Large riding horse: Duncan, Mrs P & Mackness, Mrs C - Travelling Solo.

108. Best exhibit: Church, Mrs S - The Queen of Hearts.

PRIVATE DRIVING

145. Novice horse or pony: Docking, Gary - State Secret.

146. Single, pair or tandem: Cundlegreen Stud - Felinfach Tory Boy.

147 Best pair or tandem of fully registered Mountain and Moorland Ponies: None forward.

148. Single, pair or tandem: Fox, Mrs Margaret - Bureside Sunset.

149. Best pair or tandem of fully registered Mountain and Moorland ponies: Snowdon, Mr & Mrs J L - Gometra Halyard & Rex of Larkrise.

150. Single, pair or tandem: Clayden, Jean - Glenshane Prince.

151. Best junior whip: McCarthy, Mrs E - Minnie Cooper.

152. Best exhibit: Clayden, Jean - Glenshane Prince.

COACHING CLASS AND MARATHON

153. Four in hand to be driven to a private, road or regimental coach: Broadbent, Mark & Rackham, Paul - Tunin, Tango, Vincent & Simon, Hackney x Dutch Warmblood

TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUTS

157. Light trade turnout: McDermott, W - Trixies Top Doller.

OLD VEHICLE, IN PRIVATE OR TRADE TURNOUT

158. Old vehicle with two wheels: Bowling, Mrs K - Tilly Trotter.

159. Old vehicle with four wheels: Snowdon, Mr & Mrs J L - Gometra Halyard, Peanuts & Elson Firebird.

PLEASURE DRIVING

160. Pleasure driving: Hussey, M - Larapinta Red Kite.

THE OSBORNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY

161. Pair, 122cms and under: Orchard, Mrs C J - Carriagehouse Insurance Touch & Go, 17 & 18 years, geldings.

162. Pair, exceeding 122cms, not exceeding 148cms: Osborne Refrigerators Ltd - Zig & Zag.

RIDDEN PONIES/SHOW PONIES

164. Pony, under 148cms: Reik, Barbara - Moorbank Phoebe.

165. Pony on leading rein, under 122cms: Harvey, Mr J D - Barkway Make Believe.

166. Open first ridden pony. under 122cms Milner-Moore, Mrs Michelle - Mountain Gwennol.

167. Best exhibit: Harvey, Mr J D - Barkway Make Believe.

169. Pony, 4 years old or over, over 128cms and under 138cms: Guyett, Terri - Bardwells Noble Heir.

170. Pony, 4 years old or over, over 138cms under 148cms: Harvey, Mr J D - Rhos Emblem

171. Champion - best ridden pony: Harvey, Mr J D - Rhos Emblem.

SHOW HUNTER PONIES

172. Lead rein pony of hunter type: Harvey, Mr J D - Doulton Master Rupert

173. Pony of show hunter type, 4 years old or over, not exceeding 122cms: Armstrong-Small, J -Willowjoy Steward

174. Pony of show hunter type 4 years old or over, exceeding 122cms: Chadwick, Mr M E - Scotsfold Last Chance

175. Pony of show hunter type, 4 years old or over, exceeding 133cms: Templeton, Julie - Bledridge Seabiscuit

176. Pony of show hunter type, 4 years old or over, exceeding 143cms: Cooper Corporation - Glenmanus

177. Best Exhibit The Suffolk Show Summer Sheet: Templeton, Julie - Bledridge Seabiscuit

IN-HAND SHOW HUNTER PONIES

190. Colt, filly or gelding: Pitts, Kathryn - Romanno Romany Gypsy.

191. Brood mare: Moore, HC - Downland Madonna.

192. Special - best foal from previous class: No entries.

193. Barren male or gelding: Herron, DJ - Castanya Chocolite.

194. Champion: Pitts, Kathryn - Romanno Romany Gypsy.

RIDDEN MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES

199. Connemara and New Forest: Bloss, Mrs N J - Fernyknap Wonder

DARTMOOR & EXMOOR

205. Dartmoor - mare, stallion or gelding: Seymour, Miss H - Katem Alfie Moon, gelding.

206. Special: No entries

207. Exmoor. Mare, stallion or gelding: Montagu, Miss J - Frithesden Chiffchaff (9/114), mare.

208. Special: No entries.

209. Best Exmoor potential brood mare: Montagu, Miss J - Frithesden Chiffchaff (9/114), mare.

210. Dartmoor or Exmoor - filly, colt or gelding: Arnold, Mrs E - Vean Night Fever, colt.

211. Best yearling in previous class; No entries

212. Best Exmoor youngstock; Wooderson, Mr & Mrs M - Elsnore Alan Partridge (206/13), colt.

213. Special: Arnold, Mrs E - Vean Night Fever, colt.

214. Special: Arnold, Mrs E - Vean Night Fever, colt.

215. Special - The Exmoor Pony Society Best of Breed Rosette: Wooderson, Mr & Mrs M - Elsnore Alan Partridge (206/13), colt.

DALES, FELL and HIGHLAND

216. Mare, stallion and gelding: Wooderson, Mr & Mrs M - Clifford Casino.

217. Special, best foul: No entries.

218. Filly, colt or gelding: Jolly, Mrs L A - Clova of Acharn.

219. Best yearling in previous class: Walmsley, D E - Ryedale Indy.

220. Special: Wooderson, Mr & Mrs M - Clifford Casino.

221. Special: No entries.

CONNEMARA and NEW FOREST

222. Mare, stallion or gelding: Etheridge, Mrs J - Kippure Viking.

223. Special - best foal from previous class: No entries

224. Filly, colt or gelding, 1, 2 or 3 years: Campion Stud - Buttslawn Libra.

225. Special - best yearling from previous class: No entries.

226. Special - Etheridge, Mrs J - Kippure Viking.

227. Special - highest placed Connemara: Etheridge, Mrs J - Kippure Viking.

WELSH MOUNTAIN (Section A)

228. Stallion: Etheridge, Mrs J - Wheelers Tip Top.

229. Mare or gelding: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiara (with foal at foot by Nantdywyll Telor), mare.

230. Special - best foal in previous class: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiara (with foal at foot by Nantdywyll Telor), mare.

231. Filly, colt or gelding, yearling: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiger Lily, filly.

232. Filly, colt or gelding, two or three years: Eastwood, R W - Llyndu Pluen, filly

233. Special: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiara (with foal at foot by Nantdywyll Telor), mare.

WELSH PONIES (Section B)

234. Stallion: No entries

235. Mare and gelding: Greenleaf, Mr & Mrs J R - Brookhall Like a Butterfly (with foal at foot), mare.

236. Special - best foal in previous class: Greenleaf, Mr & Mrs J R - Brookhall Like a Butterfly (with foal at foot), mare.

237. Filly, colt or gelding, yearling: Rodd, Mr & Mrs R M - Marons Maria, filly.

238. Filly, colt or gelding, two or three years: Rodd, Mr & Mrs R M - Marons Rosemarie, filly.

239. Special: Greenleaf, Mr & Mrs J R - Brookhall Like a Butterfly (with foal at foot).

WELSH PONY (COB TYPE) (Section C)

241. Mare or gelding: Fell, Ceri - Parvadean Delight, mare.

242. Best foal: No entries.

244. Filly, colt or gelding: Apicella, Jessie - Oakmill Lysander, colt.

245. Special: Maddever, Mrs J - Synod Relegance, mare.

WELSH COBS (Section D)

246. Stallion: Thomas, Angela - Stondon Park Showman, stallion.

247. Mare or gelding: Apicella, Jessie - Thorndon Park Lady, mare.

248. Special - best foal in previous class: Smith, L - Greenwing Pandora's Pride (with Filly Foal at Foot by Trevallion Ap Jack), mare.

249. Filly, colt or gelding, yearling: Granger, C & Mitchell, G P - Pennal Brynmor, colt.

250. Filly, colt or gelding, two or three years: Granger, C & Mitchell, G P - Pennal Brynmor, colt.

SHETLAND

253. Mare, stallion or gelding: Hinchley, Mrs Amanda - Beltoy Steltara

254. Best foal: No entries

255. Filly, colt or gelding: Wood Family, The & Stevenson, Mrs J R - Hose Virse

257. Rosette presented by Shetland Pony Stud Book Society: Hinchley, Mrs Amanda - Beltoy Steltara

258. Best miniature Shetland Pony: No entries

IN-HAND MOUNTAIN & MOORLAND CHAMPIONSHIP

259. Best exhibit: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiara.

BEST IN-HAND PONY

260. Best In-hand pony: Overton-Ablitt, Mrs A - Colne Tiara

SHOW JUMPING COMPETITIONS

270. The Speed Derby: Barker, Mrs Lynne - Quinton III.