Day 2 results: Cattle

277. Supreme daily female champion: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

CATTLE

DAIRY INTER-BREED AND GROUP CHAMPIONSHIPS

277. Supreme daily female champion: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

278. Dairy cattle - pair of dairy females: Burroughs & Son, E S - Oakalby Lancer Glossy.

279. Champion: Cawston Limited, C R - Poringland Florence.

280. Progeny group: Burroughs & Son, E S - Oakalby Frosty S Ruth.

Most Read

BEEF INTER-BREED AND GROUP CHAMPIONSHIPS

281. Best native exhibit: Shadwell Estate Company Ltd.

282. Supreme champion: Gooderham, P J - Sundale Bon Bon.

283. Pair of beef animals: Morris Farms LTD.

284. Champion: Sapsed, D & L - Heathbrow Winner.

285. Progeny group: Sapsed, D & L - Heathbrow Winner.

286. Junior inter-breed championship: Sapsed, D & Hind, M K - Heathbrow Wizard.

RED POLL YOUNG HANDLERS

292. Red Poll handler aged under 13 years: John Hunt, 11 years.

293. Red poll handler, aged 14-19 years: Grint, Miss Elizabeth - Beasthorpe Major.

HOLSTEIN YOUNG BREEDERS CALF SHOW

294. Junior handler, 12 years and under on 1 January 2009: Josie Crook

295. Intermediate handler, aged between 13 and 15 years of age on 1 January 2009: Marcus Doig

296. Senior handler, aged between 16 and 20 years of age on 1 January 2009: Frances Taylor

297. Mature handler, aged between 21 and 26 years of age on 1 January 2009: Lindsay Burroughs

298. Champion showman: Frances Taylor

299. Calf born on or after 1 February 2009: Barrell & Sons, P & A - Gemini Hero Beechnut

300. Calf born between 1 December 2008 and 31 January 2009: Burroughs & Son, E S - Wheatacre Terrason Trijnste 6

301. Calf born between 1 October and 30 November 2008: Cole & Sons LTD, E S - Winfarthing Audette 93

302. Calf born between 1 August and 30 September 2008: Cole & Sons LTD, E S - Winfarthing Elma 32

303. Calf born between 1 June and 31 July 2008: Paterson, R - Goldwin Sadie 3

304. Calf born between 1 April and 31 May 2008: Strachan, D & C - Rendham Atomic Lyster Marie

306. Champion calf: Strachan, D & C - Rendham Atomic Lyster Marie

RED POLL

334. Champion bull: Woolf, Madeline - Oak House Ulysses

335. Best bull: Woolf, Madeline - Tatton Thompson

337. Dry cow: Woolf, Madeline - Oak House Saffron

THE STEPHEN W COBBALD INTER-BREED CHAMPIONSHIP

465. Supreme champion: Pamplin, N & E.

466. Best exhibit: Cook, Miss Frances - Kerry Hill.

467. The best exhibit from a breed on The RBST Watchlist: Holdich, Mrs Susan - Wensleydale.

468. Pairs breed championship: Wakeham-Dawson & Harmer.

469. Group of three: Wakeham-Dawson & Harmer.