Norfolk Show Cattle Results: Suffolk and Essex cattle among the winners on first day

It was a dream start for a college student as the pedigree herd took “red” in the highly-contested dairy classes at the Norfolk Show yesterday.

When Holstein judge David Jones lined up his contenders, there was loud applause as Easton’s young cow was “tapped” out for reserve supreme honours.

While Cat Moody and Peter Prior’s Designer Holsteins from Ingatestone, Essex, took the overall trophy, newly-qualified Easton College student, 19-year-old Dale Stannard looked stunned as the judge presented the rosettes. He had stayed on to help herd manager Steve Dewhirst take the college’s five-strong entry to the showground.

Earlier, show president David Lawrence, principal of Easton College, had been escorted through the cattle lines by head steward Peter Rout. But he just missed the class when the three-year-old home-bred cow, Marlingford Shottle Kathleen, took the “red” first prize card.

One of the strongest entries for supreme honours included some of the best dairy cattle seen at any shows. Designer Holsteins had at least three forward. The other local entries included a dry cow from David Burroughs, of Aldeby, near Beccles, and Ken and Rebecca Proctor’s Airfield herd and Tom Crawford, of Topcroft, near Bungay.


You may also want to watch:


However, as the judged lined up the cattle, he picked out his reserve to the surprise of Mr Dewhirst. “I’m over the moon. I can’t remember when we’ve been in the red before,” he said.

Mr Dewhirst placed the championship prize cards over the cow’s temporary canvas standing – put up to accommodate the record entry of 830 beef and dairy cattle.

Most Read

In the ring, Mr Stannard, who lives in Lakenham, Norwich, said it had been quite a week.

“I only qualified in the extended agriculture diploma last Friday,” he said. “When I got into the ring for the final judging, I thought we had a chance,” said Mr Stannard, who has been helping with the 60-strong pedigree herd for the past two years as part of his course.”

Now he wants to work in farming. His grandfather used to farm and a cousin, Gary White, is head spray operator for Sir Rupert Mann’s Thelveton estate, near Diss.

As part of the extended diploma, he learned how to show cattle and go into the show ring. He has shown Highland cattle at the Suffolk Show without as much success.

It was also a successful show for dairy farmer Tom Crawford, of Topcroft, near Beccles, who won the 50-tonne production class. In the Ayrshire classes, his 19-year-old son, Robert, took cards with all five of his Ayrshires. The family won both supreme titles and will be competing in the inter-breed.

In the Jersey classes, it was a clean sweep for the Daw family from Hertford with their Bluegrass Jerseys.

CATTLE RESULTS - FIRST DAY, NORFOLK SHOW

203: Heifer in Calf, not more than three years old – 1 Worstead Farms, Lyngate; 2 RGL Taylor and Partners, Harleston; 3 ES Cole and Sons, Winfarthing.

204: Heifer in milk, having calved her first calf no later than three years and three months – 1 Designer Holsteins, Ingatestone; 2 and 3 Mr R Paterson, Thetford.

206: Not less than five months in calf, having had two calves, shown dry or milked out – 1 S Burroughs and Son, Wheatacre; 2 RC Rout and Sons, Tibenham.

207: Not less than five months in calf, having had three or more calves, shown dry or milked out –

1 Mr R Paterson, Thetford; CR Cawston, Poringland; Mr KR Britton, Dereham.

208: In milk, having had two calves – 1 Easton College; 2 Mr R Paterson, Thetford; 3 RC Rout and Sons, Tibenham.

209: In milk, having had three calves – 1 and 2 Designer Holsteins, Ingatestone; 3 Mr R Paterson, Thetford.

210: In milk, having had four or more calves – 1 Designer Holsteins, Ingatestone; 2 T Crawford and Co, Topcroft; 3 JH and PE Nicholson, Neatishal.

211: Cows that have produced 50 tonnes of milk, as defined by Holstein UK – 1 T Crawford and Co, Topcroft; JH and PE Nicholson, Neatishall; 3 P&A Barell and Son, Thetford.

212: Cow or heifer, in milk or in calf, entered, progeny of a bull proven and resident in the UK – 1 Easton College; 2 and 3 Mr R Paterson, Thetford.

213: Group, female family -- 1 Mr R Paterson, Thetford; 2 Easton College.

214: Group of three in milk or in calf, by the same sire – 1, 2 and 3 Easton College.

Championship

C65: Saham Silver Challenge Trophy – Designer Holsteins, Ingatestone; reserve Easton College.

C66: Norfolk Holstein Friesian Breeders’ Challenge Trophy and Junior Cham – Designer Holsteins; reserve Mr R Paterson, Thetford.

Specials

S40: Norfolk Holstein Breeders’ Club Awards for the best udder – Designer Holsteins, Ingatestone.

S41: Pulham Challenge Cup for best Holstein owned and bred by a Norfolk exhibitor – Easton College.

S42: The King George VI Challenge Cup – T Crawford and Co, Topcroft.

S43: William Wright Challenge Cup – Easton College.

S44: Holstein – The Paterson Challenge Cup for best female family group – Mr R Paterson, Thetford; reserve Easton College.

S45:Norfolk Holstein Friesian Breeders’ Club’s Challenge Tankard for best-group from a branch member – Mr R Paterson, Thetford; reserve T Crawford and Co, Topcroft.

AYSHIRE

216: Heifer, in calf not less than five months – Miss MDM Howie, Sevenoaks.

217: Heifer, in milk having calved at three years or under – 1 and 2 T Crawford and Co, Topcroft; 3 Miss MDM Howie, Sevenoaks.

218: Cow, dry, in calf – 1 T Crawford and Co, Topcroft; 2 Miss MDM Howie; 3 Bolderston and Partners, Marsh View, nr Norwich.

219: Junior, in milk having had two or three calves – 1 T Crawford and Co, Topcroft; 2 Miss MDM Howie, Sevenoaks.

220: Senior, in milk having had four or more calves – 1 T Crawford and Co, Topcroft; 2 and 3 Miss MDM Howie, Sevenoaks.

Championship

C67: Best breed cow or heifer – 1 T Crawford and Co, Topcroft; 2 Miss MDM howie, Sevenoaks.

S47: Best animal in classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based at premises within Norfolk – T Crawford and Co, Topcroft.

JERSEY

230: Heifer, in calf, due to calve within 90 days from the show and to be not more than two years –

1 J Etteridge, Harleston; 2 Mr and Mrs B Daw, Hertford Heath; 3 Mrs B Etteridge, Weybread.

231: Jersey – Heifer, in milk, produced her first calf under the age of two-and-a-half years – 1 Mr and Mrs B Daw, Hertford Heath; 2 C Daw, Hertford heath; 3 CR Cawston, Bungay.

232: Dry, in calf with second or subsequent calf – 1 Bolderston and Partners, Marsh View, nr Norwich.

233: In milk with second calf under the age of four – Mr and Mrs B Daw, Hertford Heath.

234: In milk, with third or subsequent calf – 1 Mr and Mrs

B Daw, Hertford Heath; 2 Mr B Etteridge, Weybread; 3 Mrs J Rushmer, Thurlton.

235: Jersey – Cow, in milk or in calf, which has produced either 30,000kg of milk at not less than 5pc butter fat – 1 Mr and Mrs B Daw, Hertford Heath; 2 Mr B Etteridge, Weybread; 3 CR Cawston, Bungay.

Championship

C69: Blythwood Challenge Cup – mr and Mrs B Daw, Hertford Heath, also reserve.

Specials

S51: Baker Challenge Cup – Mr and Mrs B Daw, Hertford heath; reserve Mr B Etteridge, Weybread.

S52: Chamen Challenge Trophy for the best Jersey – J Etteridge, Harleston; reserve Bolderston and Partners, Marsh View, nr Norwich.

S54: UK Jerseys Special Rosette – Mr and Mrs B Daw, Hertford Heath, also reserve.

S55: Best animal in the classes bred and exhibited by a Breeder whose herd is based within Norfolk – J Etteridge, Harleston; reserve Bolderston and Partners, Marsh View, nr Norwich.

ABERDEEN ANGUS

254: Bull, born in 2011 – 1 Shadwell Estate Company, Thetford; 2 A Hurn and Partners, Twyford; 3 Hardwick Farms, Bury St Edmunds.

255: Aberdeen Angus – Bull, born prior to 1st January 2011 – 1 Hardwick Farms, Bury St Edmunds.

Championship

C75: Best cow or heifer – Hardwick Farms, Bury St Edmunds; reserve Meadowbrook Farm, nr Norwich.

C76: Best bull – Hardwick Farms, Bury St Edmunds; reserve, Shadwell Estate Company, Thetford.

C77: Bovril Challenge Cu for best Aberdeen Angus of either sex – Hardwick Farms, Bury St Edmunds; reserve Meadowbrook Farm, nr Norwich.

Specials

S60: Aberdeen Angus Cattle Society Rosette for best animal bred by the exhibitor – Hardwick Farms, Bury St Edmunds; reserve Meadowbrook Farm, nr Norwich.

S61: Best animal in the classes Angus classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is within Norfolk – Meadowbrook Farm, nr Norwich

BEEF SHORTHORN

257: BHeifer, born since 2011 – – Mr P Timbury, Boston; 2 Messrs NJ and AM Barrett, nr King’s Lynn.

258: Heifer, born in 2010 – 1 Mr TC Brown, Towcester; 2 Mrs MT Wyand and ABJ Wyand, Norwich.

259: Cow, in milk, in calf or with calf at foot born before 2010 – 1 Mr TC Brown, Grafton; 2 Messrs NJ and AM Barrett, nr King’s Lynn; 3 Mrs MT Wyand and ABJ Wyand, Norwich.

261: Bull, born prior to 2011 – Messrs NJ and AM Barrett, nr King’s Lynn.

Championship

C78: Best cow or heifer – Mr TC Brown, Towcester, also reserve.

C79: Best bull – Messrs NJ and AM Barrett, nr King’s Lynn.

C80: Best Beef Shorthorn – Mr TC Brown, Grafton, also reserve.

Specials

S63: Best animal bred and exhibited by a breeder whose herd is within Norfolk – Messrs NJ and AM Barrett, nr King’s Lynn.

BRITISH WHITE

Championship

C82: Best British White bull – Dr AV St Joseph, Maldon.

DEXTER

273 Dexter: Cow, dry – 1 Mr and Mrs SR Creasey, Huntingdon; 2 Mr P Brind, Great Yarmouth; 3 Mr G Hunt, Thirsk; Mr A Towler, Brandon.

274: Bull, any age – Mr P Rampley, Ely; 2 Mr G Hunt, Thirsk.

Championship

C84: Best cow or heifer – Mr and Mrs SR Creasy, Huntingdon; reserve Mr P Brind, Great Yarmouth.

C85: Best bull – Mr P Rampley, Ely; reserve Mr G Hunt, Thirsk.

C86: Best bull – Mr and Mrs SR Creasey, Huntingdon; reserve Mr P Rampley, Ely.

Specials

S67: Central Dexter Group award for the best heifer – 1 Mr and Mrs SR Creasey, Huntingdon; 2 Mr G Hunt, Thirsk.

S68: Norfolk Special Rosette – Mr B Brind, Great Yarmouth.

HEREFORD

Championship

C87: Midlands and East Anglia Hereford Breeders’ Association Rosette for best cow or heifer – Mrs MT Wyand and ABJ Wyand, Norwich; reserve Mrs L Jackson, Tring.

C88: Midlands & East Anglia Hereford Breeders’ Association Rosette for best bull – PRJ and LR Vincent, Diss; reserve Mr RA Fowell, Norwich.

C89: Rose bowl for best of either sex – PRJ and LR Vincent, Diss; reserve Mrs MT Wyand and ABJ Wyand, Norwich

Specials

S70: Best pair under two years, bred and exhibited by a member of the Midlands and East Anglia Hereford Breeders’ Association – PRJ and LR Vincent Diss; reserves Mr RA Fowell, Norwich.

HIGHLAND

283: Heifer, born in 2009 � 1 Mr GJH Rainey, Derham; 2 Mr J Ayres, Thetford; 3 Mr J Dale, Oakham.

284: Heifer, born in 2010 – 1 and 3 T Noy, East Leake; 2 Mr GJH Rainey, Dereham.

285: Heifer, born in 2011 – 1 and 3 T Noy, East Leake; 2 Mr GJH Rainey, Dereham.

286: Cow, in calf or in milk, born before 2009 – Mr J Ayres, Thetford; 2 Mr GJH Rainey, Dereham; 3 KJ Bell and Son and G Palmer, Dereham.

287: Highland, calf at foot – 1 KJ Bell and Son and G Palmer; 2 Mr J Ayres, Thetford; 3 Mr GJH Rainey, Dereham.

Championship

C90: Best Highland cow or heifer – T Noy, East Leake; reserve Mr J Ayres, Thetford.

C91: Best Highland bull – Mr J Ayres, Thetford; reserve Mr GF Keep, Halesworth.

C92: Highland Cattle Society Rosette and the Midland and Southern Highland Cattle Club Sash for the best either sex – T Noy, East Leake; reserve Mr J Ayres, Thetford.

Specials

S74: Best animal in the classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – Mr J Ayres, Thetford.

LINCOLN RED

291: Heifer, born since 2011 – 1 Mallon Livestock, Norwich; 2 and 3 Auchmacoy Estate, Ellon.

292: Heifer, born in 2010 – 1 HM and JM Needler, Market Rasen; 2 FE Read and Son, Horncastle; 3 Auchmacoy Estate, Ellon.

293: Cow, in milk, in calf or with calf at foot born before 2010 – 1 HM and JM Needler, Market Rasen; 2 CP Barwood and A Padfield, Great Yarmouth.

295: Bull, born before 2011 – 1 HM and JM Needler, Market Rasen; 2 FE Read and Son, Horncastle; 3 Auchmacoy Estate, Ellon.

Championship

C93: Best Lincoln Red Cow or Heifer – HM and JM Needler, Market Rasen, also reserve.

C94: Best Lincoln Red Bull – HM and JM Needler, Market Rasen, reserve RI Clough and Son, Beverley.

Special

S76: Best Animal in the classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – P&S Beginn, Norwich; reserve Mallon Livestock, Norwich.

S77: Best group of three, by the same sire or out of the same dam – HM and JM Needler, Market Rasen.

LONGHORN

297: Heifer, born since 2011 – 1 Mrs SE Coleman, Colchester; 2 Marquess of – Cholmondeley, King’s Lynn; 3 AK Clark and Sons, Dunmow.

298: Heifer, born in 2010 – Mrs SE Coleman, Colchester; 2 AK Clark and Sons, Dunmow; 3 Mrs S Gurton, Bures.

299: Cow, in milk or in calf born before 2010 – 1 AK Clark and Sons, Dunmow; reserve; 2 Mrs S Gurton, Bures.

300: Calf at foot – 1 Mrs S Gurton, Byres; 2 AK Clark and Sons, Dunmow.

Championship

C96: Best Longhorn cow or heifer – Mrs SE Coleman, Colchester, also reserve.

C98: The Houghton Challenge Cup, presented for best Longhorn of either sex – Mrs SE Coleman, Colchester, also reserve.

Specials

S79: Longhorn Cattle Society Rosettes for the Best Junior Bull and the Best Junior Heifer. – Mrs SE Coleman, Colchester,

S80: Best animal in the classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – Marquess of Cholmondeley, King’s Lynn.

RED POLL

Championshio

C101: Best Red Poll of either sex – Mrs J Broughton, Long Buckby; reserve Mr PA Rackham, Thetford.

Specials

S82: Best Animal in the classes Classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based at premises within Norfolk – Mr PA Rackham, Thetford; reserve Mr AL Appleton, King’s Lynn.

SOUTH DEVON

311: Heifer, in calf, born in 2010 – 1 RW and SM Bostelmann, Bishops Offley; 2 ME and TE , Market Harborough; 3 Malthouse Livestock, Norwich.

312: Cow, in milk, in calf or with calf at foot born before 2010 –

1 A&C Farms, Oakham; 2 Mr O Brewin, Market Harborough; 3 Mrs

J Archer, North Tuddenham.

Championship

C102: Best South Devon cow or heifer – A&C Farms, Oakham; reserve ME and TE Broome, Market Harborough.

C103: Best South Devon bull – A&C Farms, Oakham, also reserve.

C104: Challenge Cup – A&C Farms, Oakham, also reserve.

Specials

S84: Best Animal in the classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – Heath Farms, Woodbastwick; reserve, Malthouse Livestock, Norwich.

BRITISH BLUE

336: Heifer, born since 2011 – 1 Mr KW Ludgate, Leighton Buzzard; 2 J&W Laughtm Boston; 3 Cook and Colman, Norwich.

337: Heifer born in 2010 – 1 Mr KW Ludgate, Leighton Buzzard.

338: Cow, in milk, in calf or with calf at foot born before 2010 – 1 J Bustance, Spalding; 2 J&W Laight, Boston; 3 JC Newell, King’s Lynn.

Championship

C114: Best British Blue cow or heifer – Mr KW Ludgate, Leighton Buzzard; reserve J Bustance, Spalding.

C115: Best British Blue bull – JC Newell, King’s Lynn; reserve Mr KW Ludgate, Leighton Buzzard.

C116: British Blue Cattle Society Rosette for the best British Blue of either sex – Mr KW Ludgate, Leighton Buzzard; reserve, JC Newell, King’s Lynn.

Specials

S96: Best animal in the classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – JC Newell, King’s Lynn.

BRITISH LIMOUSIN

Championship

C120: Best Limousin cow or heifer – Smiths of Bloxham, Banbury; reserve Mr PJ Gooderham, Eye.

C121: Best Limousin bull – Smiths of Bloxham, Banbury; reserve Mr MJ Dickens, Milton Keynes.

C122: British Limousin Cattle Society Rosette for the best Limousin of either sex – Smiths of Bloxham, Banbury; reserve Mr PJ - Gooderham, Eye.

Specials:

S100: Best Animal in the British Limousin classes, bred and exhibited by a breeder whose herd is based within Norfolk – DC and SR Wharton, Harleston.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus