Suffolk Show 2013: County’s Aberdeen Anguses are just champion

Kevin Byford with his winning Angus breed at the Suffolk Show 2013.

Kevin Byford with his winning Angus breed at the Suffolk Show 2013. - Credit: Archant

Suffolk-raised Aberdeen Angus animals reigned supreme at the county show yesterday as they took the two top spots in the breed competition at the county show.

Kevin Byford with his winning Angus breed at the Suffolk Show 2013.

Kevin Byford with his winning Angus breed at the Suffolk Show 2013. - Credit: Archant

And they were given the ultimate accolade when judge Angus Stovold said the county’s beasts could vie with the best in Britain.

“The standard would be up in the top end all over the country, from Scotland to Wales. You are seeing some of the best cattle in the country,” he said.

Hawstead Lodge Peter of Pinford End, Bury St Edmunds, was breed champion, while reserve spot went to Shadwell Lady Heather, raised near Lavenham.

Hawstead Lodge’s Andrew Brown said he was “extremely pleased”, having previously won with his sire.


You may also want to watch:


Shadwell head stockman Robert Clarke said he was “chuffed”. It was a second accolade for the estate’s heifer, bought in as an embryo, which has already scooped the inter-breed champion prize at the South Suffolk Show.

Mr Stovold said: “You have probably got two herds here in Suffolk who are up there with the top in the country.

Most Read

“The numbers were small, but the quality was very good.

“He’s a really good bull actually. He’s got very good Angus traits. The heifer who was reserve champion will do very well wherever she goes.”

In the Red Poll section, husband and wife team Tony and Ann Barratt, who are Sandringham estate tenants, took top spot with Castlefields Spud.

“When I was a boy, some people in the village had some and it stuck with me.

“Although I wasn’t lucky enough to go into farming straight away - I was an auctioneer and estate agent for 40 years, I changed my role and became a full-time farmer.

“We got a tenancy at Sandringham seven years ago and the rest is history.”

He was “thrilled”, he said.

“The bull is nine years old. The last time he won was when he was two.”

Red Poll judge Stephen Prescott, himself a Red Poll breeder based in Yorkshire who keeps around 100 Red Polls, said: “The bull is nine years old.

“You have to give age a bit of respect. When you get an animal as good as that it’s a credit to the breed.”

He welcomed the revival of the once very rare Suffolk breed and said it was nice to see so many at the Suffolk Show.

“The last time we exhibited here was 20 odd years ago. I think we had three breeders,” he said.

“We are getting quite a revival with animal numbers and breeders which is the main thing,” he said.

Jason Salisbury of Suffolk Farmhouse Cheeses, Creeting St Mary, was celebrating after his Wellingham Lillywhite was crowned Guernsey of the Year at the show.

There were top accolades for some Waveney Valley-bred cattle early on as Crawford & Co, of Topcroft, Bungay, took the title in the Any Other Dairy Breed category with their Ayrshire, Longwood Flash Crummie.

Sue Crawford said she was “delighted”, adding that it was “a total surprise”.

“I didn’t expect the heifer would take a championship so delighted about that,” she said.

The reserve prize in the category went to Burroughs and Son, of Oaklands Farm, Aldeby, Beccles, with Oakalby Vienna Sheila 41, a British Friesian.

Judge Blaise Tomlinson said: “There were some nice cattle to judge this morning.

“The Ayrshire heifer was an extremely good heifer, extremely well balanced.”

The Friesian in second place was “a really lovely, sweet cow”.

“Again, with super bone quality, and again a great udder under it,” he said.

Crawford & Co celebrated a double top win after Topcroft Sam Cameo scooped top honours in the Holstein breed section.

Virginia Crawford, daughter of Sue, said: “We are very pleased.”

227: Stallion, mare or gelding, 5 years and over, between 122-138cms: Samantha Darlington

228: Stallion, mare or gelding, 5 years and over, exceeding 138cms: Mrs A Sylvester

229: Stallion, mare or gelding, 5 years and over, exceeding 143cms: D Smith and A Jones

230: Champion best exhibit: Jane Armson

FIRST RIDDEN MOUNTAIN AND MOORLAND

231: First ridden Dartmoor, Exmoor, Shetland and New Forest: Lisa Simms

232: First ridden Welsh: Mrs A Burchell-Small

233: Champion best first ridden: Lisa Simms

DARTMOOR and EXMOOR

245: Dartmoor male, stallion or gelding, 4 years old or over: Mrs HJ Shave and D Knights

246: Special - best Dartmoor foal from previous class.

247: Exmoor male, stallion or gelding, 4 years old or over: Miss Victoria Evans

248: Special - best Exmoor foal from previous class

249: Dartmoor or Exmoor filly, colt or gelding, 1, 2 or 3 years old: Mr and Mrs M Wooderson and Miss M Lee

250: Special - best yearling in previous class: Mr and Mrs Rupert Thornely-Taylor

251: Special: Mrs HJ Shave and D Knights

252: Special- best Dartmoor: Mrs HJ Shave and D Knights

253: Special: best Exmoor: Miss Victoria Evans

DALES, FELL AND HIGHLAND

254: Mare, stallion or gelding, 4 years old or over: Mrs Malim

256: Filly, colt or gelding, 1, 2 or 3 years old: Mrs Tricia Jenkins

258: Special - The Donald of Altnacriche Perpetual Challenge Trophy: Mrs Malim

259: Special - best Dales pony: Sue Burwood

260: Special - The owner of the winning pony to be a member of the Fell Pony Society: Samantha Bloomfield

261: Special - best Highland pony: Mrs Tricia Jenkin

CONNEMARA AND NEW FOREST

262: Mare, stallion or gelding, 4 years old or over: Michelle Larkin

264: Filly, colt or gelding, 1, 2 or 3 years old: Jane Somerset

265: Special - best yearling in previous class: Emma Tiley-Nunn

266: Special: Michelle Larkin

267: Special - highest placed Connemara: Michelle Larkin

268: Special - best New Forest Pony: Mrs HA Barber

WELSH MOUNTAIN (Section A)

269: Stallion, 4 years old or over: Mrs SI Powell Jones

270: Mare or gelding, 4 years old or over: Mr R Powell

271: Special - best foal in previous class

272: Filly, colt or gelding, yearling: Mr and Mrs C Abel

273: Filly, colt or gelding, 2 or 3 years old: RW Eastwood

274: Special: Mrs SI Powell Jones

275: Special - best gelding: Mrs V Dyvig

WELSH PONIES (Section B)

276: Stallion, 4 years old or over: Mrs J Filmer

277: Mare or gelding, 4 years old or over: Mrs RM Perrin

278: Special - bes foal in previous class: Mr and Mrs JR Greenleaf

279: Filly, colt or gelding, yearling: Mr MHR Butters

280: Filly, colt or gelding, 2 or 3 years old: Mr and Mrs RM Rodd

281: Special: Mrs J Filmer

282: Special - best gelding: Miss LA Calcutt

WELSH PONY (COB TYPE) (Section C)

283: Stallion, 4 years old or over: GD Deller

284: Mare or gelding, 4 years old or over: Miss H Nelson

286: Filly, colt or gelding, yearling: Miss N Musson

288: Special: Miss N Musson

289: Special - best gelding: Miss H Nelson

WELSH COBS (Section D)

291: Mare or gelding: Miss Julia Knight and Mr Stephen Tubb

293: Filly, colt or gelding, yearling: Mrs H and Mr B Hall

294: Filly, colt or gelding, 2 or 3 years old: E Bagnall

295: Special: Mrs H and Mr B Hall

296: Special - best gelding: Miss Julia Knight and Mr Stephen Tubb

297: Special - best female Welsh: Mrs H and Mr B Hall

WELSH PONY AND COB SOCIETY GELDING INCENTIVE SCHEME

298: Overall best gelding: Miss Julia Knight and Mr Stephen Tubb

SHETLAND (Registered Only)

299: Stallion or gelding, 4 years old or over: Mr and Mrs M Wooderson and Miss M Lee

300: Special - Best gelding in previous class: Maria Vaughan

301: Mare, 4 years old or over, with or without foal at foot: Jenna Land

302: Special - best foal in previous class

303: Filly, colt or gelding, 1, 2 or 3 years old: Mrs Belinda Jacques

305: Special - The Perpetual Challenge Cup: Mr and Mrs M Wooderson and Miss M Lee

306: Special - best Miniature Shetland Pony: Angela Fox

IN-HAND MOUNTAIN AND MOORLAND CHAMPIONSHIP

307: Champion best exhibit: Samantha Bloomfield

BEST IN-HAND PONY

308: Special - best in-hand pony: Samantha Bloomfield

SHOWJUMPING COMPETITIONS:

318: The speed derby: Carol Toliver

319: The international trial: Julie Slade

PIGS

PEDIGREE PIGS

665: Breeding sow born before July 1 2012: MJ Kiddy and Son

666: Gilt born in or after July 2012: MJ Kiddy and Son

667: Gilt born in or after September 2012: MJ Kiddy and Son

669: Champion white pig: MJ Kiddy and Son

670: Special - best Large White: MJ Kiddy and Son

674: Special - best British Lop: Mrs HJ Lake

675: Boar born in or after July 2012: Mrs Teresa Cook

676: Boar born in or after January 2013: Adrian Melrose

677: Breeding sow born before July 1 2012: Redborne School Farm

678: Gilt born in or after July 2012: MJ Kiddy and Son

679: Gilt born in or after September 2012: Mrs Teresa Cook

680: Gilt born in or after January 2013: PE Churchyard and Son

681: Champion coloured pig: Mrs Teresa Cook

682: Special - best Gloucestershire Old Spots: Mrs Teresa Cook

Suffolk Show 2013: County’s Aberdeen Anguses are just champion

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus