Suffolk Show results Day One: Horses

HEAVY HORSES

SUFFOLK

3. Gelding, two or three years old: G Cass - Eyke Sir Winston

4. Gelding, four and over, foaled 2006 or before: Mrs Fiona Clark - Block Fen Jester

5. Special – Best gelding: Mrs Fiona Clark - Block Fen Jester


You may also want to watch:


6. Filly, two or three years old: M H Tollemache - Clemmills Anya

7. Special – best two-year-old filly bred by the exhibitor: N Bradley, & J Purse - Fenland Pearl

Most Read

8. Mare, four and over, foaled 2006 or before: Mr J Latham - Whitton Violet

9. Foal entered in class 9: S Hewett, & T Walne - Whitton Teazle

10. Mare, four years old and over, with foal at foot: Rede Hall Farm Park - Withersfield Ruby

11. Special – Best mare and foal: S Hewett & T Walne - Whitton Daisy

12. Special – Best foal eligible for entry in Suffolk Stud Book: Rede Hall Farm Park - Withersfield Ruby

13. Champion – Best mare or filly: M H Tollemache - Clemmills Anya

14. Special – mare, two and over with the best feet:

15. Stallion, two or three years old, foaled in 2007 or 2008: P C Morley - St George’s Kingston

16. Stallion, four and over, foaled in or before 2006: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles

17. Champion – best stallion: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles

18. Special – gelding or stallion with the best feet:

19. Special – mare, stallion or gelding with the best feet:

20. Special – best two Suffolk Horses, the property of one exhibitor: M H Tollemache - Tollemache Dorothy

21. Supreme Champion: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles

TURNOUTS – ANY HEAVY BREED

38. The Heavy Horse Pairs Trade Turnout, mare, gelding or mixed: J H Goodwin - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)

39. The Heavy Horse Pairs Turnout: P T Smith - Colony Millennium & Lockspit King Louis, Suffolks,

40. Special Best Heavy Horse Pairs Trade Turnout: J H Goodwin, - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)

41. Special Best Suffolk Pair: Mr George Paul & Suffolk Punch Trust - Colony Nettles & Colony Oaken, Suffolk,

42. The Heavy Horse Teams mare, gelding or mixed: J H Goodwin - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)

HEAVY HORSE OBSTACLE DRIVING

48. Pairs heavy horse obstacle driving: John McDermott - Moon du Mont & Malisse du Mont

RIDDEN HUNTERS

75. Lightweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mrs Jill Jerram - Dunbeacon

76. Middleweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr J Ryder-Phillips - Kelly’s Hero

77. Heavyweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr L Holt - Act Flyn Lad

78. Champion - Best Ridden Hunter: Mrs Jill M Jerram - Dunbeacon

79. Ladies’ Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr & Mrs M Tollemache - Intuition II

80. Small Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr W P Bowdler - Unlimited

NOVICE WORKING HUNTERS

83. Mares or Gelding, four or over: Miss Emma Walker - Enrico

WORKING HUNTERS

84. For Mares or Geldings, 4 years old and over, exceeding 148cms: Mrs Ann Lewis - Ringwood Touch and Go

RIDING HORSES (RIDDEN)

108. Small riding horse: Mrs S Church- The Queen of Hearts

109. Large riding horse: H Whiteley-John- Sea Ocean Field

110. Champion: H Whiteley-John - Sea Ocean Field

PRIVATE DRIVING

147. Novice horse or pony: Miss E Millen - Barham Sweet Charity

148. Single, pair or tandem, non-Hackney type, over 138cms: Mrs Terri Wade & Mr Albert Brazier - Kallistalodge Joey

149. Special – best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies over 138cms: R Clifton-Brown - Cukros & Igaal

150. Single, pair or tandem, non-Hackney type, under 138cms: Team Fuller - Trehewyd Brenin Arthur

151. Special – best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies under 138cms: Mr & Mrs J L Snowdon - Gometra Halyard & Rex of Larkrise

152. Single, pair or tandem, Hackney type: Jean Clayden, Glenshane Prince

153. Special – best junior whip: None forward

154. Champion: Jean Clayden - Glenshane Prince

COACHING CLASS AND MARATHON

155. Teams to be driven to a Private, Road or Regimental coach: Mark Broadbent & Paul Rackham - Tunin, Tango, Vincent & Simon, Hackney x Dutch Warmblood, (private coach made by Fenix Carriages/Mark Broadbent), driven by Mark Broadbent

TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUT

159. Light trade turnout: Mrs Terri Wade & Mr Albert Brazier - Kallistalodge Joey

160. Old vehicle, in private or trade turnout, with two-wheeled vehicle: Mr Neil Winney - Glanvyrnwy Prince of Wales

161. Old vehicle, in private or trade turnout, with four-wheeled vehicle: Mr & Mrs J L Snowdon - Gometra Halyard & Rex of Larkrise

PLEASURE DRIVING

162. Pleasure driving: Mr & Mrs D Moyes - Brimestone the Zar

THE OSBORNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY

163. Pair, 122cms and under: 1 Chris Orchard - Carriagehouse Insurance Touch & Go.

RIDDEN PONIES / SHOW PONIES

166. Pony, under 148cms, owned, exhibited, stabled and ridden by child living in Suffolk: Mrs David Barham - Ropewalk Viscountess

167. Pony on leading rein, under 122cms: HILLYARD, Miss L Hillyard - Hightopps Magic Fairy

168. Open first ridden pony, under 122cms: T Guyett - Mosstock Saracen Lad

169. Special – Best exhibit from 167 or 168: Miss L Hillyard - Hightopps Magic Fairy

170. Pony, under 128cms: Miss L Hillyard - Daldorn Victoria Plum

171. Pony, 128-138cms: Mr J D Harvey - Rhos Emperor

172. Pony, 138-148cms: Mrs C Spencer- Braeglen Masquerade

173. Champion: Mr J D Harvey - Rhos Emperor

SHOW HUNTER PONIES

174. Lead rein pony of Hunter type: Mrs V Clark & Mrs J Lucas- Brookhall Wise King

175. Pony of Show Hunter type, under 122cms: Mrs D Burrill - Littlebriars Told You So

176. Pony of show Hunter type, 122-133cms: V Windsor-Phillips, Dykebeck Wild Foxglove

177. Pony of show Hunter type, 133-143cms: T Guyett, Finkley Chitter Chatter

178. Pony of show Hunter type, 143-153cms: W J King, Mosstown Rockstar

179. Champion: V Windsor-Phillips, Dykebeck Wild Foxglove

BREEDING PONIES

186. Colt, Filly or Gelding, yearling not exceeding 134cms: Mrs K Fitt - Llanarth Caviar, Filly.

187. Colt, filly or gelding, 2 or 3 years old: B Skeet, Devon Stud - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.

188. Special - Best Youngstock: B Skeet - Devon Studd - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.

189. Brood mare, 138-148cms, with own foal at foot: Mr A & Miss C Constable, - Bracon Top Cat (with foal at foot by Hardwickview Moneyman), 9 years.

190 Special - Best Foal in previous class: Mr A & Miss C Constable - Bracon Top Cat (with foal at foot by Hardwickview Moneyman), 9 years.

191. Champion: B Skeet - Devon Stud - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.

IN-HAND SHOW HUNTER PONIES

192. Colt, filly or gelding, yearling, two or three years old: M Firth & K Pitts - Romanno Romany Gypsy

193. Brood mare, four or over, in foal or with foal at foot: None forward

194. Special – best foal from previous class: None forward

195. Barren mare or gelding: Mrs N J Bloss - Shining Example

196. Champion: M Firth & K Pitts - Romanno Romany Gypsy

MOUNTAIN AND MOORLAND NOVICE WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP

197. Stallion, Mare or Gelding, 4 years or over, under 122cms - Mrs N J Bloss - Forlan Honey Dundandy

198. Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 122cms-138cms: Mrs Melanie Morley - Bounds Adiemus

199. Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 138cms-148cms: Anne Marling - Castlefrench Starlight

200. Champion - Best Exhibit: Mrs N J Bloss - Forlan Honey Dundandy

MOUNTAIN & MOORLAND WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP

201. Stallion, Mare or Gelding, under 122cms: Julie S Barton - Moortown Honeyman

202. Stallion, Mare or Gelding, 122cms-138cms: Mrs Cottrell - Oakmill Burlington

203. Stallion, Mare or Gelding, 138cms-148cms: Mrs Sally Fuller Lewis - Elaphine Murphy

204. Champion - Best Exhibit: Mrs Sally Fuller Lewis - Elaphine Murphy

RIDDEN MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES

205. Exmoor, Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs old or over: Mrs J Ward - Thistle (A/295-A)

206. First ridden Dartmoor, Exmoor and Shetland, Mare or Gelding, 4 yrs old or over, not exceeding 128cms:

207. Dartmoor and Shetland. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs and over: Julie S Barton - Moortown Honeyman

208. Dales, Fell and Highland. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs and over: Mrs I J & Miss S Woolerton - Robbie of Allendale

209. Connemara and New Forest. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs old or over:

210. First Ridden Welsh. Mare or Gelding, 4 yrs old or over, not exceeding 128cms: Mrs Rachael Runnacles- Marshan Spray

211. Welsh. Stallion, Mare or Gelding, 4 years and over: Julie S Barton - Wotfield Trysor

212. Welsh. Stallion, Mare or Gelding, 4 years and over: BAGNALL, Miss A E K Bagnall - Pentrepiod the Judge

213. Special - Best First Ridden exhibit from classes 206 and 210

214. Champion - Best Exhibit from above classes

DARTMOOR & EXMOOR

215. Dartmoor. Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years.

216. Special – Best Dartmoor Foul from previous class: Non forward.

217. Exmoor. Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: F M Harrison - Anchor Bustard (A/419), 4 years, stallion.

218. Special – best Exmoor foal from previous class: Non forward.

219. Dartmoor or Exmoor, Filly, Colt or Gelding, 1, 2 or 3 yrs old: Mr & Mrs Wooderson - Elsinore Alan Partridge, 3 years, colt, Exmoor.

220. Special – best yearling in previous class: Non forward.

221. Special: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years, stallion.

222: Special: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years, stallion,

223: Special: The Exmoor Pony Society Best of Breed Rosette: Mr & Mrs Wooderson - Elsinore Alan Partridge, 3 years, colt, Exmoor.

DALES, FELL AND HIGHLAND

224: Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino

225: Special - best Foal from previous class: None forward

226: Filly, Colt or Gelding, 3 yrs old or under: Mrs D E Walmsley - Ryedale Indy

227: Special, best yearling in previous class: Mrs C Carnegie - Murthwaite Alfie

228: Special, best entry from classes 224 and 226: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino

229: Special, breed society rosette offered for the best registered fell pony from classes 224 and 226: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino

CONNEMARA AND NEW FOREST

230. Mare, stallion or gelding: Campion Studd - Buttslawn Fantasia, 6 years, mare, New Forest.

231. Special – best foal from previous class: Non forward.

232. Filly, colt or gelding, three or under: Michelle Larkin - Chilham Pursuit, 2 years, colt, connemara.

234. Special: Campion Stud - Buttslawn Fantasia.

235. Special – highest placed Connemara pony in class 233: Michelle Larkin - Chilham Pursuit.

WELSH MOUNTAIN (Section A)

236. Stallion: Mark 7 Liz Kilbey - Lacy Buzbee, 13 years,

237. Mare or gelding: Miss Jo Rose, - Fayre Poppy, 4 years, mare.

238. Special – best foal in previous class: Non forward.

239. Filly, colt or gelding, yearling: Mrs A Overton-Ablitt - Colne Torpedo, colt,

240. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mrs A Overton-Ablitt - Colne Tiger Lily, 2 years, filly,

241. Special – best entry: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee.

WELSH PONIES (Section B)

242. Stallion: Angela Jackson - Farchynys Valliant, 4 years.

243. Mare or gelding: Mr & Mrs J R Greenleaf - Brookhall Porcelain, 6 years, mare.

244. Special – best foal in previous class: Ms Lynda Knights - Rhydhowell Miss Oliver.

245. Filly, colt or gelding, yearling: Roy Butters - Tasvalley Consort , colt.

246. Filly, colt or gelding, two or three years old: Wotfield Stud - Wotfield Xanthos, 3 years, colt.

247. Special – best entry: Mr & Mrs J R Greenleaf - Brookhall Porcelain.

WELSH PONY (COB TYPE) (Section C)

248. Stallion: G & D Deller - Relled Stud - Cilmaengwyn Welsh Jac, 4 years.

249. Mare or gelding: T A Hall - Ballagh Stud - D’Abernon Diva, 10 years, mare,

250. Special – best foal in previous class: Non forward.

251. Filly, colt or gelding, yearling:

252. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mr R Matthews - Llanidan Perlen, 3 years,

253. Special – best entry: Mr R Matthews - Llanidan Perlen.

WELSH COBS

254. Stallion: Mr M T Attrell, - Geler Sparc, 9 years.

255. Mare or gelding: Lee Smith - Trevallion Princess Pandora, 13 years, mare.

256. Special – best foal in previous class: Non forward.

257. Filly, colt or gelding, yearling: Lee Smith - Greenwing Crystal, filly.

258. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mr & Mrs B Hall - Murrayhall Inspiration, 3 years.

259. Special – best entry: Mr M T Attrell - Geler Sparc.

260. Special – best female Welsh section D: Lee Smith - Trevallion Princess Pandora.

SHETLAND

261. Mare, stallion or gelding: Mr R Cook - Abbotsbury Yasmin

262. Best foal in previous class: Mrs S M Cowie-Bland - Buckland Moon

263. Filly, colt or gelding, three or under: Mr & Mrs A Bromwich - Claife Vulcan

264. Special – best yearling in previous class: Non forward

265. Special – best Shetland pony from 260 and 262: Mr R Cook- Abbotsbury Yasmin

266. Special – best miniature Shetland pony in the above classes: Mrs J Exall - Buxted Jezebel

IN-HAND MOUNTAIN AND MOORLAND CHAMPIONSHIP

267. Champion: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee (50477)

BEST IN-HAND PONY

268. Special – best in-hand pony: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee (50477)

SHOW JUMPING

278. The speed derby: Mrs Lynne Barker - Temple Bronte Lola

279. The two star international trial: Lady Harris - Hello Sailor

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus