Suffolk Show results Day Two: Horses

HEAVY HORSES

YOUNG HANDLER

1. Handler, aged 13 to 18, leading a heavy horse:

BEST SHOD HORSE

2. Best Shod Horse from classes 4,8,22,33,34


You may also want to watch:


SUFFOLK

12. Special – Best foal eligible for entry in Suffolk stud book: S Hewett and T Walne

Most Read

SHIRE

22. Gelding, three and over: G Cass - Grovemere Lucky Boy

23. Filly, colt or gelding, one year old: G Robinson - Metheringham Upton Matilda

24. Filly, colt or gelding, two years old: G Robinson - Metheringham Upton Teasel

25. Brood mare with foal at foot: Mr D J Brand - Grovemere Emily

26. Foal from previous class: Mr D J Brand - Grovemere Newdawn

27. Barren mare, three and over: G Robinson - Metheringham Upton Avril

28. Champion: G Robinson - Metheringham Upton Teasel

29. Special – Best exhibit bread by the exhibitor: G Robinson - Metheringham Upton Teasel

PERCHERON

30. Mare with her foal at foot: E Bailey and Sons - Willingham Etoile II

31. Foal from previous class: E Bailey and Sons - Un-named ex Willingham Etoile II

32. Filly or gelding, three and under: Mrs E Garner - Hales Isis

33. Barren mare, four and over: Mr M D and Mrs L A Scurrell - Willingham Ella

34. Gelding, four and over: Mr R J Clark - FWCF (Hons) - Park Jasper

35. Stallion: Brian Hall - Hales Hercules

36. Champion: Mr R J Clark - FWCF (Hons) - Park Jasper

IN-HAND HARNESSED HORSE

37. Stallion, mare or gelding in harness: Mr M D and Mrs L A Scurrell - Willingham Flo

TURNOUTS – ANY HEAVY BREED

43. The Single Heavy Horse Trade Turnout, mare or gelding: J H Goodwin - Capespan Shires

44. The Single Agricultural Heavy Horse Turnout: G Cass - Roc

45. Special Best Suffolk Turnout in classes 43 and 44: Suffolk Punch Trust - Colony Oaken

46. Champion Turnout: J H Goodwin - Capespan Shires

HEAVY HORSE OBSTACLE DRIVING

47. Single heavy horse obstacle driving: Middleton Percherons - Eros II

FARRIERY COMPETITIONS

49. Special - for the competitor gaining the most points in the Farriery competitions:

50. Fireman and doorman pairs championship:

51. Apprentice shoemaking (1st and 2nd years):

52. Apprentice shoemaking (3rd and 4th years):

53. Special – best overall apprentice.

54. Special – local class for apprentices residing in Suffolk, Norfolk, Essex or Cambs:

55. National Suffolk Punch shoeing championship:

56. Special – local class for competitors in class 55 resident in Suffolk, Norfolk, Essex or Cambs:

57. Therapeutic class:

LIGHT HORSES

SUFFOLK SHOW SUPREME IN-HAND CHAMPIONSHIP

58. Supreme champion – supreme horse or pony in-hand Suffolk Show champion

HUNTERS IN-HAND

59. Colt, filly or gelding, 3yrs old or under: Mrs Jane May - Potters Bella

60. Filly, colt or gelding foaled in 2009: P Brace - Muchadoabout Nothing,

61. Filly or gelding foaled in 2008: Moggy Hennessy - Potters Wood

62. Filly or gelding foaled in 2007: Vicky Smith and Steve Pitt - Timpany King

63. Special – Best young hunter: Moggy Hennessy - Potters Wood

64. Special – best three-year-old or under hunter sired by a registered thoroughbred stallion, the owner of the stallion to be resident in Suffolk: Miss E Clover - Homeleigh Advocate

65. Mare likely to breed a competition horse:

66. Small hunter brood mare, 148-158cms, with own foal at foot: Anita Williams - Mozina

67. Hunter, foal, filly, colt or gelding foaled in 2010: Anita Williams - Not Before Time

68. Champion Best Exhibit: Moggy Hennessy - Potters Wood

IN-HAND SPORT HORSE

69. Brood mare, four or over, potential sport horse with foal at foot: Anita Williams - Very Special One

70. Sport horse foal, filly, colt or gelding, foaled in 2010: Mrs S Iliffe - Un-named ex Shabby Lady

71. Filly, Colt or Gelding, potential Sport Horse, foaled in 2009: Mrs Caroline Traylen - Query at Daybreak

72. Filly, Colt or Gelding, potential Sport Horse, foaled in 2008: Mrs V C Redbart - Redrex Too

73. Filly, Colt or Gelding, potential Sport Horse, foaled in 2007: Miss Annick Hallam - Foxcourt Careless Whisper

74. Champion - Best Exhibit: Mrs V C Redbart - Redrex Too

CLASSICAL LADIES SIDE-SADDLE & SIDE-SADDLE EQUITATION

81. Classical ladies’ side-saddle:

82. Side-saddle open equitation:

THE TATTERSALLS & RoR THOROUGHBRED RIDDEN SHOW HORSE CLASS

85. Mare or Gelding, four or over, any height: Mrs P A Underwood - Bygone Days

IN-HAND IRISH DRAUGHT HORSES

86. Pure-bred Irish draught youngstock: Mrs C J Atkinson - Crofts Hill Selene

87. Irish draught sport horse youngstock: Mrs Enid Steptoe - Another Knight

88. Pure-bred Irish draught, Mare or Gelding: Mrs J R Barnes - Millers Magic

89. Irish draught sport horse, Mare or Gelding: Mrs Mandi Meer - Magellan

90. Champion - Best Exhibit: Mrs Enid Steptoe - Another Knight

RIDDEN IRISH DRAUGHT HORSES

91. Pure-bred Irish draught: Mr C B Kwek Mfh - Jack Daniels IX,

92. Irish draught sport horse, Stallion, Mare or Gelding: Stephanie Soskin - Benelux Oisin

93. Champion - Best Exhibit: Mr C B Kwek Mfh - Jack Daniels IX

RIDDEN CLEVELAND BAY

94. Pure-bred or part-bred stallion, mare or gelding: Cecilia Delville-Lindsay and Mrs S M Cutts - Folds Veronica

IN-HAND HACKS & RIDING HORSES

95. Hack or riding horse, mare, stallion & Gelding, 4 or over, over 148cms: Molly Lewin - Secret Garden

96. Special – colt or filly foal, progeny of mare in previous class: Molly Lewin - Secret Garden

97. Hack or riding horse, filly, colt or gelding, up to three years old:

98. Champion: Molly Lewin - Secret Garden

RIDDEN HACKS

99. Small hack, four or over, 148-154cms: Mrs P A Underwood - Courtland Be Fair

100. Large hack, four or over, 154-160cms: Mrs J Carter - Barrdene Night Fever

101. Champion: Mrs P A Underwood - Courtland Be Fair

COBS (RIDDEN)

102. Lightweight cob: Janet Platt - Tommy Tucker VII

103. Heavyweight cob: Lady C Tyrrell - The Entertainer

104: Maxi cob: Mrs Kim Chapman - Dylan Thomas II

105. Champion: Janet Platt - Tommy Tucker VII

WORKING COBS

106. Novice working Cob, 4 years old or over, 148cms-155cms: Mrs C Scott, Rosters Charlie Brown

107. Working Cob, 4 years old or over, 148cms-155cms: Mrs R Taylor - Brother Tobias

RIDING HORSES (RIDDEN)

108. Small riding horse: Mrs S Church - The Queen of Hearts

109. Large riding horse: H Whiteley-John - Sea Ocean Field

110. Champion: H Whiteley-John - Sea Ocean Field

ARAB, ANGLO-ARAB AND PART-BRED ARAB

111. Anglo-Arab or part-bred Arab, yearling: Miss Lisa Hall - High Esteem

112. Anglo-Arab or part-bred Arab, two of three years old: Heritage Coast Stud - Heritage Lord of the Dance

113. Pure-bred Arab, yearling: Mr and Mrs P Atkinson - Wistacjaa

114. Pure-bred Arab, two or three years old: Mr and Mrs P Atkinson - Nykolaasz

115. Anglo-Arab or part-bred Arab, four or over: Heritage Coast Stud - Heritage Orion

116. Pure-bred Arab, four or over: Stephen and Elaine Clack - Moloko

117. Champion: Mr and Mrs P Atkinson - Nykolaasz

118. Champion, best pure bred Arabian in-hand: Mr and Mrs P Atkinson - Nykolaasz

RIDDEN ARABS

119. Anglo-Arab or part-bred Arab, under 148cms: Elaine Pettengell - Croftys Enigma

120. Anglo-Arab or part-bred Arab, over 148cms: Mrs J M Foster - Whalton Renaissance

121. Pure-bred Arab: Susan Rose - LVA Estopas Winter Storm

122. Champion: Susan Rose - LVA Estopas Winter Storm

IN-HAND SKEWBALD AND PIEBALD

123. Best colour and marking: Miss D Marven - Maybe Maisie II

124. Youngstock: Mr James Van Praagh - Inkwell Little Mark

125. Best skewbald and piebald: Serena Hodges - Wulfstan Angelica

126. Cobs, vanners and traditionals: Mrs E F Hamilton - Rudley’s Oaklahoma

127. Champion: Mr James Van Praagh - Inkwell Little Mark

RIDDEN SKEWBALD AND PIEBALD

128. Open ridden pony, under 153cms: Mrs S Wythe - The Panda

129. Open ridden horse, over 153cms: Susan Few - Red Tucky

130. Ridden cobs, vanners, traditionals and natives: Claire Collier- Fumanchu

131. Champion: Mrs S Wythe - The Panda

IN-HAND LUSITANOS

132. Part-bred Lusitano or Portuguese Horse:Pine Lodge School of Classical Equitation - Xerife

133. Pure-bred Lusitano, three and under: Roderick Newton - Canha

134. Pure-bred Lusitano, four and over: Sherene Rahmattalah - Sussex Lusitanos

135. Champion: Sherene Rahmattalah - Sussex Lusitanos

RIDDEN LUSITANOS

136. Part-bred Lusitano or Portuguese Horse, four and over: Pine Lodge School of Classical Equitation

137. Pure-bred Lusitano, four and over: Pakefield Lusitanos - Zecora Songhurst

138. Champion – Best part-bred exhibit from classes 133 and 137: Pine Lodge School of Classical Equitation

139. Champion, best pure-bred Lusitano: Pakfield Lusitanos - Zecora Songhurst

RIDDEN LUSITANO – PARADE HORSE

140. Parade Horse in traditional Portuguese dress: Pine Lodge School of Classical Equitation

IN-HAND SPANISH HORSES

141. Part-bred PRE - mare or filly: No Entries

142. Part-bred PRE – stallion, colt or gelding: No Entries

143. Pure-bred PRE – mare or filly: P and S Hurstfield - Colombiana XXIX

144. Pure-bred PRE – stallion, colt or gelding: Miss A Long - Duque CX

145. Champion: Miss A Long - Duque CX

RIDDEN SPANISH HORSES

146. Pure or part-bred PRE – stallion, mare or gelding: Miss A Long - Duque CX

COACHING CLASS AND MARATHON

155. Teams to be driven to a Private, Road or Regimental coach: Mark Broadbent and Paul Rackham - Tunin, Tango, Vincent and Simon, Hackney x Dutch Warmblood

156. Special – best performance of traditional call on the coach horn: Mark Broadbent and Paul Rackham - Tunin, Tango, Vincent and Simon, Hackney x Dutch Warmblood

157. Special – best junior performance on the coach horn: No entries

158. The Cock Horse Class: Colin Varle - Friesians

TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUT

159. Light trade turnout: Mrs Terri Wade, and Mr Albert Brazier, Kallistalodge Joey

160. Old vehicle, in private or trade turnout, with two-wheeled vehicle: Mr Neil Winney - Glanvyrnwy Prince of Wales

161. Old vehicle, in private or trade turnout, with four-wheeled vehicle: Mr and Mrs J L Snowdon - Gometra Halyard and Rex of Larkrise

THE OSBORNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY

164. Pair, 122cms-148cms: G E Roberts- Darkhorse Fred and Barney

165. Champion: Richard Griffiths - Mean and Keen

WORKING HUNTER PONIES

180. Intermediate: Mrs D Hunt - Toy Story IV

181. Pony, 143-153cms: G L Worrow - Knockmore Puzzle

182. Pony, 133-143cms: Mrs Monica Herbert - Mundon Petanque

183. Pony, under 133cms: Mrs Monica Herbert - Rossdale Sandpiper

184. Champion: Mrs Monica Herbert - Mundon Petanque

185. Nursery stakes class, pony under 133cms: Mrs Rebecca Regis - Weggs Saucy Sioux

DONKEYS

269. Stallion, mare or gelding: Mrs A Fraser - Duckend Dolly Mixture

270. Stallion or gelding, aged four or over: Mrs Wendy Sawye - Eeebeegeebee

271. Mare or mare with her own foal at foot, four or over: Mrs S Lovatt - Happy Valley Toms Mystery

272. Special – best foal in previous class: No entries

273. Colt, filly or gelding, two or three years old:

274. Colt, filly or gelding, yearling: Hamerton Donkey Stud - Hamerton Lilly

275. Pet donkey class: Mrs Lucy Howell - Woodbridge Tapestry

276. Champion – Best Exhibit from classes 269, 270, 272 and 273: Mrs Wendy Sawyer - Eeebeegeebee

OPEN DONKEY DRIVING

277. Open to show trade or exercise vehicles, donkey four or over: Jill Oliver - Mixandmatch

SHOW JUMPING

280. The ‘Fred Olsen Cruise Lines’ Two Star International Trial: Geoff Luckett - Bandit

281. The ride and drive: Old Lodge - Brickfield Boy (Geoff Luckett)

282. The Fences and Footballs competition:

283. The Eraser Stakes: Old Lodge - Little Lefanie (Geoff Luckett)

284. The 1.25m open championship:

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus