Bury St Edmunds stay on heels of leaders

BURY St Edmunds stayed on the heels of joint leaders Mildenhall and Worlington in Division One of the Hunts County Bats Suffolk League thanks to an eight-wicket win at Acton on Sunday.

The home side had posted a useful 217 for seven, after 70 from Lee Phillips and 53 from Tom Hodge. But in reply J Thorne scored an unbeaten 121 to guide Bury to their target with help from B Grisby (46 not out) and Pete Thearle (35).

Brettenham remain top of Division Two after seeing off Withersfield by 93 runs, with Barker (80), Holland (49) and Gill (39) leading them to a winning total of 221 for six.

Gavin Brinkley (four for 13) and Patrick Barker (three for 34) then combined well to put Withersfield out for 128.

Battisford were bowled out for 107 by Walsham, Forbes taking four for 33 and Ali Waugh three for 29. The Walsham batsmen knocked off the runs for the loss of just two wickets.


You may also want to watch:


Rougham are setting the pace in Division Three and their latest win was by nine wickets against Hartest & Coldham, Ralph Pruden (four for 24) and Ian Firth (58 not out) leading the way.

Nowton went one better than Rougham, dismissing Horringer for 102 and quickly wrapping up a 10-wicket win.

Most Read

In the Suffolk Cup, Exning scored two wins over Bury St Edmunds and Old Newton. After dismissing Old Newton for 62 they won by eight wickets, then scraped a one-run win over Bury after half-centuries from Darren Hayward and Dave Atkinson had given them a total of 150 for seven.

Kesgrave came down to earth with a bump on Sunday when they lost for the first time in Section A of the MSC Suffolk Alliance.

They fell 18 runs short of Easton’s total of 217 for six but remain clear at the top for while they have lost one game, all the others have lost at least two.

John Todd scored 54 at the top of the Easton innings but it was Jolyon Kimmerling’s 77 that pushed the total past 200. Joe Bonner was the best of the Kesgrave bowlers with three for 53.

Kesgrave were given a good start by Dominic Gallant (55) and Steve Worne (78) but once they were dismissed and Jon Booth (21) and Nathan Young (17) followed, the rest of the innings crumbled to the wiles of Fred Mitchell, who picked up five for 28.

The last seven batsmen scored 17 between them and Easton were comfortable winners.

Rumburgh are still looking for their first win after losing by 58 runs at home to Ipswich. Chris Bell (52) and Ed Pryke (46) led Ipswich to 177 all out, and then it was all about Kevin Baldry who snapped up seven for 26 to send Rumburgh packing for 119. Ben Baldwin top-scored with 34 for the losers.

Dan Philpot (three for 13), Ben Buckmaster (three for 16), Sean Taylor (two for 22) and Karl Gooderham (one for none) skittled Stradbroke for 57 and set up an eight-wicket win for Wortham. Darren Philpot led the team to victory with 32 not out.

Dean Francis scored 79 and Rob Harris 56 for BT & Waldringfield, but their total of 178 for eight was not enough as Steve Owston (68) and Dan Crane (82) led Saxmundham to a seven-wicket win.

Greene King Suffolk Premier League

Worlingworth 110 (E Davy 37, D Selwood 4 for 11). *Battisford 113 for 3 (J Doughty 68no). Battisford (20) bt Worlingworth (3) by 7 wkts.

Earl Stonham 186 for 9 (S Edgar 39, S Lewis 27, C Macrow 23, T Nicholls 3 for 21, G Hayes 3 for 30). *Brantham 135 for 8 (B Swan 33, A Uren 24, C Orman 22, T Nicholls 22, S Eade 3 for 41). Earl Stonham (20) bt Brantham (6) by 51 runs.

*Stradbroke Vikings 87 (M Hugman 33, O Morgan 21, M Rothon 5 for 40). Walsham le Willows 88 for 0 (E Campbell 51no, O Jackson 34no). Walsham (20) bt Stradbroke (0) by 10 wkts.

Hunts County Bats Suffolk League

Division One

Acton 217 for 7. Bury St Edmunds 218 for 2. Bury St Edmunds (20) bt Acton I (6) by 8wkts.

Division Two

Brettenham 221 for 6 (Barker 80, Holland 49, Gill 39, M Giles 3 for 56). Withersfield 128 (D Brown 30, G Brinkley 4 for 13, P Barker 3 for 34). Brettenham (20) bt Withersfield (5) by 93 runs.

Battisford 107 (A Crow 48, Forbes 4 for 33, A Waugh 3 for 29). Walsham le Willows 108 for 2. Walsham le Willows I (20) bt Battisford I (2) by 8 wkts.

Division Three

Hartest & Coldham 121 (J Ralling 44, R Pruden 4 for 24). Rougham 123 for 1 (I Firth 58no). Rougham (20) bt Hartest & Coldham (1) by 9wkts.

Horringer 102 (A Ward 4 for 47). Nowton 103 for 0 (P Godden 64no). Nowton (20) bt Horringer (1) by 10 wkts.

Thurston 223 for 7. Cavendish Wanderers 218 for 8. Thurston (20) bt Cavendish Wanderers (8) by 5 runs.

Division Four

Bardwell 216 for 8 ( S Larder 96, Beasant 35). Long Melford 124 (M Bigg 32). Bardwell (20) bt Long Melford (5) by 92 runs.

Division Five

Bury St Edmunds II 202 (Shatish 111, O Day 3 for 34, D Hill 3 for 64). Nowton Academy 192 for 5 (P Arnold 69, A Nicol 51no). Bury St Edmunds II (20) bt Nowton Academy (9) by 10 runs.

Stowupland 168 (Walters 88no, Robinson 5 for 41). Milden 92 (Marsh 4 for 17, Cole 3 for 23). Stowupland (20) bt Milden (5) by 76 runs.

Walsham le Willows II 199 for 6 (S Lynn 56, J Wright 41, A Davey 4 for 40). Hadleigh Academy 183 (A Davey 72, B Crisp 42, J Bryant 6 for 42). Walsham le Willows II (20) bt Hadleigh Academy (7) by 16 runs.

Rougham II 125 (M Barrett 48, A Curtis 3 for 17, B Smith 3 for 22). Elveden 130 for 1 (D Rodic 71). Elveden (20) bt Rougham II (2) by 9 wkts.

Mellis II 155 (C Farrant 92, D Richardson 4 for 43, T French 4 for 47). Acton II 90 (Chenerey 3 for 15, Thompson 3 for 21, Partridge 3 for 28). Mellis II (20) bt Acton II (5) by 65 runs.

MSC Suffolk Alliance

Section A

*Easton 217 for 6 (J Kimmerling 77, J Todd 54, S Nunn 24no, J Bonner 3 for 53). Kesgrave 199 (S Worne 78, D Gallant 55, J Booth 21, F Mitchel 5 for 28). Easton (20) bt Kesgrave (8) by 18 runs.

BT & Waldringfield 178 for 8 (D Francis 79, R Harris 56, B Thurston 6 for 39). *Saxmundham 181 for 3 (D Crane 82, S Owston 68). Saxmundham (19) bt BT & Waldringfield (6) by 7 wkts.

Stradbroke 57 (M Wise 29, Dan Philpot 3 for 13, B Buckmaster 3 for 16). *Wortham 61 for 2 (Darren Philpot 32no). Wortham (19) bt Stradbroke (1) by 8 wkts.

Ipswich 177 (C Bell 52, E Pryke 46, R Lee 3 for 37). *Rumburgh 119 (B Baldwin 34, J Hadingham 25, K Baldry 7 for 26). Ipswich (20)bt Rumburgh (7) by 58 runs.

Section B

*Caribbeans 235 (A Gibson 68, P Denness 45, S Patel 39, B Goodall 26, S Hunt 3 for 45, A Stockton 3 for 58). Brantham 103 (S Gooch 38no, A Stockton 20, P Denness 3 for 30, A Gibson 3 for 36). Caribbeans (20) bt Brantham (7) by 132 runs.

Southwold 256 for 4 (G Gorst-Allman 148, T Porter 44, C Gorst-Allman 34). *Woodbridge & OWs 124 (A Smith 32, B Phillips 28, S Hines 3 for 30). Southwold (20) bt Woodbridge (4) by 132 runs.

Martlesham Nomads v Worlingworth, no result received.

Section C

Eye 197 (P Shelley 61, I Crane 39, T Renshaw 3 for 49). *Kesgrave II 169 (J Ling 92no, E Havers 4 for 27). Eye (20) bt Kesgrave II (9) by 28 runs.

Stowupland v Rosary Cavaliers and Castle v Bawdsey, no results received.

Section D

Stradbroke (20) received a walk-over from Felixstowe Corinthians (0).

*DBSL 180 (A Cooke 48, A Underwood 32, L Brame 27, M Phair 25). Felixstowe 181 for 4 (H Ellison 58, B Nicholls 42no). Felixstowe (20)bt DBSL (7) by 6 wkts.

Saxmundham II 182 (P Sampson 64, J Martin 38, R Halls 33, F Isset 3 for 46). Yoxford 185 for 1 (S Button 57, C Jones 56no, G Knowles 55no). Yoxford (20) bt Saxmundham II (5) by 9 wkts.

Worlingworth v Coddenham & Grundisburgh result not received.

*Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus