Copdock close the gap as top three all lose

COPDOCK & Old Ipswichians closed the gap at the top of Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship after the top three all suffered defeats on Saturday.

Copdock moved up to third after inflicting a narrow nine-run defeat on leaders Mildenhall, who they now trail by just ten points.

Five Copdock batsmen scored 20-plus runs but James East’s 29 proved to be the highest individual total on either side in a tight match as Copdock successfully defended 175 at their Old London Road ground.

The home team recovered from 86 for seven thanks to East, Jonny Rice (27) and Tom Jenkin (22 not out) before being dismissed four balls shy of their 50-over allocation, Lennox Lwana taking four for 27.

Mildenhall lost both openers to Jenkin with only five on the board, and they also struggled with the bat, slumping to 95 for seven. Andy Squire and Lwana then added 37 before both fell with the score on 132, leaving Mildenhall 45 runs short of victory and their last pair at the wicket.


You may also want to watch:


Ahmad Warraich and Tymal Mills got them to within ten runs, but Copdock held on to claim the lion’s share of the points, Jenkin and Chris Swallow taking four wickets apiece.

Copdock gained 11 points on both Mildenhall and second-placed Wivenhoe, who lost by three wickets in a high-scoring match at Mistley, despite Queenslander Nathan Rabnott’s chanceless 151 in their 285 for seven.

Most Read

Mistley, who included a 14-year-old and two 16-year-olds in their team, paced their reply to perfection, winning with two balls to spare courtesy of four byes.

In-form opener Michael Griggs and Kemsley Robb (53) put on 99 for the first wicket before Griggs (88) and Ben Allday (42) added 100 for the second. Kyran Young and Paul Garwood then compiled 56 at more than a run a ball as they closed in on their target.

With just five matches to play it is boiling up into an exciting finale, although fourth-placed Frinton are now probably out of the title race after losing by one wicket at Coggeshall, who chased down the visitors’ 201 for eight.

Elsewhere in the top flight Dom Crame scored 93 for Woolpit as they comfortably overcame bottom team Abberton by 123 runs, while Exning won by two wickets at Ipswich, for whom John Richardson scored 102, after at one stage being 99 for six.

Australian Luke Fleming top-scored with 79 and then bagged three for 21 as second-from-bottom Maldon won at Haverhill to keep alive their chances of avoiding the drop.

Division Two leaders Lakenheath lost for just the second time this season, Dunmow’s Josh Down (64) and Paul Reid (54) sharing a fourth-wicket stand of 112 in their five-wicket win.

Elmstead Grasshoppers took advantage of second-placed Hadleigh’s match at Brightlingsea being rained off to slice their 17-point advantage to just three.

Dan White struck seven fours in his 50 and then claimed 7-1-32-5, including two victims caught and bowled, as East Bergholt were blown away for 81.

Witham opener Kaan Hawes took his season’s league tally to 627 runs with an undefeated 112 (13 fours and two sixes) and Leory Facey made 50 not out as they added 122 against Easton without being parted to lift Witham five points clear of their visitors into fourth spot with a seven-wicket win.

Elsewhere, East Bergholt II were involved in two contrasting games in a rare double header in Division Seven at the weekend.

Saturday’s match away to Halstead III ended in a tie, after both teams scored 206 all out.

Matt Webb scored 60 for the home team as they were dismissed in 42.3 overs.

However, they looked on course for victory when they had Bergholt languishing at 150 for eight in their reply, Andy Jones taking six of the wickets to fall. It was then that Colin Liburn, batting at No. 5, was joined by Henry Hunter and they added 43 runs for the ninth wicket before Hunter fell for 22.

Last man Brian Munson walked to the wicket with 13 still required and Bergholt brought the scores level before Munson was caught off the last ball of the 43rd over, both sides thus picking up 15 points.

The following day Bergholt racked up the runs as they scored 273 against St Margarets.

Opener Will Harris cracked 161 including 19 fours and one six as the visitors’ bowlers were put to the sword at Gandish Road.

After reaching 13 without loss the Saints batsmen then came and went at an alarming rate – seven of them made ducks – as they were dismissed for just 30 in 20 overs!

Jon White and Aled Llewellyn returned the remarkable figures of 10-6-7-4 and 4-2-6-5 respectively.

The final of the Division C Cup will be contested by Coggeshall and Mistley on September 18.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

DIVISION ONE

*Copdock & OI 175 (James East 29, J Rice 27, C Swallow 25, T Jenkin 22no, M Burch 21, L Lwana 4 for 27, J Reed 3 for 44). Mildenhall 166 for 9 (C Baugh 26, A Squire 26, J Holmes 23, L Lwana 21, T Jenkin 4 for 40, C Swallow 4 for 41). Copdock & OI (19pts) bt Mildenhall (8pts) by 9 runs.

Frinton 201 for 8. *Coggeshall 202 for 9. Coggeshall (19pts) bt Frinton (9pts) by 1 wkt.

*Ipswich 185 for 7 (J Richardson 102no, J Rusby 29, D Baigent 3 for 41). Exning 186 for 8 (C Lomas 54, O Fowlston 31, J Grove 22, J Howe 3 for 38, A Gooding 3 for 51). Exning (18pts) bt Ipswich (8pts by 2 wkts.

Maldon 187 for 5 (L Fleming 7, C Harris 53, N Bannister 21, S Powell 3 for 24). *Haverhill 132 (S Powell 30, L Youngs 24, D Brown 23, L Savage 20, L Fleming 3 for 21, J Riley 3 for 44). Maldon (20ts) bt Haverhill (4pts) by 55 runs.

Wivenhoe 285 for 7 (N Rabnott 151, T Harwood 43, O Morgan 32no). *Mistley 286 for 7 (M Griggs 88, K Robb 53, B Allday 42, K Young 37, P Garwood 23). Mistley (18pts) bt Wivenhoe (8pts) by 3 wkts.

*Woolpit* 288 for 5 (D Crame 93, D Large 56no, J Crame 42, C Rutterford 34, M Collinge 31no). Abberton 165 (J Ward 29, J Arnold 28, T Zaman 24, R Moxon 23). Woolpit (20pts) bt Abberton (5pts) by 123 runs.

DIVISION TWO

*Braintree 275 for 9. Woodbridge & OW 190. Braintree (20pts) bt Woodbridge & OW (8pts) by 85 runs.

*Brightlingsea v Hadleigh. Match cancelled - 6pts each.

Easton 220 for 7 (C Branch 65, J Kimmerling 58, R Croney 28, E Suett 4 for 70). *Witham 223 for 3 (K Hawes 112no, L Facey 50no, J Suett 36). Witham (18pts) bt Easton (6pts) by 7 wkts.

Elmstead Grasshoppers 146 (D White 50, A Prestney 22no, J White 4 for 19). *East Bergholt 81 I Gedny 30, L Holmes 25, D White 5 for 32, A Garnham 3 for 17). Elmstead Grasshoppers (20pts) bt East Bergholt (5pts) by 65 runs.

*Ipswich & ES v Brockley. Match cancelled - 6pts each.

*Lakenheath 199 for 9 (S Leech 42, Robert Horrex 35, Richard Horrex 31, G Palmer 25, J Swanston 4 for 49). Dunmow 202 for 5 (J Down 64, P Reid 54, O Rooney 32, C Barker 20, D Reynolds 5 for 53). Dunmow (19pts) bt Lakenheath (6pts) by 5 wkts.

DIVISION THREE

*Bury St Edmunds II 220 for 6 M Nunn 100, S Aldous 39, J Lofts 36, D Bass 4 for 61). Little Bardfield Village 85 (C Leamey 21, Vivek 3 for 18). Bury St Edmunds II (20pts) bt Little Bardfield Village (3pts) by 135 runs.

Clacton II 210 for 8 (L Kirk 79, Sourish 40, M Fowler 20no, J Allen 3 for 52, A Youngs 3 for 55). *Mildenhall II 212 for 4 (A Trett 70no, J Moore 40, R Clark 39, S Grinling 34). Mildenhall (19pts) bt Clacton II (7pts) by 6 wkts.

Coggeshall II 110. *Felixstowe 116 for 3. Felixstowe (20pts) bt Coggeshall (2pts) by 7 wkts.

*Halstead II 142 (J Rose 67, B Rawson 4 for 18). Copford 114 (J Bell 44, C Reid 20, P Cooper 5 for 29). Halstead II (20pts) bt Copford (6pts) by 28 runs.

Kelvedon & Feering 76 (P Marston 5 for 23, A Watson 5 for 47). *Worlington 80 for 1 (T Osborn 54no). Worlington (20pts) bt Kelvedon & Feering (0pts) by 9 wkts.

Stowmarket 119 (C Sirmanne 29, A Hawes 26no, B Moulton-Day 4 for 41, B Richardson 3 for 22). *Sudbury II 120 for 6 (P Siegert 42, B Hyett 22no, C Cook 20, K Holland 4 for 20). Sudbury II (20pts) bt Stowmarket (4pts) by 4 wkts.

DIVISION FOUR

Copdock & OI II 126 (A Baker 33, K Banham 22, G Hayton 3 for 12, D Hinsley 3 for 46). *Hadleigh II 127 for 4 (R Smyth 55no, G Paton 33no). Hadleigh II (20pts) bt Copdock & OI (4pts) by 6 wkts.

*Needham Market 257 for 5 (R Hill 147no, K Folkard 40, J Wade 28). Mistley II 199 (S Barlow 72, D Goff 69, A Burgess 5 for 65, M Dye 3 for 29). Needham Market (20ps) bt Mistley II (6pts) by 58 runs.

*St Margarets v Ipswich & ES II. Match cancelled - 6 pts each.

*Wivenhoe II 204 for 8. Ipswich II 205 for 2. Ipswich II (19pts) bt Wivenhoe II (6pts) by 8 wkts.

Woolpit II 267 for 6 (J Bradwell 116, A Bullett 50, O Whiteman 47, C Daniel 34, O Lawson 3 for 80). *Exning II 256 for 9 (O Lawson 69, M Catley 49, S Readman 47, P Woods 25 T Parker 5 for 63). Woolpit II (19pts) bt Exning II (8pts) by 12 runs.

*Yoxford v Long Melford. Match cancelled - 6pts each.

DIVISION FIVE

Brightlingsea II 177 (R Khaira 3 for 54). *Boxted 166 (P Tongue 34, R Khaira 24, R Mitchell 22, S Philpott 21, C Coe 20no, R Dowman 3 for 45). Brightlingsea II (20pts) bt Boxted (8pts) by 11 runs.

*Bury St Edmunds III 157 for 9 (O Grisby 59, P Scherb 30). Mildenhall III 158 for 5 (J Griffin 84no). Mildenhall III (19pts) bt Bury St Edmunds III (5pts) by 5 wkts.

*Frinton II 267 for 8 (R Stockdale 96, P Williams 40, J Carter 34, J Baker 32, N Patel 21, B Mason 3 for 51). Earls Colne 197 for 5 (D Brooker 98, S Prestney 28). Frinton II (17pts) bt Earls Colne (8pts) by 70 runs.

Great Bromley 153 for 9 (N Holyman 39, J Edwards 29, L Perrin 27, J Barratt 5 for 41). *Maldon II 155 for 5 (J Ellis 67no, C Punchard 31, S Gozzett 31, R Wareing 3 for 44). Maldon II (19pts) bt Great Bromley (5pts) by 5 wkts.

Harwich & Dovercourt 212 G Moors 38, W Poole 37, A Bilton 30, S Barwood 28, M Alexander 27, M Johnston 5 for 53). *Abberton II 176 for 9 (P Lingard 65, M Johnson 37, A Trusslet 31no, S Barwood 3 for 35). Harwich & Dovercourt (19pts) bt Abberton II (9pts)

by 36 runs.

*Kelvedon & Feering II 86 (J King 40, Y Willemse 4 for 31, R Howes 3 for 26). Witham II 88 for 4 (D Jenkinson 35, J Trigg 21). Witham II (20pts) bt Kelvedon & Feering II (2pts) by 6 wkts.

DIVISION SIX

*Copford II v Haverhill. Match cancelled - 6pts each.

Felixstowe Corinthians 161 for 9 (C Monteith 41, M Sawyer 29, A Harrison 24, J Sawyer 21, C Green 5 for 24). *Elmstead Grasshoppers II 163 for 3 (J Sheekey 82, G Collen 25no, S Sarsby 24no). Elmstead Grasshoppers II (19pts) bt Felixstowe Corinthians (4pts) by 7 wkts.

*Ipswich III 205 for 9 (B Manning 77, G Denny 56, P Campbell 4 for 53, C Carter 3 for 38). Tuddenham 206 for 2 (M Smith 103no, S Titcombe 57no, C Carter 28). Tuddenham (19pts) bt Ipswich III (6pts) by 8 wkts.

*Kesgrave 135 for 6 (B Colver 52, N Young 31, M Ginn 25). Nacton 137 for 5 (B Glading 61, A Brunt 25). Nacton (18pts) bt Kesgrave (4pts) by 5 wkts.

*Melton St Audrys v Braintree II. Match cancelled - 6pts each.

DIVISION SEVEN

*East Bergholt II 273 (W Harris 161, D Taylor 27, S Alamun 6 for 87). St Margarets II 30 (A Llewellyn 5 for 6, J White 4 for 7). East Bergholt II (20pts) bt St Margarets (5pts) by 243 runs.

Felixstowe II 198 for 8 (D Bennett 75, R Jones 75no, J Dickie 3 for 36). Stowmarket II 150 for 8 (P Holborn 42, S Bernard 32, C Witherly 31no, P Cade 3 for 37). Felixstowe II (19pts) bt Stowmarket II (7pts) by 48 runs.

*Halstead III 206 (M Webb 60, D Shelton 41, S Macklin 32, D Hunter 5 for 26). East Bergholt II 206 (R Hunter 81, C Liburn 50no, H Hunter 22, A Jones 6 for 57). Halstead III (15pts) tied with East Bergholt II (15pts).

Ipswich IV 122 (R Fairbanks 42, M Porter 25, C Castle 4 for 24, M Hoadley 3 for 41). *Long Melford II 123 for 2 (M Hoadley 40no, N Henbury 23no, C Cleverly 21). Long Melford II (20pts) bt Ipswich IV (2pts) by 8 wkts.

*Mildenhall IV 222 for 5 (A Lack 101no, T Ahmed 47, P Denness 4 for 39). St Margarets II 80 (P Allen 26, P Denness 20, M Kingdon 5 for 21). Mildenhall IV (20pts) bt St Margarets (2pts) by 142 runs.

Sudbury III (6pts) v Maldon III. Match cancelled - 6pts each.

DIVISION EIGHT

DBSL v Kelvedon & Feering III. Match cancelled - 6pts each.

Eye & District 171 (C Whiting 45, P Shelley 32, S Rowntree 22, N Willis 4 for 42, C Gibson 3 for 15). *Cog geshall III 172 for 8 (N Willis 45, D Gibson 33, J Blackwell 25, S Rowntree 3 for 37). Coggeshall III (20pts) bt Eye & District (7pts) by 2 wkts.

*Harwich & Dovercourt II 167 for 7. Tendring 171 for 0. Tendring (18pts) bt Harwich & Dovercourt (3pts) by 10 wkts.

St Osyth 215 for 2. *Easton II 125. St Osyth (20pts) bt Easton (3pts) by 90 runs.

Witham III 131 (M Glynn 40, W Smith 25, O Cooke 21, P Mingay 3 for 35). *Brockley II 136 for 4 (M Boreham 30no, J Jones 23, P Keaney 22). Brockley II (20pts) bt Witham III (4pts) by 6 wkts.

DIVISION NINE

*Nowton 224 for 9. Bury St Edmunds IV 138 for 4. Nowton (17pts) bt Bury St Edmunds (6pts) by 86 runs.

*Worlington II 225 for 7 (M Bacon 76, A Gallop 45, G du Plooy 27, S Smith 24). West Mersea 123 (L Conway 29, J Rutter 23, M Bassett 6 for 60). Worlington II (20pts) bt West Mersea (4pts) by 102 runs.

Woodbridge & OW II v Eight Ash Green. Match cancelled - 6 pts each.

DIVISION C

Coggeshall 301 for 6. Mistley 115. Coggeshall (20pts) bt Mistley (4pts) by 186 runs.

Copdock & OI v Brightlingsea - result not received.

DIVISION C CUP

Coggeshall v Wivenhoe. Match abandoned, no scores received - 1pt each.

*Ipswich 182 for 7 (N Johnson 49, R Jayaram 41, R Culley 25, R Nippress 3 for 14). Clacton 183 for 0 (B Pitts 67 ret, I Vine 55 ret, D Smith 35no). Clacton (2pts) bt Ipswich (0pts) by 10 wkts.

LADIES’ CHALLENGE

Woodbridge & OW 175 for 8 (F Ellis 29, A Lowe, H Graham 24, M Bassett 20no). *Cambridge NCI 101 for 6 (K Abernethy 62no). Woodbridge & OW (18pts) bt Cambridge NCI (7pts) by 74 runs.

*Woolpit 86 (A Parker 40, L Mahon 3 for 15). Easton 88 for 0 (R Saunders 46no, C Cranmer 29no). Easton (20pts) bt Woolpit (0pts) by 10 wkts.

LADIES’ T20

Bury St Edmunds v Felixstowe. Bury St Edmunds (20pts) bt Felixswtowe (0pts) by concession.

Maldon 80 for 8. Bury St. Edmunds 83 for 6. Bury St Edmunds (19pts) bt Maldon (6pts) by 4 wkts.

* Denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus