County bowls EBF semi-finals on Sunday

THE semi-finals of the Suffolk County Bowls Association Federation competitions will take place at the Borough of Eye Bowls Club on Saturday, followed by the finals at the same venue on Sunday.

THE semi-finals of the Suffolk County Bowls Association Federation competitions will take place at the Borough of Eye Bowls Club on Saturday, followed by the finals at the same venue on Sunday.

Competitors are asked to report to the county secretary at least 20 minutes before their scheduled starting time.

All winners on the Sunday will become the county champions for 2007 and go on to represent Suffolk at the National Finals at Skegness from Tuesday, August 21 to Saturday, August 25.

The semi-finals programme is as follows:


You may also want to watch:


Two Bowls Singles

3.00 C Chick (Marl) (Blue) v D Cowie (Wald) (Yellow).

Most Read

5.30 D Cattermole (Thorn) (Red) v R Utting (Wren) (Green).

Four Bowls Singles

12.15 S Brimelow (St Bot) (Red) v K Bassett (Cali) (Blue).

1.30 M Cole (Kess) (Green) v M Baker (Tun) (Yellow).

Two Bowls Pairs

10.00 G Hickingbotham & R Parker (Ald) (Yellow) v J Summons K Farman (Kess) (Green).

5.00 S Prentice & R Cousins (MC) (Blue) v D Brown & S Brimelow (St Bot) (Red).

Two Bowls Mixed Pairs

12.15 Mrs J Sims & A Burch (Wren) v B Caley & D Jessup (Wood) (Red).

11.45 T Caley & K Caley (Bran) (Blue) v Ms P Gooch & A Brunton (Lax) (Yellow).

Veteran's Pairs - Two Bowls

10.00 G Barker & R Prentice (Bram) (Blue) v D Rushmere & T Barrett (L R) (Green).

10.00 E Brooks & P Milbourne (Mart) (Yellow) v B Whatling & B Thorpe (Thorn) (Red).

Two Bowl Rinks

4.00 Col Wiseman, I Wiseman & Chr Wiseman (Cali) (Blue) v J Bloomfield, R Bryant & R Peck (G K) (Red).

2.00 M Patterson, J Patterson & J Knights (Aldeby) (Green) v T Green, W Wright, R Parker (Alderton) (Yellow).

Three Bowl Rinks

10.00 M Giles, K Brown-Warr, D Fulton (St Eds) (Red) v R Simpson, C Bright, M Bullock (Norb) (Blue).

3.30 S Ayers, G Pleasance, D Ayers (Lax) (Yellow) v A Burch, P Utting, J Hurren (Wren) (Green).

Two Bowl Mixed Rinks

12.15 R Utteridge, S Utteridge, Mrs S Utteridge (Wald) (Yellow) v M Saunders, S Zarcos, M Barber (Bram) (Blue).

10.00 Mrs J Squire, M Patterson, J Patterson (Ald) (Green) v A Blowers, Mrs J Howe, M Rumball (Hen) (Red).

Veterans Trophy - Two Bowl Singles

3.45 P Amos (K & F) (Yellow) v J Summons (Kess) (Green).

3.00 W Elliston (Norb) (Blue) v D Fulton (St Eds) (Red).

Under 15

Trophy Two Bowl Singles

5.00 C Allum (Cali) (Blue) v B Beamish (B of E) (Yellow).

10.00 C Ayre (CWH) (Green) v El Page (Thorn) (Red).

Champion of Champions - Two Bowls Singles

2.15 A Mower (Hol) (Blue) v R Utting (Wren) (Green).

5.15 B Middleton (K & F) (Yellow) v M Rumball (Hen) (Red).

Secretaries Cup Two Bowl Singles

2.00 P Bugg (O N) (Red) v J Wright (Cap) (Blue).

1.00 J Summons (Kess) (Green) v G Pleasance (Lax) (Yellow).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter