Search

Saturday, March 17

PUBLISHED: 19:21 17 March 2018 | UPDATED: 19:28 17 March 2018

Vanarama National League

Premier Division: AFC Fylde 3 Hartlepool Utd 3, Boreham Wood 2 Tranmere Rovers 1, Bromley v Dagenham & Redbridge postponed, Chester 0 Aldershot Town 0, Dover Ath 2 Macclesfield Town 0, Eastleigh 0 Leyton Orient 0, Gateshead v Ebbsfleet Utd postponed, Guiseley 1 FC Halifax Town 1, Maidenhead Utd 0 Barrow 1, Maidstone Utd 1 Sutton Utd 0, Solihull Moors 1 Torquay Utd 1, Woking 2 Wrexham 2.

South Division: Bognor Regis Town 0 East Thurrock Utd 2, Braintree Town v Whitehawk postponed, Chippenham Town 2 Weston-Super-Mare 0, Concord Rangers 1 St Albans City 2, Dartford 3 Hemel Hempstead Town 2, Gloucester City 4 Hungerford Town FC 0, Havant & Waterlooville 0 Hampton & Richmond Borough 0, Poole Town 0 Bath City 4, Truro City 2 Chelmsford City 0, Wealdstone v Eastbourne Borough postponed, Welling Utd 1 Oxford City 3.

Bostik League

Premier Division: Billericay Town v Needham Market postponed, Burgess Hill Town 1 Brightlingsea Regent 2, Enfield Town 3 Staines Town 4, Harrow Borough v Lowestoft Town postponed, Leatherhead Dorking Wdrs , Leiston 4 Wingate & Finchley 0, Merstham 2 Harlow Town 0, Metropolitan Police 2 Margate 2, Thurrock v Folkestone Invicta postponed, Tonbridge Angels 3 Kingstonian 1, Tooting & Mitcham Utd 0 Hendon 2.

North Division: AFC Hornchurch v Mildenhall Town postponed, AFC Sudbury 0 Potters Bar Town 2, Aveley v Haringey Borough postponed, Barking 0 Soham Town Rangers 2, Brentwood Town v Grays Ath postponed, Bury Town 2 Canvey Island 1, Dereham Town v Waltham Abbey postponed, Heybridge Swifts 3 Cheshunt 1, Norwich Utd 1 Bowers & Pitsea 1, Tilbury v Maldon & Tiptree postponed, Ware 1 Hertford Town 0, Witham Town v Romford postponed.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Coggeshall Town v Long Melford postponed, Felixstowe & Walton Utd 0 Newmarket Town 0, Gorleston 4 Haverhill Rovers 1, Haverhill Borough v Hadleigh Utd postponed, Kirkley & Pakefield 0 Histon 0, Saffron Walden Town v Great Yarmouth Town postponed, Stanway Rovers v Godmanchester Rovers postponed, Stowmarket Town 4 Brantham Ath 0, Walsham le Willows 5 FC Clacton 0, Wivenhoe Town v Fakenham Town postponed, Wroxham 1 Ipswich Wdrs 1.

First Division: Cornard Utd v March Town Utd postponed, Diss Town v Leiston Res postponed, Holland FC v Framlingham Town postponed, Little Oakley v Halstead Town postponed, Needham Market Res v Norwich Utd Res postponed, Norwich CBS 5 Debenham LC 3, Swaffham Town 7 AFC Sudbury Res 0, Wisbech St Mary 3 Team Bury 1, Woodbridge Town 1 Whitton Utd 0.

Reserve League: Hadleigh Utd v Saffron Walden Town postponed, Halstead Town v Woodbridge Town postponed.

Days Sports Suffolk Senior Reserve Cup

Semi-final: Haverhill Rovers Res v Felixstowe & Walton Utd Res postponed, Whitton Utd Res v Stowmarket Town Res postponed.

Suffolk Primary Cup

Semi-final: AFC Yourshirts 2 Trimley Sports & Social Club 1.

Essex Senior League

Premier Division: Burnham Ramblers v Basildon Utd postponed, Enfield 1893 v Southend Manor postponed, FC Romania 1 Redbridge 2, Hackney Wick v West Essex postponed, Hullbridge Sports v Takeley postponed, Ilford 1 Sporting Bengal Utd 2, Tower Hamlets v Great Wakering Rovers postponed, Wadham Lodge v Barkingside FC postponed.

Reserves Division: Redbridge 0 Grays Ath 3, Southend Manor v Great Wakering Rovers postponed, Takeley v Bishop’s Stortford postponed, Waltham Abbey v Sawbridgeworth Town postponed, Woodford Town 2017 v Thurrock postponed.

Touchline SIL

Senior Division: AFC Hoxne v Capel Plough postponed, East Bergholt Utd 6 Ransomes Sports 3, Henley Ath v Felixstowe Harpers Utd postponed, Leiston St Margarets v Achilles postponed, Wenhaston Utd 3 Westerfield Utd 0.

Division One: Stowupland Falcons v Mendlesham postponed.

Division Two: Cedars Park v Shotley postponed, Halesworth Town v Cockfield Utd postponed, Saxmundham Sports v Tacket Street BBOB postponed, Somersham v Stonham Aspal postponed, Witnesham Wasps 2 Bramford Road Old Boys 2.

Division Three: Felixstowe Rangers 3 Chantry Grasshoppers 1, Kesgrave Kestrels 1 Woolverstone Utd 0, Sproughton Sports v Elmswell postponed, Sutton Heath Saxons v Salvation Army postponed, Ufford Sports 5 Thurston 2.

League A: Achilles v Wenhaston Utd postponed, Coplestonians v Sporting 87 postponed, Framlingham Town 5 Ipswich Ath 1, Mendlesham v AFC Hoxne postponed.

League B: Benhall St Mary v Cockfield Utd potponed, Claydon 2 Bacton Utd 89 4, Coplestonians A v Cedars Park postponed, Haughley Utd v Stowupland Falcons postponed, Stonham Aspal v Trimley Red Devils postponed, Wickham Market v East Bergholt Utd A postponed.

League C: Capel Plough v Sproughton Sports postponed, Ransomes Sports v Somersham postponed.

Division Four: Bardwell Sports v Bacton Utd 89 A postponed, BROB Res v Elmswell Res postponed, Framlingham Town A v Saxmundham Sports Res postponed , Whitton Utd A v Hope Church postponed, Wortham v Coplestonians B postponed.

Essex & Suffolk Border League

Premier Division: Barnston v West Bergholt postponed, Brantham Ath Res v Alresford Colne Rgrs postponed, Coggeshall Utd v Earls Colne postponed, Hatfield Peverel v Wormingford Wdrs postponed, Kelvedon Social v Hedinghams Utd postponed, White Notley v Harwich & Parkeston postponed.

Division One: Brightlingsea Regent Res v Great Bentley postponed, Holland Res v Gas Recreation Res postponed, Little Oakley A v Tiptree Park postponed, Tiptree Jobserve v Bradfield Rovers postponed, West Bergholt Res v Alresford Colne Rgs Res postponed.

Division Two: Belle Vue Social Club v Boxted Lodgers Res postponed, Brantham Ath A v Tiptree Heath postponed, Colne Engaine v Lawford Lads Res postponed.

Division Three: Great Bentley Res v Tollesbury postponed, Ramsey Mill v Dedham Old Boys Res postponed, Rowhedge v Hedinghams Utd Res postponed, Wormingford Wdrs Res v Colne Ath postponed.

St Edmundsbury League

Division One: Eriswell Village 3 Bury Wdrs 1, Walsham le Willows v Bury Town Rams A postponed.

Prokit UK Essex Olympian League

Division Three: Beacon Hill Rovers 4 Debden Sports 2.

Colchester & East Essex League

League Knock Out Cup Quarter-finals: Cavendish v Abbey Fields postponed, Harwich Rangers v St Osyth postponed, Riverbank Ath v Tavern postponed.

Division One: Mersea Island Res v Langham Lodgers postponed.

BBC Essex Saturday Premier Cup

Semi-final: Old Southendian v Catholic Utd postponed.

Essex Saturday Junior Cup

Semi-final: Old Southendian Res 0 Oracle Components 3.


If you value what this story gives you, please consider supporting the East Anglian Daily Times. Click the link in the orange box below for details.

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years, through good times and bad, serving as your advocate and trusted source of local information. Our industry is facing testing times, which is why I’m asking for your support. Every single contribution will help us continue to produce award-winning local journalism that makes a measurable difference to our community.

Thank you.

Most Read

Most Read

Latest from the East Anglian Daily Times