Haverhill only doing half a job - skipper

HAVERHILL skipper Adam Dellar is happy with half his team’s work since joining the elite of the Marshall Hatchick Two Counties Championship.

But after two matches and two defeats he said: “We’re doing half the job well at the moment and it is now a case of trying to get both disciplines working on the same day.

“We batted quite well for the first half of our reply at Woolpit, but then collapsed and it was the same again on Saturday.”

The bad news this time was that after dismissing visitors Copdock & OIs for a modest total of 159 Deller’s newly-promoted side was skittled for 53.

“We batted poorly. There was nothing wrong with the pitch, it was just that they bowled straight, we missed and they hit.


You may also want to watch:


“There was poor shot selection and we tried to force the ball when there was no need to do so. We were very confident that we could get 160 and expected to win easily.”

James East (five for 20) and Tom Jenkin (four for 20) did the damage for Copdock.

Most Read

Earlier Scott Webb had taken four for 32 while there were two wickets each for Dan Poole, Joe Woodley and Raj Singh, who has joined the team this season from Cambridge Granta.

Dellar is glad to welcome ex-England international Chris Silverwood back to his team at Coggeshall on Saturday. It will be his first appearance of the summer while father and son Simon and Luke Youngs are also set to return.

The early front-runners in Division One are Frinton and Mistley, while Mildenhall won on Monday to lead the way on points, which replaces averages to decide league positions this season.

Frinton bowled out Abberton for 132, Jon Ward providing the only real resistance with 83. Jermaine Shillingford (five for 46) and Tom Lawes (three for 15) were the successful bowlers for Frinton.

Trevor Moulton, who played for Brightlingsea last season, led the way to victory with an unbeaten 65 after putting on 120 for the first wicket with Rob Everson (56).

Mistley christened their new pavilion with a five-wicket win over Coggeshall. Kyran Young (74 not out) and Matt Bibby (49 not out) carried the home team past the visitors’ total of 198 to win with five wickets in hand.

Mildenhall chalked up two wins over the weekend. At Clay Hall on Saturday Ben Shepperson’s 117 provided the backbone for a total of 244 for eight, and despite Joe Rusby’s unbeaten 120 in reply Ipswich ended 43 runs short.

Then on Monday Mildenhall had five contributions above 20 for a total of 203 for nine, then restricted Coggeshall to 190 for nine in reply. Will Blackwell (52) and Adrian Stockton (55) kept the home team in the chase with a partnership of 99 until Tymal Mills bowled Blackwell with a slower ball and Stockton was then run out.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

*Copdock & OIs 159 (A Nel 23, C Swallow 21, Jas East 20, D Shorten 20, S Webb 4 for 32). Haverhill 53 (J East 5 for 20, T Jenkin 4 for 20). Copdock (20) bt Haverhill (5) by 106 runs.

Mildenhall 244 for 8 (B Shepperson 117, K Holmes 38, A Squire 35, A Gooding 3 for 44, D Hondo 3 for 82). *Ipswich 201 for 8 (J Rusby 120no, C Bell 26, T Mills 3 for 31). Mildenhall (19) bt Ipswich (9) by 43 runs.

Woolpit 244 for 7 (A Northcote 52, T Whiteman 41, C Rutterford 36, D Crame 27, G Pilgrim 24, J Barratt 3 for 23). *Maldon 102 (M Gozzett 33, C Harris 20, W Parker 3 for 26, B Collins 3 for 34). Woolpit (20) bt Maldon (4) by 142 runs.

Coggeshall 198 (B Ovenstone 68, A Stockton 31, R Cross 26, J Rees 24, J Manning 3 for 46). *Mistley 201 for 5 (K Young 74no, M Bibby 49no, K Robb 23, W Blackwell 3 for 73). Mistley (20) by Coggeshall (6) by 5 wkts.

Exning 172 for 9 (T Catley 59, M Geeves 28no, D Atkinson 27, H Burnett 4 for 40, N Rabnott 3 for 39). *Wivenhoe 175 for 2 (B Godleman 81no, M Phillips 62no). Wivenhoe (19) bt Exning (4) by 8 wkts.

Abberton 132 (J Ward 83, J Shillingford 5 for 46, T Lawes 3 for 15). *Frinton 133 for 1 (T Moulton 65no, Rob Everson 56). Frinton (20) bt Abberton (2) by 9 wkts.

*Mildenhall 203 for 9 (A Reynolds 38, K Holmes 28, S Lankester 28, C Baugh 26, Z Kulasi 22, W Blackwell 5 for 65). Coggeshall 190 for 9 (A Stockton 55, O Blackwell 52, W Blackwell 23, L Lwana 4 for 51). Mildenhall (19) bt Coggeshall (8) by 13 runs.

Division Two

Hadleigh 182 for 7 (K Ellis 78no, S Das 30, M Spence 23, D Sykes 4 for 29). *Brockley 144 (J Jones 60, S Byford 38, M Spence 6 for 35, N Ellis 3 for 22). Hadleigh (20) bt Brockley (5) by 38 runs.

Elmstead Grasshoppers 220 for 7 (J Butcher 74, D White 33, M Lobb 30no, P Gates 27, D Sargeant 25, A Garnham 22no). *Dunmow 212 (O Rooney 63, N Rooney 44, J Reid 43, J Down 26, D Harris 3 for 39, P Gates 3 for 59). Elmstead (20) bt Dunmow (8) by 8 runs.

Brightlingsea 124 (B Hardy 33, K Rodrigo 29, G Mitchell 3 for 20). *Easton 125 for 2 (A Barker 48no, J Kimmerling 25, T Huggins 23). Easton (20) bt Brightlingsea (2) by 8 wkts.

Ipswich & East Suffolk 139 (S Worne 37, J Hamblin 25, H Hazlewood 22, T Milner 5 for 20). *Lakenheath 140 for 2 (Rob Horrex 54no, S Leech 40, G Palmer 33). Lakenheath (20) bt IES (3) by 8 wkts.

Braintree 235 for 9 (R Jones 84, K Merrell 67, L Facey 3 for 31, P Bellehewe 3 for 57). *Witham 222 (J Rogers 53, M Headley 39, C Barton 24, P Allen 22no, G Eveling 3 for 17, K Merrell 3 for 47). Braintree (20) bt Witham (9) by 13 runs.

East Bergholt 97 (N Philpot 20, A Oswald 3 for 8, M Parker 3 for 21).

*Woodbridge & OWs 100 for 3 (B Hamnett 47, A Green 41). Woodbridge (20) bt East Bergholt (1) by 7 wkts.

Division Three

Felixstowe 189 for 6 (J Lander 55, D Snell 53, S Nunn 3 for 47, T Robotham 3 for 56). *Bury St Edmunds II 191 for 3 (J Nicoll 57, H Rynsard-Perry 47no, O Magnus 38, A Douglas 23no). Bury II (18) bt Felixstowe (5) by 7 wkts.

Copford 182 for 7 (B Rawson 49no, C Smith Snr 37, J Bell 35, R Measor 31no, S Blackwell 4 for 57). *Coggeshall II 183 for 6 (S Blackwell 44, B Edwards 43, A Robinson 34, M Hart 25no, P Harris 23). Coggeshall II (18) bt Copford (7) by 4 wkts.

*Lt Bardfield Village 236 for 7 (E Hitchcock 77, D Bass 74, M Welby 31, G Kirk 3 for 89). Clacton II 164 (A Asghar 82, D Fitzpatrick 28, S Sargent 3 for 19, D Bass 3 for 30, T Graham 3 for 38). Lt Bardfield (20) bt Clacton II (6) by 72 runs.

*Mildenhall II 270 for 5 (S Grinling 96, A Reynolds 71, A Trett 43). Kelvedon & Feering 234 (S Warner 73, E Smith 44, P Ahearn 21, A Trett 4 for 55, J Moore 3 for 39). Mildenhall II (20) bt Kelvedon (7) by 36 runs.

*Stowmarket 220 (K Holland 78, B Barker 48, C Sirimanne 38, C Roper 5 for 55). Halstead II 223 for 0 (N Dakin 138no, J Rose 70no). Halstead II (20) bt Stowmarket (5) by 10 wkts.

Worlington 317 for 6 (G Ford 105no, C Estlea 104, J Watson 58, M Peachey 21, B Richardson 5 for 86). *Sudbury II 74 (N Twiddy 9 for 27). Worlington (20) bt Sudbury II (3) by 243 runs.

Division Four

Long Melford 247 for 8 (B Byford 81, S Whitehart 40, B Barnbrook 31, A Skeggs 22, K Banham 4 for 76). *Copdock & OIs II 127 (A Baker 36, K Banham 32, S Whitehart 5 for 36, J French 3 for 17). Long Melford (20) bt Copdock II (6) by 120 runs.

*Exning II 179 for 7 (O Lawson 53, S Readman 45, S Lawson 22, B Readman 21, A Green 4 for 52). Wivenhoe II 166 (A Green 39, A Haines 27, P Tonkinson 21, S Lawson 5 for 41). Exning II (20) bt Wivenhoe II (6) by 13 runs.

St Margarets 178 for 6 (C Mutton 67, N Oakley 26no, S Tampion 4 for 45). *Hadleigh II 181 for 0 (N Abdul 95no, R Checketts 67no). Hadleigh II (18) bt St Margarets (4) by 10 wkts.

*Ipswich & ES II 181 (T Debenham 44, G Rice 42, B Barnard 33, L Knights 4 for 36, J Goff 4 for 39). Mistley II 182 for 1 (D Goff 88no, S Everett 64no). Mistley II (20) bt IES II (4) by 9 wkts.

Needham Market 92 (D Grant 4 for 32, J Deeley 3 for 1). *Woolpit II 93 for 1 (A Bullett 54no, M Eeles 29no). Woolpit II (20) bt Needham Market (0) by 9 wkts.

*Yoxford 284 for 7 (D Cialini 84, C Mears 64, A Dumesny 34, R Marston 26, A Cook 26no, J Percival 24). Ipswich II 202 (S Gibson 81, C Oxborrow 27, R Southall 26, T O’Connell 4 for 51, A Cook 3 for 46). Yoxford (20) bt Ipswich II (8) by 82 runs.

Division Five

*Abberton II 191 (I Collett 46, B Rudlin 24, P Woottom 22, A Trussler 20, R Stockdale 5 for 61). Frinton II 195 for 7 (J Butcher 40, B Clements 31, T Sinclair 22, N Patel 20). Frinton II (20) bt Abberton II (7) by 3 wkts.

Maldon II 239 for 6 (J Ellis 69, L Monk 51, S Coker 24, J Collins 23no, P Bardo 20, M Brown 3 for 75). *Brightlingsea II 79 (R Goodwin 38, D Richardson 3 for 21). Maldon II (20) bt Brightlingsea II (3) by 160 runs.

Boxted 91 (J Rishworth 30, F Stennett 6 for 42, A Smith 4 for 17). *Bury St Edmunds III 93 for 2 (J Nichol 29, T Vivek 25no, B Bellwood 21). Bury III (20) bt Boxted (1) by 8 wkts.

*Great Bromley 272 for 6 (C Perrin 124, L Fisher 65, M Wareing 32, N Oakley 3 for 70). Earls Colne 195 (J Smith 49, N Oakley 45, D Grice 26, L Parish 25, M Halsey 3 for 53). Gt Bromley (20) bt Earls Colne (7) by 77 runs.

*Witham II 211 for 9 (D Beatty 56, D Jenkinson 38, R Rainsley 32, J Trigg 26, C Shukla 4 for 47, A Shukla 3 for 23). Harwich & Dovercourt 85 (T Armstrong 42, J Chick 6 for 41). Witham II (20) bt Harwich (4) by 116 runs.

*Mildenhall III 256 for 6 (L Ward 49, L Turner 41, S Hunt 38, M Saunders 26, J Giffin 26no, L Handy 24no, G Aabech Smith 21). Kelvedon & Feering II 104 (R Morrell 25, O Coe 21 , A Kingdon 4 for 24, C Reeve 3 for 24). Mildenhall III (20) bt Kelvedon II (4) by 152 runs.

Division Six

*Elmstead Grasshoppers II 286 for 4 (A Prestney 85, F Eadie 51, S Sarsby 44, P Cocker 36). Nacton 174 (J Warner 53, M Adams 28, B Glading 20, J Elliott 6 for 42). Elmstead II (20) bt Nacton (5) by 112 runs.

Division Seven

Felixstowe II 227 for 5 (D Bennett 64, A Hopkins 54, J Heathcote 48, H Green 47, L Gardner 3 for 43). *St Margarets II 225 for 3 (P Allen 115no, J Ubbi 58, I Brader 22). St Margarets II (17) bt Felixstowe II (6) by 7 wkts.

*Mildenhall IV (20) received a walk-over from Maldon III (0).

Division Eight

DBSL 125 (L Brame 26, S Rowntree 4 for 38). *Eye 127 for 1 (N Weedon 72no, J Gaunt 35). Eye (20) bt DBSL (2) by 9 wkts.

Division Nine

*Woodbridge & OWs II 215 for 9 (R Page 44, A Smith 42no, A Barham 40, N Chatterjee 4 for 33). Braintree III 205 for 9 (D Chalk 69, A Hall 35, R Mehboob 25). Woodbridge II (19) bt Braintree III (9) by 10 runs.

Eight Ash Green 222 for 9 (W Shearman 69, K Hammond 42, T Aston 30, S Nunn 24, P Vincent 4 for 22). *Sudbourne Hall 78 (G Pinney 26, A Hammond 4 for 5, S Nunn 3 for 24). Eight Ash Green (20) bt Sudbourne Hall (4) by 144 runs.

Elveden 153 (L Buck 50, S Flack 20, J Gallagher 5 for 49). *West Bergholt 134 (A Connybeare 55, J Gallagher 33, D Rodic 4 for 26). Elveden (20) bt West Bergholt (7) by 19 runs.

*Worlington II 273 (S Lister 46, D Peachey 41, J Peachey 30, S Smith 28, M Bacon 23, L Duplooy 21, A Watson 21). Bury St Edmunds IV 192 for 7 (G Shalev 48, S Aldous 43no, A Urquart 32, T Curran 25, S Lister 4 for 31). Worlington II (18) bt Bury IV (9) by 81 runs.

Division C

*Brightlingsea 185 for 9 (C Holyman 55, G Campbell 39, R Goodwin 32, S Boulter 4 for 42). Copford 113 (J Smith 23, L Homewood 3 for 27). Brightlingsea (20) bt Copford (5) by 72 runs.

Ipswich 149 (R Jones 36, D Howe 24, G Denny 23). *Frinton 154 for 2 (J Wedge 63, J Walker 47no, P Patel 21). Frinton (20) bt Ipswich (3) by 8 wkts.

Division C Cup

*Mistley 164 for 9 (R Cooper 53, W Bellamy 3 for 49). Kelvedon & Feering 152 ( T Potter 48, P Lightbown 36, M Warner 31, J Allday 4 for 18, A Hood 4 for 44). Mistley won by 12 runs.

* Denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter