How did your local teams perfom this weekend?

How did our local teams perform this weekend?

How did our local teams perform this weekend? - Credit: James Ager

A round up of all the results from Suffolk and Essex non-league fixtures from Saturday, October 10.

Vanarama Conference League

Premier Division: Macclesfield 2 Kidderminster 1, Aldershot 2 Altrincham 0, Boreham Wood 2 Welling 0, Braintree 0 Grimsby 0, Bromley 5 Barrow 0, Chester 2 Lincoln City 3, Dover 2 Wrexham 1, Halifax 0 Woking 3, Forest Green 3 Guiseley 0, Gateshead 1 Cheltenham 1, Southport 0 Torquay 1, Tranmere 1 Eastleigh 2.

Ryman League

Premier Division: Farnborough 1 Dulwich Hamlet 4, Hampton & Richmond Borough 5 Hendon 0, Kingstonian 2 Billericay Town 2, Leatherhead 3 Burgess Hill Town 2, Metropolitan Police 1 Needham Market 0, Staines Town v Tonbridge Angels postponed, VCD Ath 1 Merstham 3.


You may also want to watch:


North Division: Aveley v Phoenix Sports postponed, Barkingside 2 Maldon & Tiptree 2, Brightlingsea Regent 3 Soham Town Rangers 0, Bury Town 2 Great Wakering Rovers 0, Dereham Town 0 Cheshunt 4, Haringey Borough 0 Tilbury 2, Heybridge Swifts 0 Cray Wdrs 1, Redbridge 0 Wroxham 2, Thamesmead Town 2 Romford 1, Thurrock 5 AFC Sudbury 1, Waltham Abbey 0 Witham Town 1.

The Emirates FA Cup 15-16

Most Read

Third Round Qualifying: Aveley 0 Havant &Waterlooville 2, Bognor Regis Town 4 Oxford City 2, East Thurrock Utd 3 Staines Town 6, Enfield Town 0 Hitchin Town 0, Hanwell Town 1 Grays Ath 2, Harlow Town 2 Bath City 2, Hastings Utd 0 Poole Town 2, Hoddesden Town 0 Brentwood Town 0, Leiston 1 Gloucester City 3, Wingate & Finchley 1 Weston Super Mare 3, Worthing 1 AFC Hornchurch 4..

Thurlow Nunn League

Premier Division: FC Clacton 3 Fakenham Town 1, Gorleston 1 Felixstowe & Walton Utd 1, Hadleigh Utd 2 Godmanchester Rovers 3, Haverhill Rovers 3 Stanway Rovers 1, Long Melford 4 Thetford Town 1, Mildenhall Town 3 Ipswich Wdrs 3, Newmarket Town 1 Kirkley & Pakefield 0, Saffron Walden Town 0 Swaffham Town 0, Walsham le Willows 3 Brantham Ath 1, Whitton Utd 0 Norwich Utd 4.

First Division: AFC Sudbury Res 2 Ely City 3, Cornard Utd 3 Great Yarmouth Town 1, Debenham LC 3 March Town Utd 0, Kings Lynn Town Res 5 Diss Town 2, Stowmarket Town 2 Haverhill Borough 3, Wivenhoe Town 2 Downham Town 0, Woodbridge Town 1 Dereham Town Res 1.

Reserves League: Brantham Ath 3 Walsham le Willows 1, Diss Town 5 Cornard Utd 0, Felixstowe & Walton Utd 4 Stowmarket Town 0, Lowestoft Town 1 Hadleigh Utd 0.

Essex Senior League

Premier Division: Basildon Utd 4 Burnham Ramblers 0, Clapton 3 Ilford 3, Enfield 1893 v London Bari postponed, FC Romania 2 Greenhouse Sports 2, Hullbridge Sports 0 Wadham Lodge 4, Newham 0 Bowers & Pitsea 2, Sawbridgeworth Town 2 Eton Manor 1, Takeley 3 Stansted 4, Tower Hamlets 1 Southend Manor 2, Waltham Forest 0 Sporting Bengal Utd 1.

Reserves Division: Redbridge Res 0 Thurrock 7, Southend Manor 1 Heybridge Swifts 8, Takeley 2 Boxted Lodgers 1, Waltham Forest 2 Frenford 3.

Touchine SIL

Senior Division: Achilles 2 Wenhaston Utd 2, Capel Plough 2 Bramford Utd 0, Crane Sports 2 Felixstowe Harpers Utd 0, Framlingham Town 2 Wickham Market 0, Grundisburgh 1 Haughley Utd 0, Ipswich Ath 4 East Bergholt Utd 1, Ipswich Valley Rangers 0 Stanton 2, Westerfield Utd 3 Leiston St Margarets 2.

Division One: Bacton Utd 89 1 Old Newton Utd 3, Ransomes Sports 3 Coplestonians 0, Somersham 1 Henley Ath 4, Sporting 87 1 Claydon 2, Trimley Ath 2 Ipswich Exiles 3.

Division Two: AFC Kesgrave & Willis 8 Bramford Road Old Boys 2, Barham Ath 2 Sproughton Sports 3, Bildeston Rangers 0 Trimley Red Devils 2, Boxford Rovers 2 Witnesham Wasps 3, Cedars Park 1 Stonham Aspal 1, Salvation Army 2 Stowupland Falcons 10.

Intermediate Division A: Coplestonians 2 Capel Plough 1, East Bergholt Utd 2 Grundisburgh 1, Wenhaston Utd 1 Achilles 3, Westerfield Utd 1 Crane Sports 6.

Intermediate Division B: Bramford Utd 0 Coplestonians A 0, Wickham Market 1 Ipswich Wdrs 0.

Intermediate Division C: East Bergholt Utd A 1 Ransomes Sports 0, Old Newton Utd A 0 Debenham LC 5, Stowupland Falcons 1 Leiston St Margarets 0.

Division Three: Cockfield Utd 1 Ufford Sports 0.

Division Four: Halesworth Town Res v Stowupland Falcons A postponed, Sporting 87 A 1 Witnesham Wasps Res 4, Stonham Aspal A 2 Tattingstone Utd Res 2.

Division Five: AFC Titans 5 Bacton Utd 89 A 2, Cedars Park A 1 Sproughton Sports Res 5, Kesgrave Kestrels Res 1 Adastral Park 5, Ufford Sports Res 1 Sutton Heath Saxons 2.

Suffolk FA Senior Cup sponsored by CNet Training first round: Needham Market Res 1 Beccles Town 2.

Suffolk FA Primary Cup sponsored by P&O Ferrymasters second round: AFC Elmsett 3 Somersham Res 2, Bacton Utd 89 Res 2 Elmswell 1, Beck Row 0 AFC Black Boy 5, Benhall St Mary Res 4 Sizewell Associates 0, Bramford Road Old Boys Res 2 AFC Kesgrave & Willis Res 3, Brantham Ath Colts 1 Kesgrave Kestrels 6, Bury Town Rams B 2 Cockfield Utd Res 1, Chantry Grasshoppers 1 Shotley 1, Clare Town Res 3 Wickhambrook 1, Claydon Res 2 Henley Ath Res 3, Corton Seltic 4 Stanford Arms 2, Crusaders 5 Tudor Rose 1, Electro Tech 0 Halesworth Town 8, FC Drifter 1 Waveney Res 4, Haverhill Rovers A 0 Cavendish 5, Hearts of Oak 5 Carlton Colville Town 2, Lakenheath Casuals 2 Sporting 87 Res 3, Needham Market Phoenix 1 Coddenham Ath 5, Old Newton Utd Res 1 Thurston 2, Saxmundham Sports 2 Bungay Town A 2, Stage Event Security 1 Woolverstone Utd 0, Stonham Aspal Res 3 Cedars Park Res 5, Stradbroke Utd 0 AFC Hoxne Res 3, Tacket Street Boys Brigade Old Boys 12 Trimley Ath Res 0, Tattingstone Utd 4 Sproughton Utd 3, Trimley Red Devils Res 6 Ipswich Exiles Res 4, Trunk 2 Tuddenham 08 3, West Row Gunners 1 Vipers 2 aet.

St Edmundsbury League

Mick McNeil Cup: AFC Weeting v Westbury Utd postponed, Bedricsworth 1 Walsham B 0, Bury Town Rams A 7 Wortham 0, Elmswell Res 6 Wortham Res 1, Home Guard 5 Stanton Res 0, R F Saints 1 St Edmunds 3.

Essex & Suffolk Border League

Premier Division: Alresford Colne Rangers 0 Coggeshall Town 2, Barnston AFC 4 Tiptree Jobserve 0, Earls Colne 0 Little Oakley 8, Gas Recreation 4 University of Essex 1, Holland FC 4 Harwich & Parkeston 0, Lawford Lads 0 Hatfield Peverel 3, West Bergholt v Tollesbury postponed.

Division One: Cinque Port 7 Gas Recreation Res 1, Coggeshall Town Res 2 Kelvedon Social 2, Dedham Old Boys 1 Alresford Colne Rangers Res 1, Little Oakley Res 2 West Bergholt Res 0, Mersea Island 0 Hedinghams Utd 13, Wormingford Wdrs 3 University of Essex Res 3.

Division Two: Boxted Lodgers Res v Colchester Ath postponed, Bradfield Rovers Res 4 Tiptree Park 7, Cressing Utd 5 Team Brantham 1, FC Clacton Res 6 Lawford Lads Res 0, Hatfield Peverel Res 4 Earls Colne Res 5, Kelvedon Social Res 2 Little Oakley A 2, Tiptree Jobserve Res 5 Great Bentley 1.

Essex Premier Cup

Round One: Benfleet 2 Harold Wood Ath 3, Broomfield 0 Rayleigh Town 6, Hannakins Farm 6 Bradfield Rovers 0, Halstead Town Res 2 Stanway Rovers Res 3, Harold Hill 1 Hutton 1 (Huton won 6-7 on pens), Manford Way 3 Buckhurst Hill 2, Old Southendian 4 Witham Town Res 1, Epping 0 Runwell Hospital 5, Old Southendian 4 Witham Town Res 1, Stambridge Utd 0 Southend Sports 5, Takeley Res 2 Boxted Lodgers 1, Toby 1 Shenfield AFC 2, Waltham Forest Res 2 Frenford Senior 3.

Essex Olympian League

Cup - Second Round: Bishops Stortford Swifts 5 East Londoners 1, Great Baddow 2 Kelvedon Hatch 4, Harold Hill 1 Hutton 1, Herongate Ath 3 Ryan FC 6 aet, Newham Utd 2 White Ensign 4, Ongar Town 5 Dagenham Utd 2, Rochford Town 2 Old Barkabbeyans 1.

Premier Division: Manford Way 3 Buckhurst Hill 2, Springfield 0 May & Baker EC 1.

Division One: Canning Town 3 Galleywood 1, Old Chelmsfordians 2 Leigh Ramblers 4, Snaresbrook 2 Basildon Town 1.

Division Two: Lakeside 3 Catholic Utd 4, Ramsden Scotia 3 Westhamians 2.

Division Three: Harold Wood Ath Res 3 Leytonstone Utd 1, Hutton Res 1 Upminster 2, May & Baker EC Res Sungate.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus