Kesgrave clinch third title in four years

KESGRAVE faced an anxious wait on Sunday before being confirmed as MSC Suffolk Alliance champions for the third time in four years.

Knowing that 20 points would secure back-to-back Section A titles, Kesgrave had to settle for 18 points in a five-run victory at home to Sudbourne Hall.

But it was only after hearing that St Margaret’s had failed to gain maximum points in disposing of Southwold by 31 runs that the celebrations could begin.

Sunday’s success completed a memorable season for Kesgrave, who have also won the Section D title, in addition to Division Seven of the Marshall Hatchick Two Counties Championship and the Academy Division of the North Suffolk Youth League.

Captain Mike Worne, who has played a pivotal role in the team’s success along with twin brother Steve, said: “It has been a fantastic season for the whole club, which has mainly been due to the superb junior set up at the club in recent years. All the coaches are volunteers and their dedication has been brilliant.”


You may also want to watch:


Worne, 23, said that several of those youngsters had progressed through the club into the current senior sides and had played their part in the club’s success.

On successfully defending the Section A title Worne said: “Last season we batted most teams out of games by getting high totals, but this season we have not got as many runs and it is our bowlers who have won us games.

Most Read

“We generally have close games against Sudbourne Hall, and we knew if we got 20 points againstthem on Sunday it would guarantee us the title. When we only made 154 we knew we could get 20, so had to balance getting as many bonus points as we could with trying to win the game.

“I know a few of the St Margaret’s players so I was straight on the phone after our game trying to find out how they get on. We then did some quick calculations and were able to work out that even though they picked up 19 points they could not catch us, before going to celebrate down at our local, The Bell.

“I am proud of all the players that have put in excellent performances throughout the season. We are a close knit bunch, and while we play hard to win, we all have a laugh and enjoy ourselves at the same time. I think we have been able to show this year that Kesgrave is a club that’s going places and I look forward to the challenge of hopefully another successful campaign in 2013.”

It’s still all to play for in Section B as Caribbeans and Needham Market vie for the runners-up spot behind champions Melton St Audry’s.

Simon Mortimer made 64 out of Needham Market’s total of 131, and that proved decisive in their 14-run victory over Worlingworth 2nd XI, while Sam Webb-Snowling’s unbeaten 133 paved the way for Caribbeans to thrash Rumburgh by 201 runs.

Caribbeans, with an average of 14.11, lead Needham Market by one whole point, and they now meet each other in the final round of matches on Sunday.

Hunts County Bats Suffolk League

Division One

*Bury St Edmunds 190 for 8. Mildenhall 191 for 7. Mildenhall (20pts) bt Bury St Edmunds (7pts) by 3 wkts.

Haverhill 195 for 7 (L Youngs 68, J Woodley 35, N Twiddy 3 for 53). *Worlington III 199 for 7 (A Watson 66, N Twiddy 51no, J Heather 32, D Pass 3 for 30). Worlington III (20pts) bt Haverhill (7pts) by 3 wkts.

Sudbury 260 for 5. *Battisford 155. Sudbury (20pts) bt Battisford (5pts) by 105 runs.

Division Two

*Brettenham 212. Stowmarket 108. Brettenham (20pts) bt Stowmarket (6pts) by 104 runs.

Exning 176 for 9 (D Baigent 56, S Lawson 45, A Dellar 4 for 14). *Rougham 179 for 1 (R Dovaston 67no, J Boor 48, A Dellar 45no). Rougham (20pts) bt Exning (4pts) by 9 wkts.

Lakenheath II 162. *Hadleigh 163 for 3. Hadleigh (20pts) bt Lakenheath II (4pts) by 7 wkts.

Lavenham 155 for 7. *Brockley 102. Lavenham (20pts) bt Brockley (4pts) by 53 runs.

Mellis 324 for 6 (Chenery 90, Farrant 70, Dawson 63, Whymark 3 for 81). *Edwardstone 111 (Greenwood 5 for 13). Mellis (20pts) bt Edwardstone (4pts) by 213 runs.

Division Three

*Earl Stonham II 212 for 8 (L Edgar 40, C Tunstall 39, J Marwood 3 for 27, K Vaughan 3 for 47). BSSSC 215 for 0 (R Partridge 101no, J Taylor 98no). BSSSC (20pts) bt Earl Stonham II (5pts) by 10 wkts.

*Haverhill 251 for 5 (B Wilkins 82, D Poole 66, A Archer 65). Thurston 142 (N Baker 59no, K Bailey 4 for 37, P Turner 3 for 23). Haverhill (20pts) bt Thurston (4pts) by 109 runs.

Nowton II 143 for 8 (L Kretzmann 39). *Cavendish Wanderers 148 for 4 (S Gilbert 76no). Cavendish wanderers (20pts) bt Nowton II (4pts) by 6 wkts.

Tuddenham 197. *Hartest & Coldham 198 for 8. Hartest & Coldham (20pts) bt Tuddenham (8pts) by 2 wkts.

Withersfield conceded to *Bardwell due to lack of players. Bardwell (20pts) bt Withersfield (-20pts).

Division Four

Battisford II 192 (A Simmons 67). *Sudbury II 198 (D Shropshire 82, G Diedricks 3 for 6, S Clark 3 for 56). Sudbury II (20pts) bt Battisford II (9pts) by 6 runs.

Horringer 284 for 9 (A Smith 95, A Brahna 34). *Elveden 95 (H Shamsher 4 for 22, Haris 3 for 17). Horringer (20pts) bt Elveden (4pts) by 189 runs.

Long Melford 208 for 8 (J Stuck 48, P Arnold 3 for 30). *Nowton Academy 181 (D Hill 48, B Byford 5 for 16, N Bigg 3 for 19). Long Melford (20pts) bt Nowton Academy (8pts) by 27 runs.

*Mildenhall II 261 for 4. Bury St Edmunds II 299 for 5. Bury St Edmunds II (20pts) bt Mildenhall II (9pts) by 38 runs.

*Tendring Park 124 for 2 (M Willingham 61no). Gt Cornard 123 (S Lewis 34, R Woolston 3 for 28). Tendring Park (20pts) bt Gt Cornard (2pts) by 8 wkts.

Division Five

Milden 203 for 2 (M Roffey 84no, A Cunningham 55no). *Mellis II 201 for 6 (B Roberts 51, M Minta 45, S Davey 35). Milden (20pts) bt Mellis II (6pts) by 4 wkts.

*Risby 235 for 4 (C Thomas 118no, N Hopton 67, A Norburn 3 for 51). Rougham II 151 for 9 (D Wood 52). Risby (20pts) bt Rougham II (5pts) by 84 runs.

*Stowupland 248 for 5 (A Parkin 149, O Walters 52). Hadleigh Academy 180 (G Wiles 68, D Green 44). Stowupland (20pts) bt Hadleigh Academy (6pts) by 68 runs.

*Walsham-le-Willows II 211 for 6. Elmswell 111. Walsham-le-Willows (20pts) bt Elmswell (4pts) by 100 runs.

MSC Suffolk Alliance

Section A

*BT Martlesham & Waldringfield 209 for 8 (Manoj Kumar 75, Anish 36, K Nunn 27, Rahul Arora 21). Brantham II 181 for 8 (A Stockton 103no, S Gooch 30, D Grimes 3 for 46). BT Martlesham & Waldringfield (19pts) bt Brantham II (9pts) by 28 runs.

*Kesgrave 154 for 6 (M Worne 36, B Colver 34, N Young 26no). Sudbourne Hall 149 for 8 (T Jenkin 66, P Budd 3 for 34). Kesgrave (18pts) bt Sudbourne Hall (6pts) by 5 runs.

St Margarets 167 for 6 (P Allen 51, A Storey 49). *Southwold 136 (J Barber 25, A Goffin 25, S Booker 24, J Beaumont 3 for 21). St Margarets (19pts) bt Southwold (6pts) by 31 runs.

*Wortham 83 (J Stevenson 20, M Rotham 5 for 20). Saxmundham Sports 86 for 0 (L Bryant 51no, S Owston 35no), Saxmundham Sports (20pts) bt Wortham (1pt) by 10 wkts.

Section B

Caribbeans 241 for 6 (S Webb-Snowling 133no, A Gibbson 43no). *Rumburgh 40 (P Denness 5 for 2). Caribbeans (20pts) bt Rumburgh (3pts) by 201 runs.

*Needham Market 131 (S Mortimer 64, M Palmer 30, S Chilvers 4 for 26, P Ratcliffe 3 for 8). Worlingworth II 117 (S Chilvers 30, D Absolon 22, C Morris 3 for 19). Needham Market (18pts) bt Worlingworth II (7pts) by 14 runs.

Section C

*Stradbroke B 143 for 9 (O Morgan 36, D Phelan 27, N Jenkins 4 for 33), Woodbridge & Old Woodbridgians III 77 (R Scopes 32, B Flatt 4 for 22, J Gilbee 3 for 12). Stradbroke B (18pts) bt Woodbridge & OW III (5pts) by 66 runs.

*Yoxford III v Eye & District II - No result received.

Section D

Worlingworth III 132 (G Robinson 43, M Harding 33, W Mugleston 23, B Brown 5 for 9). *Saxmundham Sports II 133 for 3 (S Goddard 65no, J Scopes 25no). Saxmundham Sports II (19pts) bt Worlingworth III (4pts) by 7 wkts.

*Denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter