Mildenhall: Catch us if you can!

CATCH us if you can.

Mildenhall chalked up two more wins over the Bank Holiday weekend to make it seven in a row, extending their lead at the top of Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship to 28 points.

Second-placed Wivenhoe, who extended their winning start to the season to six games with victory over Mistley, remain hot on their heels.

Mildenhall accounted for Copdock & OIs by 69 runs on Saturday and then saw off Maldon in a rearranged match on Monday by seven wickets.

A light rain had spiced up the Wamil Way wicket on Saturday and Copdock chose to bowl first.


You may also want to watch:


Dean Carolus and James East produced some hostile deliveries and after the early loss of Alex Reynolds, who was caught behind, Joe Reed and Ben Shepperson made slow progress.

Reed, who has been in prolific form since moving to Mildenhall, suffered a thigh strain but continued with a runner until he was caught down the leg side off Carolus for 47.

Most Read

Wickets fell and at 144 for five with nine overs left Andy Squire led a spirited conclusion to the innings with 38 off 19 balls. James East, having sent down 10 overs for 23, ended with 76 from his 14 overs.

Reuben Sharpe (59) and Hugh Thomas (29) added 89 in 15 overs but once the latter fell with the total on 103 the rest of the innings subsided to 156 all out, Tymal Mills claiming five for 43.

On Monday Maldon chose to bat, immediately lost a wicket, and then had a century partnership between Mark Gozzett (92) and Jimmy Ainscough (63). But three middle-order wickets for AJ Warraich, including Gozzett caught behind, limited the visitors to 187 for nine.

Mildenhall always had an eye on the weather and scored briskly. After the opening partnership had been broken by a run-out after a mix-up, Joe Reed went on to score an aggressive 70 and captain Steve Lankester hit out as the rain fell and ended on 67 not out as Mildenhall completed a seven-wicket win in the 24th over.

Wivenhoe, unfortunately, were one of the few teams who failed to register their scores on the SportStatz site but beat Mistley by a comfortable 94-run margin.

Woolpit found another century-maker when they needed him against bottom team Abberton. At 114 for five, with the league’s leading runscorer Andy Northcote out for a duck, Jim Whiteman led them to a winning total of 250 for eight by scoring 126 not out. Richard Moxon’s 76 helped Abberton to reach 196 for six in reply.

Ipswich only managed 134 for nine at Exning Park, and the home team were led to a three-wicket win by Tim Catley, who finished unbeaten on 48.

Trevor Moulton (60) and Rob Everson (41) led the way as Frinton posted 210 for six against Coggeshall, and despite 92 not out from Robert Cross the visitors were bowled out for 183.

Chris Silverwood again had a big part to play in Haverhill’s win over Maldon. But this time the former Yorkshire and England bowler played a key role with the bat, not the ball.

Simon Youngs (four for 25), Rajan Singh (three for 23) and Joe Woodley (three for 26) bowled the home team out for 104, but at 55 for six Haverhill looked to be in trouble. Then Silverwood (32 not out) carried them to a three-wicket success.

Doug Harris (48), Daniel White (41), Jon Butcher (34) and Josh Elliott (33) all chipped in as Elmstead Grasshoppers posted 257 for eight against East Bergholt in Division Two. White then grabbed five for 36 to send the visitors packing for 110 as Elmstead extended their winning start to the season.

Lakenheath stayed on their tail with a one-wicket win at Dunmow. In reply to 208 it took Adam Horrex (23 not out) to add 28 runs for the last two wickets with Dale Wilderspin (12 before being run out) and Tom Dupe (four not out) to secure victory.

Third-placed Hadleigh had no such problems as James Gilderson (five for 17) and Murray Spence (four for 56) bowled Brightlingsea out for 80 and Tim Rix avoided any embarrassments in reply with 34 to set up a seven-wicket win.

Ipswich & East Suffolk tied with Brockley as James Barker, having helped to add 13, was caught by Dean Sykes off Jack Brame with three balls of the final over left.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

Woolpit 250 for 8 (J Whiteman 126no, D Large 35, A Starling 25, C Rutterford 22, C Scott 3 for 78). *Abberton 196 for 6 (R Moxon 76, T Zaman 34, P Lingard 27, C Rutterford 3 for 33). Woolpit (18) bt Abberton (8) by 54 runs.

Ipswich 134 for 9 (J Alder 33, J Rusby 30, M Geeves 4 for 30, I Starling 3 for 39). *Exning 136 for 7 (T Catley 48no, L Bryant 41, O Fowlston 23, S Bell 3 for 22). Exning (19) bt Ipswich (5) by 3 wkts.

*Frinton 210 for 6 (T Moulton 60, Rob Everson 41, M Armstrong 38, M Foakes 32, W Blackwell 5 for 65). Coggeshall 183 (R Cross 92no, W Blackwell 27, I Morton 3 for 24, J Shillingford 3 for 48, T Moulton 3 for 54). Frinton (20) bt Coggeshall (7) by 27 runs.

*Maldon 104 (M Gozzett 28, S Youngs 4 for 25, R Singh 3 for 23, J Woodley 3 for 26). Haverhill 108 for 7 (C Silverwood 32no, I Elliott 3 for 19). Haverhill (20) bt Maldon (4) by 3 wkts.

*Mildenhall 225 for 7 (J Reed 47, B Shepperson 47, R Cross 39, A Squire 38, D Carolus 4 for 61). Copdock & OIs 156 (R Sharpe 59, H Thomas 29, T Mills 5 for 43). Mildenhall (20) bt Copdock (6) by 69 runs.

*Wivenhoe 215. Mistley 121. Wivenhoe (20) bt Mistley (6) by 94 runs.

Maldon 187 for 9 (M Gozzett 92, J Ainscough 63, A Warraich 3 for 27). *Mildenhall 191 for 3 (J Reed 70, S Lankester 67no). Mildenhall (19) bt Maldon (5) by 7 wkts.

Division Two

*Dunmow 208 (C Barker 66, J Down 65, D Reynolds 4 for 60, G Palmer 4 for 67). Lakenheath 212 for 9 (G Palmer 49, R Bond 29, R Horrex 24, A Horrex 23no, J Reid 4 for 65). Lakenheath (20) bt Dunmow (9) by 1 wkt.

Witham 245 for 5 (R Green 108, K Hawes 73, J Suett 26, W Mitchell 3 for 75). *Easton 247 for 9 (J Kimmerling 68, A Barker 53, T Benham 38, S Chorlton 22, T Huggins 22). Easton (17) bt Witham (9) by 1 wkt.

*Elmstead Grasshoppers 257 for 8 (D Harris 58, D White 41, J Butcher 34, J Elliott 33, P Lloyd 3 for 48). East Bergholt 110 (D Cameron 33, D White 5 for 36). Elmstead (20) bt East Bergholt (5) by 147 runs.

Brightlingsea 80 (K Rodrigo 22, J Gilderson 5 for 17, M Spence 4 for 56). *Hadleigh 84 for 3 (T Rix 34). Hadleigh (20) bt Brightlingsea (1) by 7 wkts.

Braintree 216 for 9 (W Celiz 47, W Jackson 37no, D Hale 23, J Chalk 22). *Woodbridge & OWs 220 for 4 (E Parker 71no, M Parker 50, B Hamnett 40, I Akers 40). Woodbridge (19) bt Braintree (7) by 6 wkts.

*Brockley 188 (S Fisher 75, I Boreham 40, J Jones 22, M Sproats 5 for 59, G Driver 3 for 43) . Ipswich & East Suffolk 188 (A Marshall 50, M Sproats 29, K Mildenhall 22, S Worne 21, J Brame 4 for 29, D Sykes 3 for 42). Brockley (14) tied with Ipswich (14).

Easton 207 for 9 (S Chorlton 61, C Branch 38, T Benham 27, T Huggins 27, A Oswald 4 for 71). *Woodbridge & OWs 210 for 8 (M Parker 75, A Green 37, B Foreman 20, W Mitchell 6 for 59). Woodbridge & OWs (19) bt Easton (9) by 2 wkts.

Division Three

*Coggeshall II 159 (M Hart 42, J Neale 25, S Blackwell 24, J Lander 5 for 48, D Snell 3 for 28). *Felixstowe 99 (A Hopkins 27no, R Cresswell 23, M Butler 3 for 26). Coggeshall II (20) bt Felixstowe (5) by 60 runs.

*Clacton II 201 for 7 (L Kirk 63, C Finney 30, N Nabi Noor 29, M Asghar 22). Mildenhall II 205 for 2 (S Grinling 79, R Clark 55no, J Holmes 40no). Mildenhall II (18) bt Clacton II (6) by 8 wkts.

Halstead II 155 for 9 (D Jackson 55, P Cooper 28, A Bell 4 for 16). *Copford 159 for 4 (C Smith Snr 42no, J Bell 28, E Merry 23, I Catley 21, C Reid 20, P Cooper 3 for 40). Copford (19) bt Halstead II (5) by 6 wkts.

*Kelvedon & Feering 108 (L Scott 22, P Ahearn 21, P Marston 4 for 46, D Stannard 3 for 16, N Twiddy 3 for 23). Worlington 109 for 4 (J Watson 46, R Ford 45no). Worlington (20) bt Kelvedon (3) by 6 wkts.

Bury St Edmunds II 198 for 8 (B Bellward 51, N Curran 50, P Godden 24, P Gray 4 for 55). *Little Bardfield Village 199 for 4 (M Welby 67, A Kemp 31, D Hymas 28, D Bass 24, J Newman 23). Bardfield (19) bt Bury II (6) by 6 wkts.

Sudbury II 183 for 6 (J Phillips 98, M Wooderson 33, W Shropshire 20, D Watling 3 for 42). *Stowmarket 167 (J Westcott 58, A Holding 38, M Pears 5 for 57, A Simmons 3 for 37). Sudbury II (20) bt Stowmarket (6) by 16 runs.

Sudbury II 226 for 5 (H Fernando 142no). *Bury St Edmunds II 203 for 9. Match abandoned due to rain (Bury 13, Sudbury 15).

Division Four

*Copdock & OIs II 235 for 6 (K Banham 83, A Baker 50, J Green 44, D Shorten 32). Hadleigh II 236 for 1 (N Abdul 93, R Checketts 89no, R Smyth 43no). Hadleigh II (18) bt Copdock II (5) by 9 wkts.

Wivenhoe II 186 for 8 (C Kelly 67, R Stacey 24, K Wright 5 for 35, F Ahmadzai 3 for 49). *Ipswich II 188 for 5 (K Wright 63no, F Ahmadzai 44no, S Porter 29, A Alambrides 3 for 46). Ipswich II (19) bt Wivenhoe II (6) by 5 wkts.

*Ipswich & East Suffolk II 220 for 4 (T Debenham 107, D Bloomfield 56, J Hamblin 26). St Margarets 147 (J Beaumont 27, N Oakley 20, N Pryke 5 for 49, Y Bhatt 3 for 13). IES II (20) bt St Margarets (4) by 73 runs.

*Long Melford 182 (M Holt 41, J French 28, I Price 4 for 45). Yoxford 185 for 3 (A Dumesny 49, C Mears 38, B Vincent 29, A Cook 27no, R Marston 20). Yoxford (20) bt Long Melford (5) by 7 wkts.

*Mistley II 134 for 8 (R Mills 41no, H Parkes 25, S Everett 20, J Wade 3 for 21, J Mathews 3 for 28). Needham Market 124 (S Mortimer 46, R Hill 27, D Marks 4 for 41, R Mills 3 for 22, P Palmer 3 for 39). Mistley II (20) bt Needham Market (5) by 10 runs.

Exning II 181 for 2 (P Woods 79no, N Wright 45no). Woolpit II 184 for 7 (C Daniel 51, C Wishlade 30no, M Eeles 28, S Nicholson 3 for 37). Woolpit II (16) by Exning II (7) by 3 wkts.

Wivenhoe II 190 for 7. *Copdock & OIs II 191 for 6. Copdock II (18) bt Wivenhoe II (7) by 4 wkts.

Division Five

*Earls Colne 140 (D Brooker 53no, S Wilsher 37, S Plant 5 for 26). Frinton II 141 for 2 (J Hall 71, B Clements 51). Frinton II (20) bt Earls Colne (3) by 8 wkts.

Maldon II 124 (S Coker 45, L Monk 27no, A Fowles 3 for 7). *Great Bromley 125 for 1 (C Perrin 60no, P Allam 50no). Gt Bromley (20) bt Maldon II (1) by 9 wkts.

*Harwich & Dovercourt 310 for 6 (G Moors 102, A Eaton 75, S Good 46no, J King 22, W Poole 21). Abberton II 107 (J Carroll 22, B Ball 22, M Davies 7 for 35). Harwich (20) bt Abberton II (4) by 203 runs.

*Mildenhall III 279 for 7 (J Absolon 85, L Handy 55no, J Taylor 53, J Giffin 25, S Hunt 21, J Moore 20, A Smith 3 for 52, J Hayes 3 for 73). Bury St Edmunds III 226 for 7 (A Green 87no, P Thearle 45, S Harrison 27). Mildenhall III (18) bt Bury III (8) by 53 runs.

Kelvedon & Feering II 190 for 9 (J West 45, M Bridger 29, D Schofield 26, M Wilde 22). *Witham II 192 for 7 (C Spence 52, D Khan 38, M Headley 32, P Austin 25no, J King 3 for 50). Witham II (19) bt Kelvedon II (7) by 3 wkts.

Boxted 199 (R Khaira 78, R Pickford 40, J Wilson 25, M Brown 6 for 49, A Engllish 3 for 33). *Brightlingsea II 66 (M Brooker 5 for 33, J Wilson 3 for 9). Boxted (20) bt Brightlingsea II (5) by 53 runs.

Earls Colne 166 for 7 (D Brooker 37, J Smith 33, N Oakley 23no, G Unwin 22). *Brightlingsea II 169 for 4 (R Minshull 60, W Barton 48, M Brown 21no). Brightlingsea II (18) bt Earls Colne (5) by 6 wkts.

*Boxted 149. Great Bromley 150 for 7. Gt Bromley (20) bt Boxted (5) by 3 wkts.

Division Six

*Braintree II 229 for 8 (K Merrell 137, A Ledgerton 33, R Spalding 22, S Draper 3 for 19). Melton St Audry’s 201 (S Draper 42, M Grubb 35, C Byne 32, M Utting 29, S Marks 28). Braintree II (20) bt Melton St Audry’s (9) by 28 runs.

Kesgrave 139 for 9 (B Colver 27, D Gallant 23, M Cook 4 for 35). *Nacton 141 for 4 (J Warner 80, C Burrows 24no). Nacton (19) bt Kesgrave (4) by 6 wkts.

Ipswich III 186 for 7 (R Jones 48, P Culley 43, A Southall 21no, T Harris 4 for 40). *Tuddenham 187 for 2 (S Titcombe 89no, D Cross 58no). Tuddenham (18) bt Ipswich (5) by 8 wkts.

Elmstead Grasshoppers II 115 (P Cocker 35, B Cooper 27, B Trudgett 3 for 16, J Barnsley-Sadasi 3 for 23). *Felixstowe Corinthians 118 for 5 (J Barnsley-Sadasi 37no, J Sawyer 34no). Corinthians (20) bt Elmstead II (3) by 5 wkts.

*Haverhill II (20) received a walk-over from Copford II (0).

Division Seven

*East Bergholt II 220 (L Chenery 64, B Bibby 28, D Taylor 26, R Hunter 25, S Walter 4 for 75, J Morris 3 for 43). Halstead III 181 for 9 (D Shelton 78, A McBride 31, J Morris 20, B McGrath 3 for 29). East Bergholt II (19) bt Halstead III (9) by 39 runs.

*Felixstowe II 113 (R Brown 67, D Aldous 8 for 17). Stowmarket II 115 for 5 (C Newman 34, C Richardson 22, C Hitchen 4 for 43). Stowmarket II (20) bt Felixstowe II (3) by 5 wkts.

*Ipswich IV 162 for 9 (C Johnson 62, J Poole 28, M Maxim 3 for 29, G Wigens 3 for 51). Long Melford II 163 for 6 (R Black 35, G Wigens 28, C Castle 24, A Howlett 23no, M Porter 3 for 34). Long Melford II (19) bt Ipswich IV (6) by 4 wkts.

Sudbury III 213 for 9 (J Coone 88, J Dobinson 4 for 46). *Maldon III 139 (S Gozzett 28, M Brooking 21, B Hyett 3 for 13, C Holt 3 for 20, R Troughton 3 for 37). Sudbury III (20) bt Maldon III (6) by 74 runs.

Mildenhall IV 191 for 8. *St Margarets II 160. Mildenhall IV (20) bt St Margarets II (7) by 31 runs.

*St Margarets II 222 for 9. East Bergholt II 193 for 9. St Margarets II (19) bt East Bergholt II (8) by 29 runs.

Division Eight

Coggeshall III 161 (D Gibson 81, A Wickens 25, R Stannard 3 for 46). *Eye 109 (S Rowntree 63, R Parker 4 for 16). Coggeshall III (20) bt Eye (6) by 52 runs.

*Kelvedon & Feering III 117 (M Warner 46, R Wythe 4 for 48, B Garnham 3 for 12, M Wallis 3 for 13). DBSL 92 (R Wythe 26, S Bonvini 4 for 14). Kelvedon III (20) bt DBSL (5) by 25 runs.

Easton II 191 for 8 (A Bennett 59, W Thomas 50, J Handscombe 5 for 78). *St Osyth 193 for 4 (S Fraser 118no, S Hallows 3 for 45). St Osyth (19) bt Easton II (6) by 6 wkts.

Harwich & Dovercourt II 103 (P Grubb 37, A Flood 3 for 10, S Starling 3 for 21). *Tendring 104 for 3 (B Rutledge 48no, J Bickers 26, T Armstrong 3 for 46). Tendring (20) bt Harwich II (2) by 7 wkts.

*Witham III 175 for 9 (W Hodges 79, R Trigg 25no, L Grimwood 4 for 61, D Smart 3 for 17). Brockley II 178 for 5 (M Bennet 60, L Allen 33no, T Fenner 29, A Gainsborough 3 for 53). Brockley II (19) bt Witham III (6) by 5 wkts.

Division Nine

*Bury St Edmunds IV 79 (A Urquart 23, T Aston 5 for 13, A Hammond 3 for 14). Eight Ash Green 83 for 0 (S Nunn 38no, P Johnson 35no). Eight Ash Green (20) bt Bury IV (0) by 10 wkts.

*West Bergholt 83 (A Connybeare 37, M Turner 4 for 27, A Ward 3 for 17). Nowton 91 for 2 (L Kretzmann 43no, S Danson 37). Nowton (20) bt West Bergholt (1) by 8 wkts.

Sudbourne Hall 133 (R Jenkin 24, J Foreman 24, W Nicholls 4 for 34). *Woodbridge & OWs II 134 for 5 (D Grimes 41no, A Barham 31). Woodbridge II (20) bt Sudbourne Hall (4) by 5 wkts.

*Worlington II 290 for 9 (B Bowens 77, S Smith 68, J Peachey 36, L du Plooy 34, D Peachey 29no, M Wilkin 4 for 95, J Rutter 3 for 65). West Mersea 225 for 7 (M Wilkin 103no, J Rutter 32, J Luckman 21, D Fahie 20). Worlington II (18) bt West Mersea (9) by 65 runs.

*Elveden (20) received a walk-over from Braintree III (0).

Division C

*Clacton 308 for 6 (J Couchman 91, P Reynolds 66, B Pitts 35, J Grange 34, D Smith 29). Brightlingsea 222 (C Holyman 55, D Hunt 55, L Homewood 30, R Barnard 20, B Pitts 3 for 21, W Surrall 3 for 46). Clacton (20) bt Brightlingsea (8) by 86 runs.

*Kelvedon & Feering 317 for 7 (W Shortridge 75, M Warner 57, J West 56, C Osmond 35, B West 29no, D Pryke 3 for 50). Ipswich 89 (R Jayaram 38, C Hards 3 for 14, H Bell 3 for 24). Kelvedon (20) bt Ipswich (3) by 228 runs.

Wivenhoe 388 for 6 (F Murtaza 200, A Wheatley 67, J Wiseman 48, J Allday 3 for 63). *Mistley 283 for 7 (J Allday 117, T Mills 40, M Goff 23, H Parkes 21, A Ling 5 for 81). Wivenhoe (20) bt Mistley (7) by 105 runs.

* Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter