Mildenhall face Brantham in the FA Cup

RIDGEONS League Premier Division rivals Mildenhall Town and Brantham Athletic have been drawn against each other in the Extra Preliminary Round of this season’s FA Cup.

The pick of the extra preliminary round ties, scheduled for Saturday, August 20, involving Ridgeons League sides also sees Stanway Rovers play host to Hadleigh United and Norfolk neighbours Wroxham and Dereham Town face each other.

In the Prelminary Round Leiston, newly-promoted to Ryman League Division One North, will entertain either Great Yarmouth Town or FC Clacton, Needham Market will host the winners of Felixstowe & Walton United and Norwich United, AFC Sudbury will visit either St Ives Town or Debenham LC and Maldon & Tiptree will be at home to Ipswich Wanderers or Newmarket Town.

The FA Cup With Budweiser

Extra Preliminary Round (ties to be played on Saturday, August 20): Yaxley v Godmanchester Rovers, Stanway Rovers v Hadleigh Utd, King’s Lynn Town v Whitton Utd, Woodbridge Town v Gorleston, St Ives Town v Debenham LC, Wroxham v Dereham Town, Ipswich Wdrs v Newmarket Town, Mildenhall Town v Brantham Ath, Walsham Le Willows v Thetford Town, March Town Utd v Kirkley & Pakefield, Ely City v Diss Town, Stowmarket Town v Haverhill Rovers, Felixstowe & Walton Utd v Norwich Utd, Long Melford v Saffron Walden Town, Wisbech Town v Halstead Town, Gt Yarmouth Town v FC Clacton, Burnham Ramblers v Barking, Witham Town v Bedford.


You may also want to watch:


Preliminary Round (ties to ve played on Saturday, September 3): Leiston v Gt Yarmouth Town or FC Clacton, Needham Market v Felixstowe & Walton Utd or Norwich Utd, Stowmarket Town or Haverhill Rovers v Mildenhall Town or Brantham Ath, Ely City or Diss Town v Walsham Le Willows or Thetford Town, King’s Lynn Town or Whitton Utd v Soham Town Rgs, March Town Utd or Kirkley & Pakefield v Wisbech Town or Halstead Town, Stanway Rovers or Hadleigh Utd v Heybridge Swifts, St Ives Town or Debenham LC v AFC Sudbury, Maldon & Tiptree v Ipswich Wdrs or Newmarket Town, Wroxham or Dereham Town v Long Melford or Saffron Walden Town, Woodbridge Town or Gorleston v Harlow Town, Burnham Rbls or Barking v Barkingside or Hertford Town.

The FA Carlsberg Trophy

Most Read

Preliminary Round (ties to be played on Saturday, October 8): Ramsgate v Needham Market, Potters Bar Town v Heybridge Swifts, Soham Town Rgs v Whitehawk, Brentwood Town v Leiston, AFC Sudbury v Gt Wakering Rovers.

First Round Qualifying (ties to be played on Saturday, October 22): Rushall Olympic v Cambridge City, Arlesey Town v AFC Sudbury or Gt Wakering Rovers, Brentwood Town or Leiston v Lowestoft Town, Potters Bar Town or Heybridge Swifts v AFC Hayes or Cheshunt, Aveley v Bury Town, Merstham v Maldon & Tiptree, Billericay Town v Soham Town Rgs or Whitehawk, Ilford or Redbridge v Ramsgate or Needham Market.

The FA Carlsberg Vase

First Round Qualifying (ties to be played on Saturday, September 10): Hadleigh Utd v Stowmarket Town, Walsham Le Willows v Fakenham Town, FC Clacton v Ely City, Brightlingsea Regent v Stanway Rovers, Thetford Town v Long Melford, Kirkley & Pakefield v Woodbridge Town, Swaffham Town v Felixstowe & Walton Utd, Saffron Walden Town v Team Bury, Mildenhall Town v March Town Utd, Wivenhoe Town v Halstead Town, Broxbourne Borough V&E v Burnham Ramblers.

Second Round Qualifying (ties to be played on Saturday, September 24): Framlingham Town v Diss Town, Gorleston v Mildenhall Town or March Town Utd, Gt Yarmouth Town v Swaffham Town or Felixstowe & Walton Utd, Ipswich Wdrs v Sthetford Town or Long Melford, Debenham LC v Saffron Walden Town or Team Bury, Cambridge Regional College v Brantham Ath, Hadleigh Utd or Stowmarket Town v Walsham Le Willows or Fakenham Town, Whitton Utd v Downham Town, FC Calcton or Ely City v Cornard Utd, Brightlingsa Regent or Stanway Rovers v Kirkley & Pakefield or Woodbridge Town, Wivenhoe Town or Halstead Town v Newmarket Town, Haverhill Rovers v Norwich Utd, Broxbourne Borough V&E or Burnham Rbls v Takeley or Cockfosters.

The FA Youth Cup

Preliminary Round (ties to be played week commencing September 5): Bury Town v Cornard Utd, Kirkley & Pakefield v Diss Town, Brantham Ath v Fakenham Town, Gt Yarmouth Town v Swaffham Town, Leiston v Hadleigh Utd, Hitchin Town v FC Clacton, Hertford Town v Witham Town, Halstead Town v Tilbury, Stanway Rovers v Sawbridgeworth Town.

First Round Qualifying (ties to be played week commencing September 19): Thetford Town v Felixstowe & Walton Utd, Gorleston v Ipswich Wdrs, Needham Market v Gt Yarmouth Town or Swaffham Town, Cambridge Utd v Norwich Utd, Dereham Town v Kirkley & Pakefield or Diss Town, Soham Town Rgs v Stowmarket Town, Woodbridge Town v Bury Town or Cornard Utd, Newmarket Town v Walsham Le Willows, Brantham Ath or Fakenham Town v Lowestoft Town, Leiston or Hadleigh Utd v Histon, Woodford Utd v Rushden & Higham Utd, Halstead Town or Tilbury v Stanway Rovers or Sawbridgeworth Town, Chelmsford City v Southend Manor, Hitchin Town or FC Clacton v Waltham Abbey, Hertford Town or Witham Town v Hullbridge Sports or Maldon & Tiptree.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter