Mildenhall keep run going

MILDENHALL have been leading the way at the top of Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship due to having played a game more than their rivals.

But they are gradually extending their lead over unbeaten rivals Wivenhoe, having followed up defeat in their opening game of the season with five successive wins, picking up 97 points out of a possible 100.

At Woolpit openers Joe Reed and Alex Reynolds built a patient stand and, for the second week running, both passed 50. They then increased the run rate until they had put on 181 when Reynolds was out for 91 with the score on 181.

Ben Shepperson joined Reed and their aggressive running and boundary hitting put the Woolpit bowlers under pressure. Reed reached his first hundred for Mildenhall before being dismissed for 103.

Shepperson (32), Chris Baugh (30 not out) and Steve Lankester (16) to set up a remarkable conclusion as Lennox Lwana smashed 30 from just six balls. That pushed the Mildenhall total up to 321 for four.


You may also want to watch:


Woolpit openers Andy Northcote and Craig Rutterford started well with a century stand. Shepperson broke the partnership when he bowled Rutterford for 40, while Northcote was brilliantly held by the diving Reed for 79.

Reed continued his efforts to grab a couple of wickets and Woolpit were 173 for five. Further wickets fell as the home side ended on 215 for nine and Mildenhall had recorded another emphatic win.

Most Read

Wivenhoe are still hot on their heels, making it five wins out of five at Coggeshall.

The top order were in good form with Billy Godleman (61), Matt Durrell (93), Nathan Rabnott (60) and Michael Phillips (33 not out) taking the visitors to 268 for five. Coggeshall replied with 208 for seven, Durrell claiming three for 45.

The showdown between former Test stars Doug Hondo and Chris Silverwood went in favour of the Zimbabwe man as Ipswich swept aside Haverhill.

Hondo (four for 18) and Alex Gooding (three for 36) combined well to skittle Haverhill for just 95 and when James Alder (30) and Chris Bell (23 not out) ensured a seven-wicket win the visitors went home with just one point to show for their efforts.

Michael Griggs scored a magnificent 164 as Mistley stormed to 313 for four and a 145-run win over Maldon, while Chris Swallow’s century for Copdock was in vain as Mark Jones (80 not out), Trevor Moulton (64) and Matt Foakes (45) led Frinton to their target of 222 with seven wickets in hand.

Bottom team Abberton went down by 129 runs at Exning, with Jamie Grove and Darren Hayward both taking three cheap wickets.

Elmstead Grasshoppers have made a great start in Division Two, chalking up another maximum-points win after dismissing visitors Hadleigh for 126. Daniel White picked up six for 54 and then Doug Harris guided them to a six-wicket win with an unbeaten 69.

Simon Jones (81), Barry Stephens (63) and Warren Celiz (51) helped Braintree to 314 for six and an 87-run win over Brockley and Easton won by 78 runs at Lakenheath thanks mainly to Spencer Chorlton (71) and Wayne Mitchell (six for 40).

Manoj Kumar (47 not out) and James Barker (39) guided Ipswich & East Suffolk from 93 for seven to 168 for eight to beat Dunmow and Doug Frame (66) and Nathan Philpot (five for 74) led East Bergholt to their first win at home to Witham.

Bradley Hardy (70) and Simon Hindley (49 not out) took Brightlingsea to their target of 214 for a four-wicket win over Woodbridge.

Jimmy Watson’s 158 ensured a 40-run win for Worlington at home to Coggeshall II in Division Two, but they are still second in the table as Mildenhall II saw off Sudbury II by nine runs.

Elsewhere there was another cracking finish to earn the unofficial accolade of match of the day in the Two Counties on Saturday as Nacton successfully defended a modest total of 122 to beat Ipswich III by one run in Division Six.

Man of the moment was veteran Ellis Baker, who snapped up six for 23 from 11 overs and bowled the final over. Derek Martin and Terry Bailey struggled in vain to score the two runs needed from the final delivery for a tie as Martin was run out.

Earlier Marty Pilborough’s 54 not out took Nacton to 122 for six from their full 45 overs and the game seemed to be all over when Ipswich reached 64 for one in reply. Then Mark Adams dismissed Trevor Bowdler for 35 and Baker started to pick up wickets at the other end. Graham Denny was seventh out for 29 with the total on 82, and the finale saw the home team fall agonisingly short.

There were plenty of runs elsewhere, including five team totals of 300+ and nine centuries. Apart from Michael Griggs’ 164 for Mistley against Maldon in Division One, Woodbridge II rattled up 375 for three on the way to a mighty 268-run win over West Bergholt in Division Nine.

It was a good day for the Gozzett family at Maldon. Craig (71 not out) and Mark (51) helped the 2nds to victory mover Mildenhall III and Steve scored 60 not out as the 3rds beat Felixstowe II.

Lily Reynolds carried her bat for 87 and shared an unbroken partnership of 147 with fellow 16-year-old Jordan Francis to lead Mildenhall IV to a target of 175 to beat Ipswich IV by nine wickets in Division Seven.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

DIVISION ONE

Wivenhoe 268 for 5 (M Durrell 93, B Godleman 61, N Rabnott 60, M Phillips 33no). *Coggeshall 208 for 7 (A Stockton 42no, B Ovenstone 40, R Cross 36, O Blackwell 35, M Durrell 3 for 45). Wivenhoe (18) bt Coggeshall (7) by 60 runs.

*Copdock & OIs 218 for 7 (C Swallow 111, J Cawkwell 34, A Nel 26, A Gravell 20, T Lawes 3 for 66). Frinton 222 for 3 (M Jones 80no, T Moulton 64, M Foakes 45). Frinton (18) bt Copdock (6) by 7 wkts.

*Exning 252 for 9 (L Bryant 46, D Atkinson 40, D Baigent 34no, O Fowlston 31, J Grove 21, D Hayward 20, T Zaman 5 for 64). Abberton 123 (D Davies 32, R Moxon 28, J Gallant 23, J Grove 3 for 11, D Hayward 3 for 23). Exning (20) bt Abberton (5) by 129 runs.

Haverhill 95 (S Youngs 26, D Hondo 4 for 18, A Gooding 3 for 36). *Ipswich 99 for 3 (J Alder 30, C Bell 23no). Ipswich (20) bt Haverhill (1) by 7 wkts.

Mildenhall 321 for 4 (J Reed 103, A Reynolds 91, B Shepperson 39, C Baugh 30no, L Lwana 30no). *Woolpit 215 for 9 (A Northcote 79, C Rutterford 40, D Large 31, W Parker 22, B Shepperson 3 for 52). Mildenhall (19) bt Woolpit (7) by 106 runs.

*Mistley 313 for 4 (M Griggs 164, S Barlow 50, K Young 45no, G Butcher 21no, I Elliott 3 for 75). Maldon 168 (I Elliott 47, C Harris 31, J Ainscough 21, J Manning 5 for 46, S Dove 3 for 52). Mistley (20) bt Maldon (5) by 145 runs.

Division Two

Woodbridge 213 (E Parker 50, M Parker 49, B Hamnett 41, A Green 24, A Dearing 20, R Dowman 3 for 59, L Holyman 3 for 61). *Brightlingsea 214 for 6 (B Hardy 70, S Hindley 49no, J Gould 28, L Gould 20no, A Oswald 3 for 53). Brightlingsea (20) bt Woodbridge (8) by 4 wkts.

Hadleigh 126 (S Das 53, J Davey 31, D White 6 for 54). *Elmstead Grasshoppers 127 for 4 (D Harris 69no, J Butcher 22). Elmstead (20) bt Hadleigh (4) by 6 wkts.

Dunmow 165 for 9 (L Swanston 66, M Barnes 46, G Driver 5 for 29). *Ipswich & East Suffolk 168 for 8 (M Kumar 47no, J Barker 39no, S Hamlin 4 for 43 ). IES (19) bt Dunmow (7) by 2 wkts.

Easton 216 for 9 (S Chorlton 71, J Kimmerling 38, C Branch 28, S Bennett-King 23, T Huggins 22, G Palmer 4 for 35). *Lakenheath 138 (S Leech 49, M Reeve 33, W Mitchell 6 for 40). Easton (20) bt Lakenheath (6) by 78 runs.

*Braintree 314 for 6 (S Jones 81, B Stephens 63, W Celiz 51, W Jackson 29no, R Ainsley 21 ). Brockley 227 (S Byford 68, P Webb 42, R Jones 23, J Brame 22no, S Fisher 21, G Eveling 5 for 42, A Sherry 3 for 40). Braintree (20) bt Brockley (8) by 87 runs.

*East Bergholt 240 for 8 (D Frame 66, J Barnett 66, D Cameron 51, D McGrath 21, P Bellehewe 3 for 57). Witham 202 (G Taylor 60, J Suett 22, P Allen 22, N Philpot 5 for 74, D McGrath 3 for 21). E Bergholt (20) bt Witham (9) by 38 runs.

Division Three

Copford 177 for 9 (J Bell 30, G Northover 26, C Reid 23, I Catley 21, B Rawson 21no, Atif 4 for 45). *Clacton II 139 (J Nabi Noor 40, M Asghar 27, Atif 20, B Rawson 4 for 14, J Bell 4 for 38). Copford (20) bt Clacton II (6) by 38 runs.

*Felixstowe 177 (J Lander 88, M Graham 4 for 33). Little Bardfield Village 153 (D Bass 38, M Welby 33, P Stone 21, D Snell 4 for 21, M Smith 3 for 41). Felixstowe (20) bt Bardfield (8) by 24 runs.

Kelvedon & Feering 195 (O Parsons 53, R Morrell 38, A Parker 36, E Smith 22, P Cooper 4 for 47, S Steel 4 for 56). *Halstead II 191 (W Clark 49, D Jackson 37, S Steel 27, M Kettle 26, P Cooper 22, N Dakin 20, J King 3 for 36, T Peperell 3 for 40, E Smith 3 for 52). Kelvedon (20) bt Halstead II (9) by 4 runs.

*Mildenhall II 230 (A Trett 76, J Holmes 61, S Grinling 22, J Backler 3 for 24, M Pears 3 for 28). Sudbury II 221 (S Witham 81no, M Pears 40, J Phillips 38, B Tippett 4 for 47, A Trett 3 for 28). Mildenhall II (20) bt Sudbury II (10) by 9 runs.

*Worlington 309 for 4 (J Watson 158, C Thompson 63no, R Ford 62). Coggeshall II 269 for 8 (A Wormington 83, T Pickles 46no, D Green 30, M Butler 27, G Ford 3 for 43). Worlington (19) bt Coggeshall II (7) by 40 runs.

*Bury St Edmunds II 232 for 6 (A Douglas 72, S Aldous 67, A Price 29, T Madanayaka 3 for 49). Stowmarket 236 for 7 (D Watling 61, P Blake 47, J Westcott 45, A Hawes 20no, P Douglas 6 for 67). Stowmarket (18) bt Bury St Edmunds II (8) by 3 wkts.

Division Four

*Hadleigh II 187 for 7 (R Checketts 64, J Rix 25, R Smyth 23, B Tampion 20no). Woolpit II 191 for 2 (C Daniel 79, M Eeles 55). Woolpit II (18) bt Hadleigh II (5) by 8 wkts.

*Long Melford 243 (N Wright 43, J Cole 42, G Boon 34, J Lane 28no, S Whitehart 27, H Walters 25, R Roxburgh 6 for 94, B Leeke 3 for 47). Mistley II 201 for 8 (M Churchill 40, N Cooper 33, N Cooper 28, R Mills 24, S Everett 20, H Walters 3 for 52). Long Melford (19) bt Mistley II (10) by 42 runs.

Ipswich II 189 for 8 (S Bumphrey 45, I Knight 40, J Greig 30, J Scott 26). *Needham Market 192 for 8 (S Mortimer 65no, J Wade 53). Needham Market (19) bt Ipswich II (8) by 2 wkts.

*St Margarets 215 for 8 (N Howlett 49, C Fitch 46, P Allen 35, J Beaumont 25, S Catchpole 4 for 61). Copdock & OIs II 216 for 3 (A Baker 118no, J Cuff 68no). Copdock II (19) bt St Margarets (6) by 7 wkts.

Exning II 236 for 6 (S Lawson 68no, B Atkinson 43, D Monk 38, B Readman 36no, P Woods 33, M Lincoln 3 for 51). *Yoxford 239 for 6 (J Percival 70, C Mears 46, M Lincoln 36no, S Lincoln 22no). Yoxford (18) bt Exning (8) by 4 wkts.

Ipswich & East Suffolk II 199. *Wivenhoe II 201 for 3. Wivenhoe II (20) bt IES II (5) by 7 wkts.

Division Five

Brightlingsea II 273 (C Holyman 104, N Turner 84, A English 25, L Homewood 21, A Trussler 6 for 70, M Abrey 3 for 49). *Abberton II 274 for 4 (B Rudlin 80, P Lingard 66, M Abrey 51no, P Wootton 21). Abberton (20) bt Brightlingsea (7) by 6 wkts.

*Bury St Edmunds III (20) received a walk-over from Earls Colne (0).

Harwich & Dovercourt 183 for 7 (W Poole 52, J Newell 52, K Sharma 30, S Plant 4 for 45). *Frinton II 187 for 1 (B Clements 113no, P Williams 64no). Frinton II (18) bt Harwich (4) by 9 wkts.

*Kelvedon & Feering II 213 for 8 (M Wilde 67, A Lavender 49, M Bridger 28, T Potter 24, C Coe 3 for 55). Boxted 214 for 3 (J Rishworth 78, M Booker 40, J Wilson 30no, M Pearce 29). Boxted (19) bt Kelvedon II (6) by 7 wkts.

Mildenhall III 231 for 6 (J Taylor 62, S Hunt 59, M Taylor 33, J Giffin 26, C Punchard 3 for 45). *Maldon II 232 for 4 (C Gozzett 71no, J Raymond 58no, M Gozzett 51). Maldon II (18) bt Mildenhall III (7) by 6 wkts.

Great Bromley 176. *Witham II 179 for 4. Witham II (20) bt Great Bromley (6) by 6 wkts.

Division Six

*Copford II 134 for 9 (K Young 32no, S Samaranayake 29, C Allan 21, B Cooper 4 for 47, J Sheekey 3 for 21). Elmstead Grasshoppers II 135 for 2 (F Eadie 34, A Stubbins 29no, G Collen 27no, J Sheekey 27). Elmstead II (19) bt Copford II (3) by 8 wkts.

Tuddenham 185 (S Titcombe 72, A Singleton 28, A Phillips 4 for 36, D Pass 3 for 10). *Haverhill II 186 for 6 (B Moran 71, L Savage 35, J Ketteridge 32). Haverhill II (20) bt Tuddenham (7) by 4 wkts.

Nacton 122 for 6 (M Pilborough 54no, J Bafico 22, D Martin 3 for 25, G Denny 3 for 30). *Ipswich III 121 (T Bowdler 35, G Denny 29, E Baker 6 for 23). Nacton (20) bt Ipswich III (4) by 1 run.

Braintree II 186 for 5 (D Chalk 43, J Chalk 37no, L Theys 36, A Ledgerton 21, N Chatterjee 21no, C Beals 3 for 45). *Kesgrave 187 for 2 (M Ginn 90no, R Collard 53). Kesgrave (17) bt Braintree II (5) by 8 wkts.

Felixstowe Corinthians 176 (J Jacobs 67, A Harrison 42, M Sawyer 32, M Grubb 6 for 57, J Lord 3 for 53). *Melton St Audry’s 165 (J Harvey 42, M Utting 30, J Lord 28no, N Radford 4 for 40, J Jacobs 3 for 14). Corinthians (20) bt St Audry’s (8) by 11 runs.

Division Seven

St Margarets II 171 (N Schofield 39, K Roche 37, C Hansey 4 for 28). *Halstead III 173 for 5 (A McBride 60, A Elsbury 49, D Baalham 23). Halstead III (20)bt St Margarets II (5) by 5 wkts.

*Maldon III 241 for 5 (S Gozzett 60no, S Brown 31, A Sims 28, P Bardo 24, G Brooks 20, S Bulger 20no). Felixstowe II 164 (R Brown 28, M Parker 27, C Warne 25, D Richardson 6 for 47). Maldon III (20) bt Felixstowe II (5) by 77 runs.

Ipswich IV 174 for 5 (B Connelly 86no, M Porter 29, C Johnson 22). *Mildenhall IV 175 for 1 (L Reynolds 87no, J Francis 43no). Mildenhall IV (17) bt Ipswich IV (3) by 9 wkts.

*Stowmarket II 249 for 7 (N Davies 140, R Newman 47, A Holding 25no, B McGrath 3 for 28). East Bergholt II 155 for 8 (A Fairchild 64, J White 39no, A Foster 26, D Aldous 4 for 38). Stowmarket II (19) bt East Bergholt II (6) by 94 runs.

*Sudbury III 213 (J Coone 87, J O’Brien 28, C Cook 28, P Harris 28, L Hall 4 for 57, M Maxim 4 for 75). Long Melford II 214 for 6 (B Wright 68, J Burton 60, N Henbury 25, R Black 21 , B Hyett 3 for 38). Long Melford II (20) bt Sudbury III (8) by 4 wkts.

Division Eight

*Coggeshall III 276 for 9 (A Ward 86, N Willis 64, J Norman 27, B Freeman 22, S Easter 4 for 46, R Wythe 3 for 50). DBSL 115 (G Howland 71no, R Parker 6 for 63). Coggeshall III (20) bt DBSL (5) by 161 runs.

*Easton II 211 for 4 (F Mitchell 50, W Thomas 47, A Bennett 40no, J Keeble 30, B Watkinson 3 for 53). Tendring 215 for 5 (B Watkinson 93, J Bickers 57, S Keeble 3 for 67). Tendring (17) bt Easton (7) by 5 wkts.

St Osyth 216 for 6 (J Handscombe 48, C Vithanage 40, S Fraser 37, B Perry 22, R Stannard 3 for 21). *Eye 220 for 4 (P Shelley 68no, N Weedon 56, C Garrard 31, J Gaunt 24). Eye (18) bt St Osyth (7) by 6 wkts.

*Harwich & Dovercourt II 163 (J King 64, J Neale 27, M Davies 23, M Glynn 4 for 37). Witham III 164 for 7 (C Bunch 65, B McKendry 29, M Davies 3 for 47). Witham III (20) bt Harwich II (6) by 3 wkts.

Kelvedon & Feering III 244 for 7. *Brockley II 204. Kelvedon III (20) bt Brockley II (8) by 40 runs.

Division Nine

*Braintree III (0) conceded to Worlington II (20).

Elveden 144 for 9 (L Buck 30, S Flack 27, K Harrington 22no, S Denny 3 for 20). *Sudbourne Hall 146 for 5 (S Smy 55, M Whyard 25, S Denny 20, S Flack 4 for 30). Sudbourne Hall (19) bt Elveden (4) by 5 wkts.

Woodbridge & OWs II 365 for 3 (M Smith 125no, W Nicholls 91, D Grimes 89no). *West Bergholt 107 (N Fitzgerald 21, D Perry 4 for 48). Woodbridge II (20) bt West Bergholt (2) by 258 runs.

*West Mersea (20) received a walk-over from Bury St Edmunds IV (0).

Division C

*Brightlingsea 198 for 6 (A English 42, L Homewood 37, D Hunt 30, C Holyman 24, G Bowler 22). Frinton 173 (K Walker 46, D Binns 41, W Barton 5 for 16). Brightlingsea (20) bt Frinton (6) by 25 runs.

Copdock & OIs 196 for 8 (T Harwood 40, D Ward 37, N Meakin 23, S Ward 23, S Boulter 23). *Clacton 198 for 4 (B Pitts 59, J Couchman 51, R Nippress 33no, J Grange 25no). Clacton (19) bt Copdock (6) by 6 wkts.

*Wivenhoe 128. Ipswich 129 for 2. Ipswich (20) bt Wivenhoe (3) by 8 wkts.

LADIES CHALLENGE

*Battisford 169 for 6 (A Bell 51no, D Ceri 27). Easton 108 (R Saunders 37, Everett 3 for 13, S Walker 3 for 21). Battisford (20) bt Easton (4) by 61 runs.

*Woodbridge & OWs (20) received a walk-over from Cambridge NCI (0).

* denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus