Mildenhall set new club record

MILDENHALL set a new club record when they extended their winning run in Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship to eight matches after seeing off the challenge of fourth-placed Mistley.

They were denied the services of Tymal Mills for the very good reason he was in the Essex team playing against the Sri Lankan tourists at Chelmsford, but still chalked up another good win.

Batting first, they lost Joe Reed after he had hit two boundaries but was then trapped leg before by Kyran Young.

But Ben Shepperson and Alex Reynolds were quick between the wickets as they build a partnership of 75, when Reynolds was stumped for 27. Shepperson went on to score 71 and with 37 from Chris Baugh and late quick runs from Andy Squire (21) and AJ Warriach (26 not out) the final total rose to 232 for nine.

Spinners Matt Bibby and Stuart Dove took three and four wickets respectively while Young was unfortunate not to add to his single wicket.


You may also want to watch:


Five Mistley batsmen passed 20, but none went on to a half-century as they remained behind the required rate. Young scored 45, and Garwood, who pulled a calf muscle, returned to end on 36 not out, while Stuart Dove cracked 39 off 15 balls to ensure maximum batting points.

Second-placed Wivenhoe had a few worries before taking maximum points from lowly Maldon. They were only able to post a total of 148, and that was thanks mainly to Matt Durrell’s 56.

Most Read

In reply Ian Elliott threatened to take the game away from them while wickets fell at the other end. Ultimately Elliott was last out with Maldon just 17 runs short, Nathan Rabnott taking five for 29.

Ollie Blackwell cracked 134 as Coggeshall rattled up 295 for six on the way to a 93-run win over Abberton, but Exning only managed 101 at home to Copdock (Deon Carolus five for 20) as they lost by four wickets. Adrian Nel guided the visitors home with 71 not out, while the other Copdock batsmen managed just 24 between them.

Chat Herath scored 57 and Trevor Moulton 42 as Frinton posted 191 for seven, enough for a 37-run win over Haverhill. Scott Webb had taken six for 64, and Simon Youngs was left on 35 not out as Haverhill replied with 154 for eight.

Alex Gooding (five for 65) and Doug Hondo (four for 35) combined to bowl Woolpit out for 195 and Ipswich secured a two-wicket win after 53 from Joe Rusby and 42 from Gooding. John Richardson saw them home with 17 not out.

In Division Two Elmstead Grasshoppers made it eight successive wins as Jordan Elliott scored 95 in a 79-run win over Braintree. Daniel White took five for 44 to curtail Braintree’s reply.

Worlington and Mildenhall II also hold 100% records in Division Three. Brothers Richard (80) and Graham Ford (61 not out) led Worlington to a comfortable seven-wicket win away to Clacton II, while Mildenhall bowled out Halstead II for 136 on their way to a six-wicket win, with Chris Baird scoring 53.

Yoxford lost to Needham Market to be overhauled at the top of Division Four by Long Melford, who surprisingly received a walk-over from Wivenhoe II.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

Coggeshall 295 for 6 (O Blackwell 134, R Cross 68, J Rees 30, W Blackwell 22). *Abberton 202 (R Moxon 85, M Johnson 45, J Ward 24, W Blackwell 4 for 51, R Jagger 3 for 21). Coggeshall (20) bt Abberton (8) by 93 runs.

*Exning 101 (J Grove 33no, D Carolus 5 for 20). Copdock & OIs 104 for 6 (A Nel 71no, D Baigent 4 for 22). Copdock (20) bt Exning (4) by 4 wkts.

*Frinton 191 for 7 (C Herath 57, T Moulton 42, Rob Everson 31, J Hambrook 20no, S Webb 6 for 64). Haverhill 154 for 8 (S Youngs 35no, D Brown 30, A Dellar 20, T Lawes 3 for 24). Frinton (19) bt Haverhill (6) by 37 runs.

*Mildenhall 232 for 9 (B Shepperson 71, C Baugh 38, A Reynolds 27, A Warraich 26no, A Squire 21, S Dove 4 for 39, M Bibby 3 for 59). Mistley 203 for 8 (K Young 45, S Dove 39no, P Garwood 36no, G Butcher 33, M Griggs 21, J Reed 3 for 58). Mildenhall (19) bt Mistley (9) by 29 runs.

*Woolpit 195 (W Parker 40, D Crame 37, A Northcote 34, J Crame 31, A Gooding 5 for 65, D Hondo 4 for 35). Ipswich 196 for 8 (J Rusby 53, A Gooding 42, A Polley 32, J Allan 4 for 31). Ipswich (20) bt Woolpit (8) by 2 wkts.

*Wivenhoe 148 (M Durrell 56, W Morgan 29, T Pugh 5 for 20). Maldon 131 (I Elliott 69, C Harris 27, N Rabnott 5 for 29, T Durrell 3 for 19). Wivenhoe (20) bt Maldon (7) by 17 runs.

Division Two

*Brightlingsea 248 for 4 (K Rodrigo 89, J Gould 56, S Baker 55no, T Cracknell 20). East Bergholt 140 (D Taylor 31, J Barnett 29, J Tingey 23no, K Rodrigo 5 for 43). Brightlingsea (20) bt East Bergholt (4) by 108 runs.

*Brockley 110 (S Fisher 50, J Wakelin 4 for 25, P Allen 3 for 14). Witham 113 for 3 (J Suett 59, C Barton 25). Witham (20) bt Brockley (2) by 7 wkts.

*Hadleigh 209 (M Dias 47, M Spence 31, K Ellis 28, J Davey 23, N Ellis 23no, M Simmonds 22, M Sproats 3 for 34, K Mildenhall 3 for 45). Ipswich & East Suffolk 101 (M Worne 27no, T Piddington 3 for 42). Hadleigh (20) bt IES (6) by 108 runs.

Woodbridge & OWs 125 (M Parker 34, B Hamnett 27, T Milner 3 for 9, D Wilderspin 3 for 18, G Palmer 3 for 33). *Lakenheath 126 for 4 (Rob Horrex 47no, S Leech 42, E Tyler 3 for 40). Lakenheath (20) bt Woodbridge (4) by 6 wkts.

*Dunmow 181 for 4. Easton 182 for 7. Easton (17) bt Dunmow (7) by 3 wkts.

*Elmstead Grasshoppers 242 for 8 (J Elliott 95, D White 35, D Sargeant 31, A O’Brien 29 M Lobb 24, D Jones 5 for 38). Braintree 163 (W Celliz 52, B Golds 29no, R Vickery 23, C Leech 22, D White 5 for 44). Elmstead (20) bt Braintree (7) by 79 runs.

Division Three

*Clacton II 204 for 9 (J Nabi Noor 53, J Occleshaw 35, M Comber 22, N Twiddy 3 for 54). Worlington 208 for 3 (R Ford 80, G Ford 61no, C Estlea 21, C Thompson 20no). Worlington (19) bt Clacton II (6) by 7 wkts.

Sudbury II 132 (W Shropshire 36, J Harvey 29, C Walters 20, M Pickles 3 for 26, S Blackwell 3 for 51). *Coggeshall II 136 for 6 (S Blackwell 66no, M Hart 30). Coggeshall II (20) bt Sudbury II (5) by 4 wkts.

Felixstowe 129 (T Shahid 33, R Cresswell 32, S Moriarty 5 for 62). *Copford 134 for 2 (I Catley 45, K Sargeant 32no, C Smith Snr 24, J Bell 22). Copford (20) bt Felixstowe (3) by 8 wkts.

*Halstead II 136 (P Cooper 21, D Rawlinson 20, A Trett 3 for 24). Mildenhall II 137 for 4 (C Baird 53, R Clark 43no). Mildenhall II (20) bt Halstead II (4) by 6 wkts.

Stowmarket 118 (P Blake 29, M Graham 4 for 17, D Bass 4 for 31). *Little Bardfield Village 119 for 3 (D Hymas 54no, P Stone 35no). Lt Bardfield (20) bt Stowmarket (2) by 7 wkts.

Bury St Edmunds II 193 for 6 (A Douglas 70no, B Bellward 57, H Rynsard-Perry 42, A Parsons 3 for 41). *Kelvedon & Feering 187 (J Baker 73, P Ahearn 33, O Parsons 20, J Imam 5 for 47, M Prested 3 for 46). Bury II (20) bt Kelvedon (7) by 4 wkts.

Division Four

Woolpit 183 for 8 (M Eeles 50, A Bullett 31, J Bradwell 30no, K Banham 4 for 46). *Copdock & OIs II 185 for 9 (J Cuff 33, D Shorten 31, A Baker 26, J Deeley 4 for 47, T Parker 3 for 38). Copdock II (19) bt Woolpit II (8) by 1 wkt.

Hadleigh II 148 for 7 (I Thoroughgood 41, J Howe 3 for 35). *Ipswich II 149 for 7 (K Wright 39no, J Howe 29no, D Hinsley 4 for 33). Ipswich II (18) bt Hadleigh II (5) by 3 wkts.

Exning II 233 for 5 (N Wright 107no, P Woods 52, D Allam 3 for 46). *Ipswich & East Suffolk II 133 (E Pink 36, M Howlett 35, B Readman 6 for 23). Exning II (20) bt IES II (4) by 100 runs.

*Long Melford (20) received a walk-over from Wivenhoe II (0).

*Mistley II 130 (S Everett 49). St Margarets 133 for 6 (C Mutton 39, J Todd 33, P Allen 28, D Marks 3 for 21). St Margarets (20) bt Mistley II (5) by 4 wkts.

*Needham Market 238 for 6 (S Mortimer 63, R Hill 51, K Folkard 41, J Wade 36, M Keetch 3 for 65). Yoxford 153 (M Lincoln 34no, A Cook 29, S Lincoln 23, J Wade 4 for 33). Needham Market (20) bt Yoxford (6) by 85 runs.

Division Five

Boxted 229 for 8 (R Pickford 119, I Evans 28, D Skinner 22, B Mason 3 for 53). *Earls Colne 86 (D Brooker 29, J Lee 26, C Coe 5 for 27). Boxted (20) bt Earls Colne (4) by 143 runs.

Frinton II 131 (J Baker 50, R Stockdale 24, M Wareing 4 for 36, L Fisher 3 for 35). *Great Bromley 132 for 3 (C Perrin 56no, M Wareing 44). Gt Bromley (20) bt Frinton II (3) by 7 wkts.

*Harwich & Dovercourt 200. Brightlingsea II 179. Harwich (20) bt Brightlingsea II (9) by 21 runs.

*Maldon II 224 for 3 (L Monk 88no, C Gozzett 75no, A Barnes 20). Kelvedon & Feering II 160 (M Warner 39, T Bache 4 for 32, C Punchard 3 for 35). Maldon (20) bt Kelvedon II (4) by 64 runs.

Abberton II 115 (I Collett 37, A Trussler 25, T Allen 5 for 26). *Mildenhall III 116 for 1 (M Saunders 54no, A Lack 30). Mildenhall III (20) bt Abberton II (1) by 9 wkts.

Bury St Edmunds III 170 (T Vivek 39, O Grisby 38, J Nicoll 33, P Bellehewe 4 for 35). *Witham II 171 for 3 (R Rainsley 108, D Jenkinson 24, C Spence 21no). Witham II (20) bt Bury III (4) by 7 wkts.

Division Six

*Braintree II v Felixstowe Corinthians result not received.

Haverhill II (6) v Kesgrave (6) cancelled due to rain.

*Ipswich III 162 (N Cook 54, M Lloyd 35, G Denny 20, M Tracey 4 for 38, W Merry 3 for 30). Copford II 128 (T Simpson 66, P Gould 28, N Johnson 5 for 46, P Culley 3 for 22). Ipswich III (20) bt Copford II (7) by 34 runs.

*Nacton 90 (J Coomber 31, J Sheekey 4 for 41). Elmstead Grasshoppers II 93 for 2 (J Cawley 75no). Elmstead II (20) bt Nacton (1) by 8 wkts.

*Tuddenham 228 for 7 (D Cross 117no, A Bromley 33, T Harris 27, J Lord 3 for 67). Melton St Audry’s 141 (J Lord 44, M Jackson 34no, J Harvey 25, P Campbell 5 for 51, C Nurse 3 for 32). Tuddenham (20) bt Melton (5) by 87 runs.

Division Seven

Long Melford II 106 (C Cleverley 27, R Black 26, L Chenery 4 for 15, J White 4 for 23). *East Bergholt II 108 for 3 (L Chenery 52no, M Skene 30no). East Bergholt II (20) bt Long Melford II (2) by 7 wkts.

*Felixstowe II 128 (H Elliston 37, J Adams 35, J Turner 5 for 32). Mildenhall IV 129 for 6 (N Allen 28no, M Coverdale 20no, M Parker 4 for 11). Mildenhall IV (20) bt Felixstowe II (5) by 4 wkts.

*Halstead III 197 for 5 (A McBride 55, T Blackledge 42, B Coleman 25). Maldon III 200 for 9 (D Morris 42, P Bardo 39, D Richardson 38no, A Jones 6 for 43). Maldon III (17) bt Halstead III (8) by 1 wkt.

*St Margarets II 138 for 8 (K Roche 30, A Woodward 30, P White 25, J Elford 3 for 36). Ipswich IV 142 for 3 (R Fairbanks 50no, B Connelly 42, C Johnson 22). Ipswich IV (19) bt St Margarets II (3) by 8 wkts.

*Stowmarket II 244 for 5 (K Holland 114, D Brett 29no, N Davies 24, A Hawes 23, P Holborn 23). Sudbury III 197 (C Cook 45, H Wright 38, A Holness 37, J O’Brien 21, K Holland 6 for 54). Stowmarket II (20) bt Sudbury III (6) by 47 runs.

Division Eight

Coggeshall III 171 (R Parker 38, J Norman 22, Rich Fernley 3 for 22, S Hallows 3 for 34). *Easton II 66 (A Egg 5 for 28, R Parker 3 for 21). Coggeshall III (20) bt Easton II (5) by 105 runs.

Harwich & Dovercourt II 170 for 9 (P Brown 34, T Armstrong 31, K Sharma 21, S Fox 20, L Buckingham 4 for 58, R Stannard 3 for 36). *Eye & District 171 for 3 (P Shelley 100no, D Whiting 37no). Eye (19) bt Harwich II (4) by 7 wkts.

Brockley II 49 (J Bean 4 for 22, S Mangham 3 for 21). *St Osyth 50 for 4. St Osyth (20) bt Brockley II (2) by 6 wkts.

*Tendring 251 for 6 (J Bickers 76, A Clements 55, I Wilks 33, D Flood 23, S Starling 23, N Wallis 3 for 25). DBSL 64 (D Flood 3 for 7). Tendring (20) bt DBSL (3) by 186 runs.

*Witham III 118. Kelvedon & Feering III 119 for 1. Kelvedon III (20) bt Kelvedon III (1) by 9 wkts.

Division Nine

Worlington II 297 for 6 (J Peachey 107, G du Plooy 36no, S Lister 33, S Smith 31, I Roberts 27). *Bury St Edmunds IV 179 (T Coe 38, T Curry 35, Raj 23, S Gupta 22, M Bassett 4 for 53, C Woollard 3 for 32). Worlington II (20) bt Bury IV (7) by 118 runs.

*Elveden 168 (R Kent 36, A Flack 25, S Flack 22, G Kent 21, S Firman 20, R Nunn 4 for 20, S Nunn 3 for 41). Eight Ash Green 64 (S Firman 5 for 26, S Flack 3 for 19). Elveden (20) bt Eight Ash Green (5) by 104 runs.

Sudbourne Hall (6) v Nowton (6) cancelled due to rain.

Braintree III 210. *West Bergholt 176. Braintree (20) bt W Bergholt (9) by 34 runs.

Woodbridge & OWs II 251 for 8 (W Nicholls 85, R Scopes 36, D Grimes 24, A Smith 23, M Smith 23, R Page 21, J Tilsley 3 for 38). *West Mersea 134 (L Conway 33, N Goodridge 23no, A Smith 6 for 28, G Wade 4 for 30). Woodbridge II (20) bt W Mersea (6) by 117 runs.

Division C

Coggeshall 237 for 4 (T Pickles 80, A Peters 80, S Towndrow 56). Copdock & OIs 114 for 9 (A Cherry 30, A Wilkinson 24, J Girling 4 for 21, M Pickles 3 for 39). Coggeshall (19) bt Copdock (3) by 123 runs.

*Frinton 243 for 8 (T Sinclair 100, J Baker 67no, R Stockdale 37, J Butcher 25, B West 4 for 54). Kelvedon & Feering 150 for 5 (W Shortridge 71no, F Warner 28, K Walker 3 for 34). Frinton (13pts) v Kelvedon (13) match abandoned.

Clacton 194 for 7 (I Vine 71, D Smith 20, N Johnson 5 for 64). *Ipswich 41 for 3. Ipswich (9) v Clacton (11) match abandoned.

Mistley 184 for 8 (J Skeet 58, K Hood 33, A Ling 5 for 38) (10) v Wivenhoe (10) match abandoned.

Ladies’ Challenge

Cambridge NCI (6) v Battisford no result.

Ladies’ T20

Bury St Edmunds 64 for 6. *Mistley 66 for 2. Mistley (18) bt Bury (2) by 8 wkts.

*Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter