More excellent tennis at Culford School sees 14U and 18U Bury and West Suffolk Tennis Tournaments reach their conclusions

18U girls' singles champions Rachel Tyo in action.

18U girls' singles champions Rachel Tyo in action. - Credit: Archant

The conclusions of the 14U and 18U age groups at the Bury and West Suffolk Tennis Tournament brought excellent viewing for watching spectators at Culford School yesterday.

18U boys' singles champion Simon Curtin fires in a backhand on his way to victory.

18U boys' singles champion Simon Curtin fires in a backhand on his way to victory. - Credit: Archant

In the 18U boys’ singles competition, Norwich-based No.1 seed Simon Curtin had no problem winning the main prize as he breezed his way to success with a dominant victory over No.2 seed Jack Kearton (Frinton Lawn Tennis Club) winning 6-1, 6-0 in the final.

Curtin was in charge from the first point to the last but didn’t find things going all his own way beforehand as a brave display from eventual third-place competitor Ewan Evans (Culford Sports & Tennis Centre) in the semi-final saw Curtin squeeze past 6-0, 1-6, 7-6 (7).

Runner-up Kearton endured a frustrating time in the final of the singles but enjoyed more luck in the doubles as he and partner Jacob Morgan triumphed over William Hoare and Rory Milbank, players who had knocked out last year’s winners of the competition, 6-4 7-6 (6), in a pulsating final that really could have gone either way. After edging the first set, Kearton and Morgan looked good value for a similar scoreline in the second, but a terrific fightback from Hoare and Milbank – which saw them save four match points, gave the underdogs a sniff of a chance to force a third set but it was Kearton and Morgan who prevailed in an exhilarating tie-break that had the crowd gasping with disbelief at each point.

In the 18U girls’ singles, Rachel Tyo (Red Lodge Sports Club) overcame Haverhill Tennis Club’s Amy Gardner 6-2, 6-0 to deservedly lift the trophy, while No. 1 seed Georgia Harris defeated fellow David Lloyd Ipswich player Hannah Stokes 6-1, 6-4 in the 14U girls’ final.

18U doubles winner and singles finalist Jack Kearton enjoyed an excellent tournament

18U doubles winner and singles finalist Jack Kearton enjoyed an excellent tournament - Credit: Archant


You may also want to watch:


And Harris’ good day’s work didn’t end there as her and partner Abigail Callaghan, who finished third in the singles’ competition, took the 14U girls’ doubles by storm after convincingly winning both of their round-robin games.

The conclusion of the 14U boys’ singles competition saw Tuesday’s winning doubles partners Nick Ghaznavi and William Mayne come up against each other – with Ghaznavi triumphing 6-0, 6-0.

Most Read

The 9U competitors also enjoyed the sunshine yesterday with Louise Booker (Southwold & District Tennis Club) winning the girls’ singles, and Saul Hindmarch (Holbrook Tennis Club) the boys’.

Today sees the 12U, 16U and the Men’s Open commence.

18U Boys’ Singles: Semi-Finals – Jack Kearton bt Dylan Evans 6-1, 6-0. Simon Curtin bt Ewan Evans 6-0, 1-6, 7-6 (7).Final - Simon Curtin bt Jack Kearton 6-1, 6-0. Third/Fourth Place Play-Off - Ewan Evans beat Dylan Evans 6-3, 6-0.

18U Girls’ Singles: Final - Rachel Tyo bt Amy Gardner 6-2, 6-0.

14U Boys’ Singles: Final - Nick Ghaznavi bt William Mayne 6-0, 6-0. Third/Fourth Place Play-Off - James Howarth bt James Mclaughlin 6-2, 3-6, 7-6(2).

14U Girls’ Singles: Final- Georgia Harris bt Hannah Stokes 6-1, 6-4. Third/Fourth Place Play-Off - Abigail Callaghan bt Macy Hendin-Walker 6-4, 6-0.

14U Girls’ Doubles Round-Robin: Georgiana Cardozo and Kitty Hoare bt Martha Hoare and Millie Metherell 6-2, 6-3. Abigail Callaghan and Georgia Harris bt Martha Hoare and Millie Metherell 6-0, 6-1. Abigail Callaghan and Georgia Harris bt Georgiana Cardozo and Kitty Hoare 6-1, 6-0. Standings - 1st: Abigail Callaghan and Georgia Harris, 2nd: Georgiana Cardozo and Kitty Hoare, 3rd: Martha Hoare and Millie Metherell.

9U Boys’ Singles (Best of three first-to-seven tie-breaks).

After more than 22 entries, via group stages, the following were cut down to...

Semi-Finals - Saul Hindmarch bt Charlie Barber-Lomax 7-4, 0-7, 7-3. Arthur Ferrar beat Ben Smart 6-7, 7-2, 7-6.

Final - Saul Hindmarch bt Arthur Ferrar 7-5, 7-3.

Third/Fourth Place Play-Off - Charlie Barber-Lomax bt Ben Smart 7-3, 7-3.

9U Girls’ Singles (Best of three first-to-seven tie-breaks).

Round-Robin.

Chloe Dennis bt Hollie Dring Richardson 7-5, 10-8.

Louise Booker bt Sophie Taber 7-5, 9-7

Sophie Taber bt Chloe Dennis 8-10, 7-4, 7-1.

Louise Booker bt Hollie Dring Richardson 7-3, 5-7, 7-2.

Sophie Taber bt Hollie Dring Richardson 7-1, 7-4.

Louise Booker bt Chloe Dennis 7-0, 7-3.

Standings - 1st: Louise Booker, 2nd: Sophie Taber, 3rd: Chloe Dennis, 4th: Hollie Dring Richardson.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus