Nathan leads the way to top of the table

WIVENHOE were convincing winners when the top two teams in Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship clashed at Rectory Road on Saturday.

Nathan Rabnott was the key man with a fine innings of 131 as Wivenhoe posted a challenging total of 269 for six. Visitors Mildenhall were never really in the chase and they were finally bowled out for 189.

Mildenhall were without their Essex teenage pace bowler Tymal Mills, who was suffering from a thigh strain, but were able to call on the services of another member of the Essex squad and former Mildenhall Youth academy member Tom Westley.

Lennox Lwana removed opening batsman Matt Durrell for a duck and another Essex man, Billy Godleman, was back in the pavilion for 25. Mildenhall were denied a further success when their confident appeal for a catch behind off Rabnott was turned down by the umpire.

The Australian took full advantage and carved the Mildenhall bowling around before finally being fifth man out with the total on 245, having received useful support from Will Morgan (43) and Tom Allison (35).


You may also want to watch:


Mildenhall were hoping for a big contribution from Westley but he was bowled by Rabnott, and his opening partner Joe Reed also fell cheaply to Tom Durrell.

Mildenhall failed to build any momentum into their run chase as the innings slipped to 42 for four with two wickets each for Rabnott and Durrell.

Most Read

James Holmes scored 43 before becoming one of four victims of Harry Burnett, and Richard Cross was left to marshal the tail with 44 not out to take the final total up to 189 and four batting bonus points.

Maximum points saw Wivenhoe replace their victims at the top of the table.

Frinton were also in good form as they moved to within two points of Mildenhall after an impressive win at Ipswich.

Michael Armstrong carried his bat for 113, having put on 124 for the first wicket with Trevor Moulton (66) and a further 51 before Mark Jones was second out for 30.

Ian Morton’s 42 pushed the final Frinton total up to 267 for five, and although Joe Rusby matched Armstrong’s efforts with an unbeaten 100, the home side were only ever really going for maximum batting points, which they achieved.

Andy Northcote’s 115 ensured a decent total of 247 for Woolpit, and then Will Parker destroyed the Mistley top order on his way to six for 40 as the home side were dismissed for 120. Kyran Young fought a lone battle with 69 for Mistley.

Haverhill eked out a one-wicket win at home to Exning as last pair Dan Pass (10 not out) and James Smith (six not out) took them past the visitors’ 167. Earlier Adam Dellar (49) and Dan Poole (44) had kept Haverhill on course.

The bottom two teams were both looking for their first win, and Luke Fleming’s 51 was the top score as Maldon produced a solid batting display to score 250 for nine on their way to an 85-run win over Abberton.

In Division Two Lakenheath bowled Brightlingsea out for 142 (Greg Palmer six for 32) on their way to a four-wicket win while Elmstead Grasshoppers slipped up for the second week running at Witham.

Hadleigh came badly unstuck at Easton, where Tom Bosher grabbed six for 47 to send the visitors packing for 129. Alan Barker (59 not out) and Spencer Chorlton (55 not out) then knocked off the runs without being parted.

Eleswhere, there were a trio of remarkably close finishes in this week’s matches.

Haverhill’s last pair scraped together the runs needed to beat Exning by one wicket in Division One, and it was a similar story as Witham III upset Division Eight leaders St Osyth by one wicket.

Needham Market have been involved in several close finishes in their first season in the Two Counties, and there was another one in the Division Four match at Hadleigh. They dismissed the home team for 134 but were then bowled out in turn for 133, with Dave Hinsley taking the final wicket to end with five for 17.

Gerry Dunstan turned out for Wivenhoe II and made the highest individual score of the weekend with 143 against St Margarets. He helped the visitors to 302 for six and St Margarets ended just 11 runs short after 92 from Rob White.

Nathan Philpot claimed seven for 64 as East Bergholt beat Brockley in the clash of the bottom two of Division Two, but Jim Fincham improved on that with seven for 44 as Nacton beat Copford II in Division Six.

The biggest win of the weekend came in Division C on Sunday when Frinton sent Wivenhoe packing for 38 to win by 272 runs.

Frinton II had posted the highest team total in Division Five on Saturday, 328 for four against Bury St Edmunds III.

Easton also had a big win, dismissed Hadleigh for 129 in Division Two and winning by 10 wickets.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

Exning 167 (M Catley 44, T Catley 27, D Atkinson 22, R Grove 21, R Singh 5 for 44). *Haverhill 168 for 9 (A Dellar 49, D Poole 44, S Powell 22, I Starling 3 for 37, M Geeves 3 for 46). Haverhill (20) bt Exning (7) by 1 wkt.

Frinton 277 for 5 (M Armstrong 113no, T Moulton 66, I Morton 42, M Jones 30, S Bell 3 for 90). *Ipswich 204 for 9 (J Rusby 100no, D Hondo 47, T Lawes 4 for 48, J Shillingford 3 for 64). Frinton (19) bt Ipswich (7) by 73 runs.

*Maldon 250 for 9 (L Fleming 51, J Raymond 33, M Coker 31, N Bannister 29, J Ainscough 27, T Pugh 27no, D Booker 4 for 64). Abberton 165 (J Ward 40, D Booker 30, R Brown 21, J Riley 3 for 24, J Raymond 3 for 28). Maldon (20) bt Abberton (7) by 85 runs.

Woolpit 247 (A Northcote 115, C Rutterford 45, J Whiteman 25, K Young 4 for 75, P Garwood 3 for 45). *Mistley 120 (K Young 69, W Parker 6 for 40). Woolpit (20) bt Mistley (6) by 127 runs.

*Wivenhoe 269 for 6 (N Rabnott 131, W Morgan 43, T Allison 35, B Godleman 25). Mildenhall 189 (R Cross 44no, J Holmes 43, H Burnett 4 for 61, T Durrell 3 for 26). Wivenhoe (20) bt Mildenhall (7) by 80 runs.

Copdock & OIs 231 for 7. *Coggeshall 125. Copdock (20) bt Coggeshall (5) by 106 runs.

Division Two

Brockley 200 for 9 (S Fisher 52, A McCaffrey 45, J Brame 21, N Philpot 7 for 64). *East Bergholt 204 for 4 (D Cameron 103no, I Gedny 48, D McGrath 23). East Bergholt (19) bt Brockley (7) by 6 wkts.

Hadleigh 129 (M Spence 33, T Rix 25, T Bosher 6 for 47, W Mitchell 3 for 28). *Easton 130 for 0 (A Barker 59no, S Chorlton 55no). Easton (20) bt Hadleigh (2) by 10 wkts.

*Ipswich & East Suffolk 226 (K Mildenhall 72, T Debenham 42, M Worne 27, B Stephens 5 for 70). Braintree 174 (W Celiz 76, C Leech 30, D Chalk 26, A Athukoralage 3 for 4, G Driver 3 for 40). IES (20) bt Braintree (8) by 52 runs.

Brightlingsea 142 (B Hardy 29, S Baker 24, K Rodrigo 21, G Palmer 6 for 32). *Lakenheath 145 for 6 (P Pallant 42, D Reynolds 25no, S Leech 22, K Rodrigo 3 for 33). Lakenheath (20) bt Brightlingsea (5) by 4 wkts.

Elmstead Grasshoppers 162 (D Harris 54, M Lobb 32, J Elliott 21, P Allen 4 for 32). *Witham 163 for 3 (J Suett 76no, R Green 42). Witham (20) bt Elmstead (4) by 7 wkts.

*Woodbridge & OWs 169 for 9 (B Foreman 35, M Parker 28, A Oswald 28, A Green 26, J Gilbert 4 for 53, J Down 3 for 34). Dunmow 169 for 7 (C Barker 78, A Wyganowski 21, C Stockwell 3 for 21). Dunmow (19) bt Woodbridge (6) by 3 wkts.

Division Three

*Felixstowe 87 (H Green 23, J Grande 5 for 20, P Marston 3 for 22). Worlington 91 for 1 (G Ford 36no, C Thompson 34no). Worlington (20) bt Felixstowe (0) by 9 wkts.

*Little Bardfield Village 218 for 6 (D Hymas 51, J Newman 38no, D Bass 31, A Kemp 31, E Smith 3 for 56). Kelvedon & Feering 170 (P Ahearn 43, T Peperell 36no, A Yates 28, D Hymas 3 for 42). Lt Bardfield (20) bt Kelvedon (6) by 48 runs.

*Mildenhall II 231 for 8 (J Moore 51, A Trett 50, L Turner 29, S Grinling 25, M Butler 4 for 61). Coggeshall II 83 (A Ward 39, M Taylor 4 for 20, A Youngs 3 for 8, B Tippett 3 for 26). Mildenhall II (20) bt Coggeshall II (40 by 148 runs.

*Sudbury II 155 (M Pears 38, J Backler 30, N Hussain 4 for 28). Clacton II 122 (G Barnard 47, A Simmons 7 for 28). Sudbury II (20) bt Clacton II (6) by 33 runs.

Copford 112 (P Kligerman 24, I Catley 21, T Madanayaka 4 for 38, D Watling 4 for 41). *Stowmarket 114 for 4 (J Wright 36, T Madanayaka 29no, D Watling 21). Stowmarket (20) bt Copford (3) by 6 wkts.

Halstead II 180 for 8. *Bury St Edmunds II 161. Halstead II (20) bt Bury II (7) by 19 runs.

Division Four

Ipswich II 219 for 8 (S Gibson 82, C Wright 32, J Rowett 25, S Bumphrey 20, D Shorten 4 for 58). *Copdock & OIs II 196 (A Westaway 67, J Cuff 57, S Gauke 21, R Southall 3 for 33). Ipswich II (20) bt Copdock II (8) by 23 runs.

*Woolpit II 223 for 9 (J Bradwell 103, I Firth 45, P Palmer 4 for 73, D Marks 3 for 59). Mistley II 175 for 9 (M Mills 57, B Leeke 32no, A Stewart 3 for 17). Woolpit II (19) bt Mistley II (8) by 48 runs.

*Exning II 99 (D Monk 31, G Boon 4 for 15). Long Melford 100 for 3 (B Byford 35no, H Walters 24). Long Melford (20) bt Exning II (1) by 7 wkts.

*Hadleigh II 134 (R Checketts 52, R Green 24, H Cutting 4 for 13). Needham Market 133 (J Wade 42, D Hinsley 5 for 17). Hadleigh II (20) bt Needham Market (7) by 1 run.

Wivenhoe II 302 for 6 (G Dunstan 143, P Tonkinson 32, R Wilby 23). *St Margarets 291 (R White 92, C Fitch 33, J Beaumont 32, N Oakley 20, A Green 5 for 68). Wivenhoe II (20) bt St Margarets (8) by 11 runs.

Ipswich & East Suffolk II 156 for 8 (E Pink 31, M Howlett 31, S Gayfer 31, M Lincoln 4 for 41). *Yoxford 159 for 4 (J Percival 84, C Mears 47no). Yoxford (18) bt IES II (5) by 6 wkts.

Division Five

*Abberton II 256 for 5 (M Abrey 73, I Collett 44, P Lingard 35, P Wootton 25, A Trussler 24no, C Pateman 3 for 57). Maldon II 181 (L Monk 24, J Ellis 21, M Abrey 5 for 47). Abberton II (20) bt Maldon II (6) by 75 runs.

Witham II 219 for 9 (C Spence 57, D Khan 43, D Jenkinson 27, J Trigg 26, R Mitchell 3 for 43, I Evans 3 for 46). *Boxted 171 (D Skinner 42, J Rishworth 41, S Sestak 31, J Chick 5 for 16). Witham II (20) bt Boxted (7) by 48 runs.

*Kelvedon & Feering II 258 for 6 (M Wilde 79, M Bridger 66, D Schofield 26no, A Lavender 23, T Potter 21, G Cranfield 3 for 80). Earls Colne 152 (D Brooker 67, S Wilsher 32). Kelvedon II (20) bt Earls Colne (6) by 106 runs.

*Frinton II 328 for 4 (R Everson 142, J Baker 70no, P Williams 64, D Binns 24). Bury St Edmunds III 131 (T Curry 33, J Nicoll 32, R Morrison 3 for 26, N Coles 3 for 27). Frinton II (20) bt Bury III (4) by 197 runs.

*Brightlingsea II 209 for 5. Great Bromley 204 for 8. Brightlingsea II (19) bt Gt Bromley (7) by 5 runs.

Mildenhall III 211 for 6. *Harwich & Dovercourt 215 for 7. Harwich (18) bt Mildenhall III (8) by 3 wkts.

Division Six

*Braintree II 231 for 9 (W Jackson 98, R Ainsley 84, S Singh 4 for 62, P Campbell 3 for 53). Tuddenham 234 for 3 (C Carter 99no, S Titcombe 59, A Bromley 46, R Broyd 3 for 26). Tuddenham (19) bt Braintree II (6) by 7 wkts.

Nacton 159 for 9 (J Fincham 47, J Bafico 23, M Cook 23, M Seagrove 4 for 17). *Copford II 89 (S Samaranayake 26, J Fincham 7 for 44). Nacton (20) bt Copford II (4) by 70 runs.

*Elmstead Grasshoppers II 204 for 8 (S Sarsby 72, A Prestney 50, A Phillips 5 for 60). Ipswich III 195 for 9 (G Denny 54, W Phillips 31, A Southall 28, C Green 4 for 61, C Stein 3 for 36). Elmstead II (19) bt Ipswich III (8) by 9 runs.

Haverhill II 147 (S Fox 41no, S Hartshorn 38, N Radford 4 for 45, M Coleman 3 for 23). *Felixstowe Corinthians 153 for 7 (C Monteith 73no, J Gibbs 23, R Ketteridge 3 for 41). Felixstowe Corinthians (20) bt Haverhill II (5) by 3 wkts.

Kesgrave 156 (B Colver 57, S Patel 45, M Jackson 6 for 27, J Lord 3 for 21). *Melton St Audry’s 157 for 7 (J Lord 54, R Smy 24, S Colver 3 for 21, A Gale 3 for 51). Melton St Audry’s (20) bt Kesgrave (6) by 3 wkts.

Division Seven

Stowmarket II 106 (M Maxim 5 for 30, D Nixon 3 for 31). *Long Melford II 107 for 4 (B Wright 20). Long Melford II (20) bt Stowmarket II (3) by 6 wkts.

Halstead III 197 for 4 (T Blackledge 66no, D Shelton 55, M Webb 27, G Raviendran 22, L Chipchase 3 for 46). *Mildenhall IV 133 (C Ramsey 48, M Thurston 26, A Jones 5 for 21). Halstead III (20) bt Mildenhall IV (4) by 64 runs.

*Sudbury III 156 (P Harris 49, C Powell 29, B Richardson 20, J White 5 for 29). East Bergholt II 157 for 4 (G Foster 61no, D Taylor 34, V Tooke 23). East Bergholt II (20) bt Sudbury III (5) by 6 wkts.

*Ipswich IV 154 for 7 (N Parmenter 37, N Peartree 28, P Mobbs 27, B Connelly 20, D Richardson 4 for 24). Maldon III 149 (D Morris 33, M Southwell 29, G Brooks 23no, D Martin 6 for 46). Ipswich IV (20) bt Maldon III (5) by 5 runs.

Division Eight

*Coggeshall III 177 for 6 (C Girling 53no, J Blackwell 25, J Simmons 24). Tendring 180 for 4 (M Haywood 73no, N Watkinson 45no, I Wilks 30). Tendring (18) bt Coggeshall III (6) by 6 wkts.

DBSL 148 for 9 (R Wythe 54, J Pizey 36, S Keeble 4 for 27, C Attmere 3 for 63). *Easton II 150 for 1 (W Thomas 67no, A Bennett 38, S Halliday 25no). Easton II (19) bt DBSL (2) by 9 wkts.

Eye 260 for 8 (C Whiting 90no, A Huggins 36, L Buckingham 22, S Rowntree 21, D Peperell 3 for 53). *Kelvedon & Feering III 211 for 8 (C Hards 52, N van Hootegem 47, D Peperell 21no, J Bonvini 20, L Buckingham 4 for 34, S Rowntree 3 for 38). Eye (19) bt Kelvedon III (9) by 49 runs.

St Osyth 203 for 8. *Witham III 204 for 9. Witham III (19) bt St Osyth (9) by 1 wkt.

*Brockley II v Harwich & Dovercourt II no result received.

Division Nine

*West Mersea (20) received a walk-over from Braintree III (-20).

*Woodbridge & OWs II 176 (M Smith 66, C Woollard 4 for 29, G Downey 4 for 33). *Worlington II 178 for 3 (S Smith 49no, J Peachey 44, A Gallop 29, M Bacon 24). Worlington II (20) bt Woodbridge II (5) by 7 wkts.

West Bergholt 211 for 9 (A Rippingale 75, N Passmore 62, S Aldous 5 for 64, J Tasker 3 for 34). *Bury St Edmunds IV 213 for 3 (M Daly 109, S Aldous 30no, A Thurkettle 27no). Bury IV (19) bt West Bergholt (6) by 7 wkts.

Sudbourne Hall 53. *Eight Ash Green 56 for 1. EAG (20) bt Sudbourne Hall (0) by 9 wkts.

Elveden 236. *Nowton 239 for 2. Nowton (20) bt Elveden (6) by 8 wkts.

Division C

*Coggeshall 233 for 7 (T Pickles 71, D Gibson 52, O Bond 44, J Elford 3 for 43). Ipswich 186 for 9 (S Connelly 85, N Johnson 37, R Garrett 29, A Peters 3 for 24). Coggeshall (19) bt Ipswich (7) by 47 runs.

*Clacton 261 for 6. Mistley 151 for 9. Clacton (19) bt Mistley (6) by 110 runs.

*Kelvedon & Feering 275 for 4. Copdock & OIs 184. Kelvedon (20) bt Copdock (6) by 91 runs.

Frinton 310 for 4. *Wivenhoe 38. Frinton (20) bt Wivenhoe (2) by 272 runs.

Ladies’ Challenge

Battisford 91 for 6 (P Everett 36, S Walker 20no). *Ipswich 92 for 0 (R Woodward 36no, A McNally 31no). Ipswich (18) bt Battisford (0) by 10 wkts.

*Woodbridge & OWs 224 for 7 (G Morris 64no, H Graham 57, A Newman 24, extras 50, Shaw 3 for 11). Easton 72 (K Hales 4 for 20). Woodbridge (20) bt Easton (3) by 152 runs.

*Woolpit (0) conceded to Cambridge NCI (20).

Ladies’ Twenty20

*Mistley 113 for 5. Copdock & OIs 111 for 7. Mistley (18) bt Copdock (7) by 2 runs.

* denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter