Saturday, April 16

Blue Square

Premier: Eastbourne Borough 1 Kidderminster 1, Fleetwood Town 3 Altrincham 1, Forest Green 1 Cambridge Utd 1, Grimsby 2 Bath City 2, Hayes & Yeading 3 Darlington 2, Histon 0 AFC Wimbledon 4, Mansfield 0 Luton 0, Newport County 5 Barrow 0, Southport 0 Crawley Town 4, Wrexham 2 Kettering 0, York 1 Tamworth 2, Gateshead 2 Rushden & Diamonds 2.

South: Basingstoke 4 Hampton & Richmond 0, Braintree Town 2 Havant & W 0, Chelmsford 0 Farnborough 0, Dartford 1 Boreham Wood 1, Dorchester 0 Dover 0, Eastleigh 0 Ebbsfleet Utd 2, Lewes 0 Weston S Mare 0, Staines Town 0 Bromley 1, St Albans 1 Welling 0, Thurrock 1 Maidenhead Utd 1, Woking 2 Bishops Stortford 0.

Ridgeons League

Premier Division: Brantham Ath 3 Haverhill Rovers 0, CRC 0 Norwich Utd 0, Debenham LC 0 Wisbech Town 2, FC Clacton 1 Hadleigh Utd 4, Felixstowe & Walton Utd 2 Walsham le Willows 2, Gt Yarmouth Town 1 Newmarket Town 1, Kirkley & Pakefield 1 Wivenhoe Town 0, Leiston 0 Dereham Town 1, Mildenhall Town 2 Histon Res 0, Woodbridge Town 1 Stanway Rovers 6, Wroxham 1 Ely City 0.


You may also want to watch:


Division One: Cambridge Univ. Press 0 Gorleston 1, Diss Town 2 Thetford Town 0, Downham Town 0 Whitton Utd 5, March Town Utd 1 Long Melford 2, Swaffham Town 2 Godmanchester Rovers 2, Team Bury 2 Fakenham Town 0.

Ridgeons Reserve League

Most Read

South Division: Haverhill Rovers 0 Braintree Town 4, Heybridge Swifts 3 Felixswtowe & Walton Utd 1, Long Melford 0 AFC Sudbury 1, Stanway Rovers 0 Witham Town 3.

North Division: Dereham Town v Woodbridge Town (pp), Gorleston 3 Needham Market 0, Norwich Utd v Debenham LC (pp), Walsham le Willows 3 Gt Yarmouth Town 2.

Kingsley Healthcare SIL

Senior Division: Achilles 2 East Bergholt Utd 1, Capel Plough 2 Westerfield Utd 0, Haughley Utd 1 Grundisburgh 5, Ipswich Ath 4 Crane Sports 0, Melton St Audrys 2 Framlingham Town 2, Ransomes Sports 2 Coplestonians 2, Stanton 2 Felixstowe Utd 6, Woodbridge Ath 0 Old Newton Utd 1.

Division One: BT Trimley 5 Thurston 1, Ipswich Exiles 4 St Johns 1, Leiston St Margarets 5 Halesworth Town 0, Mendlesham 3 Cockfield Utd 0, Stowupland Falcons 1 Trimley Red Devils 2, Wenhaston Utd 2 Saxmundham Sports 2, Wickham Market 5 Stonham Aspal 1.

Intermediate Division A: Crane Sports 3 Ipswich Ath 6, Framlingham Town v Ransomes Sports (pp), Grundisburgh 4 Achilles 1, Saxmundham Sports 2 Woodbridge Ath 2, Westerfield Utd 2 Coplestonians 4.

Intermediate Division B: BT Trimley 0 Haughley Utd 3, Cockfield Utd 0 East Bergholt Utd 3, Mendlesham 2 Leiston St Margarets 3, Stonham Aspal 3 Ipswich Exiles 0, Thurston 0 Wickham Market 6.

Division Two: AFC Crowley 3 Parkside Utd 1, Bramford Utd 2 Claydon 0, Henley Ath 1 Bramford Road OB 1, Salvation Army 2 Gt Blakenham 11, Sporting 87 0 AFC Hoxne 2.

Division Three: Sproughton Sports 2 St Clements Hospital 3, Stradbroke Utd 1 Ufford Sports 2, Walsham le Willows A 0 Bacton Utd 89 Res 5, Willis 1 Coplestonians A 3, Woolverstone Utd 1 Bildestone Rangers 6.

Division Four: AFC Hoxne Res 3 Sizewell Ass 0, Benhall St Marys Res 1 Aldeburgh Town 3, Claydon Res 1 Bramford Utd Res 3, Coddenham 2 Henley Ath Res 2, Stonham Aspal A 2 Bramford Road OB Res 2.

Division Five: East Bergholt Utd A 0 Cedars Park 4, Elmswell Res 0 Felixstowe Harpers 3, Old Newton Utd A 1 Coddenham Res 1, St Clements Hospital Res 8 Woolverstone Utd Res 3.

Division Six: AFC Titans 1 Sproughton Sports Res 3, Aldeburgh Town Res 6 Willis Res 2, Cedars Park Res 4 Sproughton Utd 0, Halesworth Town Res 3 Sizewell Ass Res 0, Kesgrave Kestrels 4 Stradbroke Utd Res 1, Shotley 0 FC Adhara 4.

Fair Play Cup

Semi Final: Garboldisham 2 Bartons 6, Priors Inn 5 Westbury Utd 1.

Essex Senior League

Basildon United 0 London APSA 4, Bowers & Pitsea 3 Southend Manor 1, Enfield 1893 1 Stansted 1, Eton Manor 2 Clapton 2, Hullbridge Sports 1 Sawbridgeworth Tn 1, Mauritius Sports Association 3 Takeley 2, Witham Town 1 Barking 1.

Mid-Essex Football League

Premier Division: Braintree & Bocking 8 Focus Ferrers 0, Byfleet Rayleigh 2 Little Waltham 1, Great Baddow 5 Beacon Hill Rovers 0, Springfield Rouge 1 St Cleres 2, UCC 2 Silver End 3.

Division One: Old Chelmsfordians 1 Rhodesia 2, Rhodesia 5 Old Chelmsfordians 0, Frenford Senior ‘A’ 0 Scotia Billericay Res 3, Scotia Billericay Res 1 Frenford Senior ‘A’ 2, Ferrers Ath 3 Stags Head 0, Manford Way 1 Swan Mead 2, Mundon Vics 0 Bradwell 3, Sparta Basildon 0 Writtle manor 4, Writtle Manor 5 Sparta Basildon 0.

Division Two: Broomfield 3 Battlesbridge 3, Harold Wood Res 2 Boreham 1, Hutton 5 St Margarets 1, Little Waltham Res 4 Brendans 1, Rayleigh 5 Sporting Brentwood 1, Sungate 0 Manford Way Res 4.

Division Three: Bradwell Res v Felsted Rovers - postponed, Byfleet Rayleigh Res 4 Frenford Senior ‘B’ 1, City Colts 1 Beacon Hill Rovers Res 2, E2V Tech 2 St Cleres Res 2, Epping 1 Braintree & Bocking Res 1, White Hart Utd v Latchingdon - postponed

Division Three League Cup Final: Byfleet Rayleigh Res 0 White Hart Utd 4.

Division Four: Basildon Ath 2 Tillingham 4, Beacon Hill Rovers ‘A’ 2 Crays Hill 1, Burnham Ramblers 3 Great Baddow Res 0, Focus Ferrers Res 4 Silver End Res 2, Mundon Vics Res 2 Battlesbridge Res 2, Rayleigh Res 0 Durning 4, Runwell Hospital 1 Springfield 2.

Division Five: Battlesbridge ‘A’ 6 E2V Tech Res 1, Laindon Orient 2 Maldon St Mary 1, Maldon St Mary 0 Laindon Orient 3, Marconi 1 St Cleres ‘A’ 5, Sparta Basildon Res 3 White Hart Utd Res 7, Old Chelmsfordians Res 1 UCC Res 1, UCC Res 3 Old Chelmsfordians Res 1.

St Edmundsbury League

Division One: Bushel 5 RF Saints 1, Barrow 1 St Edmunds 2, Ixworth Pykkerell 2 Lawshall Swan 0 (Swan failed to fulfill fixture - awarded to Ixworth Pykkerell).

Division Two: Wickham Brook 3 Bury Rovers 1, Sporting 87 A 1 Beck Row 0, Barons 2 Hopton 0 Black Boy (Sat) 2 Black Eagles 0 (Black Eagles failed to fulfill fixture - awarded to Black Boy).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter