Saturday, August 16

Skrill Conference League

Premier Division: Altrincham 2 Bristol Rovers 1, Barnet 1 Lincoln City 2, Braintree 1 Chester 3, Eastleigh 2 Gateshead 2, Halifax 3 Welling 0, Forest Green 2 Alfreton 0, Grimsby 1 Dover Ath 1, Kidderminster 1 Dartford 0, Torquay 0 Southport 0, Woking 0 Macclesfield 0, Wrexham 1 Nuneaton 0.

South Division: Bath City 0 Chelmsford City 0, Bishop’s Stortford 1 Maidenhead Utd 3, Bromley 0 Basingstoke Town 3, Eastbourne Borough 3 Weston-Super-Mare 1, Ebbsfleet 1 Havant & Waterlooville 0, Farnborough 0 St Albans City 1, Gosport Borough 0 Wealdstone 0, Hayes & Yeading 3 Concord Rangers 1, Hemel Hempstead Town 0 Whitehawk 2, Staines Town 2 Boreham Wood 1.

Ryman League

Premier Division: Bognor Regis Town 3 Maidstone Utd 4, Bury Town Enfield Town , East Thurrock Utd 0 Wingate & Finchley 0, Grays Ath 1 Leatherhead 1, Hampton & Richmond Borough 2 Witham Town 4, Harrow Borough 1 Margate 2, Kingstonian 1 AFC Hornchurch 0, Leiston 0 Dulwich Hamlet 2, Lewes 0 Billericay Town 2, Metropolitan Police 2 Tonbridge Angels 1, Peacehaven & Telscombe 0 Canvey Island 1, VCD 1Ath 3 Hendon .


You may also want to watch:


North Division: AFC Sudbury 3 Thamesmead Town 3, Barkingside 4 Brentwood Town 2, Brightlingsea Regent 0 Aveley 2, Burnham Ramblers 1 Soham Town Rangers 2, Cheshunt 1 Wroxham 3, Dereham Town 4 Redbridge 0, Great Wakering Rovers 1 Maldon & Tiptree 2, Harlow Town 2 Tilbury 2, Heybridge Swifts 1 Chatham Town 1, Thurrock 0 Needham Market 1, Waltham Abbey 2 Romford 1, Ware 4 Cray Wdrs 1.

The FA Cup with Budweiser: Basildon Utd 3 Stanway Rovers 2, Boston Town 1 Walsham le Willows1, Brantham Ath 1 Codicote 1, Clapton 1 Bowers & Pitsea 1, Cockfosters 5 Hullbridge 4, Colney Heath 3 Southend Manor 2, Diss Town 1 Holbeach Utd 5, Great Yarmouth Town 1 Huntingdon 0, Hadleigh Utd 3 Sawbridgeworth 2, Haverhill Borough 1 Barking 0, Kirkley & Pakefield 3 Ely City 0, London Colney 6 Woodbridge Town 0, Mildenhall Town 3 Gorleston 0, Newmarket Town 1 Fakenham Town 1, Norwich Utd 1 Deeping Rangers 0, Peterborough Northern Star 3 Team Bury 0, Sporting Bengal Utd 1 FC Clacton 2, Takeley 2 London Tigers 2, Whitton Utd 2 Eton Manor 0, Wivenhoe Town 3 Enfield 1893 0, Yaxley 0 Godmanchester Rovers 3.

Most Read

Thurlow Nunn League

Division One: Braintree Town Res 2 March town Utd 1, Cornard Utd 2 Leiston Res 4, Debenham LC 2 Downham Town 0, King’s Lynn Town Res 2 Long Melford 3, Stowmarket Town 4 Dereham Town Res 1.

Essex Senior League

Premier Division: Newham v London Bari postponed.

Reserves Division: Bowers & Pitsea 3 Southend Manor 4, Canvey Island 0 Thurrock 5, Hullbridge Sports 3 East Thurrock 1, Redbridge Res v Great Wakering Rovers postponed.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter