Saturday, August 27

Vanarama National League

National League: Dag & Red 3 Wrexham 0, Aldershot 2 North Ferriby Utd 0, Barrow 2 Braintree 1, Chester 4 Sutton Utd 0, Eastleigh 2 Solihull Moors 0, Gateshead 1 Boreham Wood 1, Guiseley 1 Bromley 4, Macclesfield 1 Lincoln City 2, Maidstone Utd 1 Forest Green 4, Southport 1 Tranmere 1, Torquay 2 Dover 1, York 4 Woking 1.

South Division: Bath City 2 East Thurrock Utd 1, Chelmsford City 2 Oxford City 0, Concord Rangers 0 Maidenhead Utd 1, Dartford 2 Hungerford Town 0, Eastbourne Borough 0 Ebbsfleet 0, Gosport Borough 0 Bishop’s Stortford 1, Hemel Hempstead Town 2 Poole Town 4, Margate 3 Weston-Super-Mare 1, St Albans City 3 Whitehawk 1, Truro 1 Welling 1, Wealdstone 2 Hampton & Richmond 4.

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 2 Enfield Town 0, Billericay Town 0 Bognor Regis Town 2, Dulwich Hamlet 1 Canvey Island 2, Folkestone Invicta 0 Needham Market 1, Harlow Town 3 Wingate & Finchley 1, Harrow Borough 3 Leatherhead 1, Havant & Waterlooville 1 Lowestoft Town 0, Leiston 2 Burgess Hill Town 0, Merstham 3 Hendon 4, Metropolitan Police 1 Tonbridge Angels 1, Staines Town 0 Kingstonian 2, Worthing 0 Grays Ath 1.

North Division: Aveley 3 Romford 0, Bowers & Pitsea 3 AFC Hornchurch 2, Brentwood Town 2 Thamesmead Town 0, Brightlingsea Regent 2 Cheshunt 2, Bury Town 1 Great Wakering Rovers 1, Maldon & Tiptree 1 Soham Town Rangers 0, Norwich Utd 2 Haringey Borough 1, Phoenix Sports 3 Heybridge Swifts 0, Thurrock 1 Wroxham 0, Tilbury 2 Dereham Town 1, Waltham Abbey 1 Witham Town 3, Ware 0 VCD Ath 0.

Thurlow Nunn League

Most Read

Premier Division: Brantham Ath 1 Fakenham Town 2, Ely City 1 Thetford Town 3, Godmanchester Rovers 0 Wivenhoe Town 4, Gorleston 1 Newmarket Town 1, Kirkley & Pakefield 1 Haverhill Rovers 3, Long Melford 0 Great Yarmouth Town 2, Mildenhall Town 0 Felixstowe & Walton Utd 2, Swaffham Town 0 Ipswich Wdrs 1, Walsham le Willows 0 Saffron Walden Town 2.

First Division: Coggeshall Town 2 Team Bury 0, Cornard Utd 0 Woodbridge Town 4, Debenham LC 1 March Town Utd 2, Dereham Town Res 0 Whitton Utd 3, Framlingham Town 1 Braintree Town Res 0, Halstead Town 2 Wisbech St Mary 1, Holland FC 5 AFC Sudbury Res 1, Kings Lynn Town Res 0 Haverhill Borough 0, Stowmarket Town 3 Diss Town 0.

Reserves League: Hadleigh Utd 1 Halstead Town 1, Newmarket Town 1 Felixstowe & Walton Utd 2, Stanway Rovers 3 Saffron Walden Town 0, Whitton Utd v Long Melford abandoned, Witham Town 2 Stowmarket Town 1, Wivenhoe Town 2 Walsham le Willows 1, Woodbridge Town 2 Cornard Utd 1.

Essex Senior League

Premier Division: Barkingside 0 Waltham Forest 2, Basildon Utd 2 Sporting Bengal Utd 0, Burnham Ramblers 0 London Bari 3, Clapton 5 Eton Manor 2, Haringey & Waltham v Ilford postponed, Hullbridge Sports 0 Enfield 1893 0, Southend Manor 0 FC Romania 0, Tower Hamlets 1 Stansted 2, Wadham Lodge 0 Redbridge 0, West Essex 4 Sawbridgeworth Town 1.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 2 Henley Ath 0, Crane Sports 7 Ransomes Sports 0, Felixstowe Harpers Utd 2 East Bergholt Utd 1, Haughley Utd 1 Coplestonians 2, Ipswich Ath 3 Stanton 1, Wenhaston Utd 0 Bramford Utd 3, Westerfield Utd 1 Leiston St Margarets 2.

Division One: Bacton Utd ‘89 1 Trimley Ath 0, Benhall St Mary 0 Mendlesham 0, Claydon 1 Sporting ‘87 2, Ipswich Valley Rangers 0 AFC Hoxne 5, Trimley Red Devils 2 Old Newton Utd 0, Wickham Market 3 Stowupland Falcons 1.

League A: AFC Hoxne 14 Ipswich Ath 0, Coplestonians 3 Framlingham Town 2, Mendlesham 0 Felixstowe Harpers Utd 9, Old Newton Utd 0 Cranes Sports 9, Westerfield Utd 5 Wenhaston Utd 2.

League B: Bramford Utd 3 Trimley Red Devils 1, Capel Plough 1 Benhall St Mary 2, Henley Ath 4 Bacton Utd ‘89 1, Stonham Aspal 2 Claydon 3, Trimley Ath 4 Haughley Utd 2.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter