Saturday, December 7

Skrill Conference League

Premier Division: Alfreton 0 Luton 5, Barnet 1 Dartford 0, Chester 0 Braintree 2, Halifax v Salisbury postponed, Forest Green v Grimsby postponed, Hereford 0 Nuneaton 1, Tamworth v Cambridge postponed, Welling v Hyde postponed , Woking v Kidderminster postponed.

South Division: Bath City 2 Boreham Wood 2, Bromley 3 Farnborough 0, Chelmsford City 1 Basingstoke Town 0, Concord Rgs 0 Gosport Borough 2, Eastbourne Borough 2 Weston-Super-Mare 0, Eastleigh v Dover Ath postponed , Ebbsfleet 3 Whitehawk 1, Havant & Waterlooville 5 Dorchester Town 1, Hayes & Yeading 3 Tonbridge Angels 0, Staines Town 2 Bishop’s Stortford 0, Sutton Utd 3 Maidenhead Utd 2.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town 0 Lewes 1, Bognor Regis Town 5 Margate 3, Canvey Island 2 East Thurrock Utd 1, Enfield Town 2 Carshalton Ath 2, Grays Ath 2 Harrow Borough 0, Hendon 0 AFC Hornchurch 1, Kingstonian 4 Cray Wdrs 0, Lowestoft Town 0 Hampton & Richmond Borough 3, Maidstone Utd 1 Bury Town 1, Thamesmead Town 2 Leiston 4, Wealdstone 1 Metropolitan Police 1, Wingate & Finchley 2 Dulwich Hamlet 3.


You may also want to watch:


North Division: Barkingside 0 Soham Town Rgs 2, Brentwood Town 0 Burnham Ramblers 1, Chatham Town 4 Redbridge 1, Cheshunt 1 Wroxham 3, Dereham Town 0 Thurrock 2, Harlow Town 2 Aveley 0, Heybridge Swifts 0 Waltham Forest 2, Maldon & Tiptree 4 Erith & Belvedere 1, Romford 1 Tilbury 1, Waltham Abbey 0 AFC Sudbury 2, Ware 1 Needham Market 3, Witham Town 4 VCD Ath 1.

Thurlow Nunn League

Most Read

Premier Division: Felixstowe & Walton Utd 2 Kirkley & Pakefield 1, Godmanchester Rovers 1 Thetford Town 0, Gorleston 0 Walsham-le-Willows 0, Haverhill Rovers 4 FC Clacton 0, Mildenhall Town 7 Woodbridge Town 0, Stanway Rovers 3 Diss Town 1, Wivenhoe Town 0 Newmarket Town 3.

First Division: Braintree Town Res 1 March Town Utd 1, Saffron Walden Town 8 Downham Town 0, Stowmarket Town 2 Cornard Utd 0, Team Bury 0 Fakenham Town 1.

FA Vase Third Round Proper: Brightlingsea Regent 2 Colney Heath 2 aet (replay on Tuesday, December 10), Hadleigh Utd 3 Welwyn Garden City 2 aet, Haringey Borough 2 Brantham Ath 3 aet, Norwich Utd 3 Erith Town 0.

Suffolk FA Senior Cup Quarter Final: Achilles 3 Debenham LC 0, Ipswich Wdrs 4 Capel Plough 0, Lakenheath 1 Grundisburgh 5, Whitton Utd Haverhill Borough.

Thurlow Nunn Reserve League

Premier Division: Brantham Ath 6 Great Yarmouth Town 0.

First Division: Newmarket Town 3 Long Melford 0.

Chell Trophy North Group: Diss Town Res 3 Lowestoft Town Res 1.

Suffolk Senior Reserve Cup Quarter Final: Felixstowe Harpers 4 Wenhaston Utd 3, Lowestoft Town FC 2 East Bergholt Utd 1, Felixstowe Harpers Utd 4 Wenhaston Utd 3, Walsham-le-Willows 4 Wickham Market 0, Whitton Utd 1 Haverhill Borough 0 aet, Woodbridge Town v Whitton Utd (away win was awarded).

Touchline SIL

Senior Division: Coplestonians 0 Felixstowe Harpers Utd 1, Crane Sports 4 Ipswich Valley Rgs 0, East Bergholt Utd 2 Haughley Utd 1, Melton St Audrys 1 Wickham Market 2, Stanton 3 Westerfield Utd 2, Wenhaston Utd 2 Old Newton Utd 1.

Division One: AFC Crowley 2 St Johns 3, Bramford Utd 2 Framlingham Town 3, Mendlesham 2 Claydon 7, Parkside Utd 1 Henley Ath 2, Saxmundham Sports 0 Ransomes Sports 2, Sporting 87 3 Ipswich Ath 1, Trimley Ath 2 Ipswich Exiles 1.

Intermediate Division A: Grundisburgh 1 Coplestonians 6, Haughley Utd 1 East Bergholt Utd 6, Ipswich Valley Rgs 1 Crane Sports 6, Ransomes Sports 5 AFC Crowley 1, Westerfield Utd v Old Newton Utd abandondd.

Intermediate Division B: Capel Plough 2 Mendlesham 2, Claydon 1 Bramford Utd 4, Framlingham Town 3 Saxmundham Sports 3, Henley Ath 0 Stanton 2, Leiston St Margarets 4 Ipswich Exiles 0, St Johns 5 Trimley Ath 3.

Division Two: AFC Hoxne 2 Bartons 2, Aldeburgh Town v Salvation Army postponed, Bacton Utd 89 2 Somersham 1, Cockfield Utd 0 Benhall St Mary 4, Stonham Aspal 2 Cedars Park 1, Stowupland Falcons 7 Bildeston Rgs 2, Trimley Red Devils 2 Sproughton Sports 1.

Division Three: Adhara 2 Bramford Road Old Boys 1, Coplestonians A 3 Tacket Street BBOB 1, Elmswell 0 Boxford Rovers 0, Thurston 2 Halesworth Town 0, Walsham Le Willows A 2 AFC Hoxne Res 2, Willis v Trimley Red Devils Res postponed.

Division Four: Barham Ath 2 Witnesham Wasps 1, Cedars Park Res 1 Tattingstone Utd 0, Coddenham 2 St Clements Hospital 4, Felixstowe Harpers Utd A 1 Woolverstone Utd 3, Somersham Res 3 Bacton Utd 89 Res 2, Waterside 7 Cockfield Utd Res 0.

Division Five: Benhall St Mary Res 3 Sizewell Associates 2, East Bergholt Utd A 4 Bramford Road Old Boys Res 2, Halesworth Town Res 2 Old Newton Utd A 0, Shotley 2 Stowupland Falcons Res 1, Sproughton Utd 0 Kesgrave Kestrels 1, Tattingstone Utd Res 4 Elmswell Res 2, Witnesham Wasps Res 1 Aldeburgh Town Res 7.

Division Six: Bildeston Rgs Res 1 AFC Titans 2, Chantry Grasshoppers 5 Stowupland Falcons A 1, Kesgrave Kestrels Res 3 Stonham Aspal A 1, Salvation Army Res 5 AFC Elmsett 4, Sporting 87 A 2 Bacton Utd 89 A 1, Sproughton Sports Res 2 Ufford Sports Res 2.

Kent Blaxill Essex & Suffolk Border League

Border League Knock Out Cup Round One: Gosfield Utd 0 Great Bentley 3.

Tommy Thompson Knockout Cup Round One: Bradfield Rovers Res 0 Gosfield Utd Res 1.

Reserve Knock Out Cup Round One: Barnston AFC 0 Holland FC 3.

Premier Division: Dedham Old Boys 2 Alresford Colne Rgs 4, Earls Colne 2 Coggeshall Town 6, Harwich & Parkeston 3 Lawford Lads 1, Holland FC 1 Tollesbury 1, Tiptree Jobserve 1 White Notley 4, University of Essex 3 Barnston AFC 1, West Bergholt 2 Gas Recreation 2.

Division One: Alresford Colne Rgs Res 1 Hedinghams Utd 3, Boxted Lodgers 2 Clacton Utd 1, Hatfield Peverel 4 Wormingford Wdrs 2, Kirby Ath 4 Bradfield Rovers 3, Mersea Island 0 Little Oakley Res 2, Panfield Bell 1 West Bergholt Res 12.

Division Two: Coggeshall Town Res 3 Earls Colne Res 2, Colne Engaine 8 Boxted Lodgers Res 0, Gas Recreation Res 0 Harwich & Parkeston Res 4, Great Bentley Res 2 Dedham Old Boys Res 4, University of Essex Res 1 Tiptree Jobserve Res 0.

Division Three: FC Clacton Res v Mersea Island Res postponed, Lawford Lads Res 0 Bures Utd 0, White Notley Res 1 Hatfield Peverel Res 0.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter