Saturday, November 29

Vanarama Conference League

Premier Division: Telford 1 Grimsby 1, Altrincham 2 Kidderminster 1, Barnet 3 Macclesfield 1, Bristol Rovers 2 Welling 0, Halifax 2 Alfreton 0, Forest Green 2 Dartford 1, Gateshead 1 Dover 2, Lincoln City 1 Southport 0, Nuneaton 3 Chester 2, Torquay 2 Eastleigh 0, Woking 1 Braintree 0, Wrexham 3 Aldershot 1.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town v Leiston postponed, Dulwich Hamlet 2 Kingstonian 1, Enfield Town 5 Harrow Borough 0, Hendon v Metropolitan Police postponed, Leatherhead v Bognor Regis Town postponed, Maidstone Utd 2 VCD Ath 0, Margate 3 Grays Ath 0, Tonbridge Angels v Peacehaven & Telscombe postponed, Wingate & Finchley 2 Hampton & Richmond Borough 2, Witham Town 4 Bury Town 1.

North Division: Aveley 3 Dereham Town 1, Brentwood Town 3 Great Wakering Rovers 0, Chatham Town 0 Waltham Abbey 0, Cray Wdrs v Thurrock postponed, Maldon & Tiptree 1 Barkingside 1, Needham Market 0 Ware 1, Redbridge v Heybridge Swifts postponed, Romford 2 Harlow Town 2, Soham Town Rangers 1 Brightlingsea Regent 2, Thamesmead Town 5 Cheshunt 0, Tilbury 2 Burnham Ramblers 0, Wroxham v AFC Sudbury postponed.


You may also want to watch:


The FA Trophy 14-15

Third Qualifying Round: Burgess Hill 3 Leatherhead 2, Ebbsfleet Utd 1 Hendon 0, Havant & Waterlooville 2 East Thurrock 1, Maidenhead Utd 2 Metropolitan Police 1, Oxford City 6 Lewes 1, Peacehaven & Telscombe 0 Gosport Borough 4, St Neots Town 1 AFC Sudbury 1, Weymouth 3 Cray Wdrs 1, Tonbridge Angels 0 Bromley 0, Wimborne Town 4 AFC Hornchurch 2.

Most Read

Suffolk Senior Cup: Stanton 0 Woodbridge 2.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 2 Ipswich Wdrs 2, Ely City 2 Kirkley & Pakefield 4, FC Clacton 2 Haverhill Rovers 2, Gorleston v Felixstowe & Walton Utd postponed, Hadleigh Utd 0 Fakenham Town 2, Mildenhall Town 1 Thetford Town 2, Norwich Utd 2 Newmarket Town 1, Walsham le Willows 0 Godmanchester Rovers 3, Whitton Utd 3 Stanway Rovers 3, Wivenhoe Town 1 Diss Town 1.

First Division KO Cup: AFC Sudbury Res 5 Braintree Town 1.

First Division: Downham Town 1 Kings Lynn Town Res 0, Halstead Town 0 March Town Utd 2, Haverhill Borough 2 Stowmarket Town 1, Leiston 0 Cornard Utd 1, Swaffham Town 0 Saffron Walden Town 1.

Thurlow Nunn Reserve League

Premier Division: Brightlingsea Regent 2 Brantham Ath 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Walsham le Willows 1, Stanway Rovers 2 Gorleston 2.

First Division: Diss Town 2 Whitton Utd 2, Woodbridge Town 2 Wivenhoe Town 5.

Chell Trophy West Group: Long Melford 4 Stowmarket Town 2, Saffron Walden Town 0 Newmarket Town 2.

Suffolk Senior Reserve Cup: Lowestoft Town 0 Haverhill Borough 2, Wenhaston Utd 2 Hadleigh Utd 0.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 3 Southend Manor 2, Clapton 4 Sawbridgeworth Town 0, FC Romania 3 Sporting Bengal Utd 1, Ilford 3 Enfield 1893 1, Waltham Forest 2 Greenhouse London 3.

Reserves League: Takeley v Redbridge postponed, Thurrock 1 Canvey Island 2.

Essex Senior Reserve Shield: Redbridge 4 Southend Manor 1.

Touchline SIL

Senior Division: East Bergholt Utd 2 Westerfield Utd 1.

Division One: Benhall St Mary 2 Mendlesham 2, Framlingham Town 2 Parkside Utd 0, Henley Ath 6 Stow Utd 0, Ipswich Ath 5 Old Newton Utd 0, Ipswich Exiles 3 Sporting 87 3, Somersham 1 Coplestonians 2, St Johns 1 Trimley Ath 4.

Division Two: Adhara 0 AFC Hoxne 1, Bacton Utd 89 3 Boxford Rovers 1, Ransomes Sports 6 Saxmundham Sports 0, Stonham Aspal 4 Cedars Park 0, Stowupland Falcons 10 Salvation Army 1.

Intermediate Division A: Achilles 6 Felixstowe Harpers Utd 1, Coplestonians 2 Ipswich Valley Rangers 1, Crane Sports 4 East Bergholt Utd 2, Old Newton Utd v Stanton postponed.

Intermediate Division B: Capel Plough v Bramford Utd postponed, Ipswich Exiles 2 Haughley Utd 2, Mendlesham 6 Wickham Market 7, Sporting 87 2 Trimley Ath 0, Stow Utd 2 Henley Ath 4.

Intermediate Division C: AFC Hoxne 4 Walsham Le Willows A 1, Debenham LC v Ipswich Wdrs postponed, Leiston St Margarets 2 Bacton Utd 89 2, Saxmundham Sports v Ipswich Ath postponed.

Division Three: Sproughton Sports v Halesworth Town postponed, Tacket Street BBOB 2 Cockfield Utd 1, Ufford Sports 0 Witnesham Wasps 2, Waterside 2 Barham Ath 4.

Division Four: Coddenham Ath v Stowupland Falcons Res postponed, Woolverstone Utd 2 Sproughton Utd 0.

Division Five: Bramford Road Old Boys Res 2 Stradbroke Utd 2, Elmswell Res 3 Chantry Grasshoppers 6, Old Newton Utd A 3 Ufford Sports Res 0.

Division Six: AFC Elmsett 2 Ipswich Valley Rangers A 2, AFC Kesgrave & Willis Res v Bacton Utd 89 A postponed, AFC Titans 0 Stonham Aspal A 2, Salvation Army Res 2 Sproughton Sports Res 2.

Gipping Press Cup

Round Two: Claydon Res 2 Benhall St Mary Res 3.

Club Colours Cup

Round Two: Cockfield Utd Res v Shotley postponed.

Round Three: Bildeston Rangers Res 2 East Bergholt Utd A 7, Kesgrave Kestrels 2 Felixstowe Harpers Utd A 1, Sporting 87 A 0 Cedars Park Res 4, Tattingstone Utd 3 Kesgrave Kestrels Res 0.

Suffolk Senior Cup

Round Two: Grundisburgh 0 Achilles 4, Bramford Utd 2 Lakenheath 4, Felixstowe Harpers Utd 2 Wenhaston Utd 0, Haughley Utd 2 Ipswich Valley Rangers 3, Stanton 0 Woodbridge Town 2, Team Bury v Crane Sports postponed, Wickham Market 1 Beccles Town 8.

Suffolk Senior Reserve Cup

Quarter Final: Wenhaston Utd 0 Hadleigh Utd 0 (away win on pens).

Prokit UK Essex Olympian League

Essex Premier Cup Third Round: Benfleet 1 Harold Hill 4, Buckhurst Hill 3 Hutton 2, Coggeshall Town 0 Rochford Town 2, Little Oakley 0 Kelvedon Hatch 2, Newbury Forest 1 Old Chelmsfordians 5, Runwell Hospital v Debden Sports (home win).

Senior Division Cup Third Round: Bishops Stortford Swifts 3 Harold Wood Ath 2.

Premier Division: Southminster St Leonards 1 Wadham Lodge 6, Springfield 3 May & Baker EC 1.

Division One: Canning Town 5 Ongar Town 6, Herongate Ath Old Southendian , Westhamians 2 Leigh Ramblers 8, White Ensign 2 Shenfield AFC 2.

Division Two: Old Barkabbeyans 4 Lakeside 1, Toby 4 Roydon 0.

Division Three: FC Hamlets POAPC 3 Upminster 0, Ramsden Scotia 2 Epping 1, Sungate 1 Forest Glade 5.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter