Saturday, October 1

Vanarama National League

Premier Division: Boreham Wood 0 Wrexham 1, Chester 5 Dover 0, Forest Green 0 Barrow 0, Gateshead 0 Torquay 0, Lincoln City 3 Braintree 0, Macclesfield 1 North Ferriby Utd 0, Maidstone Utd 2 Solihull Moors 4, Southport 1 Bromley 2, Sutton Utd 1 Guiseley 0, Woking 3 Eastleigh 3, York 0 Aldershot 1, Dag & Red Tranmere (late kick off) .

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 1 Leatherhead 2, Burgess Hill Town v Wingate & Finchley postponed, Enfield Town 2 Dulwich Hamlet 2, Harrow Borough v Havant & Waterlooville postponed, Lowestoft Town 4 Harlow Town 0, Metropolitan Police v Billericay Town postponed, Needham Market 1 Metropolitan Police 0.

North Division: Aveley 3 Brentwood Town 1,?Brightlingsea Regent 2 Tilbury 3, Bury Town 3 Bowers & Pitsea 0, Cheshunt 2 Witham Town 0, Dereham Town 3 Heybridge Swifts 0, Maldon & Tiptree 3 AFC Hornchurch 0, Romford 1 Haringey Borough 1, VCD Ath 2 Soham Town Rangers 0, Waltham Abbey 1 Thurrock 1, Ware 2 Phoenix Sports 2, Wroxham 1 Great Wakering Rovers 3.


You may also want to watch:


The Emirates FA Cup 16-17 - Third Round Qualifying: Beaconsfield SYCOB 3 Felixstowe & Walton Utd 0, Billericay Town 3 Chippenham Town 2, Burgess Hill Town 6 Cadbury Heath 1, Chesham Utd 2 Staines Town 0, Ebbsfleet Utd 7 Havant & Waterlooville 0, Faversham Town 1 Egham Town 1, Harrow Borough 2 Winchester City 1, Hendon 3 AFC Rushden & Diamonds 0, Hungerford Town 1 Leiston 4, Margate v Hastings Utd postponed, Merstham 5 Thamesmead Town 1, North Leigh 3 Folkestone Invicta 1, St Albans City 6 Worthing 0, Tonbridge Angels 4 Hereford 2, Westfields 4 Walton Casuals 0.

Thurlow Nunn League

Most Read

Premier Division: Ely City 1 FC Clacton 0, Gorleston 3 Godmanchester Rovers 1, Long Melford 1 Mildenhall Town 3, Saffron Walden Town 1 Stanway Rovers 4, Thetford Town 1 Haverhill Rovers 2, Walsham le Willows 4 Hadleigh Utd 2, Wivenhoe Town 1 Swaffham Town 0.

First Division: Diss Town 6 Needham Market Res 0, Downham Town 5 Whitton Utd 1, Framlingham Town 2 Halstead Town 2, Haverhill Borough 2 AFC Sudbury Res 1, Holland FC 0 Stowmarket Town 4, Leiston Res 1 Team Bury 5, March Town Utd 3 Cornard Utd 2, Wisbech St Mary 2 Braintree Town Res 0, Woodbridge Town 1 Coggeshall Town 2.

Reserve League: Hadleigh Utd 2 Walsham le Willows 4, Halstead Town 4 Felixstowe & Walton Utd 0, Newmarket Town 5 Saffron Walden Town 0, Stanway Rovers 11 Diss Town 1, Stowmarket Town v Woodbridge Town postponed, Whitton Utd 1 Wivenhoe Town 6, Witham Town 11 Long Melford 1.

Essex Senior League

Premier Division: Barkingside 1 West Essex 1, Eton Manor 0 Clapton 1, Haringey & Waltham 2 Burnham Ramblers 1, Hullbridge Sports 2 Waltham Forest 2, London Bari 3 Sawbridgeworth Town 4, Redbridge 5 Tower Hamlets 2, Southend Manor 3 Ilford 0, Sporting Bengal Utd 1 Stansted 3, Takeley 0 Barking 1, Wadham Lodge 0 Basildon Utd 3.

Reserves Division: Barkingside 3 Takeley 0, Bishop’s Stortford Waltham Abbey , Heybridge Swifts 5 AFC Sudbury 2, Hullbridge Sports 3 Redbridge 1, Stansted 2 Barking 1, Thurrock 2 Sawbridgeworth Town 1.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 3 Stanton 3, Bramford Utd 1 Crane Sports 4, Capel Plough 1 Haughley Utd 2, Coplestonians 1 Henley Ath 2, East Bergholt Utd 1 Leiston St Margarets 0, Felixstowe Harpers Utd 7 Ipswich Ath 2, Ransomes Sports 3 Grundisburgh 0, Wenhaston Utd 2 Westerfield Utd 2.

Division One: Old Newton Utd 2 Wickham Market 6.

Division Two: Sproughton Sports 1 BROB 12, Stonham Aspal 1 Tacket Street BBOB 3.

Division Three: Elmswell 2 Saxmundham Sports 1, Kesgrave Kestrels 5 Sutton Heath Saxons 2, Salvation Army 0 Newton Road 6, Stradbroke Utd 1 Tattingstone Utd 2.

League A: Coplestonians 1 East Bergholt Utd 1, Cranes Sports 1 Westerfield Utd 4, Ipswich Ath 1 Achilles 6, Sporting ‘87 1 Wenhaston Utd 2.

League B: East Bergholt Utd A 3 Bramford Utd 2, Haughley Utd 2 Capel Plough 1, Henley Ath 1 Stonham Aspal 2, Stowupland Falcons 0 Trimley Red Devils 4, Trimley Ath 1 Coplestonians A 3.

League C: AFC Kesgrave 4 Stonham Aspal A 1, Cedars Park 5 Witnesham Wasps 0, Cockfield Utd 3 Wickham Market 2, Halesworth Town 6 Sproughton Sports 0, Leiston St Margarets 4 Stowupland Falcons A 0, Somersham 2 Ransomes Sports 2, Sporting ‘87 A 1 Debenham LC 3.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 6 Wortham 1, Barham Ath Res 1 Felixstowe Rangers 9, BROB Res 1 Sproughton Utd 4, Cedars Park A 0 AFC YourShirts 6, Needham Market Phoenix 1 Ufford Sports Res 4, Thurston 5 Kesgrave Kestrels Res 0.

Suffolk FA Junior Cup First Round: Bacton Utd 4 Somersham 2, Barons 3 Mildenhall Town Res 4, Beccles Caxton 1 AFC Hoxne 5, Benhall St Mary 5 Shotley 3, Bildeston Rangers 2 Cockfield Utd 3, Brandon v Thurston home win, Bury Town Rams A 0 Barton Willows 2, Cavendish 0 Cedars Park 1, Claydon 1 Barham Ath 2, Coddenham Ath 2 Stowupland Falcons 6, Ipswich Exiles 4 Trimley Ath 2, Ipswich Valley Rangers 0 Witnesham Wasps 13, Kirkley & Pakefield 2 Halesworth Town 0, Mendlesham 6 Clare Town 4, Stanton Res 0 Sporting 87 1, St Edmunds 1965 7 Mildenhall Utd 0, Trimley Red Devils 3 Chantry Grasshoppers 2, Ufford Sports 0 AFC Kesgrave 3, Vipers 2 Exning Utd 3.

St Edmundsbury League

Division One: Trunk 2 Bedrics Worth 3.

Division Two: AFC Weeting Res 0 Bury Wdrs 9, Beck Row 0 Vipers 5, Elmswell Res 3 AFC Black Boy 5, RF Saints 1 Walsham le Willows B 1.

Prokit UK Essex Olympian League

Senior League Cup Second Round: Galleywood 0 Bishops Stortford Swifts 1, Hannakins Farm 0 Runwell Sports 2, Harold Hill 2 Leigh Ramblers 1, Kelvedon Hatch 3 Canning Town 1, Ryan 5 Lakeside 1, Shoebury Town 4 Hutton 1.

Premier Division: Buckhurst Hill 2 Frenford Senior 2, Harold Wood Ath 3 Rayleigh Town 2, Manford Way 1 May & Baker EC 4, Springfield 3 White Ensign 0.

Division One: Catholic Utd 2 Old Southendian 1, Newham Utd 1 Great Baddow 4, Old Chelmsfordians 1 Basildon Town 3, Snaresbrook 2 Newbury Forest 4.

Division Two: Benfleet 5 Rochford Town 2, Old Barkabbeyans 3 Herongate Ath 4, Sungate 2 Ramsden Scotia 0, Upminster 3 Ongar Town 2.

Division Three: Debden Sports 3 Leytonstone Utd 2, Hutton Res v Westhamians home walk over.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus