Saturday, September 11

Ryman League

Division One North: Waltham Abbey v Leyton.

FA Cup

First Round Qualifying: Biggleswade Town v AFC Sudbury or Stamford, Billericay Town v Tilbury, Brentwood Town v Aylesbury Utd, Lowestoft Town v Desborough Town, Needham Market v Norwich Utd or Kempston Rovers, Saffron Walden Town or Gt Wakering Rovers v Harrow Borough, Witham Town or Ilford v Maldon & Tiptree, Woodford Utd v Bury Town, Felixstowe & Walton Utd v Wellingborough Town or Haverhill Rovers, Leiston v St Neots Town, Stanway Rovers v Bedford Town, Wroxham or Ely City v Stewarts & Lloyds Corby.

Ridgeons League


You may also want to watch:


(Games subject to FA Cup replays)

Premier Division: CRC v FC Clacton, Ely City v Debenham LC, Mildenhall Town v Kirkley & Pakefield, Newmarket Town v Gt Yarmouth Town, Wisbech Town v Brantham Ath, Wivenhoe Town v Dereham Town, Wroxham v Woodbridge Town.

Most Read

Division One: Cambridge University Press v Long Melford, Downham Town v Cornard Utd, Halstead Town v Diss Town, Ipswich Wdrs v Fakenham Town, Saffron Walden Town v Stomwarket Town, Team Bury v Gorleston, Thetford Town v Godmanchester Rovers, Whitton Utd v Swaffham Town.

Kingsley Healthcare Suffolk & Ipswich League

Senior Division: Capel Plough v Stanton, Coplestonians v Ipswich Ath, Felixstowe Utd v Crane Sports, Framlingham Town v Old Newton Utd, Grundisburgh v Haugley Utd, Westerfield Utd v Ransomes Sports, Woodbridge Ath v East Bergholt Utd.

Division One: Cockfield Utd v Ipswich Exiles, Halesworth Town v St Johns, Saxmundham Sports v Thurston, Stonham Aspal v Mendlesham, Trimley Red Devils v Leiston St Margarets, Wenhaston Utd v Bt Trimley, Wickham Market v Stowupland Falcons.

Intermediate Division A: Crane Sports v Coplestonians, Felixstowe Utd v Woodbridge Ath, Melton St Audry’s v Saxmundham Sports, Old Newton Utd v Framlingham Town, Ransomes Sports v Grundisburgh, St Johns v Ipswich Ath.

Intermediate B: East Bergholt Utd v Thurston, Haughley Utd v Wenhaston Utd, Ipswich Exiles v Cockfield Utd, Leiston St Margarets v Capel Plough, Mendlesham v BT Trimley, Stanton v Stonham Aspal, Stowupland Falcons v Wickham Market.

Division Two: AFC Hoxne v Claydon, Baton Utd 89 v Gt Blakenham, Benhal St Mary v Parkside Utd, BROB v AFC Crowley, Bramford Utd v Salvation Army, Elmswell v Somersham, Sporting 87 v Henley Ath.

Division Three: St Clements Hospital v Woolverstone Utd, Stradbroke Utd v Tattingstone Utd, Tacket Street BBOB v Coplestonians A, Ufford Sports v Sproughton Sports, Waterside v Bildeston Rgs, Willis v Bacton Utd 89 Res.

Division Four: Aldeburgh Town v Stonham Aspal A, Claydon Res v AFC Hoxne Res, Coddenham v AFC Brickmakers, Henley Ath Res v Sporting 87 Res, Salvation Army Res v Bramford Utd Res, Sizewell Associates v Benhall St Mary Res.

Division Five: AFC Crowley Res v Coddenham Res, Dennington Utd v Trimley Red Devils Res, East Bergholt Utd A v Elmswell Res, Felixstowe Harpers v Westerfield Utd A, Old Newton Utd A v Cedars Park, Woolverstone Utd Res v St Clements Hospital Res.

Division Six: AFC Titans v Sizewell Associates Res, Cedars Park Res v Aldeburgh Town Res, FC Adhara v Stradbroke Utd Res, Shotley v Willis Res, Somersham Res v Halesworth Town Res, Sproughton Sports Res v Sproughton Utd.

Kent Blaxill Essex & Suffolk Border League

Tommy Thompson Knockout Cup Preliminary Round: Bradfield Rovers Res v Hatfield Peverel Res, Gas Recreation Res v Kirby Ath Res, Hedinghams Utd Res v Boxted Lodgers Res, Lt Oakley Res v Sudbury Ath Res.

Reserve Knockout Cup Preliminary Round: Foxash Social Res v Gt Bentley Res, Brightlingsea Regent Res v Dedham Old Boys Res.

Premier Division: Dedham Old Boys v Alresford Colne Rgs, Gt Bentley v Harwich & Parkeston, Hatfield Peverel v Brightlingsea Regent, Holland FC v Gas Recreation, Rowhedge v Lt Oakley, Sudbury Ath v Tiptree Jobserve, West Bergholt v Earls Colne, White Notley v Hedinghams Utd, Wormingford Wdrs v University of Essex.

Division One: Boxted Lodgers v Bell Utd, Coggeshall Town v Foxash Social, Gosfield Utd v Clare Town, Kirby Ath v Mersea Island, Lawford Lads v Rayne, Newbury Forest v St Osyth, Weeley Ath v Bradford Rovers, West Clacton v Barnston AFC.

Reserve Premier Division: Alresford Colne Rgs v Coggeshall Town, University of Essex v White Notley.

Division One: Barnston AFC v Rowhedge, Mersea Island v Gosfield Utd, West Clacton v Lawford Lads.

ProKit UK Essex Olympian League

Senior Division Cup Round One: Basildon Town v Westhamians, Broomfield v Leytonstone Utd, Galleywood v Bishops Stortford Swift, Herongate Ath v Hannakins Farm, Hutton v Sungate, Kelvedon Hatch v Old Chelmsfordians, Runwell Hospital v Sawbridgeworth Town Res. Southminster St Leonard v Bowers & Pitsea Res.

Reserve Division Cup Round One: Springfield v Buckhurst Hill.

Premier Division: Buckhurst Hill v Canning Town, Epping v Rayleigh Town, Frenford Senior v Manford Way, Harold Wood Ath v M & B Club, White Ensign v Mountnessing.

Senior Division One: Aldborough Ath v Sandon Royals, Benfleet v Thurrock Res. Ryan FC v Lakeside.

Senior Division Two: Maldon St Marys v Burnham Ramblers, Roydon v Forest Glade, Stansted Res v Leigh Ramblers, Takeley Res v Waltham Abbey, Wadham Lodge v Upminster.

Senior Division Three: Castle Utd v Shenfield AFC, Debden Sports v Writtle, Old Southendians v Newham Utd.

Reserve Division One: Bishops Stortford Swift v Manford Way, Canning Town v Westhamians, M & B Club v White Ensign, Rayleigh Town v Epping.

Reserve Division Two: Hannakins Farm v Benfleet, Hutton v Lakeside, Mountnessing v Runwell Hospital, Old Chelmsfordians v Galleywood, Ramsden v Aldborough Ath, Upminster v Herongate Ath.

Reserve Division Three: Forest Glade v Southminster St Leonard, Leytonstone Utd v Leigh Ramblers, Sandon Royals v Basildon Town, Shenfield AFC v Newham Utd, Sungate v Writtle.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter