Suffolk Cricket Scores

Club Colours Suffolk Premier LeagueExning II 127 for 8 (B Readman 36no, B Atkinson 22, P Dickinson 4 for 38, SJ Flack 3 for 33). *Elveden 96 (S Lawson 5 for 14, D McLaren 3 for 25).

Club Colours Suffolk Premier League

Exning II 127 for 8 (B Readman 36no, B Atkinson 22, P Dickinson 4 for 38, SJ Flack 3 for 33). *Elveden 96 (S Lawson 5 for 14, D McLaren 3 for 25). Exning II (20) bt Elveden (4) by 31 runs.

Melton St Audry's 115 (A Reed 20, A Burgess 4 for 29, J Matthews 3 for 14, C Partridge 3 for 41). *Needham Market 119 for 6. Needham (20) bt St Audry's (4) by 4 wkts.

*Worlingworth 208 for 9 (R von Elling 100, E Davy 56, L Bedwell 4 for 54, D Allum 3 for 31). Stradbroke 206 (T Courridge 36, S Taylor 31, A Barker 28, D Allum 22, I Absolon 3 for 44). Worlingworth (20) bt Stradbroke (9) by 2 runs.

*Stowupland 99 (T Scarlett 52no, D Downey 6 for 16). Worlington II 87 (S Lister 22no, S Langford 5 for 17). Stowupland (20) bt Worlington II (5) by 12 runs.

*Earl Stonham 236 for 7 (C Tunstall 129, S Edgar 55). Great Yeldham 33 (J Humphreys 6 for 14). Stonham (20) bt Yeldham (3) by 203 runs.

Most Read

Nowton v Yoxford cancelled.

Battisford v Easton and Walsham v Thurston results not received.

Hunts County Bats Suffolk League

Division One

Ampton & Culford 152 (Estlea 50, West 4 for 26). Woolpit 153 for 6 (Vosloo 60). Woolpit (20) bt Ampton & Culford (6) by 4 wkts.

Exning 236 for 8 ( S Lawson 46, E Compton 37, D Monk 36no, A Longfield 33, D Baigent 23 J Pearson 3 for 40). Battisford 181 (N Penny 53, R Dawson 20, D Baigent 3 for 9). Exning (20) bt Battisford I (8) by 55 runs.

Worlington III 186 for 6. Sudbury 186 for 8. Worlington III (20) bt Sudbury (7) by losing fewer wkts.

Mildenhall (20) received a walkover from Gt Yeldham (-20).

Division Two

Tuddenham 149 (T Harris 38no, J McKinney 31). Thurston 150 for 4 (A Bendall 66no). Thurston (20) bt Tuddenham (5) by 6 wkts.

Mellis 78 (S Saville 4 for 12, J Woodley 3 for 27). Haverhill 79 for 8 (R Morgan 3 for 27). Haverhill (20) bt Mellis (4) by 2 wkts.

Hartest & Coldham 170 for 7 (M Atkinson 54, A Argant 3 for 28). Withersfield 41 (D Hodge 5 for 8, G Walton 3 for 32). Hartest (20) bt Withersfield (3) by 129 runs.

Brockley v Walsham and Brettenham v Lakenheath II cancelled.

Division Three

Hadleigh 183 (M Diaz 45, J Rix 41, M Gooderham 4 for 22, J Clark 3 for 27). Edwardstone 121 (T Hall 4 for 39). Hadleigh (20) bt Edwardstone (6) by 62 runs.

Nowton II 73 (D Reed 5 for 11). Elmswell 75 for 3 (N Greathead 49). Elmswell (20) bt Nowton (1) by 7 wkts.

Earl Stonham II 147 for 6 (C Macrow 63). Tendring Park 110 (C Macrow 5 for 19). Earl Stonham II (20) bt Tendring Park (3) by 37 runs.

Division Four

Stowmarket 61 (M Theobald 5 for 20, D Routledge 3 for 21). Lavenham 62 for 2 (G Wiggins 35no). Lavenham (20) bt Stowmarket (1) by 8 wkts.

Bushel 162 for 9 (R Pearson 46, K Pryke 32, S Graham 30, D Armstrong 3 for 36). Stowupland 182 for 8 (G Johnson 94 no, M Richmond 41, R Wearing 5 for 42, J Lewis 3 for 21). Stowupland (20) bt Bushel (7) by 20 runs.

Battisford II v BSSSC cancelled.

Division Five

Walsham II 106. Elveden 107 for 1. Elveden (20) bt Walsham II (1) by 9 wkts.

Woolpit Academy 126 for 9 (D Thompson 32). Rougham 102. Woolpit Academy (20) bt Rougham (5) by 24 runs.

Risby v Brandon and Nowton Academy v Mildenhall II cancelled.

MSC Suffolk Alliance

Section A

Sudbourne Hall 193 for 5 (R Bramley 57, T Jenkin 48, M Peck 33, J Rice 28, D Nayyar 3 for 63). *BT & Waldringfield 140 (D Nayyar 55, A Burt 6 for 39). Sudbourne Hall (20) bt BT (5) by 53 runs.

Bawdsey 150 for 5 (D King 54, R Brown 50, G Butler 3 for 42). *Saxmundham 153 for 5 (B Foreman 81no, P Sampson 31, S Owston 22). Saxmundham (16) bt Bawdsey (6) by 5 wkts.

Section B

*Easton 199 for 7 (R Croney 45no, F Mitchell 42, J Keeble 41, J Rook 25. R von Elling 3 for 20). Worlingworth 200 for 9 (R von Elling 101no, E Davy 50, C Thomas 3 for 43). Worlingworth (18) bt Easton (9) by 1 wkt.

Southwold 184 for 4 (T Porter 44, C Middleditch 35no, S Clifford 34, K Pettman 30). *Needham Market 165 (A Burgess 46, N Stratton 20, J Griffiths 6 for 40). Southwold (20) bt Needham Market (6) by 19 runs.

Ipswich & ES 275 for 3 (R Peattie 92no, A Button 64, E Pink 44, D Dasgupta 40, T Mendis 21no). *BT & Waldringfield II 195 (K Nunn 63, R Harris 27, L Webster 24, D Francis 22, D Dasgupta 3 for 9). IES (20) bt BT & Waldringfield (6) by 80 runs.

Section C

Melton St Audry's 179 for 7 (A Reed 54, K Wright 38, N Shrubshall 20). *Coddenham & Grundisburgh 119 (P Garrod 38, A Elsom 23). St Audry's (20) bt Coddenham (5) by 60 runs.

Eye v Felixstowe Corinthians and Rumburgh v St Margarets results not received.

Section D

Felixstowe 311 for 5 (M Jones 154no, J Heathcote 106, F van der Lindor 20). Castle 96 (A Leach 50, P Cade 4 for 12, F van der Lindor 3 for 39). Felixstowe (20) bt Castle (3) by 215 runs.

*Kesgrave II 230 for 4 (A Khoja 106, J Burnett 46, W Bethell 25). Yoxford II 101 for 8 (C Elliott 27, F Ahmed 3 for 11). Kesgrave II (19) bt Yoxford II (4) by 129 runs.

*Worlingworth II 150 for 9 (C Watson 38, D Tompkins 4 for 19). Stradbroke II 145 for 9 (S Johnson 65, T Elliott 28, O Dickinson 3 for 50). Worlingworth II (18) bt Stradbroke II (7) by 5 runs.

Brantham II v DBSL and Rosary Cavaliers v Woodbridge results not received.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter