Suffolk record double over Bedfordshire

FOR their second matches in the Inter Counties Badminton Championship, the first and second Suffolk County teams played their near neighbours Bedfordshire first and second team.

FOR their second matches in the Inter Counties Badminton Championship, the first and second Suffolk County teams played their near neighbours Bedfordshire first and second team.

Results

Suffolk 7 Bedfordshire 6

(Suffolk names first)


You may also want to watch:


Men's Singles: David Block lost to Darren Kerins 10-21 10-21, Matthew Clackett bt Paul Heads 22-24 21-14 21-15.

Ladies' Singles: Janet Mulvey bt Kerrie Harper 24-22 19-21 23-21, Alys Kindred bt Suzanne Rumbles 23-21 21-11.

Most Read

Men's Doubles: Alan Jones & Matthew Clackett lost to Darren Kerins & Craig Kerins 19-21 21-19 17-21, Alan Jones & Matthew Clackett lost to Andy Norris & Paul Heads 21-9 20-22 15-21, David Block & Miguel Soler lost to Darren Kerins & Craig Kerins 9-21 16-21, David Block & Miguel Soler lost to Andy Norris & Paul Heads 17-21 18-21.

Ladies' Doubles: Toni Sturgeon & Jo Hughes bt Kerrie Harper & Suzanne Rumbles 21-14 21-15, Toni Sturgeon & Jo Hughes bt Tracy Molyneux & Tamasin Norris 21-18 21-19, Janet Mulvey & Alys Kindred bt Kerrie Harper & Suzanne Rumbles 21-13 21-14, Janet Mulvey & Alys Kindred bt Tracy Molynbeux & Tamasin Norris 21-11 21-15.

Mixed Doubles: Alan Jones & Janet Mulvey bt Darren Kerins & Tracy Molyneux 21-19 19-21 21-16, David Block & Jo Hughes lost to Andy Norris & Kerrie Harper 18-21 21-17 11-21, Matthew Clackett & Toni Sturgeon bt Craig Kerins & Tamasin Norris 21-14 21-15.

Suffolk II 8

Bedfordshire II 7

(Suffolk names first)

Men's Singles: Peter Sidaway bt Mark Simpson 21-10 21-10, Daniel Hooper lost to Stephen Dakin 21-13 17-21 20-22.

Ladies' Singles: Laura Jacobs bt Mary Wang 21-19 21-8, Charlie Aldred bt Heather Tyrell 21-10 21-15.

Men's Doubles: Peter Sidaway & David Poole lost to Alan Alexander & Matt Molyneux 16-21 12-21, Peter Sidaway & David Poole bt Paul Martell & Stephen Dakin 21-16 21-17, Daniel Hooper & Richard Savory lost to Alan Alexander & Matt Molyneux 16-21 16-21, Daniel Hooper & Richard Savory lost to Paul Martell & Stephen Dakin 18-21 21-12 13-21.

Ladies' Doubles: Amanda Newcombe & Sarah Gooding bt Jackie Francis & Mary Wang 19-21 27-25 21-16, Amanda Newcombe & Sarah Gooding bt Cynthia Webbe & Heather Tyrell 21-17 22-20, Laura Jacobs & Charlie Aldred lost to Jackie Francis & Mary Wang 12-21 21-13 11-21, Laura Jacobs & Charlie Aldred lost to Cynthia Webbe & Heather Tyrell 26-24 18-21 18-21.

Mixed Doubles: Peter Sidaway & Susan Poole bt Alan Alexander & Cynthia Webbe 21-14 22-20, David Poole & Amanda Newcombe lost to Matt Molyneux & Jackie Francis 16-21 12-21, Richard Savory & Sarah Gooding bt Mark Simpson & Mary Wang 18-21 21-15 21-16.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus