Sunday, March 13

Braintree & North Essex Sunday League

Premier Division Cup Semi Final: Panfield Bell Rovers 0 S C Crittall 3,

Premier Division Cup Second Round: Argos Utd 2 Angel Bradford Street 2 aet (Angel Bradford Street won 4-3 on pens).

Premier Division: George FC 6 CFC Shalford 0.

Division One: Bocking & Vipers Social 0 Braintree Old Boys 2, Cressing 2 Bridgelink 5.


You may also want to watch:


Division Two Cup Second Round: CFC Shalford Res1 Essex Police 1 aet (CFC Shalford Res won 5-4 on pens).

Division Two: Mitre Utd 3 Old Bramstonians 2, New Street Saints 0 Sporting 77 7, Witham Galacticos 1 Bocking & Vipers Social Res 3.

Most Read

Division Three: Bell Utd 2 Frontline Res 2, Red Lion Sports 3 Great Notley 1, Sporting 77 Res 0 T K Eagles 3, Witham Phoenix 7 Onley Arms Res 5.

Essex County Women’s League

Premier Division: Assandun Vikings 2 East Thurrock Utd 4, Barking Res 0 Colchester Town 6, Beacon Hill Rovers 3 Redbridge 3, Hawkwell Ath 2 FC Clacton 6, Runwell Hospital 3 Saffron Walden Town 1.

Division One: Billericay Town Res 1 Hutton Res 4, Chelmsford City Res 8 Shrimperzone 0, Ekco Whitecaps 0 C&K Basildon Res 7, Harwich & Parkeston 11 FC Clacton 1.

Pope & Smith Sunday League

Division Three League Cup Final: Little Baddow 2 Old Chelmsfordians Res 2 aet (6-5 pens).

Gillott Trophy Semi-Final: Chelmer Wdrs 1 M & G 2.

Premier Division League Cup Semi-Final: RE Social 3 Priory Sports 0.

Division One League Cup Semi-Final: Dutch 4 South Woodham 1.

League

Premier Division: Broomfield 1 Heybridge Social 1, Old Chelmsfordians 0 Gallow Utd 3.

Division One: Baddow Spartak 2 Howbridge Swifts 2, Little Waltham 2 Springfield Rouge 5, Ongar Utd 2 Infield 1.

Division Two: Marconi Leisure 4 Chelmer Village Ath 3, Norton 7 Brookhouse 1, Priory Sports Res 4 Writtle Manor 3, Woodham Ath 1 Woodham Radars 1.

Division Three: Goldhanger Argyle 2 Margaretting S&S Club 0, Railway Tavern 4 Broomfield Res 2, Writtle 1 Rivermead 2.

Division Four: E2v Mannex 0 Terling Social 3, Marconi Leisure Res 0 William De Ferrers Res 3, Old Chelmsfordians A 1 Margaretting S&S Club Res 2, Woodham Ath Res 1 Howbridge Swifts Res 1, Woodham Radars Res 0 Carpenters Arms 4.

Anglia Access Veterans League

League Shield – quarter-final: Elmswell 1 Solebay 3, White Horse Seltic 3 Heils Bakery Crusaders 1, Wickham Market 1 Spexhall Huntsman & Hounds 0 (aet).

Seniors Cup: Cromer Crab 1 Hellesdon 0.

Division Two (South): FC Fore Hamlet 2 Yaxley Cherry Tree 2.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus