Sunday, March 20

Braintree and NE Essex League

Charlie Turnbull Memorial Trophy Semi Final: George FC 0 S C Crittall 4.

Premier Division: Argos Utd 2 Panfield Bell Rovers 0, CFC Shalford 2 Essex Cricketers 1, Western Arms 2 Rayne 2.

Division One: Bridgelink v Blackmore End Rovers postponed.

Division Two: Bocking & Vipers Social Res 4 Mitre Utd 1, Essex Police 1 Braintree Sporting 1, Old Bramstonians 1 Witham Galacticos 1.


You may also want to watch:


Division Three: Frontline Res 3 Red Lion Sports 4, Great Notley 2 Bell Utd 2, Sporting 77 Res 3 Witham Phoenix 6, T K Eagles 2 Braintree Town SC FC 3, Yardley 3 Onley Arms Res 1.

Pope and Smith Chelmsford League

Most Read

Division Two League Cup Final: Writtle Manor 3 Norton 2.

Coward Cup Fourth Round: Goldhanger Argyle 1 Dutch 2.

Gillott Trophy Semi-Final: Old Chelmsfordians Res 3 Little Baddow 0.

Premier Division: Daen Ingas 7 Old Chelmsfordians 2, Gallow Utd 0 Heybridge Social 1, Priory Sports 0 Highfield Victoria 2, RE Social 1 Hatfield Swan Inn 0.

Division One: Baddow Spartak v Springfield Rouge postponed, Red Lion (Springfield) 2 Howbridge Swifts 1, South Woodham 2 Great Baddow 2, Great Baddow 0 South Woodham 3.

Division Two: Directa Hotspur 1 Woodham Radars 3, Redstones 8 Chelmer Village Ath 1.

Division Three: Rivermead 2 Broomfield Res 0, Springfield Utd 0 Margaretting S&S Club 4.

Division Four: Carpenters Arms 1 Chelmer Wdrs 3, Howbridge Swifts Res 3 Margaretting S&S Club Res 1, Margaretting S&S Club Res 1 Howbridge Swifts Res 1, Marconi Leisure Res 1 Woodham Ath Res 2, Woodham Ath Res 2 Marconi Leisure Res 1, Old Chelmsfordians A 3 E2v Mannex 3, William De Ferrers Res 3 Springfield 1, Springfield 0 William De Ferrers Res 2, Woodham Radars Res 0 Terling Social 5.

Essex County Womens Football League

Premier Division: Assandun Vikings 1 Hawkwell Ath 0, Barking Res 3 FC Clacton 0, Redbridge 5 Colchester Town 5 (DH), Colchester Town 4 Redbridge 1, East Thurrock Utd 8 Beacon Hill Rovers 0, Saffron Walden Town 1 Witham Town 1.

Division One: C&K Basildon Res 8 FC Clacton Res 0, Ekco Whitecaps 0 Runwell & Rayleigh 3, Harwich & Parkeston 1 Chelmsford City Res 0,

Shrimperzone 0 Hutton Res 7.

Anglia Access Veterans’ League

League Shield Quarter-final: Coddenham 5 Bar 129 1.

Seniors Cup: Framlingham Town 4 Beccles Caxton 2 (aet), Ipswich Park 1 Eastern Electricity Old Boys 6.

Division Four (Central): DeepOcean 2 Harts 0.

Division Four (North): Cromer Crab 5 Watton Utd Res 1.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus