Swallow hails his side’s fantastic run

COPDOCK & Old Ipswichians skipper Chris Swallow hailed his side’s “unbelievable effort” after their tenth straight success moved them up to second and kept the pressure on leaders Mildenhall in Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship.

An opening partnership of more than 150 between Jonny Rice (86) and Archie Gravell (79) set the tone for Copdock as they racked up 342 for four at bottom team Abberton on Saturday.

Copdock then bowled out their hosts for a meagre 75 as Swallow returned figures of 8.5-3-11-5, with Andre Nel taking three for 18, to increase their chances of a second title in three years with four matches to play.

Swallow, whose side have won ten and had two matches abandoned since they last lost on May 28 at Mildenhall, said: “It has been an unbelievable effort to win as many games in a row as we have done, and there have been some fanastic performances in there.

“I have told the boys all we can do is win our remaining games between now and the end of the season and what will be, will be.”


You may also want to watch:


Copdock moved up to second after Wivenhoe were left frustrated by the weather at home to Haverhill, who were 143 for six when the rain came and the match was abandoned.

Mildenhall, like Copdock, claimed maximum points as they brushed aside Coggeshall, who were bowled out for just 70 in 36.4 overs, James Holmes (5.4-0-13-4) and Lennox Lwana (10-6-5-3) doing the damage.

Most Read

Mildenhall required only 11.4 overs to reach their target, Joe Reed scoring 42 not out.

Abberton look doomed and Maldon’s chances of joining them in Division Two were not improved after their home match against Ipswich was abandoned.

Exning were seven-wicket winners against Woolpit, Daniel Baigent and Ian Starling taking four wickets apiece, before Ollie Fowlston’s 64, which contained nine fours and two sixes, completed a comfortable victory.

After losing just once in their opening 16 fixtures, Division Two leaders Lakenheath lost for the second weekend running – this time by eight wickets to bottom team Brockley after being bowled out for 63! Dean Sykes (15-5-18-4) and Isaac Reed (15-4-27-3) were the principal architects of their downfall as Lakenheath slipped to 20 for six. Patrick Kearney’s 30 not out then saw Brockley home inside 14 overs.

Hadleigh’s six-wicket win at home to Braintree saw them cut Lakenheath’s lead to 17 points, with Elmstead Grasshoppers just a further point behind after disposing of Brightlingsea by eight wickets. Openers Jordan Elliott (54) and Mark Perrin (72 not out) put on exactly 100 on the way to overhauling Brightlingsea’s 178 for nine.

Elsewhere there were nine-wicket wins for both Easton (against East Bergholt) and Ipswich & East Suffolk (against Woodbridge & OW) .

In Division Three Mark Nunn scored his second successive century for Bury St Edmunds II while Atif made 116 for Clacton II and Lewis Kirk, son of Gary Kirk, followed up his 52 with figures of 11-7-9-6 as Halstead II were routed for 33.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

Coggeshall 70 (J Holmes 4 for 13, Lwana 3 for 5). *Mildenhall 72 for 2 (J Reed 42no). Mildenhall (20pts) bt Coggeshall (1pt) by 8 wkts.

Copdock & OI 342 for 4 (J Rice 86, A Gravell 79, M Burch 53no). *Abberton 75 (C Swallow 5 for 11, A Nel 3 for 18). Copdock & OI (20pts) bt Abberton (2pts) by 267 runs.

Frinton v Mistley - result not received

Ipswich 107 for 5 (J Rowett 36, J Rusby 31, T Pugh 3 for 23) v *Maldon. Match abandoned – Maldon 8pts, Ipswich 7pts.

Haverhill 143 for 6 (L Youngs 51no, R Singh 21, M Durrell 3 for 35) v *Wivenhoe. Match abandoned - Wivenhoe 9pts, Haverhill 8pts.

Woolpit 144 for 9 (T Whiteman 54, W Parker 40, I Starling 4 for 37, D Baigent 4 for 39). *Exning 146 for 3 (O Fowlston 64, M Catley 41, C Lomas 28no. Exning (19pts) bt Woolpit (3pts) by 7 wkts.

Division Two

Lakenheath 63 (D Sykes 4 for 18, I Reed 3 for 27). *Brockley 65 for 2 (P Kearney 30no). Brockley (20pts) bt Lakenheath (1pt) by 8 wkts.

Witham 218 for 9 (R Green 79, J Rogers 42, K Hawes 34, L Facey 21, J Swanston 3 for 35, P Reid 3 for 59). *Dunmow 155 (A Wyganowski 41, P Reid 36, P Bellehewe 4 for 34, M McKendry 4 for 39). Witham (20pts) bt Dunmow (7pts) by 63 runs.

Braintree 151 for 5 (A Ledgerton 47no, K Merrell 40, J Gilderson 4 for 20). Hadleigh 152 for 4 (J Davey 60, T Rix 20). Hadleigh (17pts) bt Braintree (5pts) by 6 wkts.

Brightlingsea 178 for 9 (T Cracknell 45, L Holyman 30, J Barry 25, W Barton 22, P Gates 3 for 29). Elmstead Grasshoppers 179 for 2 ( M Perrin 72no, J Elliott 54, D Harris 25no). Elmstead Grasshoppers (19pts) bt Brightlingsea (5pts) by 8 wkts.

East Bergholt 79 (J Barnett 21, T Bosher 5 for 30, W Mitchell 3 for 13). *Easton 81 for 1 (A Barker 35no, L Kimmerling 29no). Easton (20pts) bt East Bergholt (0pts) by 9 wkts

*Woodbridge & OW 101 (E Parker 29, G Driver 4 for 46, K Mildenhall 4 for 47). Ipswich & ES 105 for 1 (R Glassford 37, S Worne 36, M Worne 25). Ipswich & ES (20pts) bt Woodbridge & OW (1pt) by 9 wkts.

Division Three

Bury St Edmunds II 240 for 9 (M Nunn 105, O Magnus 53, P Thearle 20, M Pickles 4 for 48). Coggeshall II 102 (S Blackwell 42). Bury St Edmunds II (20pts) bt Coggeshall (5pts) by 138 runs.

*Clacton II 286 for 7 (Atif 116, L Kirk 52, M Fowler 24, T Blackledge 3 for 73). Halstead II 33 (L Kirk 6 for 9, R Dhaliwal 4 for 23). Clacton II (20pts) bt Halstead II (3pts) by 253 runs.

*Kelvedon & Feering 240 for 2 (P Ahearn 103, S Warner 54, A Parker 45, J Baker 22). Felixstowe 218 for 6 (R Jones 87, L Gregory 48no, D Snell 27, A Parsons 3 for 32). Kelvedon & Feering (18pts) bt Felistowe (6pts) by 22 runs.

*Little Bardfield Village 90 for 2 (E Hitchcock 41no, T Graham 24) v Sudbury II. Match abandoned – Little Bardfield Village 6pts, Sudbury II 7pts.

Mildenhall II 179 for 8 (J Allen 38, R Cross 35, J Beaumont 27, L Turner 24). Stowmarket 181 for 8 (M Gill 73, K Holland 50, A Hawes 40, B Tippett 5 for 64). Stowmarket (19pts) bt Mildenhall II (8pts) by 2 wkts.

Worlington 170 for 5 (G Ford 70, C Estlea 39, A Gallop 23) v *Copford. Match abandoned – Copford 8pts, Worlington 9pts.

Division Four

*Copdock & OI II 185 for 9 (D Shorten 53no, T Davey 26, J Hodgkinson 22, J Green 21, S Nicholson 4 for 71). Exning II 187 for 1 P Woods 86no, S Readman 71). Exning II (19pts) bt Copdock & OI II (4pts) by 9 wkts.

Hadleigh II 137 (R Checketts 61, J Rix 32, S Gayfer 6 for 33, P Rabone 3 for 26). *Ipswich & ES II 142 for 5 (K Howlett 61no, D Bloomfield 46). Ipswich & ES II (20pts) bt Hadleigh II (4pts) by 5 wkts

*Ipswich II 177 for 8 (J Scott 40, K Wright 37, J Greig 30, N Oakley 5 for 50, A Shufflebotham 3 for 53). St Margarets 178 for 5 (C Mutton 67no, J Silburn 37, P Allen 29). St Margarets (19pts) bt Ipswich II (6pts) by 5 wkts.

Needham Market 218. *Long Melford 220 for 8. Long Melford (20pts) bt Needham Market (9pts) by 2 wkts.

*Mistley II 265 for 5. Wivenhoe II 116. Mistley II (20pts) bt Wivenhoe II (3pts) by 141 runs.

*Woolpit II 173 for 8 (C Daniel 52, M Eeles 46, J Bailey 3 for 44). Yoxford 175 for 0 (D Cialini 102no, R Marston 64no). Yoxford (19pts) bt Woolpit II (3pts) by 10 wkts.

Division Five

Boxted 174 for 6 (I Evans 57, S Philpott 46, M Booker 20, C Semple 4 for 50) v *Harwich & Dovercourt. Match abandoned – Harwich & Dovercourt 9pts, Boxted 10pts.

*Earls Colne 103 for 8 (D Brooker 44no, M Johnson 4 for 20) v Abberton II. Match abandoned – Earls Colne 7pts, Abberton II 10pts.

*Great Bromley 189 for 7 (L Grainger 38, N Holyman 31no, R Lawson 21, J Hayes 5 for 72). Bury St Edmunds III 192 for 5 (O Grisby 72no, P Scherb 67). Bury St Edmunds III (18pts) bt Great Bromley (6pts) by 5 wkts.

Kelvedon & Feering II 280 for 5. *Brightlingsea II 119. Kelvedon & Feering II (20pts) bt Brightlingsea II (3pts) by 161 runs.

*Mildenhall III 198 for 7 (M Saunders 69, S Hunt 20, N Patel 3 for 55, D Stockdale 3 for 64). Frinton II 197 for 8 (J Carter 53, P Williams 37, R Everson 30, J Butcher 20, M Taylor 3 for 51). Mildenhall III (19pts) bt Frinton II (7pts) by 1 run.

*Witham II 195 for 9 (D Jenkinson 56, R Rainsley 48, C Bunch 26, C Punchard 3 for 51). Maldon II 103 (J Ellis 44, S Coker 22, W Smith 5 for 13, O Spence 3 for 33). Witham II (20pts) bt Maldon II (5pts) by 92 runs.

Division Six

Elmstead Grasshoppers II 274 for 6 (J Sheekey 56, G Collen 55, P Cocker 50, F Eadie 28). *Braintree II 145 (R Ainsley 69, S Isaac 26, J Sheekey 5 for 44, N Dennis 3 for 41). Elmstead Grasshoppers II (20pts) bt Braintree II (5pts) by 129 runs.

*Felixstowe Corinthians 150 for 8 (A Harrison 37, C Norman 37, J Jacobs 20). Copford II 120 (M Merry 41, K Young 31, P Dale 5 for 36). Felixstowe Corinthians (20pts) bt Copford II (5pts) by 30 runs.

*Haverhill II 202 for 2 (G Street 74no, D Brown 57no, S Fox 30) v Ipswich III. Match abandoned - Haverhill II 11pts, Ipswich III 7pts.

Kesgrave 80 (D Yadav 5 for 37, K Pryke 3 for 9). Tuddenham 81 for 2 (S Titcombe 38, D Yadav 32). Tuddenham (20pts) bt Kesgrave (1pt) by 8 wkts.

*Nacton 171 (C Burrows 69no, A Brunt 22, J Lord 4 for 49, M Utting 3 for 21). Melton St Audrys 73 (M Adams 5 for 11). Nacton (20pts) bt Melton St Audrys (5pts) by 98 runs.

Division Seven

Halstead III 193 for 7 (C Jackson 47, S Walter 38, S Macklin 32, D Shelton 25). *Felixstowe II 195 for 7 (M Collins 51, D Bennett 42, R Brown 38, C Hansey 3 for 60, S Walter 3 for 79). Felixstowe II (18pts) bt Halstead III (7pts) by 3 wkts.

Long Melford II 145 (B Wright 39, J Burton 38, P Denness 4 for 9, K Burt 3 for 37). *St Margarets 148 for 1 (J Todd 105no, I Brader 25no). St Margarets II (20pts) bt Long Melford II (2pts) by 9 wkts.

*Maldon III 280 for 5 (D Morris 85, M Brooking 41, S Brown 35, S Gozzett 34, M Smith 26, P Bardo 25, D Richardson 21no). Stowmarket II 188 for 5 (R Baxter 54no, D Aldous 29, R Newman 25, C Richardson 23). Maldon III (17pts) bt Stowmarket II (6pts) by 92 runs.

Mildenhall IV 243 for 4 (M Thurston 82, N Clark 70, A Francis 35). *East Bergholt II 74 (M Kingdom 4 for 14, M Thurston 3 for 16). Mildenhall IV (20pts) bt East Bergholt II (2pts) by 169 runs.

Sudbury III 193 for 6 (D Shropshire 102, J O’Brien 24, G Denny 3 for 22). *Ipswich IV 128 (N Elford 39, T Arbon 5 for 26, A Clark 4 for 25). Sudbury III (20pts) bt Ipswich IV (5pts) by 65 runs.

Division Eight

Coggeshall III 169 for 7 (S Plampin 44, C Girling 35, B Chaplin 30no, A Wormington 26). *Kelvedon & Feering III 164 for 9 (G Bellamy 72no, S Bonvini 39, N Willis 5 for 44). Coggeshall III (19pts) bt Kelvedon & Feering (6pts) by 5 runs.

Easton II 212 for 4 (S Halliday 79no, W Thomas 65, A Bennett 20). *Eye & District 145 (A Huggins 40, C Garrard 35, R Stannard 21, C Attmere 4 for 32, J Jayusuria 3 for 20). Easton II (20pts) bt Eye & District (4pts) by 67 runs.

Harwich & Dovercourt II 100 (T Luxford 23, C Vithanage 5 for 22, S Fraser 3 for 7). *St Osyth 101 for 4 (C Vithanage 36, S Fraser 35). St. Osyth (20pts) bt Harwich & Dovercourt (3pts) by 6 wkts.

*Tendring v Brockley II. Tendring (20pts) bt Brockley II (0pts) by concession.

*Witham III v DBSL - Match abandoned. Witham III 6pts, DBSL 6pts.

Division Nine

*Bury St Edmunds IV 134 (N Curran 49, B Curran 23, S Dunnett 5 for 38, M Turner 3 for 38). Nowton 137 for 4 (L Kretzmann 76no, F Stennet 3 for 31). Nowton (20pts) bt Bury St Edmunds (4pts) by 6 wkts.

*West Bergholt 251 for 7 (D Wheeler 104no, R Elston 99, S Smy 3 for 27). Sudbourne Hall 107 (R Jenkin 53, C Allister 4 for 56). West Bergholt (20pts) bt Sudbourne Hall (4pts) by 144 runs.

*Worlington II 255 for 7 (M Bacon 58, S Smith 57, I Roberts 52, T Osborn 35). Eight Ash Green 158 (W Shearman 72, B Cole 5 for 37, M Bassett 3 for 42). Worlington II (20pts) bt Eight Ash Green (6pts) by 97 runs.

Division C

*Clacton 164 (P Reynolds 55, B Pitts 41, R Nippress 30, D Smith 20, P Lightbrown 4 for 39). Kelvedon & Feering 141 (F Warner 43, P Lightbrown 21, L Dobson 5 for 14). Clacton (20pts) bt Kelvedon & Feering (7pts) by 23 runs.

Coggeshall 264 for 4. *Brightlingsea 177. Coggeshall (20pts) bt Brightlingsea (6pts) by 87 runs.

*Copdock & OI 236 for 9 (E Waddleton 61, D Searle 52, S Ward 29, A Secret 24, M Michael 5 for 47). Wivenhoe 183 for 6 (A Ling 88no, E Harwood 34). Copdock & OI (18pts) bt Wivenhoe (8pts) by 53 runs.

*Frinton v Mistley - result not received.

Ladies’ Challenge

Woolpit 69 (R woodward 3 for 12). *Ipswich 70 for 2 (A Ford 39no, D Lavender 21no). Ipswich (20pts) bt Woolpit (2pts) by 8 wkts.

*Woodbridge & OW v Battisford. Woodbridge (20pts) bt Battisford (0pts) by concession.

Ladies’ T20

*Maldon v Bury St Edmunds - result not received.

*Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus