Top five all win in Division One of Two Counties Championship

IT’S AS you were at the top of Division One in the Marshall Hatchick Two Counties Championship after the top five all won at the weekend.

Mildenhall were the only one of the leading pack to even drop a point – and it was literally just that – as Woolpit, Haverhill, Wivenhoe and Frinton all registered maximum victories.

Opener Ben Shepperson’s unbeaten 124 saw Mildenhall successfully chase down Elmstead Grasshoppers’ competitive total of 231 for nine.

Jordan Elliott (46) and Mark Perrin (49) added 88 for the second wicket and although the home team slipped to 163 for six, David Sargeant’s 52 off 44 deliveries saw them recover.

Shepperson and Azeem Ghumann, who had earlier grabbed four for 52, then compiled a second-wicket stand of 148 to steer Mildenhall home, Ghumann making 58.


You may also want to watch:


A fine all-round display by Trevor Moulton saw Frinton emerge victors of the Essex derby at Maldon.

Moulton’s 16-3-32-4 helped dismiss the home team for 145, before he underpinned Frinton’s reply with 12 fours in his undefeated 65 from 99 balls, adding 76 for the second wicket with Mark Jones, who made 51 at nearly a run a ball.

Most Read

Woolpit overseas star Mike Jones also starred with bat and ball in his side’s 23-run success at Ipswich.

He top-scored with 78 in Woolpit’s 210 for nine and then took five for 69, including the wickets of opener Joe Rusby (64) and Dough Hondo, who made 44 batting at number nine.

Prince Saheed Akolade took seven wickets for the second time this season in Mildenhall 2nd XIs six-wicket win at home to Woodbridge & OW. The Nigerian hit the stumps five times as he conceded just 25 runs.

Cath Dalton, a member of the ECB Development Women’s XI, took three wickets on her debut for Halstead 2nd XI in their four-wicket win against Coggeshall in Division Three.

Meanwhile, Mildenhall 3rd XI are believed to become the first Two Counties side to field three ladies in the same team.

Fliss Cleverley, Kathryn Carter and Lily Reynolds, who scored 63, were in the side that defeated Kelvedon & Feering 2nd XI by 164 runs in Division Five.

West Mersea racked up 410 for four on their way to a massive 343-run victory at home to Kelvedon & Feering 3rd XI in Division Eight South. Their total was just one run shy of the Division Eight record set by Braintree in 2009.

Marshall Hatchick Two Counties Championship scoreboard

DIVISION ONE

Haverhill 195, *Coggeshall 164. Haverhill (20pts) bt Coggeshall (8pts) by 31 runs.

*Elmstead Grasshoppers 231 for 9 (D Sargeant 52, M Perrin 49, J Elliott 46, P Gates 22, D White 21, A Ghumman 4 for 52, AJ Warrich 3 for 33). Mildenhall 235 for 4 (B Shepperson 124no, A Ghumman 58). Mildenhall (19pts) bt Elmstead Grasshoppers (7pts) by 6 wkts.

*Exning 155. Wivenhoe 156 for 1. Wivenhoe (20pts) bt Exning (3pts) by 9 wkts.

Woolpit 210 for 9 (M Jones 78, M Collinge 21, A Northcote 20, J Richardson 4 for 49). *Ipswich 187 (J Rusby 64, D Hondo 44, C Bell 24, M Jones 5 for 69). Woolpit (20pts) bt Ipswich (8pts) by 23 runs.

Mistley 228 for 8. *Lakenheath 113. Mistley (20pts) bt Lakenheath (5pts) by 115 runs.

*Maldon 145 (M Gozzett 46no, C Harris 42, L Fleming 23, T Moulton 4 for 32, T Lawes 3 for 39). Frinton 146 for 3 (T Moulton 65no, M Jones 51). Frinton (20pts) bt Maldon (3pts) by 7 wkts.

DIVISION TWO

*Brightlingsea 148 for 9 (J Barry 67, K Tanner 4 for 43). Hadleigh 151 for 6 (M Dias 34, K Ellis 31, M Simmonds 26, K Henry 20, R Dowman 3 for 37). Hadleigh (19pts) bt Brightlingsea (5pts) by 4 wkts.

Ipswich & ES 206 for 8. *Brockley 125. Ipswich & ES (20pts) bt Brockley (6pts) by 81 runs.

*Dunmow 176 for 9 (L Swanston 50, M Barnes 34, M Beck 34, C Estlea 5 for 51, J Bayes 4 for 59). Worlington 181 for 2 (T Osborn 63, C Baugh 58, J Watson 41). Worlington (19pts) bt Dunnow (5pts) by 8 wkts.

*Easton 205 for 6. Braintree 206 for 6. Braintree (18pts) bt Easton (8pts) by 4 wkts.

Woodbridge & OW 140. *Mildenhall II 141 for 4. Mildenhall II (20pts) bt Woodbridge & OW (4pts) by 6 wkts.

Abberton 129. *Witham 133 for 1. Witham (20pts) bt Abberton (2pts) by 9 wkts.

DIVISION THREE

*Copford 202. Felixstowe 131. Copford (20pts) bt Felixstowe (7pts) by 71 runs.

Sudbury II 217 for 8. *East Bergholt 129. Sudbury II (20pts) bt East Bergholt (6pts) by 88 runs.

Coggeshall II 133. *Halstead II 134 for 6. Halstead II (20pts) bt Coggeshall II (5pts) by 4 wkts.

*Kelvedon & Feering 234 for 7. Stowmarket 151 for 9. Kelvedon & Feering (19pts) bt Stowmarket (6pts) by 83 runs.

*Long Melford 188. Bury St Edmunds II 191 for 8. Bury St. Edmunds II (20pts) bt Long Melford (8pts) by 2 wkts.

*Yoxford 237 for 8. Little Bardfield Village 229 for 7. Yoxford (18pts) bt Little Bardfied Village (9pts) by 8 runs.

DIVISION FOUR

*Earl Stonham 92. Needham Market 93 for 3. Needham Market (20pts) bt Earl Stonham (1pt) by 7 wkts.

Witham II 134. *Frinton II 138 for 3. Frinton II (20pts) bt Witham II (3pts) by 7 wkts.

*Hadleigh II v Exning II. Hadleigh II (20pts) bt Exning II (-10pts) by concession.

Ipswich II 216 for 5. *Ipswich & ES II 152. Ipswich II (20pts) bt Ipswich & ES II (5pts) by 64 runs.

Copdock & OI II 129. *Mistley II 133 for 8. Mistley II (20pts) bt Copdock & OI II (6pts) by 2 wkts.

Clacton II 195 for 8. *Woolpit II 197 for 3. Woolpit II (19pts) bt Clacton II (5pts) by 7 wkts.

DIVISION FIVE

*Abberton II 118 for 7. Elmstead Grasshoppers II 122 for 2. Elmstead Grasshoppers II (18pts) bt Abberton II (2pts) by 8 wkts.

*Boxted 235 for 7. Harwich & Dovercourt 178. Boxted (20pts) bt Harwich & Dovercourt (7pts) by 57 runs.

Maldon II 278 for 4. *Bury St Edmunds III 228 for 6. Maldon II (18pts) bt Bury St Edmunds III (7pts) by 50 runs.

*Mildenhall III 347 for 4. Kelvedon & Feering II 183 for 7. Mildenhall III (18pts) bt Kelvedon & Feering II (6pts) by 164 runs.

Great Bromley 188 for 9. *Tuddenham 139. Great Bromley (20pts) bt Tuddenham (6pts) by 49 runs.

*Wivenhoe II 183. St Margarets 182. Wivenhoe II (20pts) bt St. Margarets (9pts) by 1 run.

DIVISION SIX

Mildenhall IV 252 for 7. *Braintree II 206 for 7. Mildenhall IV (18pts) bt Braintree II (8pts) by 46 runs.

*Felixstowe Corinthians 168. Long Melford II 169 for 7. Long Melford II (20pts) bt Felixstowe Corinthians (6pts) by 3 wkts.

Brightlingsea II 141 for 8. *Haverhill II 142 for 3. Haverhill II (19pts) bt Brightlingsea II (3pts) by 7 wkts.

Earls Colne 186 for 6. *Ipswich III 188 for 2. Ipswich III (18pts) bt Earls Colne (5pts) by 8 wkts.

*Nacton 183 for 5. Melton St Audrys 187 for 3. Melton St Audrys (17pts) bt Nacton (5pts) by 7 wkts.

DIVISION SEVEN

*Coggeshall III 178. Kesgrave 179 for 2. Kesgrave (20pts) bt Coggeshall III (5pts) by 8 wkts.

*Felixstowe II 249 for 9. Sudbury III 148. Felixstowe II (20pts) bt Sudbury III (6pts) by 101 runs.

Maldon III 267 for 5. *Halstead III 184 for 9. Maldon III (19pts) bt Halstead III (6pts) by 83 runs.

*Stowmarket II 213. St Osyth 85. Stowmarket II (20pts) bt St Osyth (5pts) by 128 runs.

DIVISION EIGHT EAST

*DBSL v Sudbourne Hall. Sudbourne Hall (20pts) bt DBSL (0pts) by concession.

*Eye & District 350 for 4. Woodbridge & OW II 85. Eye & District (20pts) bt Woodbridge & OW II (2pts) by 265 runs.

*St Margarets II* 182 for 7. Worlingworth 183 for 5. Worlingworth (18pts) by St Margarets II (6pts) by 5 wkts.

Easton II 131. *Stradbroke 135 for 2. Stradbroke (20pts) bt Easton II (3pts) by 8 wkts.

DIVISION EIGHT SOUTH

Brantham v Witham III - scores not reported. Witham III (18pts) bt Brantham (7pts).

*Harwich & Dovercourt II 54. Eight Ash Green 56 for 0. Eight Ash Gren (20pts) bt Harwich & Dovercourt II (0pts) by 10 wkts.

*West Bergholt 192 for 8. Tendring 193 for 8. Tendring (19pts) bt West Bergholt (8pts) by 2 wkts.

*West Mersea 410 for 4. Kelvedon & Feering III 67. West Mersea (20pts) by Kelvedon & Feering III (2pts) by 343 runs.

DIVISION EIGHT WEST

Brockley II 130 for 7. *Battisford 134 for 2. Battisford (18pts) by Brockley II (3pts) by 8 wkts.

Bury St Edmunds IV 48. *Elveden 52 for 0. Elveden (20pts) bt Bury St Edmunds IV (0pts) by 10 wkts.

*Lakenheath II 188 for 7. Walsham-le-Willows 189 for 5. Walsham-le-Willows (18pts) bt Lakenheath II (6pts) by 5 wkts.

*Worlington II 276. Nowton 280 for 3. Nowton (20pts) bt Worlington II (6pts) by 7 wkts.

DIVISION C

Brightlingsea 162 for 8. *Clacton 166 for 1. Clacton (19pts) bt Brightlingsea (3pts) by 9 wkts.

Frinton 151. *Coggeshall 154 for 4. Coggeshall (20pts) bt Frinton (5pts) by 6 wkts.

Ipswich 283 for 4. *Kelvedon & Feering 249. Ipswich (20pts) bt Kelvedon & Feering (7pts) by 34 runs.

Wivenhoe 192 for 7. *Mistley 162 for 7. Wivenhoe (18pts) bt Mistley (6pts) by 30 runs.

LADIES CHALLENGE

*Cambridge NCI v Woodbridge & OW. Cambridge NCI (20pts) bt Woodbridge & OW (0pts) by concession.

Ladies Challenge

LADIES T20

Bury St Edmunds 90-9. *Maldon 90 for 9. Maldon (13pts) tied with Bury St Edmunds (13pts).

*Mistley 119 for 4. Bury St Edmunds 113 for 6. Mistley (18pts) bt Bury St Edmunds (7pts) by 6 runs.

*Maldon 117 for 4. Mistley 40. Maldon (20pts) bt Mistley (2pts) by 77 runs.

* Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter