Weekend club cricket scoreboard

Gibbs Denley East Anglian Premier LeagueClacton v Vauxhall MallardsVauxhall Mallards (25pts) bt Clacton (1) by 8 wkts.Clacton: M Cull c Robinson b Bradshaw 0, A Turner lbw b Bradshaw 1, S Facey run out 5, C Williams b Bradshaw 13, M Khan lbw b Bradshaw 4, M Comber lbw b Bradshaw 0, I Sheikh b Bradshaw 0, D Sargeant c & b de Saram 19, I Morton lbw b Bradshaw 0, M Smith c Harrison b de Saram 27, N Bernardes not out 0.

Gibbs Denley

East Anglian Premier League

Clacton v Vauxhall Mallards

Vauxhall Mallards (25pts) bt Clacton (1) by 8 wkts.


You may also want to watch:


Clacton: M Cull c Robinson b Bradshaw 0, A Turner lbw b Bradshaw 1, S Facey run out 5, C Williams b Bradshaw 13, M Khan lbw b Bradshaw 4, M Comber lbw b Bradshaw 0, I Sheikh b Bradshaw 0, D Sargeant c & b de Saram 19, I Morton lbw b Bradshaw 0, M Smith c Harrison b de Saram 27, N Bernardes not out 0. Extras 15. Total (29.1 overs) 84.

Fall: 1-0, 2-3, 3-20, 4-20, 5-22, 6-22, 7027, 8-27, 9-78.

Most Read

Bowling: P Bradshaw 11-6-18-7, I Harrison 10-3-35-0, I de Saram 4.1-1-10-2, P Free 4-2-7-0.

Vauxhall Mallards: C Amos lbw b Smith 6, R Purton not out 31, I Harrison lbw b Bernardes 18, I de Saram not out 21. Extras 9. Total (for 2, 18.1 overs) 85.

Fall: 1-15, 2-57.

Bowling: M Smith 4-0-21-1, M Comber 6-0-28-0, N Bernardes 5-1-22-1, C Williams 3-1-10-0, I Morton 0.1-0-2-0.

Great Witchingham v Bury St Edmunds

Great Witchingham (24pts) bt Bury St Edmunds (6) by 5 wkts. Bury deducted 5pts for slow over rate.

Bury St Edmunds: T Huggins lbw b Shaw 4, N Lee c Garlock b JM Spelman 44, T Catley lbw b Evans 16, C Estlea b Garlick 18, C Warn c Shaw b Rogers 16, J Bishop lbw b JM Spelman 8, S Rees c Evans b JM Spelman 0, M Nunn c & b Rogers 31, T Rash not out 26, H Bennett b Evans 12, T Rowbottom not out 0. Extras 23. Total (for 9, 66 overs) 198.

Fall: 1-4, 2-34, 3-59, 4-85, 5-119, 6-121, 7-136, 8-160, 9-192.

Bowling: L Shaw 5-0-24-1, S Evans 9-2-25-2, A Garlick 10-3-39-1, JO Spelman 6-2-11-0, JM Spelman 18-4-55-3, C Rogers 18-6-30-2.

Great Witchingham: C Rogers c Bennett b Huggins 58, JM Spelman c Estlea b Bennett 49, B Harvey b Rash 19, S Arthurton lbw b Bishop 3, S Arthurton Snr not out 13, A Garlick c Estlea b Bishop 0, G Chipperfield not out 29. Extras 28. Total (for 5, 45.2 overs) 199.

Fall: 1-99, 2-140, 3-147, 4-147, 5-155.

Bowling: H Bennett 11-0-56-1, J Bishop 10-1-41-1, S Rees 4-1-22-0, T Huggins 10.2-2-50, 2, T Rash 10-4-20-1.

*Godmanchester 220 (P Swannell 57, M Pateman 51, B Smart 4 for 64, M Smith 3 for 48). Fakenham 168 (S Gray 45, K de Ridder 30, B Smart 29, P Jayasundera 4 for 44). Godmanchester (26) bt Fakenham (6) by 52 runs.

Horsford 184 (J Wild 105, J Coleman 4 for 28, D Cousins 3 for 31). Cambridge Granta 173 for 7 (D Naik 60, T Harvey 46, J Coleman 27, C Brown 5 for 32). Horsford (10pts) drew with Cambridge Granta (9).

Swardeston 315 for 9 (J Hatwell 131, L Herathge 89, G Walker 31no, H Bush 4 for 33). Norwich 170 (O Higinbottam 58, C Borrett 47, A Hoskin 24, M Eccles 3 for 38). Swardeston (30pts) bt Norwich (5) by 145 runs.

Marshall Hatchick Two Counties Championship

DIVISION ONE

Sudbury 253 for 8. *Coggeshall 186. Sudbury (20) bt Coggeshall (8) by 67 runs.

Halstead 218 for 9 (N Dakin 40, S Steel 40, M Spatcher 34, P Cooper 30, A Gupta 26, C Swallow 3 for 39). *Copdock & OIs 198 (C Swallow 68no, A Nel 43, T Jenkin 41, M Spatcher 4 for 11, M Surridge 3 for 74). Halstead (20) bt Copdock (8) by 20 runs.

*Ipswich & East Suffolk 255 for 7 (T Mendis 148no, A Zaka 60). Abberton 157 (N Read 4 for 34, G Driver 3 for 20). IES (20) bt Abberton (6) by 98 runs.

*Mildenhall 207 for 7 (C Baugh 100no, J Holmes 34, A Squire 26, S Greyvensteyn 3 for 38, W Baines 3 for 50). Frinton 160 (R Everson 73, M Anderson 36, Y Phangabantu 4 for 37, F Bester 3 for 43). Mildenhall (20) bt Frinton (6) by 47 runs.

*Wivenhoe 241 for 7. Maldon 144. Wivenhoe (20) bt Maldon (5) by 97 runs.

DIVISION TWO

Woodbridge & OWs 202 for 9. *Easton 137 for 9. Woodbridge (19) bt Easton (6) by 65 runs.

Exning 243 for 5 (R Ford 94, M Catley 45, C Lomas 40, D Monk 35no). *Elmstead Grasshoppers 223 (D Foster 51, S Sarsby 41, E Kunarajah 35, J Butcher 32, D Baigent 5 for 58). Exning (20) bt Elmstead (7) by 20 runs.

*Kelvedon & Feering 210 for 9. Haverhill 211 for 6. Haverhill (19) bt Kelvedon (8) by 4 wkts.

Brightlingsea 174. *Mistley 176 for 3. Mistley (20) bt Brightlingsea (4) by 7 wkts.

Hadleigh 140 (O Magnus 26, T Rix 22, M Dias 20, R Pettitt 20, J Chick 3 for 17, L Facey 3 for 28). *Witham 141 for 0 (C McDonald 102no, K Hawes 34no). Witham (20) bt Hadleigh (2) by 10 wkts.

DIVISION THREE

Woolpit 214 for 8 (J Bradwell 45no, G Vosloo 44, D Steward 37, T Whiteman 36). *Bury St. Edmunds III 84 (S Stevenson 32no, G Vosloo 3 for 14). Woolpit (20) bt Bury II (4) by 130 runs.

*Copford 301 for 5. Mildenhall II 206 for 7. Copford (18) bt Mildenhall II (7) by 95 runs.

*East Bergholt 324 for 5 (D Frame 173, J McAuliffe 50, J Barnett 36). Tuddenham 287 for 7 (B Coles 60, K Poole 58, S Titcombe 42, L Harris 30no, N Poole 29, K Crossley 3 for 70). East Bergholt (18) bt Tuddenham (7) by 37 runs.

*Felixstowe 166 (M Jones 83, I Reed 4 for 46, D Sykes 3 for 26). Brockley 168 for 6 (J Reed 92no, S Fisher 25, S Rafaiay 5 for 22). Brockley (20) bt Felixstowe (6) by 4 wkts.

*Ipswich 234 for 5. Lakenheath 208 for 9. Ipswich (19) bt Lakenheath (7) by 26 runs.

DIVISION FOUR

*Braintree 246 for 6 (S Jones 79, J Foyster 53, N Cox 40, B Stephens 38, P Reid 3 for 67). Dunmow 247 for 5 (A Stoddard 106, P Reid 58no, T Peacock 39). Dunmow (18) bt Braintree (7) by 5 wkts.

*Frinton II 85. Clacton II 86 for 1. Clacton II (20) bt Frinton II (0) by 9 wkts.

Worlington 243. *Halstead II 163 for 8. Worlington (19) bt Halstead II (8) by 80 runs.

*Little Bardfield Village 265 for 9 (A Kemp 108, J Hudspith 67, M Welby 43, D Aldous 5 for 80). Stowmarket 192 for 8 (K Holland 51, P Blake 44, T Graham 3 for 31). Bardfield (19) bt Stowmarket (8) by 73 runs.

St Margarets 247 for 8. *Sudbury II 222. St Margarets (20) bt Sudbury II (9) by 25 runs.

DIVISION FIVE

*Achilles 117 for 9. Ipswich II 120 for 3. Ipswich II (19) bt Achilles (2) by 7 wkts.

*Boxted 229 for 8. Copdock & OIs II 204 for 6. Boxted (18) bt Copdock II (9) by 25 runs.

*Earls Colne 181 for 8. Ipswich & ES II 184 for 4. IES II (19) bt Earls Colne (6) by 6 wkts.

Long Melford (20) received a walk-over from Wivenhoe II (0).

*Woolpit II 241 for 6. Coggeshall II 226 for 9. Woolpit II (19) bt Coggeshall II (8) by 15 runs.

DIVISION SIX

Mistley II 237 for 4. *Brightlingsea II 211 for 8. Mistley II (19) bt Brightlingsea II (7) by 26 runs.

Kelvedon & Feering II 221 for 6. *Eight Ash Green 149. Kelvedon II (20) bt EAG (8) by 72 runs.

Witham II 177 for 7 (D Jenkinson 49, D Wilson 37, P Field 28no, S Gladwell 3 for 50). *Hadleigh II 181 for 4 (T Piddington 58, I Piddington 46, D Mann 40no). Hadleigh II (18) bt Witham II (6) by 6 wkts.

*Maldon II 158 for 6. Harwich & Dovercourt 156. Maldon II (20) bt Harwich (7) by 2 runs.

*Mildenhall III 309 for 1. Bury St Edmunds III 177 for 7. Mildenhall III (18) bt Bury III (4) by 132 runs.

DIVISION SEVEN

*Abberton II 280 for 5. Felixstowe II 179 for 8. Abberton II (19) bt Felixstowe II (6) by 101 runs.

*Harwich & Dovercourt II 235 for 8. Long Melford II 236 for 5. Long Melford (19) bt Harwich II (7) by 5 wkts.

*Ipswich III 224 for 8. Copford II 168. Ipswich III (20) bt Copford II (7) by 56 runs.

Melton St Audry's II 181 for 3 (D Andrews 87no, S Marks 31, M Rose 26). *Nacton 148 (J Warner 45, A Hutchison 28, M Adams 23, A Barker 3 for 28). Melton St Audry's II (20) bt Nacton (3) by 33 runs.

East Bergholt II 179 for 5. *St Margarets II 127. East Bergholt II (20) bt St Margarets II (4) by 52 runs.

DIVISION EIGHT

Braintree II 241 for 4 (Eveling 80no, Glading 72, Archer 34no, Broyd 26). *Colchester Garrison 84 (Street 3 for 11, Broyd 3 for 31). Braintree II (20) bt Colchester Garrison (2) by 157 runs.

*Dedham 239 for 8. Witham III 148 for 6. Dedham (18) bt Witham III (6) by 91 runs.

DBSL 154 for 7. *Great Bromley 156 for 2. Gt Bromley (18) bt DBSL (4) by 8 wkts.

Maldon III 128. *Halstead III 129 for 3. Halstead III (20) bt Maldon III (3) by 7 wkts.

*Stowmarket II 208 for 8. Elmstead Grasshoppers II 210 for 6. Elmstead II (19) bt Stowmarket II (8) by 4 wkts.

DIVISION NINE

West Mersea 261 for 7. *Brockley II 187 for 9 (J Brame 39, Carter 37, D Fisher 32, Smart 22). West Mersea (19) bt Brockley II (7) by 74 runs.

Sudbury III 166 for 4. *Eye & District 170 for 0. Eye (17) bt Sudbury III (3) by 10 wkts.

*Felixstowe Corinthians 215. Ipswich IV 107. Corinthians (20) bt Ipswich IV (6) by 108 runs.

Felixstowe III 77. *Haverhill II 79 for 2. Haverhill II (20) bt Felixstowe III (1) by 8 wkts.

Coggeshall III 154. *Kelvedon & Feering III 121. Coggeshall III (20) bt Kelvedon III (6) by 33 runs.

Kesgrave 300 for 3. *Maldon IV 189 for 2. Kesgrave (17) bt Maldon IV (5) by 111 runs.

DIVISION C

Clacton (20pts) received a walk-over from Coggeshall (0).

*Frinton 157 for 9. Brightlingsea 162 for 6. Brightlingsea (19) bt Frinton (6) by 4 wkts.

*Kelvedon & Feering 165. Wivenhoe 166 for 4. Wivenhoe (20) bt Kelvedon (5) by 6 wkts.

Sudbury 148 for 9. *Maldon 152 for 4. Maldon (19) bt Sudbury (4) by 6 wkts.

*Mistley 147 for 9. Copdock & OIs 148 for 4. Copdock (19) bt Mistley (4) by 6 wkts.

LADIES' CHALLENGE

Battisford 171 for 4. *Easton 132 for 6. Battisford (18) bt Easton (7) by 39 runs.

Cambridge NCI 208 for 5. *Woodbridge & OWs 89 for 8. Cambridge NIC (19) bt Woodbridge (5) by 119 runs.

* denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus