Weekend cricket results

Gibbs Denley East Anglian Premier LeagueBury St Edmunds v HorsfordBury (24pts) bt Horsford (5) by 74 runs.Bury: T Huggins c Perry-Warnes b Brown 12, N Lee lbw b Brown 14, T Catley run out 19, C Estlea b Gilliat 0, C Warn c Mickleburgh b Wild 1, J Bishop c Warnes b Caswell 45, S Rees b Weber b Brown 0, M Geeves c Smith b Perry-Warnes 10, M Nunn c & b Brown 17, T Rash lbw b Brown 0, H Bennett not out 1.

Gibbs Denley East Anglian Premier League

Bury St Edmunds v Horsford

Bury (24pts) bt Horsford (5) by 74 runs.

Bury: T Huggins c Perry-Warnes b Brown 12, N Lee lbw b Brown 14, T Catley run out 19, C Estlea b Gilliat 0, C Warn c Mickleburgh b Wild 1, J Bishop c Warnes b Caswell 45, S Rees b Weber b Brown 0, M Geeves c Smith b Perry-Warnes 10, M Nunn c & b Brown 17, T Rash lbw b Brown 0, H Bennett not out 1. Extras 12. Total 131. Bowling: R Gilliatt 10-1-22-1, C Brown 18-5-41-5, J Wild 14-7-24-1, L Caswell 10-2-25-1, C Weber 3-1-10-0, N Perry-Warnes 7-6-1-1.


You may also want to watch:


Horsford: N Perry-Warnes b Bennett 5, C Spenceley lbw b Bishop 0, J Wild c Lee b Bishop 4, J Mickleburgh c Warn b Bishop 0, M Warnes b Nunn 8, J Heyburn lbw b Bishop 0, C Brown c Rash b Nunn 17, L Caswell lbw b Nunn 0, R Gilliatt c Bishop b Rees 4, D Smith lbw b Bishop 0, C Weber not out 0. Extras 18. Total 57. Bowling: H Bennett 10-2-24-1, J Bishop 8.3-6-5-5, M Nunn 3-1-3-3, S Rees 5-2-16-1.

Fakenham v Clacton

Most Read

Fakenham (11) drew with Clacton (14).

Clacton: A Turner lbw b Woodhouse 1, M Cull c Deridder b Smart 13, S Facey b Smith b Cooper 8, C Williams c Smith b Deridder 66, M Khan c Gray b Williams 17, M Comber c Gray b Williams 73, R Grosvenor c Dunger b Cooper 10, L Kirk b Deridder 2, D Sargeant st Gray b Smith 27, M Smith not out 2, N Bernardes b Smith 0. Extras 30. Total 249. Bowling: B Smart 10-1-22-1, A Woodhouse 8-0-42-1, S Cooper 18-2-47-2, R Williams 10-3-42-2, M Smith 9-0-47-2, K Deridder 11-1-44-2.

Fakenham: S Cooper c Sargeant b Smith 9, P Dunger lbw b Williams 81, M Smith b Williams 15, S Gray c Smith b Comber 61, P Gray c Williams b Comber 18, K Deridder run out 3, C Crane b Comber 2, R Williams not out 5, A Woodhouse not out 0. Extras 21. Total (for 7) 215. Bowling: M Comber 16-1-60-3, M Smith 11-1-39-1, C Williams 17-2-61-2, M Khan 6-1-29-0, N Bernardes 4-0-20-0.

Cambridge Granta 117 for 9 (G Park 29, J Coleman 26no, S Park 21, M Eccles 4 for 26, M Thomas 3 for 30). Swardeston 118 for 5 (J Hatwell 53no, W Rist 44, J Coleman 3 for 12). *Swardeston (24) bt Cambridge Granta (2) by 5 wkts.

Norwich 84 (O Higenbottam 21, B Moynan 5 for 19, P Jayasundera 3 for 27). *Godmanchester 87 for 5 (P Jayasundera 29no, M Pateman 27, C Borrett 3 for 18). Godmanchester (25) bt Norwich (2) by 5 wkts.

Great Witchingham 219 (D Rogers 36, S Chipperfield 28, S Evans 20no, P Bradshaw 6 for 22). *Vauxhall Mallards 173 for 8 (R Moores 41, P Bradshaw 39no, J Spelman 3 for 24). Witchingham (13) drew with Mallards (9).

Marshall Hatchick Two Counties Championship

Division One

*Frinton 151 for 8 (M Anderson 87, T Moulton 23, H de Wet 4 for 27). Wivenhoe 114 (G Dunstan 47, N Patel 5 for 40). Frinton (20) bt Wivenhoe (5) by 37 runs.

Mildenhall 215 for 7 (J Holmes 39no, R Cross 36, Z Kulasi 34, A Squire 25, F Bester 24, D Elsbury 3 for 40). *Halstead 95 (M Johnson 35no, J Holmes 3 for 25, F Bester 3 for 27). Mildenhall (20) bt Halstead (3) by 120 runs.

*Maldon 177 (J Ainscough 63, N Perera 31, I Elliott 21, K Mildenhall 5 for 55). Ipswich & East Suffolk 149 (D Bloomfield 66, T Mendes 29, I Elliott 7 for 24). Maldon (20) bt Ipswich & ES (7) by 28 runs.

Copdock & OIs 226 for 9 (A Nel 60, H Thomas 45, A Gravell 34). *Sudbury 64 (T Jervis 3 for 11, D Carolus 3 for 23). Copdock (20) bt Sudbury (4) by 162 runs.

Abberton v Coggeshall cancelled.

Division Two

*Brightlingsea 122. Kelvedon & Feering 123 for 9. Kelvedon (20) bt Brightlingsea (5) by 1 wkt.

Elmstead Grasshoppers 118 (F Eadie 59, B Nabbs 3 for 18, L Huggins 3 for 21). *Easton 98 (T Huggins 30, J Kimmerling 21no, A Garnham 4-42, A O'Brien 3 for 8). Elmstead (20pts) bt Easton (5) by 20 runs.

Mistley 179 for 9 (T Burge 52, P Garwood 39, S Barlow 36, D Baigent 4 for 26). *Exning 180 for 3 (M Catley 68no, D Monk 67no, O Fowlston 27, M Bibby 3 for 31). Exning (19) bt Mistley (5) by 7 wkts.

*Hadleigh 174 (T Rix 56, K Ellis 37, A Douglas 34, M Dias 23, A Oswald 4 for 30). Woodbridge & OWs 143 (J Rusby 61, D Nayyar 28, M Parker 21, N Ellis 3 for 25). Hadleigh (20) bt Woodbridge (7) by 31 runs.

Witham 207 for 5. *Haverhill 208 for 3 (A Dellar 137no). Haverhill (17) bt Witham (6) by 7 wkts.

Division Three

Brockley v Bury St. Edmunds II cancelled.

East Bergholt 187 for 2. *Lakenheath 145 for 7. East Bergholt (18) bt Lakenheath (3) by 42 runs.

Ipswich 142 (J Alder 36, M Lloyd 28, A Southall 26, M Taylor 4 for 27). *Mildenhall II 144 for 4 (L Turner 46no, M Thurston 41, L Chipchase 24). Mildenhall II (20) bt Ipswich II (4) by 6 wkts.

*Tuddenham 122. Felixstowe 123 for 2. Felixstowe (20) bt Tuddenham (2) by 8 wkts.

*Woolpit 225 for 7. Copford 133 for 8. Woolpit (19) bt Copford (5) by 92 runs.

Division Four

Halstead II 116. *Clacton II 120 for 4. Clacton II (20) bt Halstead II (3) by 6 wkts.

*Dunmow 220 for 5. Frinton II 90. Dunmow (20) bt Frinton II (2) by 130 runs.

*St Margarets 136 for 8 (C Mutton 55, R White 23). Lt. Bardfield 137 for 8 (D Bass 45, J Owen 30, N Howlett 5 for 58). Lt Bardfield (19) bt St Margarets (6) by 2 wkts.

*Stowmarket 111 for 9 (A Sherry 3 for 12). Braintree 113 for 3 (N Cox 50no, S Jones 36). Braintree (19) bt Stowmarket (2) by 7 wkts.

Sudbury II 128. *Worlington 131 for 8. Worlington (20) bt Sudbury II (6) by 2 wkts.

Division Five

Earls Colne 116. *Coggeshall II 115 for 9. Earls Colne (19) bt Coggeshall II (6) by 1 run.

*Copdock & OIs II 128 (E Pope 40, I Firth 3 for 26, S Williamson 3 for 31). Woolpit II 130 for 5 (R King 59, M Eeles 28, T Parker 22, J Druitt 5 for 56). Woolpit II (20) bt Copdock II (4) by 5 wkts.

Boxted 253 for 5. *Ipswich II 168 for 9. Boxted (19) bt Ipswich II (5) by 85 runs.

*Ipswich & ES II 209 for 7. Long Melford 167 for 9. IES II (19) bt Long Melford (6) by 42 runs.

Wivenhoe II v Achilles cancelled.

Played on Monday

Wivenhoe II 274 for 9. *Earls Colne 209 for 6. Wivenhoe II bt Earls Colne (9) by 65 runs

Division Six

Maldon II 177 for 9 (P Bardo 64no, D Gardner 44, J Collins 30, K Dobson 3 for 10). *Bury St. Edmunds III 128 for 9 (K Dobson 39, M Sturgeon 30). Maldon II (19) bt Bury III (6) by 49 runs.

*Harwich & Dovercourt 193 (P Bushell 48, S Trussler 36, D Goff 32, L Davis 20no, S Gladwell 3 for 43, S Tampion 3 for 43). Hadleigh II 154 for 9 (N Abdul 47, M Grayling 22, D Smith 5 for 24). Harwich (19) bt Hadleigh II (8) by 39 runs.

Brightlingsea II 108. *Kelvedon & Feering II 109 for 1. Kelvedon II (20) bt Brightlingsea II (1) by 9 wkts.

Mildenhall II 170 (M Saunders 44no). *Mistley II 173 for 3. Mistley II (20) bt Mildenhall III (4) by 7 wkts.

*Witham II 265 for 5. Eight Ash Green 77. Witham II (20) bt EAG (2) by 188 runs.

Division Seven

Copford II v Harwich & Dovercourt II cancelled.

*East Bergholt II 166 for 6. Nacton 116 for 7. East Bergholt II (18) bt Nacton (4) by 50 runs.

St Margarets II 62. *Felixstowe II 67 for 0. Felixstowe II (20) bt St Margarets II (0) by 10 wkts.

Abberton II 264 for 4. *Long Melford II 54. Abberton II (20) bt Long Melford II (2) by 210 runs.

*Melton St. Audrys II 167 for 8 (D Wash 61no, D Andrews 34, C Wright 22, M Porter 4 for 62). Ipswich III 168 for 4 (S Porter 87no, N Elford 42). Ipswich III (19) bt St Audry's II (5) by 6 wkts.

Division Eight

*Braintree II 315 for 6 (D Garner 129, R Ainsley 86, P Bird 4 for 111). Stowmarket II 132 (Spalding 4 for 39, Archer 3 for 9). Braintree II (20) bt Stowmarket II (5) by 183 runs.

Colchester Garrison v DBSL cancelled.

Halstead III 149 for 8 (D Shelton 54, R Hume 42). *Elmstead Grasshoppers II 150 for 6 (R Sparrow 52). Elmstead II (19) bt Halstead III (5) by 4 wkts.

*Maldon III 145. Dedham 146 for 4. Dedham (20) bt Maldon III (4) by 6 wkts.

Great Bromley 272 for 6. *Witham III 71. Gt Bromley (20) bt Witham III (3) by 201 runs.

Played on Monday

*Great Bromley 144. Dedham 147 for 1. Dedham (20) bt Gt Bromley (2) by 9 wkts.

Division Nine

Coggeshall III v Haverhill II cancelled.

West Mersea 110. *Eye & District 113 for 2. Eye (20) bt West Mersea (2) by 8 wkts.

*Felixstowe III (0) conceded to Maldon IV (20).

*Ipswich IV 127 for 9. Kelvedon & Feering III 128 for 2. Kelvedon III (19) bt Ipswich IV (3) by 8 wkts.

Brockley II 157 (M Blackledge 59, P Reed 28, B Green 3 for 15). *Kesgrave 158 for 3. Kesgrave (20) bt Brockley II (4) by 7 wkts.

Played on Monday

Eye & District 192 for 6. *Maldon IV 88. Eye (20) bt Maldon IV (3) by 104 runs.

Felixstowe Corinthians 155. *Sudbury III 115. Corinthians (20) bt Sudbury III (6) by 40 runs.

Division C

*Brightlingsea 168. Kelvedon & Feering 127. Brightlingsea (20) bt Kelvedon (7) by 41 runs.

*Clacton 189 for 8. Maldon 160. Clacton (20) bt Maldon (7) by 29 runs.

*Copdock & OIs 209 for 5. Sudbury 118 for 7. Copdock & OIs (18) bt Sudbury (3) by 91 runs.

Ipswich 129-9. *Frinton 99. Ipswich (20) bt Frinton (4) by 30 runs.

Harwich & Dovercourt 190 for 9. Mistley 126 for 8. Harwich (19) bt Mistley (6) by 64 runs.

*Wivenhoe 116. Coggeshall 118 for 4. Coggeshall (20) bt Wivenhoe (3) by 6 wkts.

Played on Monday

*Coggeshall 178 for 8. Harwich & Dovercourt 74. Coggeshall (20) bt Harwich (4) by 104 runs.

Wivenhoe 114. *Ipswich 116 for 3. Ipswich (20) bt Wivenhoe (2) by 7 wkts.

Sudbury 208 for 7. *Mistley 100. Sudbury (20) bt Mistley (4) by 108 runs.

* denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter