Woolpit edge home in a thriller against Mistley

A NARROW win in a thrilling finish against Mistley kept Woolpit top of Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship.

Damien Smith was run out off the penultimate delivery of Saturday’s match as Woolpit edged home by just three runs to maintain their lead over Haverhill.

Chasing 169 for victory, the home team dipped from 30 for one to 85 for eight, before Paul Garwood and Stuart Dove added 41 for the ninth wicket.

When Garwood departed for 19, after a partnership based on sound shot selection and sensible running between the wickets, Mistley still required a further 43.

Stuart Dove and Smith then added 39, before Smith was adjudged run out, leaving his partner stranded on 40 not out and Woolpit winners.


You may also want to watch:


Earlier, opener Craig Rutterford’s 44 from 91 balls was the mainstay of the visitors’ innings, with useful contributions from Matt Collinge (32), Dom Crame (25) and Will Parker (20) in their 168 all out, Kyran Young claiming 15.5-3-40-4.

There was an equally exciting end to the match at Frinton, where the home team hung on to win by four runs against Coggeshall.

Most Read

Maldon recorded their first victory of the campaign thanks to a four-wicket success at Lakenheath.

Gary Bannister bagged four for 20 as the home team were bundled out for exactly 100, and skipper Jimmy Ainscough’s 26 off just 29 balls provided the impetus to see his side get across the finishing line.

Mildenhall picked up their first win of the season thanks to an 80-run victory over Ipswich.

Azeen Ghumman, Mildenhall’s new player-coach, made 61, Andrew Squire a fine 50 before he was run out, Fran Bester a solid 44 and Steve Lankester a quickfire 41 not out in their total of 257 for five.

Joe Rusby (35) and James Alder (77) put together a century opening partnership, albeit slowly, and the innings fell away as they were dismissed for 167.

Haverhill’s 36-run win at home to Exning kept their visitors rooted to the foot of the table, after four rounds of matches, along with Elmstead Grasshoppers, who went down by 57 runs at Wivenhoe.

Marshall Hatchick Two Counties Championship scoreboard

DIVISION ONE

*Frinton 194 for 9. Coggeshall 190 for 9. Frinton (19pts) bt Coggeshall (8pts) by 4 runs.

*Haverhill 156 for 9. Exning 120. Haverhill (20pts) bt Exning (5pts) by 36 runs.

*Lakenheath 100 (M Harvey 27, G Bannister 4 for 20). Maldon 101 for 6 (J Glenn 28, J Ainscough 26, D Reynolds 3 for 50). Maldon (20pts) bt Lakenheath (4pts) by 4 wkts.

*Mildenhall 257 for 5. Ipswich 177 for 7. Mildenhall (18pts) bt Ipswich (6pts) by 80 runs.

Woolpit 168. *Mistley 165. Woolpit (20pts) bt Mistley (8pts) by 3 runs.

*Wivenhoe 163 for 9. Elmstead Grasshoppers 106. Wivenhoe (20pts) bt Elmstead Grasshoppers (5pts) by 57 runs.

DIVISION TWO

*Abberton v Worlington - match cancelled, Abberton 6pts, Worlington 6pts.

*Braintree 263- for 7. Brightlingsea 184. Braintree (20pts) bt Brightlingsea (7pts) by 79 runs.

Woodbridge & OW 192 for 7. *Easton 138 for 9. Woodbridge & OW (19pts) bt Easton (5pts) by 54 runs.

*Hadleigh 199 for 9. Brockley 57. Hadleigh (20pts) bt Brockley (4pts) by 142 runs.

*Ipswich & ES 201 for 9. Dunmow 70. Ipswich & ES (20pts) bt Dunmow (4pts) by 131 runs.

Mildenhall II 141 for 8. *Witham 142 for 1. Witham (19pts) bt Mildenhall II (2pts) by 9 wkts.

DIVISION THREE

Bury St Edmunds II 78. *East Bergholt 84 for 5. East Bergholt (20pts) bt Bury St Edmunds II (2pts) by 5 wkts.

Kelvedon & Feering 180 for 9. *Felixstowe 186 for 5. Felixstowe (19pts) bt Kelvedon & Feering (6pts) by 5 wkts.

Copford 240 for 8. *Halstead II 65. Copdord (20pts) bt Halstead II (4pts) by 175 runs.

Long Melford 293 for 8. *Little Bardfield Village 184. Long Melford (20pts) bt Little Bardfield Village by 109 runs.

*Stowmarket 144 for 8. Yoxford 147 for 6. Yoxford (19pts) bt Stowmarket (5pts) by 4 wkts.

Coggeshall II 135. *Sudbury II 138 for 4. Sudbury II (20pts) bt Coggeshall II (4pts) by 6 wkts.

DIVISION FOUR

*Clacton II 249 for 5, Witham II 136. Clacton II (20pts) bt Witham II (4pts) by 113 runs.

*Copdock & OI II 169 for 7. Hadleigh II 172 for 7. Hadleigh II (18pts) bt Copdock & OI II (6pts) by 3 wkts.

Exning II v Earl Stonham - Earl Stonham (20pts) bt Exning II (0pts) by concession.

Mistley II 98. *Ipswich II 100 for 0. Ipswich II (20pts) bt Mistley II (0pts) by 10 wkts.

Frinton II 149 for 8. *Needham Market 150 for 8. Needham Market (19pts) bt Frinton II (6pts) by 2 wkts.

Ipswich & ES II 142. *Woolpit II 146 for 5. Woolpit II (20pts) bt Ipswich & ES II (4pts) by 5 wkts.

DIVISION FIVE

St Margarets 263 for 5. *Bury St Edmunds III 115 for 9. St Margarets (19pts) bt Bury St Edmunds III (3pts) by 148 runs.

Wivenhoe II 159 for 9. *Elmstead Grasshoppers II 148. Wivenhoe (20pts) bt Elmstead Grasshoppers II (6pts) by 11 runs.

*Great Bromley 286 for 3. Abberton II 121. Great Bromley (20pts) bt Abberton II (2pts) by 165 runs.

*Kelvedon & Feering II 110. Harwich & Dvercopurt 85. Kelvedon & Feering II (20pts) bt Harwich & Dovercourt (5pts) by 25 runs.

*Maldon II 101, Boxted 102 for 2. Boxted (20pts) bt Maldon II (2pts) by 8 wkts.

*Mildenhall III 220 for 6. Tuddenham 161. Mildenhall III (20pts) bt Tuddenham (6pts) by 59 runs.

DIVISION SIX

*Brightlingsea II 239 for 9. Braintree II 89. Brightlingsea II (20pts) bt Braintree II (4pts) by 150 runs.

Felixstowe Corinthians 170. *Earls Colne 63. Felixstowe Corinthians (20pts) bt Earls Colne (5pts) by 107 runs.

*Long Melford II 150 for 8. Haverhill II 151 for 7. Haverhill II (19pts) bt Long Melford II (6pts) by 3 wkts.

*Melton St Audrys 226. Mildenhall IV 109 for 9. Melton St Audrys (19pts) bt Mildenhall IV (6pts) by 117 runs.

*Nacton 178 for 6. Ipswich III 159. Nacton (20pts) bt Ipswich III (6pts) by 19 runs.

DIVISION SEVEN

*Copford II 156 for 6. Sudbury III 126. Copford II (20pts) bt Sudbury III (5pts) by 30 runs.

Halstead III v East Bergholt II. East Bergholt II (20pts) bt Halstead III (0pts) by concession.

*Kesgrave 303-5, Stowmarket II 23. Kesgrave (20pts) bt Stowmarket II (2pts) by 280 runs.

Coggeshall III 208. *Maldon III 131. Coggeshall III (20pts) bt Maldon III (7pts) by 77 runs.

*St Osyth 177 for 8. Felixstowe II 178 for 2. Felixstowe II (19pts) bt St. Osyth (5pts) by 8 wkts.

DIVISION EIGHT EAST

*DBSL 73. Easton II 74 for 3. Easton II (20pts) bt DBSL (1pt) by 7 wkts.

*Ipswich IV 168 for 8. Worlingworth 169 for 2. Worlingworth (19pts) bt Ipswich IV (4pts) by 8 wkts.

*Stradbroke 172. Woodbridge & OW II 52. Stradbroke (20pts) bt Woodbridge & OW II (5pts) by 120 runs.

*Sudbourne Hall 187 for 7. St Margarets II 88. Sudbourne Hall (20pts) bt St Margarets II (3pts) by 99 runs.

DIVISION EIGHT SOUTH

West Mersea 236. *Coggeshall IV 108. West Mersea (20pts) bt Coggeshall IV (6pts) by 128 runs.

West Bergholt 105. *Harwich & Dovercourt II 110 for 5. Harwich & Dovercourt II (20pts) bt West Bergholt (3pts) by 5 wkts.

Eight Ash Green 231 for 6. *Kelvedon & Feering III 83. Eight Ash Green (20pts) bt Kelvedon & Feering III (3pts) by 148 runs.

*Tendring 95. Brantham 96 for 4. Brantham (20pts) bt Tendring (2pts) by 6 wkts.

DIVISION EIGHT WEST

Brockley II v Bury St Edmunds IV - result not received.

*Nowton 136. Lakenheath II 115. Nowton (20pts) bt Lakenheath II (6pts) by 21 runs.

*Walsham-le-Willows 331 for 2. Battisford 55. Walsham-le-Willows (20pts) bt Battisford (1pt) by 276 runs.

*Worlington II 259 for 6. Haverhill III 144 for 4. Worlington II (17pts) bt Haverhill III (5pts) by 115 runs.

DIVISION C

Frinton 173 for 5. *Brightlingsea 119. Frinton (20pts) bt Brightlingsea (3pts) by 54 runs.

Clacton 196 for 6. *Coggeshall 194 for 9. Clacton (19pts) bt Coggeshall (7pts) by 2 runs.

Ipswich 149. *Wivenhoe* 150 for 2. Wivenhoe (20pts) bt Ipswich (3pts) by 8 wkts.

DIVISION C CUP

*Mistley 140 for 8. Kelvedon & Feering 142 for 1. Kelvedon & Feering won by 9 wkts.

LADIES T20

*Battisford 67. Bury St Edmunds 68 for 0. Bury St Edmunds (20pts) bt Battisford (1pt) by 10 wkts.

*Frinton v Maldon - result not received.

Battisford v Frinton. Battisford (20pts) bt Frinton (0pts) by concession.

LADIES CHALLENGE

*Cambridge NCI v Easton. Easton (20pts) bt Cambridge NCI (0pts) by concession.

*Ipswich 170 for 6. Woodbridge & OW 149 for 8. Ipswich (19pts) bt Woodbridge & OW (7pts) by 21 runs.

Mildenhall 52. *Woolpit 43. Mildenhall (20pts) bt Woolpit (5pts) by 9 runs.

*Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus