Woolpit lose for first time as Mildenhall close gap at top

MILDENHALL closed the gap to just eight points as Marshall Hatchick Two Counties Championship Division One leaders Woolpit lost for the first time this season.

Maldon inflicted a seven-wicket defeat on Woolpit, for whom only Michael Jones (57) and Will Parker (28) made double figures in their total of 132 on Saturday as Jack Riley removed the top three on his way to figures of 14-2-33-4.

Chris Harris (45) and Ian Elliott (59 not out) then eased Maldon to victory with 17 balls to spare.

Lakenheath remained rooted to the foot of the table after an eight-wicket loss to near neighbours.

Michael Reeve (48) and Robert Horrex (56) added 94 for the fourth wicket in the home team’s 158 for nine, but thanks to an opening stand of 108 between Tom Westley (84) and Fran Bester (39) Mildenhall raced to their target in just 22.5 overs.

Elmstead Grasshoppers recorded their second win of the campaign against Exning in a match which featured two centuries.

Tim Catley’s undefeated 103 provided the backbone of the home team’s total of 202 for six, with Doug Harris bagging 16-2-49-5.

Most Read

Jordan Elliott (101) and Mark Perrin (43) then added 118 for the second wicket before both fell to Catley as Grasshoppers romped to a seven-wicket win to leapfrog Exning and Coggeshall, who lost by eight wickets at home to Ipswich, after they were restricted to 140 for eight.

Mistley moved up to third place after a comprehensive victory at Haverhill, who consequently drop to fifth.

Haverhill were back in the pavilion for only 68 before Richard Pineo followed up his 16-4-22-5 with 30 not out.

The day’s other top-flight encounter saw Frinton win the Essex derby at home to Wivenhoe by six wickets, after they successfully chased 178 to win.

Essex batsman Billy Godleman’s 74 underpinned Wivenhoe’s innings, but Trevor Moulton followed his four wickets by becoming one of four Frinton batsmen to score 30 or more in reply.

Witham won their eighth match in a row at the expense of visitors Ipswich & East Suffolk in the top-of-the-table clash in Division Two.

Opener Michael Headley, who scored 73, was one of Mark Sproats victims as he took 11-2-31-6, but no-one was able to play a major innings for IES as they ended 25 runs short.

Worlington walloped Mildenhall 2nd XI by 147 runs to move into second, Jimmy Watson leading the way with 125 not out, and Marlon Dias made 104 for Hadleigh, adding 122 with Tom Piddington (65 not out) in a seven-wicket win against Woodbridge & Old Woodbridgians.

Exning have withdrawn their 2nd XI side from Division Four of the competition. All their results have been expunged from the records and the table amended accordingly.

Marshall Hatchick Two Counties Championship scoreboard

DIVISION ONE

*Coggeshall 140 for 8. Ipswich 141 for 2. Ipswich (19pts) bt Coggeshall (3pts) by 8 wkts.

*Exning 202 for 6 (T Catley 103, D Monk 27, D Harris 5 for 49). Elmstead Grasshoppers 203 for 3 (J Elliott 101, M Perrin 43). Elmstead Grasshoppers (18pts) bt Exning (6pts) by 7 wkts.

*Haverhill 64 (R Pineo 5 for 22, S Dove 3 for 17). Mistley 68 for 2 (R Pineo 30no, G Stevens 21). Mistley (20pts) bt Haverhill (1pt) by 8 wkts.

*Lakenheath 158 for 9 (R Horrex 56, M Reeve 48, S Lankester 4 for 29). Mildenhall 161 for 2 (T Westley 84, F Bester 39, B Shepperson 37no). Mildenhall (19pts) bt Lakenheath (4pts) by 8 wkts.

Wivenhoe 174 for 8 (B Godleman 74, M Durrell 28, G Dunstan 28, T Moulton 4 for 46). *Frinton 177 for 4 (R Reifer 44, M Foakes 37, T Moulton 34, R Stockdale 31no, M Jones 22, H Burnett 3 for 64). Frinton (19pts) bt Wivenhoe (5pts) by 6 wkts.

Woolpit 132 (M Jones 57, W Parker 28, J Riley 4 for 33). *Maldon 136 for 3 (I Elliott 59no, C Harris 45). Maldon (20pts) bt Woolpit (3pts) by 7 wkts.

DIVISION TWO

*Braintree 279 for 6 (W Jackson 87, R Ainsley 50, R Jones 43, R Vickery 29, N Butler 26, T Swadon 3 for 51). Abberton 109 (M Johnson 58no, R Holt 6 for 30). Braintree (20pts) bt Abberton (4pts) by 170 runs.

*Brightlingsea 125. Brockley 108. Brightlingsea (20pts) bt Brockley (6pts) by 17 runs.

Dunmow 184 for 7. *Easton 170. Dunmow (20pts) bt Easton (6pts) by 14 runs.

Woodbridge & OW 209 for 8 (B Hammett 72, A Green 56, M Parker 29, T Piddington 3 for 41). *Hadleigh 213 for 3 (M Dias 104, T Piddington 65no). Hadleigh (19pts) bt Woodbridge & OW (6pts) by 7 wkts.

Worlington 277 for 3 (J Watson 125no, C Baugh 68, T Osborn 43). *Mildenhall II 130 (R Cross 68, P Marston 3 for 37). Worlington (20pts) bt Mildenhall II (3pts) by 147 runs.

*Witham 178 for 9 (M Headley 73, K Hawes 26, J Trigg 23no, M Sproats 6 for 31). Ipswich & ES 153 (M Worne 36, K Mildenhall 30, M Sproats 26, J Sambrook 4 for 21, J Wakelin 3 for 37). Witham (20pts) bt Ipswich & E.S. (7pts) by 25 runs.

DIVISION THREE

*Copford 145. Sudbury II 89. Copford (20pts) bt Sudbury II (5pts) by 56 runs.

*East Bergholt 124. Kelvedon & Feering 125 for 5. Kelvedon & Feering (20pts) bt East Bergholt (3pts) by 5 wkts.

*Felixstowe 135. Little Bardfield Village 136 for 4. Little Bardfield Village (20pts) bt Felixstowe (4pts) by 6 wkts.

Halstead II 161 for 7. *Bury St Edmunds II 162 for 8. Bury St Edmunds II (18pts) bt Halstead II (7pts) by 2 wkts.

*Stowmarket 96. Coggeshall II 97 for 9. Coggeshall II (20pts) bt Stowmarket (4pts) by 1 wkt.

*Yoxford 220 for 6. Long Melford 222 for 5. Long Melford (18pts) by Yoxford (7pts) by 5 wkts.

DIVISION FOUR

*Copdock & OI II 162. Clacton II 141. Copdock & OI II (20pts) bt Clacton II (7pts) by 21 runs.

Hadleigh II 306 for 5. *Earl Stonham 202. Hadleigh II (20pts) bt Earl Stonham (7pts) by 104 runs.

*Mistley II 133 for 8. Frinton II 134 for 2. Frinton II (19pts) bt Mistley II (3pts) by 8 wkts.

Witham II 188 for 6. *Ipswich & ES II 165 for 8. Witham II (19pts) bt Ipswich & ES II (6pts) by 23 runs.

*Woolpit II 200 for 5. Needham Market 201 for 7. Needham Market (17pts) bt Woolpit II (8pts) by 3 wkts.

DIVISION FIVE

Boxted 264 for 3. *Abberton II 169. Boxted (20pts) bt Abberton II (4pts) by 95 runs.

Bury St Edmunds III 67. *Wivenhoe II 69 for 1. Wivenhoe II (20pts) by Bury St Edmunds III (0pts) by 9 wkts.

Great Bromley 181. *St. Margarets 182 for 7. St Margarets (20pts) bt Great Bromley (7pts) by 3 wkts.

Harwich & Dovercourt 147. *Tuddenham 111. Harwich & Dovercourt (20pts) bt Tuddenham (6pts) by 36 runs.

Kelvedon & Feering II 143. *Elmstead Grasshoppers II 136. Kelvedon & Feering II (20pts) bt Elmstead Grasshoppers II (7pts) by 7 runs.

Mildenhall III 191 for 9. *Maldon II 91. Mildenhall III (20pts) bt Maldon II (4pts) by 100 runs.

DIVISION SIX

*Earls Colne 169 for 7. Brightlingsea II 99. Earls Colne (20pts) bt Brightlingsea II (3pts) by 70 runs.

Haverhill II 144 for 8. *Felixstowe Corinthians 50. Haverhill II (20pts) bt Felixstowe Corinthians (4pts) by 94 runs.

*Ipswich III 175 for 8. Braintree II 163 for 6. Ipswich III (18pts) bt Braintree II (7pts) by 12 runs.

*Long Melford II 106. Melton St Audrys 107 for 5. Melton St Audrys (20pts) bt Long Melford (3pts) by 5 wkts.

Mildenhall IV 94, *Nacton 98 for 1. Nacton (20pts) bt Mildenhall IV (0pts) by 9 wkts.

DIVISION SEVEN

*Coggeshall III 175. Stowmarket II 161. Coggeshall III (20pts) bt Stowmarket II (8pts) by 14 runs.

East Bergholt II 214 for 8. *Sudbury III 205. East Bergholt II (20pts) bt Sudbury III (9pts) by 9 runs.

Felixstowe II 193. *Halstead III 178 for 8. Felixstowe II (19pts) bt Halstead III (9pts) by 15 runs.

*Kesgrave 190 for 7. Copford II 168 for 8. Kesgrave (19pts) bt Copford II (6pts) by 22 runs.

*St Osyth 163. Maldon III 126. St Osyth (20pts) bt Maldon III (7pts) by 37 runs.

DIVISION EIGHT EAST

St Margarets II 133. *Eye & District 135 for 6. Eye & District (20pts) bt St Margarets II (5pts) by 4 wkts.

*Stradbroke 135. DBSL 136 for 2. DBSL (20pts) bt Stradbroke (3pts) by 8 wkts.

Woodbridge & OW II 162. *Sudbourne Hall 166 for 7. Sudbourne Hall (20pts) bt Woodbridge & OW II (6pts) by 3 wkts.

DIVISION EIGHT SOUTH

*Hawich & Dovercourt II 215 for 8. Kelvedon & Feering III 157. Harwich & Dovercourt II (20pts) bt Kelvedon & Feering III (7pts) by 58 runs.

*Tendring 323 for 8. Coggeshall IV 148. Tendring (20pts) bt Coggeshall IV (6pts) by 175 runs.

*West Mersea 153. Brantham 107 for 8. West Mersea (19pts) bt Brantham (6pts) by 46 runs.

*Witham III 89. Eight Ash Green 90 for 8. Eight Ash Green (20pts) bt Witham III (4pts) by 2 wkts.

DIVISION EIGHT WEST

*Brockley II v Elveden - result not received.

*Haverhill III 41. Walsham-le-Willows 45 for 1. Walsham-le-Willows (20pts) bt Haverhill III (0pts) by 9 wkts.

Bury St Edmunds IV 63. *Nowton 64 for 1. Nowton (20pts) bt Bury St Edmunds IV (0pts) by 9 wkts.

Lakenheath II 105. *Worlington II 107 for 2. Worlington II (20pts) bt Lakenheath II (2pts) by 8 wkts.

LADIES T20

*Battisford v Mistley - scores unknown, Mistley (16pts) bt Battisford (6pts).

Battisford 50 for 7. *Bury St Edmunds 51 for 1. Bury St Edmunds (18pts) bt Battisford (0pts) by 9 wkts.

*Bury St Edmunds 90 for 6. Mistley 85 for 6. Bury St Edmunds (18pts) bt Mistley (6pts) by 5 wkts.

DIVISION C

Kelvedon & Feering 145 for 8. *Brightlingsea 147 for 4. Brightlingsea (19pts) bt Kelvedon & Feering (4pts) by 6 wkts.

Ipswich v Frinton - match cancelled, Ipswich (6pts), Frinton (6pts).

Mistley v Coggeshall - match cancelled, Mistley (6pts), Coggeshall (6pts).

Wivenhoe v Clacton match cancelled, Wivenhoe (6pts), Clacton (6pts).

LADIES T20

*Felixstowe v Frinton - result not received.

LADIES CHALLENGE

*Mildenhall v Easton - match cancelled.

*Denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter