HEAVY HORSES
SUFFOLK
3. Gelding, two or three years old: G Cass - Eyke Sir Winston
4. Gelding, four and over, foaled 2006 or before: Mrs Fiona Clark - Block Fen Jester
5. Special – Best gelding: Mrs Fiona Clark - Block Fen Jester
6. Filly, two or three years old: M H Tollemache - Clemmills Anya
7. Special – best two-year-old filly bred by the exhibitor: N Bradley, & J Purse - Fenland Pearl
8. Mare, four and over, foaled 2006 or before: Mr J Latham - Whitton Violet
9. Foal entered in class 9: S Hewett, & T Walne - Whitton Teazle
10. Mare, four years old and over, with foal at foot: Rede Hall Farm Park - Withersfield Ruby
11. Special – Best mare and foal: S Hewett & T Walne - Whitton Daisy
12. Special – Best foal eligible for entry in Suffolk Stud Book: Rede Hall Farm Park - Withersfield Ruby
13. Champion – Best mare or filly: M H Tollemache - Clemmills Anya
14. Special – mare, two and over with the best feet:
15. Stallion, two or three years old, foaled in 2007 or 2008: P C Morley - St George’s Kingston
16. Stallion, four and over, foaled in or before 2006: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles
17. Champion – best stallion: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles
18. Special – gelding or stallion with the best feet:
19. Special – mare, stallion or gelding with the best feet:
20. Special – best two Suffolk Horses, the property of one exhibitor: M H Tollemache - Tollemache Dorothy
21. Supreme Champion: Professor David Cadman - Besthorpe Achilles
TURNOUTS – ANY HEAVY BREED
38. The Heavy Horse Pairs Trade Turnout, mare, gelding or mixed: J H Goodwin - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)
39. The Heavy Horse Pairs Turnout: P T Smith - Colony Millennium & Lockspit King Louis, Suffolks,
40. Special Best Heavy Horse Pairs Trade Turnout: J H Goodwin, - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)
41. Special Best Suffolk Pair: Mr George Paul & Suffolk Punch Trust - Colony Nettles & Colony Oaken, Suffolk,
42. The Heavy Horse Teams mare, gelding or mixed: J H Goodwin - Capespan Shires, Shires, (Bottle Dray)
HEAVY HORSE OBSTACLE DRIVING
48. Pairs heavy horse obstacle driving: John McDermott - Moon du Mont & Malisse du Mont
RIDDEN HUNTERS
75. Lightweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mrs Jill Jerram - Dunbeacon
76. Middleweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr J Ryder-Phillips - Kelly’s Hero
77. Heavyweight Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr L Holt - Act Flyn Lad
78. Champion - Best Ridden Hunter: Mrs Jill M Jerram - Dunbeacon
79. Ladies’ Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr & Mrs M Tollemache - Intuition II
80. Small Hunter Mare or Gelding, 4 years old or over: Mr W P Bowdler - Unlimited
NOVICE WORKING HUNTERS
83. Mares or Gelding, four or over: Miss Emma Walker - Enrico
WORKING HUNTERS
84. For Mares or Geldings, 4 years old and over, exceeding 148cms: Mrs Ann Lewis - Ringwood Touch and Go
RIDING HORSES (RIDDEN)
108. Small riding horse: Mrs S Church- The Queen of Hearts
109. Large riding horse: H Whiteley-John- Sea Ocean Field
110. Champion: H Whiteley-John - Sea Ocean Field
PRIVATE DRIVING
147. Novice horse or pony: Miss E Millen - Barham Sweet Charity
148. Single, pair or tandem, non-Hackney type, over 138cms: Mrs Terri Wade & Mr Albert Brazier - Kallistalodge Joey
149. Special – best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies over 138cms: R Clifton-Brown - Cukros & Igaal
150. Single, pair or tandem, non-Hackney type, under 138cms: Team Fuller - Trehewyd Brenin Arthur
151. Special – best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies under 138cms: Mr & Mrs J L Snowdon - Gometra Halyard & Rex of Larkrise
152. Single, pair or tandem, Hackney type: Jean Clayden, Glenshane Prince
153. Special – best junior whip: None forward
154. Champion: Jean Clayden - Glenshane Prince
COACHING CLASS AND MARATHON
155. Teams to be driven to a Private, Road or Regimental coach: Mark Broadbent & Paul Rackham - Tunin, Tango, Vincent & Simon, Hackney x Dutch Warmblood, (private coach made by Fenix Carriages/Mark Broadbent), driven by Mark Broadbent
TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUT
159. Light trade turnout: Mrs Terri Wade & Mr Albert Brazier - Kallistalodge Joey
160. Old vehicle, in private or trade turnout, with two-wheeled vehicle: Mr Neil Winney - Glanvyrnwy Prince of Wales
161. Old vehicle, in private or trade turnout, with four-wheeled vehicle: Mr & Mrs J L Snowdon - Gometra Halyard & Rex of Larkrise
PLEASURE DRIVING
162. Pleasure driving: Mr & Mrs D Moyes - Brimestone the Zar
THE OSBORNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY
163. Pair, 122cms and under: 1 Chris Orchard - Carriagehouse Insurance Touch & Go.
RIDDEN PONIES / SHOW PONIES
166. Pony, under 148cms, owned, exhibited, stabled and ridden by child living in Suffolk: Mrs David Barham - Ropewalk Viscountess
167. Pony on leading rein, under 122cms: HILLYARD, Miss L Hillyard - Hightopps Magic Fairy
168. Open first ridden pony, under 122cms: T Guyett - Mosstock Saracen Lad
169. Special – Best exhibit from 167 or 168: Miss L Hillyard - Hightopps Magic Fairy
170. Pony, under 128cms: Miss L Hillyard - Daldorn Victoria Plum
171. Pony, 128-138cms: Mr J D Harvey - Rhos Emperor
172. Pony, 138-148cms: Mrs C Spencer- Braeglen Masquerade
173. Champion: Mr J D Harvey - Rhos Emperor
SHOW HUNTER PONIES
174. Lead rein pony of Hunter type: Mrs V Clark & Mrs J Lucas- Brookhall Wise King
175. Pony of Show Hunter type, under 122cms: Mrs D Burrill - Littlebriars Told You So
176. Pony of show Hunter type, 122-133cms: V Windsor-Phillips, Dykebeck Wild Foxglove
177. Pony of show Hunter type, 133-143cms: T Guyett, Finkley Chitter Chatter
178. Pony of show Hunter type, 143-153cms: W J King, Mosstown Rockstar
179. Champion: V Windsor-Phillips, Dykebeck Wild Foxglove
BREEDING PONIES
186. Colt, Filly or Gelding, yearling not exceeding 134cms: Mrs K Fitt - Llanarth Caviar, Filly.
187. Colt, filly or gelding, 2 or 3 years old: B Skeet, Devon Stud - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.
188. Special - Best Youngstock: B Skeet - Devon Studd - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.
189. Brood mare, 138-148cms, with own foal at foot: Mr A & Miss C Constable, - Bracon Top Cat (with foal at foot by Hardwickview Moneyman), 9 years.
190 Special - Best Foal in previous class: Mr A & Miss C Constable - Bracon Top Cat (with foal at foot by Hardwickview Moneyman), 9 years.
191. Champion: B Skeet - Devon Stud - Breaglan Tickety Boo, Filly, 3 years.
IN-HAND SHOW HUNTER PONIES
192. Colt, filly or gelding, yearling, two or three years old: M Firth & K Pitts - Romanno Romany Gypsy
193. Brood mare, four or over, in foal or with foal at foot: None forward
194. Special – best foal from previous class: None forward
195. Barren mare or gelding: Mrs N J Bloss - Shining Example
196. Champion: M Firth & K Pitts - Romanno Romany Gypsy
MOUNTAIN AND MOORLAND NOVICE WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP
197. Stallion, Mare or Gelding, 4 years or over, under 122cms - Mrs N J Bloss - Forlan Honey Dundandy
198. Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 122cms-138cms: Mrs Melanie Morley - Bounds Adiemus
199. Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 138cms-148cms: Anne Marling - Castlefrench Starlight
200. Champion - Best Exhibit: Mrs N J Bloss - Forlan Honey Dundandy
MOUNTAIN & MOORLAND WORKING HUNTER PONY CHAMPIONSHIP
201. Stallion, Mare or Gelding, under 122cms: Julie S Barton - Moortown Honeyman
202. Stallion, Mare or Gelding, 122cms-138cms: Mrs Cottrell - Oakmill Burlington
203. Stallion, Mare or Gelding, 138cms-148cms: Mrs Sally Fuller Lewis - Elaphine Murphy
204. Champion - Best Exhibit: Mrs Sally Fuller Lewis - Elaphine Murphy
RIDDEN MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES
205. Exmoor, Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs old or over: Mrs J Ward - Thistle (A/295-A)
206. First ridden Dartmoor, Exmoor and Shetland, Mare or Gelding, 4 yrs old or over, not exceeding 128cms:
207. Dartmoor and Shetland. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs and over: Julie S Barton - Moortown Honeyman
208. Dales, Fell and Highland. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs and over: Mrs I J & Miss S Woolerton - Robbie of Allendale
209. Connemara and New Forest. Stallion, Mare or Gelding, 4 yrs old or over:
210. First Ridden Welsh. Mare or Gelding, 4 yrs old or over, not exceeding 128cms: Mrs Rachael Runnacles- Marshan Spray
211. Welsh. Stallion, Mare or Gelding, 4 years and over: Julie S Barton - Wotfield Trysor
212. Welsh. Stallion, Mare or Gelding, 4 years and over: BAGNALL, Miss A E K Bagnall - Pentrepiod the Judge
213. Special - Best First Ridden exhibit from classes 206 and 210
214. Champion - Best Exhibit from above classes
DARTMOOR & EXMOOR
215. Dartmoor. Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years.
216. Special – Best Dartmoor Foul from previous class: Non forward.
217. Exmoor. Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: F M Harrison - Anchor Bustard (A/419), 4 years, stallion.
218. Special – best Exmoor foal from previous class: Non forward.
219. Dartmoor or Exmoor, Filly, Colt or Gelding, 1, 2 or 3 yrs old: Mr & Mrs Wooderson - Elsinore Alan Partridge, 3 years, colt, Exmoor.
220. Special – best yearling in previous class: Non forward.
221. Special: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years, stallion.
222: Special: Julie S Barton - Moortown Honeyman, 10 years, stallion,
223: Special: The Exmoor Pony Society Best of Breed Rosette: Mr & Mrs Wooderson - Elsinore Alan Partridge, 3 years, colt, Exmoor.
DALES, FELL AND HIGHLAND
224: Mare, Stallion or Gelding, 4 yrs old or over: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino
225: Special - best Foal from previous class: None forward
226: Filly, Colt or Gelding, 3 yrs old or under: Mrs D E Walmsley - Ryedale Indy
227: Special, best yearling in previous class: Mrs C Carnegie - Murthwaite Alfie
228: Special, best entry from classes 224 and 226: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino
229: Special, breed society rosette offered for the best registered fell pony from classes 224 and 226: Mr & Mrs M Wooderson - Clifford Casino
CONNEMARA AND NEW FOREST
230. Mare, stallion or gelding: Campion Studd - Buttslawn Fantasia, 6 years, mare, New Forest.
231. Special – best foal from previous class: Non forward.
232. Filly, colt or gelding, three or under: Michelle Larkin - Chilham Pursuit, 2 years, colt, connemara.
234. Special: Campion Stud - Buttslawn Fantasia.
235. Special – highest placed Connemara pony in class 233: Michelle Larkin - Chilham Pursuit.
WELSH MOUNTAIN (Section A)
236. Stallion: Mark 7 Liz Kilbey - Lacy Buzbee, 13 years,
237. Mare or gelding: Miss Jo Rose, - Fayre Poppy, 4 years, mare.
238. Special – best foal in previous class: Non forward.
239. Filly, colt or gelding, yearling: Mrs A Overton-Ablitt - Colne Torpedo, colt,
240. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mrs A Overton-Ablitt - Colne Tiger Lily, 2 years, filly,
241. Special – best entry: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee.
WELSH PONIES (Section B)
242. Stallion: Angela Jackson - Farchynys Valliant, 4 years.
243. Mare or gelding: Mr & Mrs J R Greenleaf - Brookhall Porcelain, 6 years, mare.
244. Special – best foal in previous class: Ms Lynda Knights - Rhydhowell Miss Oliver.
245. Filly, colt or gelding, yearling: Roy Butters - Tasvalley Consort , colt.
246. Filly, colt or gelding, two or three years old: Wotfield Stud - Wotfield Xanthos, 3 years, colt.
247. Special – best entry: Mr & Mrs J R Greenleaf - Brookhall Porcelain.
WELSH PONY (COB TYPE) (Section C)
248. Stallion: G & D Deller - Relled Stud - Cilmaengwyn Welsh Jac, 4 years.
249. Mare or gelding: T A Hall - Ballagh Stud - D’Abernon Diva, 10 years, mare,
250. Special – best foal in previous class: Non forward.
251. Filly, colt or gelding, yearling:
252. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mr R Matthews - Llanidan Perlen, 3 years,
253. Special – best entry: Mr R Matthews - Llanidan Perlen.
WELSH COBS
254. Stallion: Mr M T Attrell, - Geler Sparc, 9 years.
255. Mare or gelding: Lee Smith - Trevallion Princess Pandora, 13 years, mare.
256. Special – best foal in previous class: Non forward.
257. Filly, colt or gelding, yearling: Lee Smith - Greenwing Crystal, filly.
258. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mr & Mrs B Hall - Murrayhall Inspiration, 3 years.
259. Special – best entry: Mr M T Attrell - Geler Sparc.
260. Special – best female Welsh section D: Lee Smith - Trevallion Princess Pandora.
SHETLAND
261. Mare, stallion or gelding: Mr R Cook - Abbotsbury Yasmin
262. Best foal in previous class: Mrs S M Cowie-Bland - Buckland Moon
263. Filly, colt or gelding, three or under: Mr & Mrs A Bromwich - Claife Vulcan
264. Special – best yearling in previous class: Non forward
265. Special – best Shetland pony from 260 and 262: Mr R Cook- Abbotsbury Yasmin
266. Special – best miniature Shetland pony in the above classes: Mrs J Exall - Buxted Jezebel
IN-HAND MOUNTAIN AND MOORLAND CHAMPIONSHIP
267. Champion: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee (50477)
BEST IN-HAND PONY
268. Special – best in-hand pony: Mark & Liz Kilbey - Lacy Buzbee (50477)
SHOW JUMPING
278. The speed derby: Mrs Lynne Barker - Temple Bronte Lola
279. The two star international trial: Lady Harris - Hello Sailor
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here