Day 1 results: Cattle

CATTLEHOLSTEIN307. Heifer in calf: Peter Brand Farms & Dain, S & J - Foxhole Blitz Fly.308. Heifer in milk: Paterson, R - Airfield A A Dolly.

CATTLE

HOLSTEIN

307. Heifer in calf: Peter Brand Farms & Dain, S & J - Foxhole Blitz Fly.

308. Heifer in milk: Paterson, R - Airfield A A Dolly.


You may also want to watch:


309. Champion heifer: Strachan, D & C - Rendham Aspen NAV Jane.

310. Cow, at least five months in calf with second calf: No entries.

Most Read

311. Cow, at least five months in calf with third or subsequent calf: Crawford & Co Ltd, T - Topcroft Capri Goldilocks.

312. Cow in milk, having calved twice: Strachan, D & C - Inch Storm Daphne.

313. Cow in milk, having calved three times: Cole & Sons Ltd, E S - Winfarthing Welcome.

314. Cow in milk, having calved four or more times: Easton College Farms Ltd - Marlingford Coni Grouse

315. Champion cow: Strachan, D & C - Inch Storm Daphne.

316. Supreme champion: Strachan, D & C - Inch Storm Daphne.

317. Special - best female: Cawston Limited, C R - Poringland Flax.

318. Special - female progeny of one sire: No entries.

319. Special - best group of three: Cawston Limited, C R - Poringland Star.

ANY OTHER DAIRY BREED

320. Heifer in calf with 1st calf: Burroughs & Son, E S - Oakalby Frosty Ema.

321. Heifer in milk: Bolderston & Partners - Marshview Rampage Conceit.

322. Junior cow in milk: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

323. Senior cow in milk: Suffolk Farmhouse Cheeses - Sharnford Marigold.

324. Dry crow, any age. Burroughs & Son, E S - Oakalby Breadwinner S Ruth.

325. Champion - best exhibit: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

326. Special - best group of three: Burroughs & Son, E S - Oakalby Venue S Ruth, Burroughs & Son, E S - Oakalby Lawyer Sheila, Burroughs & Son, E S - Oakalby Conrad Cherry.

327. Special - best Jersey heifer: Cawston Limited, C R - Poringland Eve.

328. Special - best cow or heifer registered in the Herd Book: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

330. Special - best female: Rapid Bay-UK - Rapid Bay-UK JJ Shakira.

331. Special - best Guernsey exhibit: Suffolk Farmhouse Cheeses - Sharnford Marigold.

332. Special - East Anglian Guernsey of the Year: Suffolk Farmhouse Cheeses - Sharnford Marigold.

RED POLL

333. Bull any age: Woolf, Madeline - Oak House Ulysses

336. Cow in milk: Thomson, I N - Lavenham New Dawn

338. Maiden heifer not under 10 months and not more than 22 months on June 1, 2009: Writtle College - Lordship Yuma.

339. Heifer in calf or in milk: Thomson, I N - Lavenham Rhiannon.

340. Champion female: Thomson, I N - Lavenham Rhiannon.

341. Special - best exhibit: Woolf, Madeline - Oak House Ulysses.

DEXTER

343. Heifer over 18 months in milk or in calf with 1st calf: Creasey, S R & R - Langley End Narcissi 2nd

344. Heifer under 18 months on day of the show: James, Mr & Mrs K - Sedgefen Valentine

345. Best Home-Bred Heifer from: Creasey, S R & R - Langley End Narcissi 2nd

346. Dry cow in calf: Creasey, S R & R - Langley End Alison

347. Champion female: Creasey, S R & R - Langley End Alison

348. Bull any age: Creasey, S R & R - Langley End Aechmea

349. Champion Bull: Creasey, S R & R - Langley End Aechmea

350. Best bull born on or after 1st January 2008: James, Mr & Mrs K - Sedgefen Jack

351. Best Exhibit: Creasey, S R & R - Langley End Aechmea

ABERDEEN ANGUS

352. Bull, born before January 1, 2008: Shadwell Estate Company Ltd - Shadwell Elfin.

353. Bull, born on or after January 1, 2008: Hawstead Lodge Herd - Hawstead Lodge Bury Mac.

354. Champion bull: Shadwell Estate Company Ltd - Shadwell Elfin.

355. Heifer, born on or after January 1, 2008: Jeary, D K - Briston Peggy Farthing.

356. Heifer, born on or after January 1, 2007 - January 1, 2008: Foxley Wood Angus Beef - Foxley Wood Daystar.

357. Cow in milk or in calf, born before January 1, 2007: Hawstead Lodge Herd - Hawstead Lodge Pamela.

358. Champion female. Foxley Wood Angus Beef - Foxley Wood Daystar.

359. Special - best exhibit: Shadwell Estate Company Ltd - Shadwell Elfin.

360. Special - best exhibit owned and bred by the exhibitor: Shadwell Estate Company Ltd - Shadwell Elfin.

HEREFORD

361: Best group of three: Hawstead Lodge Herd

362. Bull born on or after 1st January 2008: Wyand, B J - Primrose Edward

363. Bull born on or between 1st August and 31st December 2007: Wright & Son, A G - Badlingham Birr

364. Bull born before 1st August 2007: Smith & Sons, D C - Laxfield Rugby

365. Champion bull: Wright & Son, A G - Badlingham Birr

366. Heifer born on or after 1st January 2008: Newtoncroft Farms - Newtoncroft 1 Luna 137

367. Heifer born between 1st January 2007 and 31st December 2007: Newtoncroft Farms - Newtoncroft Luna 113

368. Cow or heifer born before 1st January 2007: Wyand, B J - Primrose Gay Maid 1st,

369. Champion female: Wyand, B J - Primrose Gay Maid 1st

370. Best exhibit: Wyand, B J - Primrose Gay Maid 1st

371. Best pair: Wright & Sons, A G - Badlingham Ballina,

372. Best Group of Three: Wright & Sons, A G - Badlingham Blossom, Badlingham Birr, Badlingham Ballina

BRITISH CHAROLAIS

373. Bull born on or after Jan 1, 2008: Wissington Charolais - Wissington Domino.

374. Bull born before Jan 1 2008: Wicks, M E & J A - Moathall Carlo.

375. Champion bull: Wissington Charolais - Wissington Domino.

376. Maiden heifer born on or after Jan 1, 2008: Brailes Livestock - Brailes Daisy.

377. Heifer born in 2007: Wissington Charolais - Wissington Cadbury.

378. Cow or heifer born before Dec 31 2006: Harper, R & D L - Weybread Tiffany.

379. Champion female: Harper, R & D L - Weybread Tiffany.

380. Special - best exhibit: Harper, R & D L - Weybread Tiffany.

381. Special - best group of three drawn from the British Charolais breed classes: Wissington Charolais - Wissington Domino.

BRITISH SIMMENTAL

382. Bull born on or after 1st April 2008: Dowley Mr & Mrs L J - Theberton Wellington.

383. Bull born on or between 1st January 2008 and 31st March 2008: Sapsedm D & Hind M K - Heathbrow Wizard.

384. Bull born before 1st January 2008: Gunther, P & L - Fircovert Samson.

385. Champion bull: Sapsedm D & Hind M K - Heathbrow Wizard.

386. Special, best bull: Sapsedm D & Hind M K - Heathbrow Wizard.

387. Cow in milk or in calf or heifer in calf, born in 2006, having calved before 3 years of age: Abram Farms, SD - Beetley Tamzin.

388. Cow in milk or in calf born before 1st January 2006: Sapsed, D & L - Dirnanean Sarah.

389. Heifer born on or after 1st January 2008: Hurn & Partners, A - Twyford Wyome.

390. Heifer born on or between 1st April 2007 and 31st December 2007: Sapsed, D & L - Dirnanean Varsay.

391. Heifer born on or between 1st January 2007 and 31st March 2007: Morter, T & S - Horsfordmanor Vanity.

392. Champion female: Sapsed, D & L - Dirnanean Sarah.

393. Best exhibit: Sapsed, D & Hind, M K - Heathbrow Wizard.

394. Best group of three: Sapsed, D & L - Heathbrow Winner.

LIMOUSIN

395. Bull born before 31st December 2007: Morris Farms Ltd - Blounts Cuckoo

396. Bull born on or after 1st January 2008: Brunton, Matt & Rose - Sheelin Daw

397. Champion bull: Morris Farms Ltd - Blounts Cuckoo

398. Maiden heifer born in 2008: Gooderham, P J - Sundale Dandy

399. Heifer born in 2007: Darwin Limousin - Darwin Celeste

400. Heifer in milk or in calf: Gooderham, P J - Sundale Bon Bon

401. Cow in milk or in calf: Darwin Limousin - Darwin Bounty

402. Champion female: Gooderham, P J - Sundale Bon Bon

403.

404. Best Group of Three: Gooderham, P J - Sundale Destroyer

SOUTH DEVON

405. Bull any age: Broome, M E & T E & Brewin, O - Welland Valley Hanbury.

406. Champion bull: Broome, M E & T E & Brewin, O - Welland Valley Hanbury.

407. Special - best bull born on or after January 1, 2008: Malthouse Livestock Ltd - Malthouse Falcon.

408. Heifer in calf, born in 2007: Archer, Mrs Jane - Brettles SAS Bluebell.

409. Maiden heifer born in 2008: Foster & Partners, N P - Fosmac Foxglove.

410. Cow with calf at foot who has had a full term calf since June 1, 2008: Broome, M E & T E & Brewin, O - Welland Valley Adora.

411. Champion female: Broome, M E & T E & Brewin, O - Welland Valley Adora.

412. Special - Best Exhibit: Broome, M E & T E & Brewin, O - Welland Valley Adora.

413. Special - Best Group of three drawn from the South Devon breed classes: Malthouse Livestock Ltd - Malthouse Conjurer.

HIGHLAND

414. Senior bull:

415. Junior bull, born in 2008: Ayres, J - Rob Roinmach of Reeches.

416. Champion bull: Ayres, J - Rob Roinmach of Reeches.

417. Cow, in calf or in milk, born before Jan 1 2006: Ayres, J - Eiteag of Reeches.

419. Heifer, born in 2007: Rainey, GJH, Netty

420. Heifer, born in 2008: Ayres, J - Susan Ruadh 2nd of Charnwood.

421. Champion female: Ayres, J - Eiteag of Reeches.

422. Best exhibit: Ayres, J - Eiteag of Reeches.

423. Best pair of animals: Ayres, J.

424. Best group of three: Rainey, GJH.

LONGHORN

425. Bull, any age: Wild, Mr & Mrs G H - Riffhams Burlington.

426. Champion bull: Wild, Mr & Mrs G H - Riffhams Burlington.

428. Heifer, born on or after Jan 1, 2008 Clarke & Sons, A K - Trelawny Image.

429. Heifer, born in 2007: Clarke & Sons, A K - Blackbrook Rowena.

430. Cow or heifer, in milk or in calf, born on or before Jan 1 2007: Coleman, Mrs S E - Chalkney Justice.

431. Champion female: Clarke & Sons, A K - Blackbrook Rowena.

432. Best Exhibit: Wild, Mr & Mrs G H - Riffhams Burlington.

433. Best group of three drawn from the Longhorn breed classes: Wild, Mr & Mrs G H - Riffhams Burlington.

ANY OTHER PURE BEEF BREED

434. Bull any age: Newell, J C & K J - Wereham Destiny

435. Champion bull: Newell, J C & K J - Wereham Destiny

436. Best bull born on or after Jan 1 2008: Newell, J C & K J - Wereham Destiny.

437. Heifer born in 2008: Barwood & Padfield - Brambles Lip Gloss.

438. Heifer, born in 2007: Barwood & Padfield - Piggots Candy Floss.

441. Champion female: Barwood & Padfield - Brambles Hot Lips.

442. Best Exhibit: Barwood & Padfield - Brambles Hot Lips.

443. Best Belgian Blue Exhibit: Newell, J C & K J - Wereham Destiny

444. Best Group of Three: Barwood & Padfield.

COMMERCIAL BEEF

445. Steer: Dickens, Mike - This That & Totha.

446. Steer: Ludgate, KW - Bungle.

447. Steer: Ludgate, KW - George.

448. Heifer: Fountaine, GR - Real Classy.

449. Heifer: Blythe, G & H - Ruby.

450. Heifer: Harvey & Son, Henry.

451. Champion: Dickens, Mike - This That & Totha.

452. Best butchers' beast: Dickens, Mike - This That & Totha.

453. Best exhibit: Dickens, Mike - This That & Totha.

454. Best pair: Fountaine, G R - Real Classy.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus