Suffolk Show day one results: Horses

HEAVY HORSESSUFFOLK

HEAVY HORSES

SUFFOLK

3. Gelding, two or three years old: Horkesley Park - Bunting & Sons, Horkesley Park Sovereign.

4. Gelding, four and over, foaled 2004 or before: Mr A Wagner, Nedging Golden Delight


You may also want to watch:


5. Special - Best gelding: Mr A Wagner, Nedging Golden Delight

6. Filly, two or three years old: Mr George Paul, Samford Topaz

Most Read

7. Special - best two-year-old filly bred by the exhibitor: N Syrett, Besthorpe Ruby

8. Mare, four and over, foaled 2004 or before: Mr & Mrs J W Fleming, Eyke Samphire

10. Mare, four years old and over, with foal at foot: Mr & Mrs J W Fleming, Eyke Thistle

11. Special - Best mare and foal: Mr & Mrs J W Fleming, Eyke Thistle

12. Special - Best foal eligible for entry in Suffolk Stud Book: Mr & Mrs J W Fleming, Eyke Mistrel

13. Champion - Best mare or filly: Mr George Paul, Samford Topaz

15. Stallion, two or three years old, foaled in 2005 or 2006: N Syrett, Besthorpe Ajax

16. Stallion, four and over, foaled in or before 2004: The Countess of Euston, Euston Malachite

17. Champion - best stallion: The Countess of Euston, Euston Malachite

19. Special - mare, stallion or gelding with the best feet: Mrs Fiona Clark, Block Fen Jester

20. Special - best two Suffolk Horses, the property of one exhibitor: Horkesley Park - Bunting & Sons, Withersfield Joy

21. Supreme Champion: The Countess of Eurston, Euston Malachite

TURNOUTS - ANY HEAVY BREED

43. The Heavy Horse Pairs Trade Turnout, mare or gelding: J H Goodwin, Capespan Shires

44. The Heavy Horse Pairs Agricultural Turnout, mare or gelding: P T Smith & Son, Lockspit King Louis & Colony Hope

46. Special - Best Suffolk Pair from class 43 and 44: Suffolk Punch Trust, Colony Nettles & Mahlen Eric

47. The Heavy Horse Teams. Three, four or six mares or geldings in harness with four-wheeled vehicle: J H Goodwin, Capespan Shires

LIGHT HORSES

RIDDEN HUNTERS

81. Lightweight hunter mare or gelding: Mr & Mrs J M Jerram, Azarax

82. Middleight hunter mare or gelding: L Heseltine, Kozee

83. Heavyweight hunter mare or gelding: Mr P Rouse, College Galileo

84. Champion: Mr & Mrs J M Jerram, Azarax

85. Ladies' hunter mare or gelding: Mr & Mrs J M Jerram, Azarax

86. Small hunter mare or gelding: Mr & Mrs M R Underwood, Talking Point

CLASSICAL LADIES SIDE-SADDLE and CONCOURS D'ELEGANCE

87. Classical ladies' side-saddle: Mrs Alexis Land, Crusading

88. Side-saddle concours d'elegance: Michelle Oliver, Citizens Mythical Maestro

WORKING HUNTERS

89. For mares or geldings, four or over, over 148cms: J Armstrong-Small, Zin Zan

RIDING HORSES (RIDDEN)

111. Small riding horse: Mrs S Church, The Queen of Hearts

112. Large riding horse: Miss Victoria Lucas, Kings Gold

113. Champion: Mrs S Church, The Queen of Hearts

PRIVATE DRIVING

150. Novice horse or pony: N M & O Fuller, Twink

151. Single, pair or tandem, non-Hackney type, over 138cms: Alan Taylor, Jack the Lad

152. Special - best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies over 138cms: None forward

153. Single, pair or tandem, non-Hackney type, under 138cms: N, M & O Fuller, Trehewyd Brenin Arthur

154. Special - best pair or tandem of fully-registered Mountain and Moorland ponies under 138cms: Mr & Mrs J L Snowdon, Gometra Halyard & Rex of Larkrise

155. Single, pair or tandem, Hackney type: Jean Clayden, Glenshane Prince

156. Special - best junior whip: Mr & Mrs J L Snowdon, Rex of Larkrise

157. Champion: Jean Clayden, Glenshane Prince

COACHING CLASS AND MARATHON

158. Teams to be driven to a Private, Road or Regimental coach: Paul Rackham & Mark Broadbent, Tunin, Tango, Simon & Vincent

TRADE AND VINTAGE VEHICLE TURNOUT

162. Light trade turnout: Mr James Edwards, Stapleford Meteor

163. Old vehicle, in private or trade turnout, with two-wheeled vehicle: Mr Neil Winney, Nobacs Black Jack

164. Old vehicle, in private or trade turnout, with four-wheeled vehicle: W T & H McDermott, Rocky

THE OSBORNE REFRIGERATORS DOUBLE HARNESS SCURRY

167. Pair, 122cms-148cms: Gareth Roberts, Darkhorse Fred & Barney

RIDDEN PONIES / SHOW PONIES

169. Pony, under 148cms, owned, exhibited, stabled and ridden by child living in Suffolk: Jessica Henson, Brookvale Super Trouper

170. Pony on leading rein, under 122cms: Mrs M Milner-Moore, Charn Secret Poem

171. Open first ridden pony, under 122cms: Mr N Grooby, Addington Lucky Charm

172. Special - Best exhibit from 170 and 171: Mr N Grooby, Addington Lucky Charm

173. Pony, under 128cms: Miss L Hillyard, Barkway Frivolity

174. Pony, 128-138cms: Mrs J Cambray, Derwent Soldiers Tale

175. Pony, 138-148cms: Mr J D Harvey, Rhos Emblem

176. Champion: Mr J D Harvey, Rhos Emblem

SHOW HUNTER PONIES

177. Lead rein pony of Hunter type: Mrs N J Bloss, Forlan Honey Dundandy

178. Pony of show Hunter type, under 122cms: Miss L Hillyard, Carnwood Kookaburra

179. Pony of show Hunter type, 122-133cms: Mr & Mrs P R Coulstock, Parkhill Cantona

180. Pony of show Hunter type, 133-143cms: Miss L Hillyard, Van Gogh

181. Pony of show Hunter type, 143-153cms: Mrs P Tann, Ovation

182. Champion: Miss L Hillyard, Van Gogh

BREEDING PONIES

189. Colt, filly or gelding, yearling under 121cms: Mr A Constable, Clareb Ruby Tuesday.

190. Colt, filly or gelding, yearling 121-141cms: Mrs S M Palmer, Palmfields Prince of Romance

191. Colt, filly or gelding, aged two, under 144cms: Lady Benton-Jones, Daldorn Spring Thyme

192. Colt, filly or gelding, aged three, under 146cms: Mrs D Herron, Castanya Starlite

193. Special - Best youngstock: Mrs D Herron, Castanya Starlite

194. Brood mare, under 138cms with own foal at foot: C Bell, Deanshill Maid of Honour

195. Special - best foal in previous class: C Bell, Deanshill Maid of Honour

196. Brood mare, 138-148cms, with own foal at foot: Mr & Mrs B P Rennocks, Kingvean Gypsy Star

197. Special - best foal in previous class: Mr & Mrs B P Rennocks, Kingvean Gypsy Star

198. Special - best brood mare: Mr & Mrs B P Rennocks, Kingvean Gypsy Star

199. Champion: Mr & Mrs B P Rennocks, Kingvean Gypsy Star

IN-HAND HUNTER PONIES

200. Colt, filly or gelding, yearling, two or three years old: Mrs D Herron, Rommano Royal Lochnager

201. Brood mare, four or over, in foal or with foal at foot: Mrs L Thorogood, Merryoaks Melody of Roses

202. Special - best foal from previous class: Mrs L Thorogood, Merryoaks Melody of Roses

203. Barren mare or gelding: Mr & Mrs N Thompson-Armstrong, Brantwood Orpheus

204. Champion: Mrs D Herron, Rommano Royal Lochnager

RIDDEN MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES

209. Connemara and New Forest: Mrs N Major, Mosstown Windy

211. Welsh (sections C and D): A J Barter, Gwynneparc Meredith

212. Welsh (sections A and B, under 128cms): Mrs M C Furlong-Harrison, Waitwith Pop-On

IN-HAND MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES

DARTMOOR AND EXMOOR

215. Dartmoor: Julie S Barton, Moortown Honeyman

216. Special - best Dartmoor foal: None forward

217. Exmoor: Mrs Elizabeth Barker, Threeshires Mercia

218. Special - best Exmoor foal: None forward

219. Special - Best Exmoor potential brood mare: Mrs Elizabeth Barker, Threeshires Mercia

221. Special - best yearling: None forward

222. Special - best Exmoor youngstock: Mrs Elizabeth Barker, Threeshires Consort

223. Special - best entry from 212, 214 and 217: Julie S Barton, Moortown Honeyman

224. Special - best Dartmoor pony from classes 212 and 217: Julie S Barton, Moortown Honeyman

225: The Exmoor Pony Society best of breed: Mrs Elizabeth Barker, Threeshires Consort

DALES, FELLS AND HIGHLAND

226. Mare, Stallion or gelding, four or over: W R Ireland, Kilmannan Black Pearl

227. Special - best foal from previous class: None forward

228. Filly, colt or gelding, three or under: Miss Dianne Barfield, Glenwestcastle Loch Tay

229. Special - best yearling in previous class: Miss Dianne Barfield, Glenwestcastle Loch Fionn

231. Special - best registered fell pony from 226 and 228: Peter Fenn, Castle Hill Prince III

CONNEMARA AND NEW FOREST

232. Mare, stallion or gelding: Julie S Barton, Galoon Rollover

233. Special - best foal from previous class: Connla Stud, Rathcoona Cove

234. Filly, colt or gelding, three or under: Miss J L Rose, Chilham Night Hawk

235. Special - best yearling in previous class: None forward

236. Special - best entry from 232 and 234: Julie S Barton, Galoon Rollover

237. Special - highest placed Connemara pony in class 236: Julie S Barton, Galoon Rollover

WELSH MOUNTAIN (Section A)

238. Stallion: Mrs J Etheridge, Wheelers Tip Top

239. Mare or gelding: Mrs R J Wales, Springlane Prosperity

240. Special - best foal in previous class: Mrs A Overton-Ablitt, Colne Tatiana

241. Filly, colt or gelding, yearling: Mrs A Overton-Ablitt, Colne Tinkerbelle

242. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mrs A Overton-Ablitt, Colne Flora

243. Special - best entry from 238, 239, 241 and 242: Mrs R J Wales, Springlane Prosperity

WELSH PONIES (Section B)

244. Stallion: Keith H Wright, Boreton Rockstar

245. Mare or gelding: Mr & Mrs J R Greenleaf, Brookhall Anemone

246. Special - best foal in previous class: Mr & Mrs J R Greenleaf, Brookhall Anemone

247. Filly, colt or gelding, yearling: Mr & Mrs R M Rodd, Marons Pearly Necklace

248. Filly, colt or gelding, two or three years old: Mr & Mrs J R Greenleaf, Brookhall Like a Butterfly

249. Special - best entry from 244, 245, 247 and 248: Mr & Mrs J R Greenleaf, Brookhall Anemone

WELSH PONY (COB TYPE) (Section C)

250. Stallion: James Scammell, Washingpool Llywelyn

251. Mare or gelding: Ceri Fell, Parvadean Delight

252. Special - best foal in previous class: None forward

253. Filly, colt or gelding, yearling: Miss S Creswell, Reset Fantasy

254. Filly, colt or gelding, two or three years old: Jessie Apicella, Oakmill Lysander

255. Special - best entry from 250, 251, 253 and 254: Ceri Fell, Parvadean Delight

WELSH COBS (Section D)

256. Stallion: Clemlev Stud, Ciffig Cymro Du

257. Mare or gelding: Angela Thomas, Navestock Welsh Flyer

258. Special - best foal in previous class: Mr & Mrs J E Lynn, Quaife Megan's Model

259. Filly, colt or gelding, yearling: Lee & Anna Smith, Greenwing Candy Girl

260. Filly, colt or gelding, two or three years old: Lee & Anna Smith, Greenwing Delilah

261. Special - best entry from 256, 257, 259 and 260: Lee & Anna Smith, Greenwing Candy Girl

262. Special - best female Welsh section D: Lee & Anna Smith, Greenwing Candy Girl

SHETLAND

263. Mare, stallion or gelding: Mrs S M Cowie-Bland, Buckland Moon

264. Best foal in previous class: None forward

265. Filly, colt or gelding, three or under: Mrs Amanda Hinchley, Beltoy Steltara

266. Special - best yearling in previous class: Mrs S M Cowie-Bland, Hodeam Briarrose

267. Special - best Shetland pony from 263 and 265: Mrs S M Cowie-Bland, Buckland Moon

268. Special - best miniature Shetland pony in the above classes: Mr & Mrs P K J Brightwell, Birling Parthia

IN-HAND MOUNTAIN AND MOORLAND CHAMPIONSHIP

269. Champion: Mrs R J Wales, Springlane Prosperity

BEST IN-HAND PONY

270. Special - best in-hand pony: Mrs R J Wales, Springlane Prosperity

SHOW JUMPING

280. The speed derby: M Whitaker, Ella

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus