Bitter taste of defeat for Brantham

BRANTHAM’S first taste of life in the Greene King Suffolk Premier League was a bitter one as they suffered after making the long cross-county trip to Lakenheath.

League newcomers Brantham conceded their opening match at Battisford, and only managed to conjure up nine men to go west to Lakenheath.

They then chased a lot of leather in the field as Ollie Wade (109) and Chris Palmer (85) put together a big opening partnership. Jon Tuffs (36) and Gareth Fletcher (33) also chipped in with useful runs as the home team posted a mighty 302 for five from 45 overs

In reply opener Colin Orman scored 19 and B Chinery batted well for an unbeaten 49, just missing out on his half-century although his team batted out the overs to reach 135 for seven.

Earl Stonham suffered their first defeat at Walsham. Ned Campbell (54) and Oli Jackson (51) led Walsham to a total of 243 for eight, and the visitors only managed 178 in reply. Rob Wrinch top-scored with 60, while Ben Davies picked up five for 37.


You may also want to watch:


Michael Hugman’s 53 helped Stradbroke Vikings to 173 against Worlingworth, who reached their target for the loss of eight wickets thanks mainly to Sam Chilvers, who scored 65 not out and shared the winning partnership with Derek Cook (17 not out).

In Division One of the Hunts County Bats Suffolk League Adam Mansfield’s century helped Sudbury to a convincing 132-run win over Lakenheath.

Most Read

Jack Backler followed up with four for 19 as Lakenheath were bowled out for 132, exactly half of the Sudbury total.

Worlington, meanwhile, lost their unbeaten record at the hands of near-neighbours Mildenhall. Frannie Bester scored 111, while Ben Shepperson (57) and Chris Baugh (48 not out) helped to give Mildenhall a total of 262 for four and despite 67 from Richard Ford Worlington ended on 241 all out.

Shepperson followed up with four for 47.

Adam Dellar’s 121 was in vain as Haverhill’s 251 for seven was overhauled by Woolpit, with Ollie Whiteman (116) and Parker (95) leading the way to a remarkable successful run chase.

Bury beat former champions Ampton & Culford by 70 runs in another high-scoring affair after posting 251 for eight.

Greene King Suffolk Premier League

*Stradbroke Vikings 173 (M Hugman 53, J Franklin-Mann 37, L Mallinson 20, I Absolon 3 for 47). Worlingworth 174 for 8 (S Chilvers 65no, G Mobbs 39, L Smith 3 for 29, J Gilbee 3 for 49). Worlingworth (20) bt Stradbroke (7) by 2 wkts.

*Lakenheath II 302 for 5 (O Wade 109, C Palmer 85, J Tuffs 36, G Fletcher 33). Brantham 135 for 7 (B Chinery 49no). Lakenheath II (20) bt Brantham (4) by 167 runs.

*Walsham 243 for 8 (E Campbell 54, O Jackson 51, R Partridge 28, B Davies 24, A Forbes 23no, S Hornsby 3 for 34, S Eade 3 for 37). Earl Stonham 178 (R Wrinch 60, S Martin 23, B Davies 5 for 37, R Partridge 3 for 49). Walsham (20) bt Earl Stonham (8) by 65 runs.

MSC Suffolk Alliance

Section A

Sudbourne Hall 169 for 7 (J Rice 46, P Clift 46, G Robson 29, S Das 3 for 48). *BT & Waldringfield 170 for 4 (R Harris 49, K Anand 39, K Akant 33no, S Das 30no). BT & Waldringfield (17) bt Sudbourne Hall (5) by 6 wkts.

*Rumburgh 157 (P Godbold 36, J Hubert 33, R Roberts 23, M Worne 4 for 36, A Gale 3 for 26). Kesgrave160 for 5 (A Gallant 78no, I Qureshi 21). Kesgrave (18) bt Rumburgh (5) by 5 wkts.

*Easton 242 for 3 (J Todd 73, T Huggins 21, S Nunn 67no, J Kimerling 43no, K Gooderham 3 for 44). Wortham 187 for 7 (S Crane 53, B Buckmaster 34, J Buckmaster 23, W Fiske 3 for 33). Easton (18) bt Wortham (6) by 55 runs.

Section B

*Needham Market 196 for 4 (S Cooper 96, A Burgess 54, A Stockton 3 for 34). Brantham 199 for 5 (A Stockton 137no). Brantham (17) bt Needham Market (7) by 5 wkts.

Worlingworth 204 (J Absolon 112no, J Rowntree 45, G Mattocks 5 for 40). *Southwold 207 for 6 (G Gorst-Allman 66, G Mattocks 44no, R Woodhall 31, J Barber 31). Southwold (20) bt Worlingworth (8) by 4 wkts.

*Caribbeans 130 (A Gibson 37, C Denness 23, R Marshall 3 for 16, N Jenkin 5 for 35). Woodbridge & OWs 132 for 3 (B Lambert 77no, M Smith 21). Woodbridge (19) bt Caribbeans (4) by 7 wkts.

*Martlesham Nomads 148 (K Wright 42, G Venn 44, J Silburn 4 for 23, F Parsons 4 for 36). St Margarets 149 for 6 (J Beaumont 51no, P Allen 52, W Gunson 3 for 37). St Margarets (18) bt Martlesham (6) by 18 runs.

Section C

*BT & Waldringfield II 187 for 8 (D Grimes 65, K Nunn 41, S Surendra 36, I Beard 3 for 46). Rosary Cavaliers 141 (I Beard 52, A Mayhew 30, A Barnes 4 for 28). BT & Waldringfield II (20) bt Rosary Cavaliers (7) by 46 runs.

*Eye 209 for 8 (P Shelley 127, W Gallagher 31). Ipswich & East Suffolk 92 (R Lockwood 3 for 19, R Edge 3 for 19). Eye (20) bt IES (5) by 117 runs.

Bawdsey 261 for 8 (P Mark 107, D King 50, J Rose 37). *Kesgrave II 184 for 8 (J Ling 76, S Pai 20). Bawdsey (19) bt Kesgrave II (9) by 77 runs.

Castle 187 (M Gilderson 45, D Clarke 33, S Clarke 24, A Leach 20, D Wash 4 for 12, J Lord 4 for 37). *Melton St Audry’s 153 for 9 (M Utting 41, S Dineen 33, D Wash 30, S Clarke 5 for 41). Castle (19) bt St Audry’s (9) by 34 runs.

Section D

*Stradbroke II 183 (M Wise 51, K Allum 26, L Smith 26, O Bickley 20, T Sills 5 for 16). Felixstowe 170 (A Hopkins 69, B Nichols 25). Stradbroke II (20) bt Felixstowe (9) by 13 runs.

*Worlingworth II 102. Saxmundham II 103 for 3. Saxmundham II (19) bt Worlingworth II (3) by 7 wkts.

DBSL 172 for 7 (M Phair 44no, A Underwood 62, K Lacey 3 for 15, J Sexton 3 for 11). *Felixstowe Corinthians 174 for 3 (J Sexton 95, I Sexton 40no). Felixstowe Corinthians (17) bt DBSL (5) by 7 wkts.

Nacton 151 for 9 (Simmons 22, J Warner 21, A Brunt 36no, S Button 4 for 32). *Yoxford 153 for 5 (S Button 63, G Knowles 38, A Cook 23no, B Tipping 4 for 46). Yoxford (18) bt Nacton (6) by 5 wkts.

Hunts County Bats Suffolk League

Division One

*Sudbury 264 for 9 (A Mansfield 114, C Phillips 33, K Moulton-Day 26, L Flack 3 for 50). Lakenheath 132 (D Wilderspin 30, A Leech 21, J Backler 4 for 19). Sudbury (20) bt Lakenheath (6) by 132 runs.

Mildenhall 262 for 4 (F Bester 111, B Shepperson 57, C Baugh 48no, C Baird 21). *Worlington 241 (R Ford 67, J Grande 34, G Ford 27, B Shepperson 4 for 47). Mildenhall (20) bt Worlington (7) by 21 runs.

Haverhill 251 for 7 (A Dellar 121, C Bradford 38). Woolpit 255 for 3 (O Whiteman 116, W Parker 95). Woolpit (20) bt Haverhill (8) by 7 wkts.

Bury St Edmunds 251 for 8. Ampton & Culford 181. Bury St Edmunds (20) bt Ampton & Culford (8) by 70 runs.

Acton 189 for 3 (W Ponsford 64no, N Wright 56). Edwardstone 188 ( Malcolm Gooderham 51, M Gooderham 33, L Phillips 4 for 37, S Fisher 3 for 27). Acton (20) bt Edwardstone ( 5) by 7 wkts.

Division Two

Brockley 228 (Webb 78, Blackledge 53, Fenner 38, Howe 5 for 46, Aghar 3 for 49). Hadleigh 122 (Howe 31, Grimwood 3 for 45). Brockley (20) bt Hadleigh (6) by 106 runs.

Withersfield 275 for 6 (A Edwards 116, C Bailey 52, D Balcomb 46, C Partridge 3 for 55). Mellis 147 (L Fairweather 44, K Arnold 34, M Giles 7 for 25). Withersfield (20) bt Mellis (5) by 128 runs.

Walsham le Willows 208 for 7 (B Davies 71, O Jackson 46, K Haynes 3 for 46). Stowmarket 156 (D Brett 40, M Rothon 5 for 35). Walsham le Willows (20) bt Stowmarket (6) by 52 runs.

Exning 180 for 5 (S Allen 57, D Monk 52). Brettenham 181 for 2 (J Ormes 63, B Barker 46no). Brettenham (20) bt Exning (5) by 8wkts.

Tuddenham 146. Battisford 148 for 2. Battisford (20) bt Tuddenham (3) by 8 wkts.

Division Three

Tendring Park 200 (M Willingham 70). Cavendish Wanderers 201 for 8 (E Burton 49). Cavendish Wanderers (20) bt Tendring Park (9) by 2 wkts.

Earl Stonham 189 for 9 (C Macrow 41, N Drewery 3 for 33). Rougham 190 for 3 (J Boor 112no). Rougham (20) bt Earl Stonham ( 5) by 7 wkts.

Lavenham 169 for 6 (C Boon 45, G Wigens 43, D Elliis 3 for 50). Thurston 54 (D Routledge 5 for 15, O Lamond 4 for 29). Lavenham (20) bt Thurston (3) by 115 runs.

Hartest & Coldham 252 for 6 (D Hodge 137no, M Roberts 44, D Jonssen 4 for 36). Nowton 158 (S Cordell 50, J Horley 40, J Armstrong 3 for 30). Hartest & Coldham (20) bt Nowton (6) by 94 runs.

BSSSC 150 for 6 (K Ahmed 41, A Jakeman 4 for 28). Horringer 62 (T Marwood 4 for 28, R Partridge 4 for 27). BSSSC (20) bt Horringer (3) by 88 runs.

Division Four

Sudbury II 185 for 9 (D Shropshire 59, J Pawsey 32). *Mildenhall II 186 for 4 (J Taylor 79, R van Overmeire 32, A Francis 30no). Mildenhall II (20) bt Sudbury II (7) by 6 wkts.

*Risby 74 (S Jacket 20no, C Nurse 5 for 22, O Beaumont 3 for 22). Bardwell 75 for 1 (S Larder 48no). Bardwell (20) bt Risby (0) by 9 wkts.

Battisford II 158 (N Ackeson 49, T Pemberton 30, L Hall 4 for 44). Long Melford 161 for 3 (D Bigg 69, B Byford 52). Long Melford (20) bt Battisford II (4) by 7 wkts.

Gt Cornard 112 (Lewis 30, Saville 6 for 9). Haverhill II 114 for 2 (Botten 50no, Brandejs 35). Haverhill II (20) bt Gt Cornard (2) by 8 wkts.

Division Five

Milden 166. Mellis II 59. Milden (20) bt Mellis (5) by 107 runs.

Stowupland 176 for 8 (A Parkin 46, D Ager 45, T Scarlett 30, D Bartholomew 4 for 27). Walsham le Willows II 179 for 6 (T Newman 66, L Palmer 45, K Gregory 3 for 38). Walsham le Willows II (20) bt Stowupland ( 7) by 4 wkts.

Elmswell 112 for 8 (J Barnes 30, O Day 4 for 12). Nowton Academy 87 (K Barnes3 for 15). Elmswell (20) bt Nowton Academy (4) by 25 runs.

Bury St Edmunds II 230 (A Kizis 73no, B Curran 46). Elveden 214 (S Firman 64, Harrington 63). Bury St Edmunds II (20) bt Elveden (10) by 16 runs.

Acton II 169 (C Goff 52, C Sturgeon 42, D Manthorpe 3 for 32). Hadleigh Academy 89 (A Crisp 43, C Goff 6 for 19). Acton II (20) bt Hadleigh Academy (5) by 80 runs.

* denotes home team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus