Haverhill bowl out Grasshoppers for just 39

HAVERHILL bowled out hosts Elmstead Grasshoppers for just 39 on Saturday to move up to second in Division One of the Marshall Hatchick Two Counties Championship.

The visitors successfully defended a total of only 102 as Amit Gupta (8-3-16-5) and Dan Poole(8-2-19-5) rolled Elmstead out in precisely 16 overs.

Simon Youngs, who took over as skipper towards the end of last season after Adam Dellar stood down, was delighted with his side’s success with a much-changed line-up this season.

“We lost five first-team regulars at the end of last season and another two or three who played half-a-dozen games as well,” said Youngs.

“We acquired two or three new players plus three or four who played a bit of first-team cricket last season are now likely to be playing a lot more first-team cricket.”


You may also want to watch:


One of Haverhill’s newcomers this season is Gupta, who had played for Halstead in the Gibbs Denley East Anglian Premier League for the past two seasons.

“Halstead play a league higher, but he lives in Cambridge and so had to come through Haverhill to get there,” said Youngs.

Most Read

“He also studies a lot and obviously playing for Halstead meant all-day cricket.

“He played a few games for us three years ago and knew some of the lads so I asked him if he was interested in joining us, and he agreed to do so.”

Youngs said of Saturday’s match: “We lost the toss, and we would have both bowled as it was damp, but the wicket was not as bad as the score suggests.

“I opened and when I came out I said 120-130 would be a decent score, but we were shy of that.”

Youngs’ 18-year-old son Luke, batting at No.4, top-scored with 34 as Michael Burle (15-3-18-4) led the way.

Ady Garnham, Daniel Carter and Dan White picked up two wickets each.

Youngs said: “If you bowled straight and on a length some of the balls were keeping low, so I thought if we bowled with discipline they would struggle. The plan was to make them earn every run.”

Five Haverhill batsmen were bowled, while four from Elmstead were bowled and three leg before.

“The two boys bowled absolutely brilliantly for us – a couple of balls they bowled would have got most people out,” added Youngs.

Haverhill were temporarily top of Division One on Saturday until the result of Woolpit’s win at home to Mildenhall was posted.

Michael Jones made 98 and Dom Crame 44 in their 189 for eight.

Despite 91 by opener Ben Shepperson, Mildenhall fell 15 runs short as Will Parker produced the impressive figures of 13-4-36-6.

Weekend scoreboard

Marshall Hatchick Two Counties Championship

DIVISION ONE

Haverhill 101 (L Youngs 34, M Burle 4 for 18). *Elmstead Grasshoppers 39 (A Gupta 5 for 16, D Poole 5 for 19). Haverhill (20pts) bt Elmstead Grasshoppers (5pts) by 62 runs.

*Woolpit 189 for 9 (M Jones 98, D Crme 44, J Holmes 3 for 29). Mildenhall 174 (B Shepperson 91, A Squire 22, W Parker 6 for 36). Woolpit (20pts) bt Mildenhall (7pts) by 15 runs.

Coggeshall v Lakenheath, Exning v Frinton, Ipswich v Wivenhoe, Maldon v Mistley - all matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION TWO

Abberton 140. *Mildenhall II 141 for 2. Mildenhall II (20pts) bt Abberton (3pts) by 8 wkts.

Ipswich & ES 281 for 9 (M Sproats 76, M Kumar 58no, S Worne 49, K Mildenhall 28, P Marston 4 for 52, J O’Loughlin 4 for 86) Worlington* 282 for 4 (C Baugh 135no, J Watson 49, C Estlea 47). Worlington (19pts) bt Ipswich & ES (7pts) by 6 wkts.

Witham 179 for 5. *Easton 155. Witham (20pts) bt Easton (5pts) by 24 runs.

Woodbridge & OW 95. *Brightlingsea 91. Woodbridge & OW (20pts) bt Brightlingsea (5pts) by 4 runs.

Brockley v Braintree, Dunmow v Hadleigh - both matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION THREE

*Long Melford 121, Stowmarket 78. Long Melford (20pts) bt Stowmarket (5pts) by 43 runs.

*Sudbury II 218 for 9. Bury St. Edmunds II 86. Sudbury II (20pts) bt Bury St Edmunds II (4pts) by 132 runs.

Copford v Coggeshall II, East Bergholt v Little Bardfield Village, Kelvedon & Feering v Halstead II, Yoxford v Felixstowe - all matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION FOUR

Ipswich II 61. *Hadleigh II 65 for 5. Hadleigh II (20pts) bt Ipswich II (2pts) by 5 wkts.

*Ipswich & ES II 117. Clacton II 119 for 6. Clacton II (20pts) bt Ipswich & ES II (4pts) by 4 wkts.

*Mistley II 163, Woolpit II 131 for 8. Mistley II (19pts) bt Woolpit II (7pts) by 32 runs.

Needham Market 193 for 4. *Witham II 169. Needham Market (20pts) bt Witham II (5pts) by 24 runs.

Earl Stonham v Copdock & OI II, Frinton II v Exning II - both matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION FIVE

Elmstead Grasshoppers II 144 for 9. *Bury St Edmunds III 145 for 6. Bury St Edmunds III (19pts) bt Elmstead Grasshoppers II (5pts) by 4 wkts.

*Tuddenham 204 for 6. Kelvedon & Feering II 102. Tuddenham (20pts) bt Kelvedon & Feering II (4pts) by 102 runs.

*Wivenhoe II 126, Great Bromley 127 for 4. Gt Bromley (20pts) bt Wivenhoe II (4pts) by 6 wkts.

Abberton II v Mildenhall III, Boxted v St Margarets, Harwich & Dovercourt v Maldon II - all matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION SIX

*Braintree II 210 for 6. Long Melford II 86. Braintree II (20pts) bt Long Melford II (3pts) by 124 runs.

*Haverhill II v Earls Colne. Haverhill II 20pts bt Earls Colne (0pts) by concession.

Brightlingsea II 81. *Mildenhall IV 82 for 1. Mildenhall IV (20pts) bt Brightlingsea II (0pts) by 9 wkts.

Felixstowe Corinthians 177 for 7. *Nacton 178 for 5. Nacton (18pts) by Felixstowe Corinthians (6pts) by 5 wkts.

Melton St Audrys v Ipswich III - match cancelled, Melton St Audrys 6pts, Ipswich III 6pts.

DIVISION SEVEN

*Halstead III 126, Copford II 127 for 7. Copford II (20pts) bt Halstead III (5pts) by 3 wkts.

*Stowmarket II 118. Maldon III 119 for 8. Maldon III (20pts) bt Stowmarket II (5pts) by 2 wkts.

*Sudbury III 211 for 8. St Osyth 100. Sudbury III (20pts) bt St Osyth (5pts) by 111 runs.

Coggeshall III v East Bergholt II, Felixstowe II v Kesgrave - both matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION EIGHT EAST

*DBSL 221 for 3. Woodbridge & OW II 148. DBSL (20pts) by Woodbridge & OW II (3pts) by 73 runs.

*Worlingworth 260 for 3. Sudbourne Hall 158. Worlingworth (20pts) bt Sudbourne Hall (4pts) by 102 runs.

Ipswich IV v Eye & District, St Margarets II v Easton II - both matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION EIGHT SOUTH

*West Mersea 191. Witham III 165. West Mersea (20pts) bt Witham III (8pts) by 26 runs.

Brantham v Harwich & District II, Eight Ash Green v West Bergholt, Kelvedon & Feering III v Coggeshall IV - all matches cancelled, each team receives 6pts.

DIVISION EIGHT WEST

Worlington II 201 for 8. *Elveden 102. Worlington II (20pts) bt Elveden (5pts) by 99 runs.

*Lakenheath II v Battisford. Lakenheath (20pts) bt Battisford (0pts) by concession.

Bury St Edmunds IV 62. *Walsham-le-Willows 63 for 2. Walsham-le-Willows (20pts) bt Bury St Edmunds IV (1pt) by 8 wkts.

Nowton v Haverhill II - match cancelled, Nowton 6pts, Haverhill II 6pts.

DIVISION C

*Ipswich 277 for 4. Mistley 170 for 8. Ipswich (19pts) bt Mistley (5pts) by 107 runs.

Coggeshall 231 for 6. *Kelvedon & Feering 72. Coggeshall (20pts) bt Kelvedon & Feering (3pts) by 159 runs.

*Wivenhoe 157. Brightlingsea 135. Wivenhoe (20pts) bt Brightlingsea (7pts) by 22 runs.

Clacton v Frinton - match cancelled, Clacton 6pts, Frinton 6pts.

LADIES’ CHALLENGE

Copdock & OI 89. *Mildenhall 92 for 2. Mildenhall (20pts) bt Copdock & OI (4pts) by 8 wkts.

*Woodbridge & OW 123. Easton 124 for 0. Easton (20pts) bt Woodbridge & OW (4pts) by 10 wkts.

Woolpit v Ipswich - match cancelled.

LADIES’ T20

Maldon v Battisford - match cancelled.

* Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus