National champions lead the way

AROUND 180 people attended the Suffolk County (EBF) Bowls Association annual dinner dance and prize-giving at Debenham Leisure Centre.There were speeches by Ray Dearing, the Suffolk president, and Peter Asplen, the president of the English Bowling Federation, who had travelled down from Lincolnshire, before the awards were presented as follows:Indoor CompetitionsMen's Four-Bowl Singles (sponsored by Ron & Nora Whymark): Winner Nigel Roberts; runner-up Peter Baggott.

AROUND 180 people attended the Suffolk County (EBF) Bowls Association annual dinner dance and prize-giving at Debenham Leisure Centre.

There were speeches by Ray Dearing, the Suffolk president, and Peter Asplen, the president of the English Bowling Federation, who had travelled down from Lincolnshire, before the awards were presented as follows:

Indoor Competitions

Men's Four-Bowl Singles (sponsored by Ron & Nora Whymark): Winner Nigel Roberts; runner-up Peter Baggott.


You may also want to watch:


Men's Pairs (sponsored by Geoff Barker): Winners Nigel Roberts & Alan Brunton; runners-up Colin Ramsey & Brian Thorpe.

Mixed Pairs (sponsored by Sproughton Garden Machinery): Winners Margaret Thorpe & Brian Thorpe; runners-up Paula Gooch & Alan Brunton.

Most Read

Men's Two-Bowl Rinks (sponsored by Mervyn Thomas): Winners Alan Brunton, Fred Keen & Peter Baggott; runners-up Brian Thorpe, Jinks Utteridge & Gerald Coles.

Mixed Two-Bowl Rinks (sponsored by John Woollard): Winners Ann Gooch, Fred Keen & Peter Baggott (also National Champions); runners-up Dianne Wolton, Terry Griffin & Robert Lillistone.

Under-25s Singles (sponsored by Barbara Rushbrook): Winner Ryan Willoughby; runner-up Luke Shaw.

Outdoor Competitions

Two-Bowl Singles (sponsored by L J Wiggins Trophies): Winner Colin Chick (Marlborough); runner-up Richard Utting (Wrentham), losing semi-finalists David Cattermole (Thorndon) and Derek Cowie (Waldringfield).

Four-Bowl Singles (sponsored by J B Davis Plumbing & Heating): Winner Keith Bassett (California); runner-up Mark Baker (Tunstall); losing semi-finalists Mark Cole (Kessingland) and Stuart Brimelow (St Botolphs).

Two-Bowl Pairs (sponsored by Susan Baker): Winners Stuart Brimelow & David Brown (St Botolphs); runners-up Jimmy Summons & Kelly Farman (Kessingland); losing semi-finalists George Hickinbotham & Richard Parker (Alderton) and Steve Prentice & Robert Cousins (Margaret Catchpole).

Two-Bowl Mixed Pairs (sponsored by Nimbus Bunn): Winners Joy Sims & Andrew Burgh (Wrentham); runners-up Kath Caley & Tony Caley (Brantham); losing semi-finalists Paula Gooch (Sole Bay) & Alan Brunton (Laxfield) and Diana Jessup & Brian Caley (Stowmarket Woodfield).

Veterans' Pairs (sponsored by Ixworth Bowls Club): winners Doug Rushmere & Terry Barrett (Lowestoft Railway); runners-up Brian Whatling & Brian Thorpe (Thorndon); losing semi-finalists Geoff Barker & Roy Prentice (Bramford) and Ernie Brooks & Peter Milbourne (Martlesham).

Two-Bowl Rinks (sponsored by Fred & Shirley Spinks): winners Mick Patterson, James Patterson & John Knights (Aldeby); runners-up Colin Wiseman, Ian Wiseman & Chris Wiseman (California); losing semi-finalists Tony Green, Willy Wright & Richard Parker (Alderton) and John Bloomfield, Robbie Bryant & Reg Pech (Greene King).

Three-Bowl Rinks (sponsored by Chris McIntyre): winners Dennis Ayres, Stuart Ayers & Gary Pleasance (Laxfield); runners-up Mark Bullock, Chris Bright & Roger Simpson (Norbridge); losing semi-finalists Mick Giles, David Fulton & Kevin-Warr (St Edmundsbury) and Andrew Burch, Paul Utting & John Hurren (Wrentham).

Two-Bowl Mixed Rinks (sponsored by Peter Dixon): winners Joy Squire, Mick Patterson & James Patterson (Aldeby); runners-up Stella Utteridge, Stephen Utteridge & Jinks Utteridge (Waldringfield); losing semi-finalists Janet Howe, Alan Blowers & Martin Rumball (Hengrave) and Mary Saunders, Steve Zarcox & Martin Barber (Bramford).

Veterans' Trophy (sponsored by Sam Saunders Cliff Lane Electrical): winner Jimmy Summons (Kessingland); runner-up Billy Elliston (Norbridge); losing semi-finalists Peter Amos (Kirton & Falkenham) and David Fulton (St Edmundsbury).

Under-25s Singles (sponsored by Regional Tyre & Exhaust Centre, Ipswich): winner Ben Beamish (Borough of Eye); runner-up Elliott Page (Thorndon); losing semi-finalists Christian Allum (California) and Christopher Ayre (Chedgrave).

Champion of Champions (sponsored by Peter Dixon): winner Martin Rumball (Hengrave); runner-up Richard Utting (Wrentham); losing semi-finalists: Barry Middleton (Kirton & Falkenham) and Andy Mower (Holbrook).

Secretaries' Cup (sponsored by Keith Fairweather GHM Services): winner Jimmy Summons (Kessingland); runner-up John Wright (Capel); losing semi-finalists Gary Pleasance (Laxfield) and Paul Bugg (Old Newton).

Junior Cup: winners West Row; runners-up Newton Road.

Marie Denny Trophy: winners Area D; wooden spoon Area B.

Champions' Team Charity Cup (sponsored by Mervyn Thomas): winners California; runners-up Mendlesham.

Victor Ludorum Trophy: winners Kessingland.

Durham Centenary Pennant: 2007 representatives California.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter