Saturday, August 29

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot v Eastleigh, Altrincham v Tranmere, Barrow v Southport, Boreham Wood v Woking, Bromley v Dover, Guiseley v Gateshea, Kidderminster v Forest Green, Lincoln City v Grimsby, Macclesfield v Chester, Torquay v Cheltenham, Welling v Braintree, Wrexham v Halifax.

North Division: Brackley Town v Worcester City, Bradford Park Avenue v North Ferriby Utd, Chorley v Harrogate Town, Curzon Ashton v AFC Fylde, Gainsborough Trinity v Boston Utd, Gloucester City v Telford, Hednesford Town v FC United of Manchester, Lowestoft Town v Corby Town, Solihull Moors v Alfreton, Stockport v Stalybridge Celtic, Tamworth v Nuneaton.

South Division: Bath City v Havant & Waterlooville, Bishop’s Stortford v Concord Rangers, Chelmsford City v St Albans City, Eastbourne Borough v Maidstone Utd, Ebbsfleet v Whitehaw, Gosport Borough v Truro City, Hayes & Yeading v Basingstoke Town, Hemel Hempstead Town v Maidenhead Utd, Margate v Dartford, Oxford City v Weston-Super-Mare, Sutton Utd v Wealdstone.

Ryman League


You may also want to watch:


Premier Division: Bognor Regis Town v Billericay Town, Brentwood Town v Leatherhead, Canvey Island v Enfield Town, Dulwich Hamlet v Grays Ath, East Thurrock Utd v Kingstonian, Farnborough v Lewes, Hampton & Richmond Borough v Metropolitan Police, Harrow Borough v Tonbridge Angels, Leiston v Hendon, Merstham v Burgess Hill Town, VCD Ath v Needham Market, Wingate & Finchley v Staines Town.

The Emirates FA Cup 15-16

Most Read

Preliminary Round: AFC Sudbury v Ware, Barking v Haringey Borough, Barkingside v Ipswich Wdrs, Basildon Utd v Long Melford, Bexhill v Faversham Town, Chichester City v Chatham Town, Chipstead v Rochester Utd, Cockfosters v Tower Hamlets, Cray Valley (PM) v Hastings Utd, Deeping Rangers v Dereham Town, Dorking Wdrs v Canterbury City, Eastbourne Town v Whyteleafe, Erith & Belvedere v Carshalton Ath (date to be confirmed), FC Clacton v Aveley, Folkestone Invicta v Corinthian, Great Wakering Rovers v Brantham Ath, Harlow Town v Southend Manor, Herne Bay v Peacehaven & Telscombe, Hoddesden v Romford, Holmesdale v South Park, Hullbridge Sports v Maldon & Tiptree, Hythe Town v Chessington & Hook Utd, Ilford v Stanway Rovers, Littlehampton Town v Thamesmead Town, Mildenhall Town v Soham Town Rangers, Molesey v East Grinstead Town, Newmarket Town v Peterborough Sports, Pagham v Corinthian Casuals, Phoenix Sports v Guernsey, Ramsgate v Tooting & Mitcham Utd, Redbridge v Heybridge Swifts, Saffron Walden Town v Cheshunt, Seven Acre & Sidcup v Sittingbourne, St Ives Town v Norwich Utd, St Margaretsbury v AFC Hornchurch, Thetford Town v Bury Town, Three Bridges v Cray Wdrs, Thurrock v Royston Town, Welwyn Garden City v Waltham Abbey, Whitstable Town v Walton Casuals, Whitton Utd v Kirkley & Pakefield, Witham Town v Brightlingsea Regent, Worthing v Walton & Hersham, Wroxham

v Fakenham Town, Yaxley v Godmanchester Rovers.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Gorleston v Hadleigh Utd, Swaffham Town v Haverhill Rovers.

First Division: Braintree Town v Woodbridge Town, Cornard Utd v Kings Lynn Town Res, Dereham Town Res v Downham Town, Diss Town v AFC Sudbury Res, Haverhill Borough v Debenham LC, March Town Utd v Great Yarmouth Town, Needham Market Res v Halstead Town, Stowmarket Town v Ely City, Team Bury v Leiston Res.

Thurlow Nunn Reserve League: Brantham Ath v Witham Town, Brightlingsea Regent v Whitton Utd, Halstead Town v Stowmarket Town, Stanway Rovers v Saffron Walden Town, Walsham le Willows v Hadleigh Utd, Wivenhoe Town v Lowestoft Town, Woodbridge Town v Newmarket Town.

Essex Senior League

Premier Division: Bowers & Pitsea v Newham FC, Greenhouse Sports v Wadham Lodge, Waltham Forest v Sawbridgeworth Town.

Reserves Division: Clapton v Thurrock, Barking v Redbridge, Heybridge Swifts v Waltham Abbey, Southend Manor v Hullbridge Sports, Takeley v Waltham Forest, Waltham Forest v Grays Ath (kick offs 2.30pm).

Touchline SIL

Senior Division: Achilles v Framlingham Town, Bramford Utd v Wickham Market, Crane Sports v Capel Plough, Felixstowe Harpers Utd v Haughley Utd, Ipswich Valley Rangers v Grundisburgh, Stanton v Westerfield Utd, Wenhaston Utd v East Bergholt Utd.

Division One: AFC Hoxne v Coplestonians, Bacton Utd 89 v Mendlesham, Benhall St Mary v Henley Ath, Claydon v Ransomes Sports, Ipswich Exiles v Sporting 87, Old Newton Utd v Trimley Ath.

Intermediate Division A: Capel Plough v Crane Sports, Coplestonians v Wenhaston Utd, Felixstowe Harpers Utd v Sporting 87, Ipswich Valley Rangers v Old Newton Utd, Mendlesham v Achilles.

Intermediate Division B: Haughley Utd v Ipswich Wdrs, Henley Ath v Benhall St Mary, Ipswich Exiles v Claydon, Trimley Ath v Ipswich Ath, Wickham Market v Bramford Utd.

Intermediate Division C: Cedars Park v Bramford Road Old Boys, Debenham LC v Trimley Red Devils, Leiston St Margarets v Stowupland Falcons, Stonham Aspal v Somersham.

Essex & Suffolk Border League

Premier Division: Earls Colne v White Notley, Gas Recreation v Barnston AFC, Harwich & Parkeston v Tollesbury, Little Oakley v Lawford Lads, Tiptree Jobserve v Coggeshall Town, University of Essex v Alresford Colne Rangers, West Bergholt v Hatfield Peverel.

Division One: Coggeshall Town Res v Gas Recreation Res, Dedham Old Boys v Holland FC Res, Hedinghams Utd v Bradfield Rovers, University of Essex Res v Kelvedon Social, Wormingford Wanderers v West Bergholt Res.

Division Two: Bradfield Rovers Res v Boxted Ldgs Res, Colchester Ath v Earls Colne Res, Cressing Utd v Brightlingsea Regent A, Great Bentley v Little Oakley A, Hatfield Peverel Res v FC Clacton Res, Lawford Lads Res v Tiptree Park, Team Brantham v Tiptree Jobserve Res.

St Edmundsbury League

Division One: Bedrics Worth v Home Guard.

Division Two: Bury Wanderers v AFC Black Boy, Thurston v Elmswell Res.

Division Three: AFC Weeting v Bury Wanderers Res, Suffolk Utd v Vipers.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter