Saturday, December 05

BLUE SQUAREPremier: AFC Wimbledon 2 Gateshead 0, Barrow 1 Hayes & Yeading 1, Chester 0 Luton 0, Eastbourne Borough 2 Cambridge Utd 2, Forest Green 1 Rushden & Diamonds 0, Histon 0 Altrincham 0, Kettering 1 Salisbury 2, Mansfield 0 Grays Ath 0, Oxford Utd 4 Ebbsfleet Utd 2, Stevenage 2 Kidderminster 0, Tamworth 0 Crawley Town 1, York 2 Wrexham 1.

FA VASE

Third Round: CRC 1 Needham Market 2, Leiston 3 Daventry Town 4 aet, Hoddesdon Town 0 Kirkley & Pakefield 4, Royston Town 2 Stanway Rovers 1, Tiptree Utd 3 Beckenham Town 2, St Ives Town 3 Ely City 0, Flackwell Heath 1 Wroxham 3,

BLUE SQUARE

Premier: AFC Wimbledon 2 Gateshead 0, Barrow 1 Hayes & Yeading 1, Chester 0 Luton 0, Eastbourne Borough 2 Cambridge Utd 2, Forest Green 1 Rushden & Diamonds 0, Histon 0 Altrincham 0, Kettering 1 Salisbury 2, Mansfield 0 Grays Ath 0, Oxford Utd 4 Ebbsfleet Utd 2, Stevenage 2 Kidderminster 0, Tamworth 0 Crawley Town 1, York 2 Wrexham 1.

South: Bath City 1 Newport County 1, Bishops Stortford 0 Woking 3, Braintree Town 3 Weymouth 2, Bromley 2 Dover 2, Dorchester 2 Hampton & Richmond 1, Maidenhead Utd 1 Lewes 1, St Albans 0 Chelmsford 1, Staines Town 0 Basingstoke 1, Welling 1 Worcester 0.

ZAMARETTO LEAGUE

Most Read

Division One Midlands: Barton Rovers 0 Romulus 2, Bromsgrove Rovers 2 AFC Sudbury 3, Chesham Utd 0 Arlesey Town 0, Leighton Town 2 Bedworth Utd 0, Marlow 1 Rothwell Town 0, Slough Town 0 Bury Town 1, Stourport Swifts 1 Burnham 4, Sutton Coldfield Town 6 Soham Town Rangers 0.

RYMAN LEAGUE

Division One North: Cheshunt 1 Concord Rgrs 2, Gt Wakering Rovers 1 Ware 3, Harlow Town 0 Waltham Forest 2, Heybridge Swifts 4 Redbridge 0, Ilford 1 Thamesmead Town 1, Leyton 0 Brentwood Town 1, Northwood 1 Lowestoft Town 3, Potters Bar Town 1 Enfield Town 4, Romford 3 East Thurrock Utd 2, Tilbury 2 Maldon Town 0, VCD Athletic 2 Wingate & Finchley 1.

RIDGEONS LEAGUE

Premier Division: Felixstowe & Walton Utd 5 Debenham LC 1, Newmarket Town 4 Histon Res 1, Norwich Utd 2 Mildenhall Town 3, Walsham-le-Willows 4 Wivenhoe Town 0, Wisbech Town 4 Haverhill Rovers 1, Woodbridge Town 1 Dereham Town 2.

Division One: Cornard Utd 0 Whitton Utd 2, Diss Town 1 Godmanchester Rovers 1, Great Yarmouth Town 4 Downham 0, Ipswich Wdrs v Halstead Town postponed, Long Melford Town 2 Swaffham Town 1, March Town Utd 2 Gorleston 0, Thetford Town 3 Saffron Walden Town 0.

Reserve South Division: Brantham Ath 3 Felixstowe & Walton Utd 1, Hadleigh Utd 3 Braintree Town 1, Haverhill Rovers 2 Stanway Rovers 6, Witham Town 5 Long Melford 0.

Reserve North Division: Gorleston 3 Stowmarket Town 1, Whitton Utd 4 Woodbridge Town 3.

ESSEX SENIOR LEAGUE

League: Barking 1 Witham Town 2, Barkingside 0 Eton Manor 1, Burnham Rbrs 1 Stansted 2, London APSA 1 Bethnal Green Utd 1, Sawbridgeworth Town 2 Clapton 1, Takeley 0 Enfield 1893 0.

KINGSLEY HEALTHCARE SIL

Senior Division: Achilles 7 Coplestonians 1, Crane Sports 3 Melton St Audrys 1, East Bergholt Utd 3 Ransomes Sports 2, Felixstowe Utd 1 Ipswich Ath 1, Framlingham Town 6 Old Newton Utd 2, Leiston St Margarets v Grundisburgh postponed, Stowupland Falcons v Westerfield Utd postponed, Woodbridge Ath 3 Capel Plough 3.

Division One: Cockfield Utd 3 BT Trimley 2, Halesworth Town 2 St Johns 1, Saxmundham Sports 1 Stonham Aspal 3, St Edmunds 65 2 Mendlesham 3, Thurston 2 Bramford Road OB 1, Wickham Market 0 Wenhaston Utd 1.

Intermediate Division A: Ipswich Ath 5 Coplestonians 1, Old Newton Utd 0 Crane Sports 1.

Intermediate Division B: Bramford Road OB v Cockfield Utd (pp), BT Trimley 1 Saxmundam Sports 4, Mendlesham 0 Stowupland Falcons 2.

Division Two: Bacton Utd 89 4 Elmswell 1, Bramford Utd 2 Salvation Army 1, Claydon 6 Somersham 1, Ipswich Exiles 2 Sporting 87 0, Stradbroke Utd 1 Henley Ath 1, Trimley Red Devils 3 AFC Hoxne 1, Willis v Parkside (pp).

Division Three: Albion Mills v AFC Brickmakers (pp), Benhall St Mary v AFC Crowley (pp), Coplestonians 'A' v Waterside (pp), Sizewell Associates 1 Gt Blakenham 2, Sproughton Sports 3 Ipswich Exiles Res 0, Ufford Sports 1 Bildeston Rangers 3, Woolverstone Utd 1 Tacket Street BBOB 6.

Division Four: Coddenham 0 Bacton Utd 89 Res 2, Henley Ath Res 1 Aldeburgh Town 2, Sporting 87 Res v Walsham le Willows 'A' (pp), Stonham Aspal 'A' 2 Woolverstone Utd Res 1, Stowupland Falcons 'A' 0 St Clements Hospital 3, Tattingstone Utd 6 Claydon Res 2.

Division Five: AFC Hoxne Res 3 Bramford Utd Res 4, Dennington Utd 1 Albion Mills Res 6, Elmswell Res 3 Benhall St Mary 0, Old Newton Utd 'A' 3 Coddenham Res 1, Somersham Res 0 East Bergholt Utd 'A' 2, St Clements Hospital Res 1 AFC Titans 1.

Division Six: AFC Crowley Res v Shotley (pp), Aldeburgh Town Res 0 Cedars Park 8, Felixstowe Harpers 2 Trimley Red Devils Res 1, Ipswich Rovers v Halesworth Town Res (pp), Needham Market Vets v Stradbroke Utd Res (pp), Westerfield Utd 'A' 3 Sproughton Sports Res 1.

JR Travel Cup

Round Two: Achilles Res v Leiston St Margarets Res (pp), Capel Plough Res v East Bergholt Utd Res (pp), Grundisburgh Res 3 Felixstowe Utd Res 1, Stanton Res 0 Ransomes Sports Res 5, St Johns Res v Woodbridge Ath Res (pp), Wenhaston Utd Res 3 Melton St Audrys Res 7.

ESSEX PREMIER CUP

Round Three: Barking Borough 1 White Notley 4, Brightlingsea Regent 1 Leigh Ramblers 0, Buckhurst Hill 1 Epping 0, Frenford Senior 9 Earls Colne 0, Galleywood 3 Kelvedon Hatch 1, Lakeside 0 Grays Ath Res 1, Manford Way 1Newbury Forest 2, Sungate 4 White Ensign 2, Wadham Lodge 2 Sandon Royals 0, West Bergholt 3 Maldon St Marys 2, West Essex v Gas Recreation postponed.

LFC ESSEX OLYMPIAN INSURANCE LEAGUE

Senior Division One: Shell Club Corringham 0 Bishops Stortford Swifts 1.

Senior Division Two: Leytonstone Utd 4 Runwell Hospital 2, Old Chelmsfordians 7 Burnham Ramblers Res 1.

Senior Division Three: Catholic Utd 5 Basildon Town 3, Cranes Utd 2 Upminster 2.

Reserve Division Two: Barnston 2 Herongate Ath 6, Runwell Hospital 1 Westhamians 2.

Senior Division Cup

Round One: Ryan FC 1 Canning Town 2.

Round Two: Writtle 3 Southminster St Leonards 4.

Reserve Division Cup

Round One: White Ensign 1 Lakeside 2.

Round Two: Canning Town 1 Hutton 2, Kelvedon Hatch 1 Upminster 0.

ESSEX & SUFFOLK BORDER LEAGUE

Premier Division: Alresford Colne Rangers 1 University of Essex 0, Dedham OB 3 Hatfield Peverel 1, Gt Bentley 1 Holland FC 1, Mersea Is v Little Oakley (pp), Tiptree Jobserve 5 Weeley Ath 0.

Division One: Bures Utd 0 Boxted Lodgers 2, Glemsford & Cavendish 1 Gosfield Utd 2, Lawford Lads 2 Clare Town 3, Sudbury Ath 4 Kirby Ath 1, West Clacton v Gt Bradfords (pp), Wormingford Wanderers 3 Rowhedge 1.

Reserve Premier Division: Clare Town 4 Brightlingsea Regent 7, Coggeshall Town 1 Gt Bentley 2, Earls Colne v University of Essex (pp), Gas Recreation 5 Dedham OB 1, Little Oakley 0 West Bergholt 3.

Reserve Division One: Boxted Lodges 3 Lawford Lads 2, Bradfield Rovers 2 Wormingford 2, Gosfield Utd 1 Glemsford & Cavendish 1, Hatfield Peverel 6 Hedinghams Utd 2, Kirby Ath 1 Sudbury Ath 1, Weeley Ath v Tiptree Jobserve (pp).

League Cup

Second Round: Foxash Social 2 Bradfield Rovers 1.

GLASSWEELS ST EDMUNDSBURY LEAGUE

Division One: Ixowrth Pykkerell 2 CAS 0.

Bill Utting Cup

Preliminary Round: Westbury 1 Gardboldisham 3, Bartons 7 Black Boy 1, Beck Row 3 Pakenham Fox 1, RF Saints 0 Elephant & Castle 2.

BROCH GROUP MID-ESSEX LEAGUE

Dave Strachan KO Cup

Round Two: Beacon Hill Rovers 2 Byfleet Rgrs 1 aet, Manford Way 1 Harold Wood 4, Sawn Mead 2 Gt Baddow 1.

Premier Division: Braintree & Bocking 5 Focus Ferrers 0.

Division One: Forest Glade 3 Frenford Snr A 1, Old Chelmsfordians 1 Sparta Basildon 4, Shelley Royals 6 Bradwell 3.

Division Two: Brendans 1 Harold Wood Res 4, St Margarets 2 Writtle Manor 4, Stock 1 Boreham 2.

Division Three League Cup

Round Two: Broomfield 4 Byfleet Rgrs Res 2.

Division Three: Frenford Snr B 4 Latchingdon 1, Wickham Royals 0 Braintree & Bocking Res 0.

Division Four: Gt Baddow Res 0 Felsted Rovers 2, Runwell Hosp 2 Burnham Rbrs 3, Tillingham 2 Mundon Vics Res 2.

Division Five: Boreham Res 5 Shelley Royals Res 6, Burnham Rbrs Res 0 Silver End Res 9, Old Chelmsfordians A 2 UCC Res 0, St Cleres Res 5 Maldon St Mary 1.

GREENE KING ESSEX VETERANS LEAGUE

Division One: Frenford Senior 0 Shenfield 2, Rochford Town 0 Sporting Club Woodham 4.

Division Two East: Essex Police 3 Leigh Rbrs 2, Pavillion Utd 2 Old Chelmsfordians 1.

Division Two West: Cricketers Horndon 3 West Essex 2.

Division Three East: Chipping Ongar 4 Cricketers Horndon Res 3, Dunmow Res 3 Great Baddow 4.

Division Three South: Sporting Club Woodham Res 2 Runwell Hosp 2.

Division Three West: Old Parmiterian Res 1 Fulbrook Royals 2, Sporting Club Henderson Res v West Essex Res postponed.

Essex County FA Veterans Cup

Round Three: Bishops Stortford 2 Writtle 8, Dunmow 2 Great Berry Rgrs 0, Hawkwell Ath 2 Met Police Chigwell 7, Westhamians 2 Hutton Old Boys 0, White Notley 3 Runwell Old Boys 4.

SOUTH SUFFOLK YOUTH LEAGUE

Under Nine

Division 1A: Felixstowe & Walton 1 Ransomes 4, Framlingham Town 6 Trimley Red Devils 0, Witnesham Wasps 1 Debenham Leisure Centre 1, Woodbridge Town 1 AFC Kesgrave 1.

Division 1B: Felixstowe & Walton 1 Ransomes 0, Framlingham Town 6 Trimley Red Devils 0, Witnesham Wasps 3 Debenham Leisure Centre 2, Woodbridge Town 2 AFC Kesgrave 1.

Division 2A: Eye Saints v Chantry Grasshoppers - Away Walkover, Kirton Kestrels 1 Martlesham Youth Jets 5, Martlesham Youth Wolves 8 Felixstowe Falcons 0.

Division 2B: Kirton Kestrels 0 Martlesham Youth Jets 4, Martlesham Youth Wolves 4 Felixstowe Falcons 0.

Under 10

Division 1A: Hadleigh Utd 2 Woodbridge Town 3, Ipswich Ath 3 Kesgrave Kestrels 0, Kirton Kestrels 0 Witnesham Wasps 4.

Division 1B: Hadleigh Utd 0 Woodbridge Town 5, Ipswich Ath 0 Kesgrave Kestrels 2, Kirton Kestrels 1 Witnesham Wasps 3.

Under 11

Cup: Claydon 2 Chantry Grasshoppers 3.

Plate: Claydon 1 Chantry Grasshoppers 5.

Under 12

Division One: East Bergholt 1 Debenham Leisure Centre 6, Felixstowe Hawks 3 Ransomes 2, St Johns 8 Capel Plough 0.

Division Two: Felixstowe & Walton 2 Chantry Grasshoppers 2, Holbrook Hornets 0 Boxford Rovers 0, Kirton Kestrels 3 Whitton Utd 0, Rattlesden 4 Framlingham Town 3.

Division Three: Hadleigh Utd 7 Bildeston Rgs 0, Sizewell & Knodishall 4 Rickinghall Gunners 2, Somersham 2 Lawshall Lions 0.

Under 13

Division One: Martlesham Youth Meteors 4 Brantham Ath 2, Sproughton Youth Eagles 2 Felixstowe & Walton 2.

Division Two: Claydon 2 Sizewell & Knodishall 2, Ipswich Ath 1 Eye Saints 13, Kesgrave Kestrels (Town) 3 Holbrook Hornets 3, Saxmundham Sports Scorpions 0 Witnesham Wasps 5.

Division Three: Sutton Heath 0 Woodbridge Town B 0, Trimley Red Devils 1 Sporting 87 4, Wickham Market 9 Sproughton Youth Falcons 1.

Under 14

Division One: Kesgrave Kestrels 3 Brantham Ath 2, Whitton Utd 7 Sutton Heath 1.

Division Two: Bildeston Rgs 2 Wickham Market 2, Kesgrave Kestrels (Town) 0 Thorndon Vipers 1.

Division Three: Holbrook Hornets 3 Ipswich Ath 1.

Under 15

Division One: Brantham Ath 1 Saxmundham Sports Scorpions 2, Felixstowe & Walton 7 Debenham Leisure Centre 2, Kirton Kestrels 0 Whitton Utd 5, Wickham Market 1 Ipswich Ath 3.

Division Two: Bacton 3 Framlingham Town 0, Eye Saints 4 St Johns 3, Rickinghall Gunners 1 Kesgrave Kestrels 5, Witnesham Wasps 0 Martlesham Youth Bombers 6, Woodbridge Town 4 Felixstowe Falcons 0.

Under 16

Division One: Felixstowe & Walton 1 East Bergholt 9, Sproughton Youth v Woodbridge Town - Away Walkover, Wetherden & Haughley 2 Holbrook Hornets 2, Witnesham Wasps 1 Whitton Utd 1.

Division Two: Bildeston Rgs 8 Capel Colts 0, Ipswich Hawks 3 Claydon 2, Martlesham Youth Spitfires 0 Eye Saints 2, Sutton Heath 1 Locomotive Laxfield 1, Wickham Market 3 Kirton Kestrels 3, Woolpit Wolves 4 Trinity Rgs 1.

Under 18

Division One: Whitton Utd 2 Witnesham Wasps (U18) 2, Wickham Market 1 Martlesham Youth (U18) 6.