Saturday, February 4

Vanarama National League

Premier Division: Bromley 1 Torquay Utd 0, Dagenham & Redbridge 3 Chester 2, Gateshead 3 Southport 0, Maidstone Utd 0 Aldershot Town 2, Sutton Utd v Forest Green Rovers postponed, Woking v Solihull Moors postponed, Wrexham 3 Guiseley 1.

South Division: Bishop’s Stortford v Welling Utd postponed, Dartford 3 Whitehawk 1, East Thurrock Utd 2 Hemel Hempstead Town 3, Eastbourne Borough 2 Hampton & Richmond 2, Ebbsfleet Utd 4 Concord Rangers 0, Maidenhead Utd 1 Poole Town 1, Margate v Chelmsford City postponed, St Albans City v Wealdstone postponed, Truro City v Gosport Borough postponed, Weston-Super-Mare v Bath City postponed.

Ryman League

Premier Division: Burgess Hill Town 2 AFC Sudbury 0, Canvey Island 0 Tonbridge Angels 1, Grays Ath 1 Hendon 2, Harrow Borough 0 Bognor Regis Town 1, Havant & Waterlooville 1 Billericay Town 2, Kingstonian 2 Folkestone Invicta 2, Lowestoft Town 0 Metropolitan Police 1, Merstham v Leiston postponed, Staines Town 0 Harlow Town 2, Wingate & Finchley 1 Enfield Town 5, Worthing 4 Needham Market 3.

North Division: AFC Hornchurch 1 Romford 0, Bowers & Pitsea v VCD Ath postponed, Brightlingsea Regent 1 Maldon & Tiptree 0, Cheshunt 3 Wroxham 1, Dereham Town 1 Haringey Borough 2, Heybridge Swifts 3 Thamesmead Town 0, Norwich Utd 1 Great Wakering Rovers 1, Thurrock 6 Tilbury 1, Waltham Abbey 1 Bury Town 0, Ware 2 Aveley 0, Witham Town 1 Soham Town Rangers 1.

The FA Trophy 16-17 - Third Round Proper: Braintree Town 0 Dulwich Hamlet 0.

Most Read

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 0 Great Yarmouth Town 1, Ely City 3 Kirkley & Pakefield 0, Fakenham Town 0 Felixstowe & Walton Utd 4, Gorleston 6 Wivenhoe Town 0, Hadleigh Utd 0 Newmarket Town 2, Ipswich Wdrs 1 Swaffham Town 0, Long Melford 4 FC Clacton 3, Mildenhall Town 1 Saffron Walden Town 2, Thetford Town 1 Stanway Rovers 1, Walsham le Willows v Haverhill Rovers postponed.

First Division: AFC Sudbury Res 0 Whitton Utd 2, Coggeshall Town v Wisbech St Mary postponed, Cornard Utd 0 Stowmarket Town 2, Downham Town 1 Halstead Town 1, Haverhill Borough 8 Dereham Town Res 1, Holland FC 4 Debenham LC 0, Leiston v Diss Town postponed, Needham Market Res 0 Kings Lynn Town Res 3, Team Bury 0 Framlingham Town 0, Woodbridge Town 5 March Town Utd 0.

Reserve League: Felixstowe & Walton Utd 6 Cornard Utd 0, Newmarket Town 2 Witham Town 5, Saffron Walden Town 1 Woodbridge Town 2, Stanway Rovers 3 Halstead Town 3, Whitton Utd 2 Stowmarket Town 2, Wivenhoe Town v Hadleigh Utd postponed.

Essex Senior League

Premier Division: Clapton 1 Waltham Forest 0, Enfield 1893 3 Barkingside 4, Haringey & Waltham 0 Stansted 1, Hullbridge Sports 2 Barking 2, Ilford 6 London Bari 2, Redbridge v Basildon Utd postponed, Sawbridgeworth Town 3 Sporting Bengal 2, Tower Hamlets 4 Burnham Ramblers 1, Wadham Lodge v Eton Manor postponed, West Essex v Southend Manor postponed.

Reserves Division: AFC Sudbury 3 Bishop’s Stortford 2, Barkingside 4 Hullbridge Sports 1, Redbridge v Takeley postponed, Stansted 0 Waltham Abbey 1.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 7 Leiston St Margarets 2, Bramford Utd 1 Ransomes Sports 1, Crane Sports 4 Ipswich Ath 1, Grundisburgh 3 Wenhaston Utd 1, Haughley Utd 0 Felixstowe Harpers Utd 3, Henley Ath 2 East Bergholt Utd 1, Stanton 3 Westerfield Utd 0.

Division One: AFC Hoxne 2 Wickham Market 1, Bacton Utd ‘89 0 Sporting ‘87 0, Ipswich Exiles 2 Benhall St Mary 5, Old Newton Utd 0 Claydon 3, Stowupland Falcons 8 Ipswich Valley Rangers 0, Trimley Red Devils 1 Trimley Ath 0.

Division Two: Bartons Willows 4 Coddenham Ath 0, Bildeston Rangers 3 Cedars Park 2, BROB 4 Sproughton Sports 0, Shotley 2 Chantry Grasshoppers 4, Somersham 0 Barham Ath 12, Stonham Aspal 3 Witnesham Wasps 4, Tacket Street BBOB 2 Halesworth Town 3.

Division Three: Cockfield Utd 10 Sutton Heath Saxons 0, Saxmundham Sports 8 Elmswell 1, Ufford Sports 0 Adastral Park 3, Woolverstone Utd 2 East Bergholt Utd A 3.

League A: East Bergholt Utd 3 AFC Hoxne 0, Ipswich Ath 5 Crane Sports 0, Mendlesham 2 Sporting ‘87 4, Wenhaston Utd 1 Coplestonians 6.

League B: Benhall St Mary v Capel Plough postponed, Claydon 3 Stonham Aspal 2, Trimley Ath 1 Bramford Utd 4.

League C: AFC Kesgrave 6 Halesworth Town 3, Cedars Park 3 Cockfield Utd 1, Debenham LC 3 Witnesham Wasps 2, Leiston St Margarets 3 Stonham Aspal A 2, Ransomes Sports 5 Sporting ‘87 A 0, Sproughton Sports v Somersham Res, Wickham Market 7 Stowupland Falcons A 0.

Division Four: Cedars Park A 0 Felixstowe Rangers 6, Kesgrave Kestrels Res v Wortham abandoned, Needham Market Phoenix 2 Barham Ath Res 3, Sproughton Utd 1 BROB Res 1, Thurston 1 Ufford Sports Res 1.

Bob Coleman Cup: Capel Plough 0 AFC Kesgrave 3.

Club Colours Cup: Coplestonians A 1 AFC Your Shirts 2, Woolverstone Utd 2 East Bergholt Utd A 3, Woolverstone Utd 2 East Bergholt Utd A 3.

St Edmundsbury League:

Division One KO Cup: Bury Town Rams A 3 Stanton Res 11, Trunk 2 AFC Weeting 2 (AFC Weeting won 3-5 on pens), Vipers 2 Bedrics Worth 3.

Division Two KO Cup: AFC Black Boy 2 RF Saints 6, AFC Weeting Res 2 Bury Wdrs 8, Beck Row 2 Embers 3, Elmswell Res 1 Bury Town Rams B 2.

Prokit UK Essex Olympian League

London Senior Trophy quarter final: Newham Utd v FC Elmstead postponed).

Essex Premier Cup quarter final: Catholic Utd 3 Frenford Snr 1, Harold Wood Ath 2 Springfield 1, Kelvedon Hatch 3 Leigh Ramblers 2, Rayleigh Town v May & Baker EC postponed.

Division One: Great Baddow 3 Snaresbrook 1, Hutton 1 Newbury Forest 1, Old Chelmsfordians 3 London APSA 5, Old Southendian 1 Shenfield AFC 2, Runwell Sports 4 Galleywood 3.

Division Two: FC Hamlets 2 Lakeside 1, Herongate Ath 2 Upminster 0, Ongar Town 2 Old Barkabbeyans 0, Ramsden Scotia 3 Rochford Town 4, Ryan 1 Toby 3.

Division Three: May & Baker EC Res 3 Rayleigh Town Res 0, Shoebury Town 3 Old Chelmsfordians Res 1.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter