Saturday, September 24

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot 3 Gateshead 0, Barrow 2 York 0, Braintree 0 Forest Green 1, Bromley 1 Dag & Red 3, Dover 2 Lincoln City 0, Eastleigh 2 Sutton Utd 1, Guiseley 1 Macclesfield 2, North Ferriby Utd 0 Southport 1, Solihull Moors 1 Boreham Wood 1, Torquay 2 Maidstone Utd 3, Tranmere 3 Woking 1, Wrexham 0 Chester 0.

South Division: Dartford 2 Concord Rangers 1, East Thurrock Utd 2 Bishop’s Stortford 2, Eastbourne Borough 1 Chelmsford City 5, Ebbsfleet 3 St Albans City 1, Gosport Borough 1 Margate 0, Hemel Hempstead Town 3 Bath City 3, Hungerford Town 1 Hampton & Richmond 3, Maidenhead Utd 3 Weston-Super-Mare 0, Poole Town 2 Welling 1, Wealdstone 1 Truro 2, Whitehawk 3 Oxford City 0.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town 3 Worthing 0, Bognor Regis Town 2 Tonbridge Angels 0, Canvey Island 1 Kingstonian 2, Dulwich Hamlet 6 Folkestone Invicta 1, Enfield Town 6 Hendon 0, Grays Ath 1 Burgess Hill Town 1, Harlow Town 1 AFC Sudbury 3, Havant & Waterlooville 1 Staines Town 1, Leatherhead 1 Needham Mkt 1, Leiston 4 Metropolitan Police 0, Merstham 5 Harrow Borough 0, Wingate & Finchley 1 Lowestoft Town 1.

North Division: AFC Hornchurch 0 Dereham Town 1, Bowers & Pitsea 1 Wroxham 1, Brentwood Town 0 Bury Town 1, Great Wakering Rovers 2 Thamesmead Town 1, Haringey Borough 0 VCD Athletic 2, Heybridge Swifts 3 Cheshunt 1, Norwich Utd 0 Waltham Abbey 1, Phoenix Sports 0 Brightlingsea Regent 3, Soham Town Rangers 1 Romford 1, Thurrock 2 Ware 1, Tilbury 3 Maldon & Tiptree 2, Witham Town 2 Aveley 2.

Thurlow Nunn League

Most Read

Premier Division: Godmanchester Rovers 0 Felixstowe & Walton Utd 3, Stanway Rovers 1 Kirkley & Pakefield 1, Wivenhoe Town 3 Ipswich Wdrs 0.

First Division: AFC Sudbury Res 1 King’s Lynn Town Res 2, Dereham Town Res 1 Leiston Res 2, Holland FC 4 Framlingham Town 1, Needham Mkt Res 0 Cornard Utd 3, Stowmarket Town 6 Wisbech St Mary 1, Whitton Utd 2 Debenham LC 3.

Reserves League: Hadleigh Utd 0 Stanway Rovers 4, Newmarket Town 6 Long Melford 1, Woodbridge Town 1 Witham Town 4.

FA Vase: Biggleswade Utd 3 Woodbridge Town 0, Boston Town 2 Walsham le Willows 3, Burnham Ramblers 0 Ilford 4, Colney Heath 2 Redbridge 1, Ely City 4 Diss Town 2, FC Broxbourne Borough 1 Saffron Walden Town 2, Fakenham Town 1 Great Yarmouth Town 3, Gorleston 3 March Town Utd 2, Halstead Town 1 St Margaretsbury 4, Hertford Town 3 Brantham Ath 2, Huntingdon Town 1 Swaffham Town 4, Long Melford 2 Baldock Town 3, Mildenhall Town 1 Peterborough Sports 3, Southend Manor 0 Canning Town 0, Takeley 1 Biggleswade 2 aet, Thetford Town 2 Downham Town 0, Waltham Forest 2 Hadleigh Utd 1, Yaxley 2 Newmarket Town 2.

Suffolk Senior Reserve Cup: Achilles v Felixstowe Harpers home win, Bramford Utd 2 Stowmarket Town 3, Cornard Utd 3 East Bergholt Utd 2, Debenham LC 0 Capel Plough 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Haughley Utd 3, Lakenheath 3 Walsham le Willows 4.

Suffolk Junior Cup: Tacket Street BBOB 4 Sproughton Sports 0.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 3 Clapton 0, Basildon 1 Hullbridge Sport 0, Stansted 3 West Essex 0.

Reserves League: AFC Sudbury 4 Hullbridge Sports 2, Barkingside 1 Thurrock 1, Bishop’s Stortford 3 Takeley 0, Redbridge 4 Stansted 1, Waltham Abbey 1 Heybridge Swifts 2.

Touchline SIL

Senior Division: Crane Sports 2 Felixstowe Harpers Utd 2, Grundisburgh 0 East Bergholt Utd 6, Haughley Utd 1 Achilles 2, Henley Ath 2 Ransomes Sports 1, Ipswich Ath 1 Capel Plough 1, Stanton 0 Bramford Utd 4, Westerfield Utd 0 Coplestonians 2.

Division One: AFC Hoxne 1 Ipswich Exiles 2, Claydon 2 Old Newton Utd 0, Mendlesham 1 Bacton Utd ‘89 0, Sporting ‘87 1 Trimley Ath 1, Stowupland Falcons 1 Benhall St Mary 4, Trimley Red Devils 12 Ipswich Valley Rgs 0, Wickham Mkt 3 AFC Kesgrave 1.

Division Two: Barham Ath 1 Cedars Park 1, BROB 2 Coddenham Ath 0, Chantry Grasshoppers 0 Bildeston Rgs 3, Halesworth Town 1 Witnesham Wasps 2, Shotley 2 Somersham 3, Stonham Aspal 4 Bartons Willows 0.

Division Three: Cockfield Utd 4 Newton Road 2, Saxmundham Sports 4 Kesgrave Kestrels 4, Stage Event Security 2 Ufford Sports 1, Stradbroke Utd 6 Salvation Army 2, Tattingstone Utd 2 Adastral Park 3, Woolverstone Utd 0 Elmswell 0.

League A: Old Newton Utd Res 4 Ipswich Ath Res 4, Sporting ‘87 Res 2 Coplestonians Res 3, Wenhaston Utd Res 5 Mendlesham Res 0, Westerfield Utd Res 1 AFC Hoxne Res 2.

League B: Bacton Utd ‘89 Res 3 Henley Ath Res 0, Benhall St Mary Res 3 Stowupland Falcons Res 0, Coplestonians A 2 Claydon Res 1, East Bergholt Utd A 2 Trimley Red Devils Res 1, Trimley Ath Res 5 Stonham Aspal Res 1.

League C: Cedars Park Res 3 Halesworth Town Res 2, Ransomes Sports Res 2 Cockfield Utd Res 5, Somersham Res 2 Wickham Mkt Res 4, Sproughton Sports Res 5 Sporting ‘87 A 1, Stowupland Falcons A 2 AFC Kesgrave Res 1, Witnesham Wasps Res 5 Stonham Aspal A 1.

Division Four: AFC YourShirts 3 Felixstowe Rangers 1, Chantry Grasshoppers Res 1 Thurston 6, Kesgrave Kestrels Res 1 Cedars Park A 3, Needham Mkt Phoenix 3 BROB Res 1, Sproughton Utd 7 Bacton Utd ‘89 A 0, Ufford Sports Res 1 Barham Ath Res 3.

St Edmundsbury League

Division One: AFC Weeting 5 Bedrics Worth 2, Thurston v Stanton Res postponed, Trunk 4 Vipers 2.

Division Two: AFC Black Boy 4 AFC Weeting Res 0, Bury Wdrs 9 Beck Row 1, Vipers Res 0 RF Saints 3.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Buckhurst Hill 3 Leigh Ramblers 2, Frenford Senior 1 Kelvedon Hatch 1, Hannakins Farm 4 Harold Hill 1, Manford Way 2 Rayleigh Town 1, Springfield 2 Bishops Stortford Swifts 3, White Ensign 2 May & Baker EC 3.

Division One: Basildon Town 7 Hutton 1, Galleywood 3 Runwell Sports 1, Great Baddow 6 Old Chelmsfordians 2, London APSA 0 Catholic Utd 1, Newham Utd 1 Old Southendian 1, Snaresbrook 4 Shenfield AFC 3.

Division Two: FC Hamlets 3 Upminster 0, Lakeside 5 Ryan 2, Ongar Town 2 Benfleet 1, Ramsden Scotia 2 Old Barkabbeyans 2, Rochford Town 3 Herongate Ath 0, Sungate 1 Toby 0.

Division Three: Harold Wood Ath Res 3 Debden Sports 1, Hutton Res 6 Frenford Senior Res 0, May & Baker EC Res 5 Roydon 0, Old Chelmsfordians Res 4 Leytonstone Utd 2, Rayleigh Town Res 4 Westhamians 1, Shoebury Town 4 Broomfield 2.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter