Sunday, February 1

ESSEX COUNTY WOMEN'S LEAGUEDivision One: Saffron Walden v C&K Basildon, Hannakins v Cornard, Runwell & Rayleigh v Assandun Vikings, Runwell Hospital v Great Berry.

LICENSED TRADES LEAGUE

Premier Cup First Leg: Brantham v Ipswich Thistle.

Jean Stone Cup: Sophtlogic v Man On The Moon.

Premier Division: GLC Utd v Shotley Rose, Northgate v Kitcheners.


You may also want to watch:


Division One: Rosary v Mendlesham, Shotley Rose Res v Stow Queens Head, Kesgrave Exiles v John Bull, Kitchener Res v Ipswich Thistle Res, Ipswich Magpies v Clapgate Lane.

Division Two: Red Star v Chantry, AFC Claydon v Pickerell, Stow Excelsior v Brewers Arms.

Most Read

Cup: Bramford Cock v John Bull.

ESSEX COUNTY WOMEN'S LEAGUE

Division One: Saffron Walden v C&K Basildon, Hannakins v Cornard, Runwell & Rayleigh v Assandun Vikings, Runwell Hospital v Great Berry.

Division Two: Hutton v Saffron Walden B, Witham v Southend, Chelmsford v West Bergholt.

Division Three: Shoebury v Loughton, Tilbury v Little Oakley, Redbridge v Tempest, C&K Basildon Res v Clacton.

FLARE RECRUITMENT SUNDAY LEAGUE

Premier League: AFC Woodbridge v Kelsale Social Club, Belstead Arms v Martlesham Old Boys, Ferryboat v Whitton Maypole 88.

Mike Boughey One: Felixstowe Harpers v Murray Rgs, Franco's v Trojans, Playford v Unicorn, Taverners v Ascio.

Russell Morphew One: Alderton v E & D Ath, Capel Plough v Fat Cat, Ipswich Hospitals v Trimley Rgs, Kesgrave Ath v Aldeburgh Associates, Margaret Catchpole v Wickham Mkt, Norbridge v Locomotive.

Mike Boughey Two: Dickerson v Capel Plough Res, FC Brookhayes v Finningham Flyers, Great Blakenham v Suffolk County Council, The Brickies v Hadleigh OC.

Russell Morphew Two: Felixstowe Harpers Res v Eastern Electricity OB, Hadleigh Goldstar Ath v Kirby Street CC, Holbrook Swan v Taverners Res, Pauls v Worlingworth, Rushmere & Rust v Taydal.

Mike Boughey Three: Ambassadors v Elite 405, Claydon 07 v Felixstowe Wdrs, Felixstowe Trades & Labour Club v Westbourne Warriors, Greshams v Ipswich Bulls, Hatfield Maintenance v Felixstowe Harpers A, Wetherden 08 v Martlesham Wdrs.

Russell Morphew Three: Chantry Blues v Copdock Exiles, Northam Celtic v Bramford Angel, Orford Sports v The Royal Oak, Riverside v GB Glasswells, Sizewell Sports & Social v Felixstowe Ath 03.

Mike Boughey Four: Bawdsey Freight Res v AFC Holbrook, Capel Plough A v Whitton Kings Head Res, Hadleigh RBL Res v Real Orford, Legion Warriors v The Old Times, Orwell v HSF.

Russell Morphew Four: AFC Bergholt v Holbrook Swan Res, BT Research v Trinity, Dooley Ath v Framlingham Town Sunday, Skyline v Felixstowe Dolphins.

Russell Morphew Five: Claydon Greyhound v Whitton Smashers, FC Adhara v Stowmarket All Stars, Ipswich Rgs v Chantry Rgs Res, RE Utd 86 v Red Hawk Rgs, Rushmere & Diamonds v Eastern Electricity OB A, Westbourne Warriors Res v Queens.

IPSWICH & SUFFOLK YOUTH LEAGUE

Under Nine

Division One: Bury Town v Tuddenham, Elmswell v Thetford Ind, Moreton Hall v St Johns, Stowupland Falcons v Stow Town,

Division Two: Ipswich Val Rgs v Stow Town, Ipswich Val Rgs v Needham Mkt Phoenix, Needham Mkt Phoenix v Stanton, Stanton v Mendlesham.

Under 10

Division One: Brandon Lads v Mildenhall Town, Bury Town v Moreton Hall, CFC Bury v Stowupland Falcons, Elmswell Woodbridge Town, Elmswell v Moreton Hall.

Division Two: Achilles v St Johns, Ipswich Val Rgs v Bury Town, Needham Mkt Phoenix v Walsham Le Willows, Stow Town v East Bergholt, Stowupland Falcons v Bury Rgs.

Under 11

Division One: Elmswell v Bury Town, Stowupland Falcons v Bury Tigers, Thetford Ind v Thurston.

Division Two: Ipswich Val Rgs v Needham Mkt Phoenix, Needham Mkt Phoenix v Ipswich Val Rgs, Walsham Le Willows v Moreton Hall.

Under 12

Division One: Achilles v Thetford Ind, Elmswell v Bulldogs, Hadleigh Utd v Needham Mkt Phoenix, Moreton Hall v Woodbridge Town, Stow Town v Bury Town, Thurston v Bury Town C.

Division Two: Barons v Cornard Dynamos, Chantry Grasshoppers v Walsham Le Willows, Honington Foxes v Stowupland Falcons, Stow Town v Bury Town, Woodland Colts v Somersham, Woolpit v Whitton SC.

Under 13

Division One: Bury Town v Mildenhall Utd, Ipswich Exiles v Hurricanes, Thurston v Trimley Red Devils.

Division Two: Barrow v Bury Town, Bramford Utd v Achilles, Elmswell v Chantry Grasshoppers, Ipswich Eagles v Stowupland Falcons, Moreton Hall v Tollgate.

Under 14

Division One: Achilles v Bury Rgs, Thetford Ind v CFC Bury, Whitton SC v Kes Utd.

Division Two: Bury Town v Honington Foxes, CFC Bury v Holbrook Hornets, Needham Mkt Phoenix v Bury Town.

Under 15

Division One: CFC Bury v Needham Mkt Phoenix, Elmsett Ath v Bury Town, Stow Town v Thetford Ind.

Division Two: Brandon Lads v GW Wdrs, Bury Town v Stowupland Falcons, Ipswich Warriors v CFC Bury, Sicklesmere Utd v Woodland Colts, Walsham Le Willows v Ipswich Exiles.

Under 16

Division One: Bressingham v Hadleigh Utd, Needham Mkt Phoenix v HLA Castle Camps, Stowupland Falcons v Ipswich Warriors, Wetherden v Woodbridge Town B, Woodbridge Town a v Cockfield Utd.

Under 18

Division One: Abbeygate v Moreton Hall, Felixstowe & Walton v Stowupland Falcons.

POPE & SMITH CHELMSFORD SUNDAY LEAGUE

Coward Cup Second Round: Chelmer Wdrs v Infield.

Gillott Trophy Third Round: Redstones v Chelmsford Social, Priory Sports Res v Justin Sims Seabrights, Broomfield Res v Norton.

League

Premier Division: Hatfield Swan Inn v Little Waltham.

Division One: Brookhouse v Howbridge Swifts, Great Baddow v South Woodham, Old Chelmsfordians v R E Social, Woodham Radars v Ongar Utd.

Division Two: Great Baddow Kings Head v Chelmer Village Ath, Railway Tavern v Fyfield Lion, Red Lion (Springfield) v Galleywood, Writtle Manor v Broomfield.

Division Three: Goldhanger Argyle v Springfield Utd, Springfield Rouge v Fennlands Utd, Terling Social v Margaretting S&S Club.

Division Four: E2v Mannex v Carpenters Arms, Howbridge Swifts Res v Brookhouse Res, Little Baddow v Marconi Leisure, Margaretting S&S Club Res v Old Chelmsfordians Res, Woodham Ath Res v Tower Hill, Writtle Res v Springfield.

Essex Sunday Junior Cup Fifth Round: Cambridge Town v Gallow Utd.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter