Sunday, November 11

Essex County Women’s League

Premier Division: Assandun Vikings 6 Hutton Res 0, Beacon Hill Rovers 2 Chelmsford City Res 1, Billericay Town Res v Witham Town postponed, Lawford 1 Silver End Utd 2, Runwell & Rayleigh 4 Colchester Town Res 3.

Division One: Leigh Rockets 2 Southend Manor 3, Lt Thurrock Dynamos 11 Southend Town 0, Takeley v Walthamstow Eagles postponed, Walden 4 Ekco Whitecaps 0.

Braintree & North Essex Sunday League

Charlie Turnbull Memorial Trophy Second Round: Braintree Town SC FC 1 Valley Green 4, Essex Police 2 Sporting 77 8, Horse & Groom 1 Witham Galacticos 2, Western Arms 2 Old Bramstonians 2 aet (Old Bramstonians won 4-2 on pens), Zizou 0 S C Crittall 7.


You may also want to watch:


Malcolm Foy Memorial Trophy Second Round: Terling Villa 4 Onley Arms 2, T K Eagles 3 Bell Utd 2.

Premier Division: CFC Shalford 6 Panfield Bell Rovers 0, Essex Cricketers 0 George FC 5.

Most Read

Division One: Beacon Hill Social 3 Cressing 2, Notley 1 Bocking Social 3, Super Shooters 3 Beaumont Wdrs 2.

Division Two: New Angel Bradford Street 1 Titan Utd 5, Witham Phoenix 0 CFC Shalford A 8.

Division Three: New Street Saints 1 Notley Res 3, Sporting 77 Res 4 S C Kelvedon 1.

Pope & Smith Chelmsford Sunday League

Coward Cup Second Round: Norton 7 Howbridge Swifts 1, Little Waltham 4 William De Ferrers 6, Redstones 6 Little Baddow 2, Highfield Victoria 5 Woodham Ath 0.

Gillott Trophy First Round: Old Chelmsfordians Res 3 Priory Sports Res 1, E2v Mannex 1 Woodham Radars A 1 aet (Woodham Radars A won 1-3 on pens).

League

Premier Division: Daen Ingas 1 Baddow Spartak 1.

Division One: Gallow Utd 0 Goldhanger Argyle 2, Marconi Leisure 4 Walnut Tree 4, Runwell & Bromfords Rn v Infield postponed.

Division Two: Atho Billericay 3 Rivermead 4, M & G 3 Woodham Radars 1, Woodham Ath Res 2 Old Chelmsfordians 2.

Division Three: Howbridge Swifts Res 3 Chelmer Wdrs 1, Springfield Utd 1 Springfield 3, Woodham Radars Res v Broomfield Res postponed.

Division Four: Daen Ingas Res 0 Carpenters Arms 0, Margaretting S&S Club Res 1 Hatfield Swan Inn Res 5, Queens Park (Hannakins) v William De Ferrers Res postponed.

ECFA Sunday Premier Cup Second Round: Ongar Utd 2 Wickford Town 3 aet, Woodbridge 1 Priory Sports 3, Broomfield 5 Ockendon Motor Spares 5 aet Broomfield won 5-4 on pens), Heybridge Social 6 Bayern Monkwick 1.

ECFA Sun. Junior Cup Second Round: New Basildon Revolution 0 Brookhouse 2 aet.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus